Rytířský pás

Odpovědět
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

RP

Příspěvek od mahy »

A teď mi prosím vás někdo vysvětlete jak jim držely ty rytířský pásy? Navíc když jim na něm visel těžký meč a dýka? Zkoušel jsem to doma a opravdu mi to nefunguje :( Když ho dám tak aby mi nepřekážel v pohybu tak je pomale až v pase, když ho pustím níž má tendence vadit a padat přes prdel dolů(a že mám prdel velkou :P ) Zkoušel ho někdo z vás aktivně nosit k civilnímu odění? Myslím se vším všudy tzn. v oděvu v pase opasek s tašvicí a dýku a ten pás na ozdobu?
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompletní zbroje - ukázky

Příspěvek od mikey.88 »

Já myslím, že ten rytířský pás byl nějak pevně přichycen k odevu. Pravda je, že jsem ho na někom jako věrnou rekonstrukci snad neviděl. A když, tak na špatném místě :)

Zdeslav: Ta přilba mi pijde taky divná ale zbytek je skvělej. Jen ten Čerňák je trochu narcis a je všude :lol:
Obrázek
Jiří z Holohlav
pan rytíř
Příspěvky: 438
Registrován: Út 02. Zář 2008 19:44:01
Místo/Bydliště: Rumburk
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompletní zbroje - ukázky

Příspěvek od Jiří z Holohlav »

Pásy byly nanýtované na kůži nebo látce a pak přišité k oděvu,nebo přišité rovnou.
Alespoň to mi říkal Broža.
A ten meč se tu řešil jinde - nevisí přímo na tom pásu.
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompletní zbroje - ukázky

Příspěvek od mahy »

Počkej to mi hlava nebere- to jako byl ten pás nedílnou součástí oděvu? :shock:

Prosím Zdeslava(on to dělá strašně rád) jestli by toto nemohl hodit do nějakého tématu kam to patří např do- zavěšení meče na opasku.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Zavěšení meče na opasku

Příspěvek od mahy »

Oživím tu trochu toto téma. V jiné diskusi jsem narazil na názor, že rytířský pás byl připevněn na oděvu. Potvrdí to někdo? Řeším totiž jeho nošení. Problém je v tom, že pokud jej mám jenom volně elegentně na bocích pak padá-natož abych na něm měl zavěšen meč. Pokud jej utáhnu aby nepadal dostává se do pasu. Má někdo praktické zkušenosti s nošením rytířského pásu na civilním oděvu? Myslím toho ladně uloženého na bocích?
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Jiří z Holohlav
pan rytíř
Příspěvky: 438
Registrován: Út 02. Zář 2008 19:44:01
Místo/Bydliště: Rumburk
Kontaktovat uživatele:

Re: Zavěšení meče na opasku

Příspěvek od Jiří z Holohlav »

Meč na řetězu jsem zkoušel a není s tím problém.
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Zavěšení meče na opasku

Příspěvek od mikey.88 »

Pás přišít k oděvu a meč zavěsit na opasek pod svrchním oděvem a následně provléct okem ve svrchním oděvu ven.
Obrázek
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Zavěšení meče na opasku

Příspěvek od Zdeslav »

Mikey: To je zajímavá, docela realisticky znějící myšlenka. Tvůj tip, nebo to z něčeho vychází?
Nezabud hrr!
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Zavěšení meče na opasku

Příspěvek od mikey.88 »

Zdeslav: Spíš holá logika. Na většině vyobrazení je rytířský pás a na něm meč a dýka. Pokud meč i s pochvou má cca 1,2 kg a dýka s pochvou cca 0,3 kg, tak váha na rytířském pásu by byla 1,5 kg a to není možné praktikovat tak, aby pás lehce obepínal boky šlechtice, aniž by byla narušena jeho rovina. Prostě ty těžký věci by ho tahaly k jedné straně a nedalo by se v tom skoro pohybovat natož bojovat. Pokud by byl pás nějakým šikovným způsobem přichycen k svrchnímu oděvu bez toho, aby na něm lpěla další váha, mohl by vizuální nároky na pás splňovat. Dýky i meč by pak byly zavěšeny na opasku pod svrchním oděvem a provlíknuty v místech pásu. Vizuálně by to dalo to, co známe z iluminací. Odzkoušené to nemám ale jen mě to tak napadlo. Zatím jsem nepřišel na jiné řešení, které by vypadalo jako na iluminacích či plastikách ;)
Obrázek
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Zavěšení meče na opasku

Příspěvek od mikey.88 »

Obrázek

Na tomto překresu náhrobku je jasně vidět, že meč i dýka jakoby nejsou na opasku. To je prakticky kravina. Takže buď umělec opasek zapomněl(což nepředpokládám) nebo je opasek pod svrchním oděvem. Rytířský pás tedy nehraje zásadní roli. Jedná se o šperk. Ne o pás ve funkci opasku ;)
Obrázek
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů