Sametový oděv

Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Sametový oděv

Příspěvek od Zdeslav »

Zdravím vás, měl bych dotaz na znalejší ohledně odívání. Co si myslíte o použití sametu, jakožto látky na svrchní suknici a lemovanou čapku pro českého majetnějšího nižšího šlechtice na druhou polovinu 14. století?
Nevím jestli to k něčemu je, ale měl by to být člověk, který má rozhled a zkušenost, vydělává si bojem, především v severní Itálii. S výdaji na panství se nepřetrhne, zato na reprezentativnější vzhled a především kvalitní zbroj by snad nějaké peníze ušetřil...
Je mi jasné, že to asi bude látka nad můj stav, ale prosím o zhodnocení pravděpodobnosti užití takového kabátce. Díky za odpovědi.
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Sametový oděv

Příspěvek od Maršálek »

Zdeslav napsal:Zdravím vás, měl bych dotaz na znalejší ohledně odívání. Co si myslíte o použití sametu, jakožto látky na svrchní suknici a lemovanou čapku pro českého majetnějšího nižšího šlechtice na druhou polovinu 14. století?
Nevím jestli to k něčemu je, ale měl by to být člověk, který má rozhled a zkušenost, vydělává si bojem, především v severní Itálii. S výdaji na panství se nepřetrhne, zato na reprezentativnější vzhled a především kvalitní zbroj by snad nějaké peníze ušetřil...
Je mi jasné, že to asi bude látka nad můj stav, ale prosím o zhodnocení pravděpodobnosti užití takového kabátce. Díky za odpovědi.
Poněkud se tu opomíjí nutná reprezentace - budeš-li jenom sedět na své tvrzi, pak je to asi zbytečně nákladný oděv na nedělní návštevy místního kostela. Pokud budeš chtít udělat kariéru u dvora (velmožského, panovnického), pak je takový oděv nezbytný. Nebyl by samozřejmě jediný, ale bez slavnostního šatu by jsi se neobešel. Tam to totiž není plýtvání, ale investice do reklamy. Navíc v něm máš uložené peníze ;)
Pohybuješ-li se v Karlově družině, nebo jeho službách v rámci italské politiky, pak není vůbec co řešit.

P.S. budu si jako jeden z karlových hejtmanů vybírat družiníky pro službu, nebo kampaň. Koho z drobných zemanů a urozenců si vyberu do své družiny a koho jenom jako jízdního pacholka? Budu se při prvotním výběru řídit i vzhledem a vystupováním uchazečů? No naprosto nepochybně ;) A bude-li mít dotyčný uchazeč jenom sametový kabátec a ozdobnou čapku bez patřičných doplňků, přejdu ho jako ostatní skromněji oděné... neopomínejte, že v odění je část vášeho majetku a že symbolizuje vaše společenské postavení a vaše ambice.
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Sametový oděv

Příspěvek od maser »

Maršálek: jakými aplikacemi bys ozdobil sametový oděv vysokého šlechtice z rodu Vítkovců (nepohybuje se v královském prostředí)? Karetky jsem nikde na iluminacích neviděl, možná vyšívání. Modě fakt nerozumím :|
Jde o tento oděv v modro-vínové kombinaci:
EDIT Bahnak: odstraněn nefunkční odkaz
mladý Václav IV., okolo roku 1370
silva-nortica.blog.cz
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Sametový oděv

Příspěvek od Zdeslav »

Maršálek: Díky za ponaučení.

Trošku přiblížim svojí představu:
Přímo v Karlově družině se vyskytnu asi jen opravdu těžko, nicméně nepřímo působím v jeho službách, neboť jsem vázán k panu Odolenu z Chlumčan, který je purkrabím na Křivoklátě - královském hradě. (skutečná úloha Nezabuditzů byla už od časů Krále Přemysla Otakara II. bránit stezku mezi Týřovem(Angerbach) a Křivoklátem, a v případě nebezpečí být posádkou na blockhausu, který cestu chránil, či přímo na Křivoklátě). Nicméně, jelikož Království české blaží (až na drobnosti) dlouhý mír, a já jsem dobrodružná povaha, vyhledávám přivýdělek v severní Itálii. Nechám se například najmout do Karlova vojska při jeho druhé římské jízdě (druhé tažení proti Vinscontinům 1.4.1368). Když císařovo tažení pomine, čas od času sloužím v italském pytli blech znepřáteleným pánum a městům, tu jedné, tu druhé straně, podle toho, kdo víc zaplatí...
Soudím tedy, podle tvých slov, že samet je pro takovou postavu adekvátní materiál na svrchní šat, jelikož reprezentace je pro mě důležitá...nemýlím se?
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Sametový oděv

Příspěvek od Maršálek »

maser napsal:Maršálek: jakými aplikacemi bys ozdobil sametový oděv vysokého šlechtice z rodu Vítkovců (nepohybuje se v královském prostředí)? Karetky jsem nikde na iluminacích neviděl, možná vyšívání. Modě fakt nerozumím :|
Jde o tento oděv v modro-vínové kombinaci:
Obrázek
mladý Václav IV., okolo roku 1370

Minulý týden jsem ho prodal :lol: vypasovaný kabátec se zadním šněrováním, samet vzorovaný stříbrnými našívanými akantovými listy, pachy udělané ze stříbrného králíka jako imitace hermelínu. Ještě mi k němu zbývá bohatě zdobený pás, nošený na bocích ;)

Takový kabátec šít buď z brokátu, nebo ze vzorovaného sametu. Karetky v žádném případě.
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Sametový oděv

Příspěvek od Maršálek »

Dají se pořídit postříbřené, nebo pozlacené bezanty - kovové našívané ozdoby různých tvarů a velikostí (cena se pohybuje kolem 6-20 Kč/kus dle velikosti). To vyšívání je samozřejmě také dobové, možný je i potisk (udělat si dřevěné razítko a hustou barvu, kterou je pak nutnné fixovat adekvátně druhu barvy).
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Posadowski
Příspěvky: 301
Registrován: Ne 21. Zář 2008 18:00:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Sametový oděv

Příspěvek od Posadowski »

maser napsal:Maršálek: jakými aplikacemi bys ozdobil sametový oděv vysokého šlechtice z rodu Vítkovců Karetky jsem nikde na iluminacích neviděl, možná vyšívání.
TY jsi neviděl na iluminacích karetky? Možná jsi ty čárky na okraji ramenou nepovažoval za karetky. A nebo byly y karetky tak úzké, že je iluminátor na dvoucentimetrovou pidipostavičku prostě nenamaloval.
Proboha jak můžete uvažovat o způsobech zdobení oděvu z iluminací?
Karetky se samozřejmě jako ozdoba použijí, nebudou to ale 6 cm široké hampulácké karetky z tlustých vlněných "špagátků" jako známe z oděvů, co se nosí na RS.
Pohřební dalmatika Václava IV. má na ramenou ozdoby z karetky široké 6mm tkané ovšem na asi 11 karetkách (44nití), nález pásky do vlasů z Londýna je páska 12mm široká tkaná na 24 karetkách, (tedy 96nití!!)
Takže jemné, úzké pečlivě provedené, s použitými kovovými nitěmi. Kdo to někdy viděl, na první pohled se to jen těžko pozná od strojně vyrobené lemovky...
Avátar uživatele
Křišťan
Ronovec
Příspěvky: 115
Registrován: Pá 06. Ún 2009 13:49:12
Místo/Bydliště: Česká Lípa
Kontaktovat uživatele:

Re: výšivka 2.pol. 14.století

Příspěvek od Křišťan »

trener napsal:Protože se jedná o chudého zemana (sídlí na dvorci a je s bratrem či bratry spolumajitelem jediné vsi, takže chudoba ho žene s cca třemi pacholky do žoldnéřského řemesla), bude jeho suknice z vlněného sukna. Není příznivcem bohatých oděvů (pamatuje si matčino říkání z Bible o bohatci v pyšném rouše, jenž byl pohřben v pekle), ale své šlechtictví nějak najevo dát musí. Taktéž není pasovaným rytířem.
Stejně si myslím, že samet je v pořádku. Ona to zase taková "drahá látka" nebyla. Samet používali i měšťané, a nebylo to myslím příliš neobvyklé... A přijde mi to logičtější, než dávat to najevo výšivkou. A pokud měl jako žoldám peníze na kvalitní výbavu do boje, pak by ho nějaký ten samet asi nevytrhnul...

Leč, počkejme na někoho povolanějšího ;)
"Karel IV. potvrzuje obyvetelům Bělé pod Bezdězem ... jejich žádost o přenesení městských práv na město Nový Bezděz, řečené Bělá ... Lokátory jsou jmenováni Martin z Lovu, purkrabí lipský, rychtář Ješek a Křišťan, měšťan z Lipého." (1348)
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: výšivka 2.pol. 14.století

Příspěvek od maser »

Křišťan napsal:
trener napsal:Protože se jedná o chudého zemana (sídlí na dvorci a je s bratrem či bratry spolumajitelem jediné vsi, takže chudoba ho žene s cca třemi pacholky do žoldnéřského řemesla), bude jeho suknice z vlněného sukna. Není příznivcem bohatých oděvů (pamatuje si matčino říkání z Bible o bohatci v pyšném rouše, jenž byl pohřben v pekle), ale své šlechtictví nějak najevo dát musí. Taktéž není pasovaným rytířem.
Stejně si myslím, že samet je v pořádku. Ona to zase taková "drahá látka" nebyla. Samet používali i měšťané, a nebylo to myslím příliš neobvyklé... A přijde mi to logičtější, než dávat to najevo výšivkou. A pokud měl jako žoldám peníze na kvalitní výbavu do boje, pak by ho nějaký ten samet asi nevytrhnul...

Leč, počkejme na někoho povolanějšího ;)
Mno, podle mě samet drahý byl. To že ho měla i střední třída neznamená že je to levná záležitost. On kdejaký patricij už mohl vlastnit mnohem víc než kdejaký zeman. Krásná barevná výšivka je také něco jiného, než jednobarevná.
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: výšivka 2.pol. 14.století

Příspěvek od Maršálek »

samet byl stále velmi nákladnou látkou, to že si ho mohl dovolit mnohý řemeslnický mistr na svůj slavnostní oděv neznamená, že by byl běžně dostupný. ono je to spíše v našem běžném podceňování majetkových vztahů ;)

souhlas s Trenérem
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů