Zimní oděv

Odpovědět
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Zimní oděv

Příspěvek od maser »

Zimní oděv, forma, zhotovení atd. Neuvědomuju si, že bych se setkal s nějakými prameny pro 14. století, kde by byl vyobrazen (u šlechty). Každá informace co rozšíří obzory bude vítaná.
silva-nortica.blog.cz
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Zimní oděv

Příspěvek od Kordulka »

Z toho, co se mi zatím podařilo najít, se v zimě nosily hlavně pláště a surcote se 3/4 nebo naopak velmi dlouhými rukávy a podšité kožešinou (surcote s dlouhými rukávy mívá v průramku otvor, takže se rukávy dají odhodit za ramena; případně je prostřih zhruba v oblasti lokte a ruku lze z dlouhého rukávu vystrčit ven - karnáč?). Tento typ oděvu je společný pro muže i ženy a zřejmě se vyskytuje jen u vyšších společenských vrstev.
Vedle toho se ale také objevují převlečníky - u nás jsou známé pod názvem gardecorps. Jedná se o poněkud neforemný druh kabátce, šitý ze silného sukna nebo tenké plsti. Mívá buď široké volné rukávy různé délky, nebo na konci širokého rukávu užší manžetu na knoflík; u gardecorps s velmi dlouhými rukávy je opět v oblasti lokte lemovaný prostřih. Pravděpodobně jej nosily všechny společenské vrstvy. Zatím jsem jej viděla pouze na mužích, ale, přiznám se, v zimě jej nosím také...
V zemích na západ od nás se v poslední třetině 14. století nosí také svrchník střižený jako tabard; buď ze silného sukna nebo podšívaný kožešinou. Jedná se o svrchník bez rukávů, místo nichž jsou našita jakási "křidélka" v délce zhruba k lokti (tvarově připomínají pelerinu). Také jsem si na některých iluminacích a náhrobcích všimla kápí s pláštěnkou. Bývají v délce cca k lokti, ale některé zakrývají paže až po zápěstí. Mívají propínání do půlky hrudi. Obojí jsem opět našla zatím pouze na vyobrazeních mužských oděvů.
Lze předpokládat, že na venkově se hojně nosily hrubé ovčí kožichy, šité buď jako dlouhatánská vesta bez rukávů, nebo s rukávy. Bohatší lidé nosili šubu - kožešinou podšitý vlněný kabát, opět buď střižený jako dlouhá vesta, nebo s rukávy.

Něco málo obrázků - převážně poslední třetina 14. století: http://muckley.us

Všechna ta vyobrazení se týkají především vyšších společenských vrstev nebo městského obyvatelstva.
Osobně se domnívám, že v zimě to fungovalo tak, že kdo nemusel, prostě nelezl z baráku. Dobytek se ve 14. století na venkově stále ještě na zimu někdy ustájoval v oddělené části obytné místnosti domu nebo byl chlév dostupný ze síně; vše ostatní kromě studně také bylo dosažitelné, aniž člověk musel opouštět dům. A když už musel ven, nejspíš se zabalil do všeho, co bylo po ruce.

K poznámkám jsem čerpala z Kybalové, Zíbrta, Dějin hmotné kultury a mnoha vyobrazení a zahraničních článků. Skvělou obrazovou dokumentaci nejen oděvů má např. bratr Bohuslav - "KOHO" na rajčeti a některé iluminace jsou i pro dobu Karlovu (doufám, že se za reklamu nebude zlobit 8-) )
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Zimní oděv

Příspěvek od Zdeslav »

http://muckley.us/1386/

Tedy tak tohle je něco!
Nezabud hrr!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů