miparti

Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

Re: miparti

Příspěvek od Josephus Titus »

mikey.88 napsal:Neřekl bych, že dvoubarevné pourpointy nebyly vídané v 70.letech.
Byly. Nepochybně. Ale - a to je to o čem jsem mluvil - je to menšina, což zvlášť vynikne při srovnání se 40. lety a velká část této menšiny jsou biřici, kati a podobní. Co se biřiců, katů a podobných dotýče, tam těch důvodů proč jsou vymalování takhle, často odlišně od ostatních, může být víc. Spoustu mi-parti pourpointů najdeš taky ve VFK, části věnované návštěvě Karla IV. A nejsou to kati ani biřici, ale důstojní dvořané a počestní měštěníni. Jenomže (i) tam je to jasný případ komponovaného uniformního oděvu - livreje. No, a když už vyloučíme tyhle skupiny, tak nám toho moc nezůstane (i když stále nejsme na nule).
Když jsem se před třemi lety (tak dlouho už se chystám ušít si pourpoint a furt se mi nějak nedaří se k tomu dostat a ani teď to nevypadá...) rozhodl mi-parti zavrhnout, vedlo mě k tomu jak to, že chci být za libovýho frajírka a ne za slouhu, tak to, abych nevyvolával mylné představy a nesváděl k napodobování, které by narušilo proporce. Toho druhého bych se dneska už bát nemusel, naštestí vzniklo a vzniká dost "jednobarevných" kabátců a díky mé zpozdilosti už ani nehrozí, že bych dával příklad :D. Ale stejně už asi svůj postoj nepřehodnotím... :?
Prostě, v téhle době to chce opatrnost a dobrý důvod, než si člověk mi-parti pořídí.
Lucrezie napsal:a co svatba?
Svatba je skutečně zajímavý problém (zkrátka vymejšlíš si :D ... ale je to zajímavé a "ze života") . Bohužel nevím o ničem, kde by byla takhle podbrobně popsána svatba měšťanů, nanejvýš jsem se setkal se svatbami královskými, takže co napíšu bude mít spíše spekulativní charakter.

Látka na šaty nebo rovnou hotové šaty patří rozhodně k hodnotným a oblíbeným darům. V nevěstině případě (jde-li o majetné měšťany) však dochází ke střetu s potřebou prezentace rodiny, která nevěstu vyvdává. To v čem jde dcera k oltáři dává totiž krásnou příležitost ukázat, co jsme zač. A chce to opravdu dobrý důvod, proč tuto čest přenechat nějakým vzdálenějším příbuzným. Spíš by ti ji pořídil přímo otec. Nebo možná někdo podobný v přímém vztahu k nevěstě - kmotr, patron, rodina ženicha... Pokud by to byl někdo opravdu významný a bohatý, asi by se tvoji rodiče rádi své reprezentace vzdali v jeho prospěch. I to je totiž svým způsobem reprezentace.
Nevzpomínám si na žádný svatební výjev, kde by byla nevěsta v mi-parti. Svatební šaty by teoreticky mohly spadat do kategorie komponovaných oděvů a tam mi-parti využití nepochybně nachází. Tohle už je ale tvrzení na vodě. Nevěsta by však každopádně měla být oblečena bohatě (a to na svatebních výjevech bývá), aby bylo jasné, že na to (ona/její rodina/někdo jiný, kdo svadbu zajišťuje nebo zaštiťuje) má. Majetek by měl být vidět a v tomto případě tedy není na místě být oblečena konzervativně.
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
Avátar uživatele
Lucrezie
Příspěvky: 62
Registrován: Út 17. Led 2012 13:36:35
Kontaktovat uživatele:

Re: miparti

Příspěvek od Lucrezie »

výborně, děkuji moc za rady, že jste se na mě s bláznivýma nápadama nevykašlali.brokáty jsou krásné, majetnosti budící respekt:D po přiložení dvou látek na sebe ani nebudí dojem vyloženě kontrastního mi-parti, jak vidíme u sluhů či muzikantů, nebo jax říkal uniforemního oděvu. udělám lodičkový krásný vyšívaný výstřih, vypasovanou část trupu i rukou, na knoflíčky, ušiju si boty-prameny na střevíce má moje tchyně;-),závěsnou tašvici mám z krásné vlny vyšívanou- dva ptáčky z hedvábné nítě, a je tam vyšitý strom, obšívaný okraj vrchního laclu zapínání je obšit skleněnými korálky. pásek si ještě udělám...(nějaké lepší typy z iluminací? :-)) no a poslední dobou řeším zavití, jestli kruseler, který byl v Čechách hodně módní, či dostran rozšiřující účes s beraními rohy, který taky není k zahození, byl by ještě nějaký typ účesů, který bych mohla na svatbě mít?
Lucrezie, páv a pes
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů