Re: Ukázky šlechtických oděvů

Posadowski
Příspěvky: 301
Registrován: Ne 21. Zář 2008 18:00:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Ukázky šlechtických oděvů

Příspěvek od Posadowski »

ale abych jen nekritizoval, taky jsem zkoušel vytvořit něco na Karlovce:
Obrázek Obrázek ObrázekObrázek
Samozřejmě k tomu je několik výhrad, postupně to bude třeba předělat.
První jsou nohavice. Mám k tomu na fotce ty, co používám na Rejčku, uvazované k bruchám, patří k tomu taky dělené, ovšem už s vrchní částí a budu je už uvazovat ke kabátci, taštička je úplně mimo, chybí dýka (momentálně nemám pochvu) a botky taky nejsou ideální. Ten čepec se k tomu taky moc nehodí...
Hlavně tu jde o kabátec a kapuci, to by snad mělo být správně...
Moje paní má také pár věcí, první by se sice mohlo zdát archaičtější, ale to cotehardie s řadou knoflíčků ukazuje že ani tak ne, na 40léta úplně běžně (v takovém surcotu je pohřbená Anna Svídnická ještě 1362). Pozornosti doporučuji kolem krku karetku tkanou na 50 karetkách se zatkávanými perlami. A to druhé je otevřený surcot, snad omluvíte nevhodné vzory na látce. Cílem není LH, ale aby to vypadalo dobře na městských slavnostech...

P.S. Řešíte tu hodně zbroje a další věci, ale chybí mi tu ženská móda. Karlovci nemají dámy, nebo je to všem tak jasné?
Avátar uživatele
Klinštejn
Příspěvky: 1324
Registrován: Pá 03. Dub 2009 22:18:17
Místo/Bydliště: Den Kalla Norden
Kontaktovat uživatele:

Re: Ukázky šlechtických oděvů

Příspěvek od Klinštejn »

Deutschland 1350
Obrázek
Obrázek Det finns alltid hopp..
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Ukázky šlechtických oděvů

Příspěvek od mikey.88 »

Obrázek
Vypadá to spíš na měšťana co? Dávám to sem bo takový vypasovaný si prostý člověk těžko koupí (kdyby jako se někdo ptal, proč to dávám do šlechty :) )
Obrázek
Posadowski
Příspěvky: 301
Registrován: Ne 21. Zář 2008 18:00:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Ukázky šlechtických oděvů

Příspěvek od Posadowski »

mikey.88 napsal:... takový vypasovaný si prostý člověk těžko koupí (kdyby jako se někdo ptal, proč to dávám do šlechty :) )
No tak já myslím, že takový si na konci 14. století už koupí kdekdo. Nevycpávaný, z obyčejné vlny,prostý opasek s prostou koženou tašvicí. Měšťan a ještě ne moc majetný...
Posadowski
Příspěvky: 301
Registrován: Ne 21. Zář 2008 18:00:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Ukázky šlechtických oděvů

Příspěvek od Posadowski »

mikey.88 napsal:I když se jedná o poměrně těžší střih?
... což v tom ovšem já nevidím. Těžší střih je Charles de Blois - kabátec poskládaný umně ze spousty klínků a kousků, navíc prošívaný a vycpávaný. Ale tohle podle mne nemusí být nutně střihově nijak strašně komplikované. Navíc v roce 1379 má oděv s touhle siluetou i u nás už kdejaký řemeslník - viz jejich zpodobnění ve Slavětíně nad Ohří
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Ukázky šlechtických oděvů

Příspěvek od maser »

Nohavice:
Rudolf II, c. 1365
Obrázek

a jedny arcibiskupské (!) Archbishop of Bayonne, silk brocade, 14th century
Obrázek

Silk stocking, 14th century
Obrázek

Detail from Nativity, c. 1370-1372
Obrázek
silva-nortica.blog.cz
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Ukázky šlechtických oděvů

Příspěvek od mikey.88 »

Někdo tu říkal, že tu je málo ukázek oděvů pro šlechtičny. Nuže zatím vím jen o těchto pár uvěřitelných oděvech nobility, které vypadají... jako by je někdo vzal v minulosti.

Obrázek

Obrázek

Tyto se hodí i pro měšťanky:

Obrázek

Obrázek

A tady je něco luxusního pro bohatou šlechtičnu:

EDIT Bahnak: odstraněn nefunkční odkaz
Obrázek
Marion
Příspěvky: 3
Registrován: So 14. Dub 2012 9:00:22
Kontaktovat uživatele:

Re: Ukázky šlechtických oděvů

Příspěvek od Marion »

Zdravím Vás,
chcela by som sa opýtať, čo si myslíte o týchto vyobrazeniach, kde dámy majú šaty s rukávmi od lakťov inej farby. Mne to na tom prvom obrázku pripadá, akoby boli na šnurovanie, keďže niekde vidno na lakti a ramene biele miesto, akoby pretŕčajúce spodné šaty. Na tom treťom obrázku mi zas dáma pri pánovi v zelenom pripadá, akoby mala šaty s krátkym rukávom na ďalších. Ako by ste to interpretovali vy? Kresby sú z Lancelot du Lac et la quête du Graal, Bnf ms fçs 343 (1375 -1400).
Lancelot du Lac et la quête du Graal, Bnf ms fçs 343 (1375 -1400) 6.jpg
Lancelot du Lac et la quête du Graal, Bnf ms fçs 343 (1375 -1400) 6.jpg (67.86 KiB) Zobrazeno 7619 x
Lancelot du Lac et la quête du Graal, Bnf ms fçs 343 (1375 -1400) 2.jpg
Lancelot du Lac et la quête du Graal, Bnf ms fçs 343 (1375 -1400) 2.jpg (71.75 KiB) Zobrazeno 7619 x
Lancelot du Lac et la quête du Graal, Bnf ms fçs 343 (1375 -1400)..jpg
Lancelot du Lac et la quête du Graal, Bnf ms fçs 343 (1375 -1400)..jpg (59.17 KiB) Zobrazeno 7619 x
Posadowski
Příspěvky: 301
Registrován: Ne 21. Zář 2008 18:00:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Ukázky šlechtických oděvů

Příspěvek od Posadowski »

Já bych to interpretoval tak, že se jedná o surcoty se zkráceným (třičtvrtečním) rukávem. Ty bílé pásky jsou ozdobné lemy. To, co je jiná barva od lokte k dlani, je rukáv základního oděvu. Jinak podle mne ty rukopisy ukazují na první pohled módu nošenou tou dobou v Itálii.
Marion
Příspěvky: 3
Registrován: So 14. Dub 2012 9:00:22
Kontaktovat uživatele:

Re: Ukázky šlechtických oděvů

Příspěvek od Marion »

Ďakujem za reakciu :) Asi to naozaj budú tie dve vrstvy. Na tých dvoch spodných obrázkoch sú viditeľné aj lemy, pomýlili ma tie červeno-modré šaty, kde ten lem je dosť nepravidelný.
A tak mi napadá, že som našla ešte jeden obrázok, ktorý je v dobrej kvalite a dá sa priblížiť na detail rukávov aj šiat a to biele olemovanie mi pripadá hlavne na spodu šiat možno ako strapce, keďže je pomedzi vidieť zelenú trávu. Bol to nejaký špeciálny typ lemu?
ancelot du Lac et la quete du Graal, (Bibl. na. Francais 343 f. 31v - kópia.JPG
ancelot du Lac et la quete du Graal, (Bibl. na. Francais 343 f. 31v - kópia.JPG (479.48 KiB) Zobrazeno 7551 x
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů