Virtuální knihovny

které nejdou zařadit jinam

Moderátor: Sovinec

Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Rukopisy

Příspěvek od maser »

Ten obrázek je mi povědomý. Sv. Jiří je to určitě, protože mimo draka je tam v pozadí vyobrazená panna. Ta k tomuto výjevu patří stejně jako ten drak. Na kachlích je to třeba velmi oblíbený prvek.
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Rukopisy

Příspěvek od Maršálek »

Zdeslav napsal:Zdravím - potřeboval bych poradit - mám tu dvě iluminace na 14. století, ale zatím jsem nikde nedohledal odkud jsou, ani jaká je přesnější datace (převzal jsem je z učebnice dějepisu). Nevěděli byste si s němi někdo rady? - na obou jsou zajímavé zbroje i přilby, přilbici z té dolní bych si chtěl nechat udělat, ta horní má pevný obječek (mimochodem viděl jsem i kvalitnější fotku toho pána z Anjou a je docela zajímavé, že má na tvářích vyobrazené vousy, většinou jsem viděl rytíře hladce oholené).

Z čeho to je? Knížku jsem určitě měl, ale nemůžu ji dohledat a moc potřebuji naskenovat ten obrázek z Baludina - spěchá. Také potřebuji citaci knihy a stranu (optimálně i číslo foliantu, bude.li uvedeno v seznamu vyobrazení vzadu)
děkuji ;)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Rukopisy

Příspěvek od maser »

silva-nortica.blog.cz
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Virtuální knihovny

Příspěvek od mikey.88 »

http://www.bnf.fr/enluminures/manuscrits/aman5.htm Grandes Chroniques de France 2.pol.14.stol.

Krásné iluminace, zahycení Karla IV. na své poslední cestě do místa mládí - Franie. Jistě znáte.

http://gallica.bnf.fr/scripts/Notice.php?O=08100037 Titus Livius, Ab urbe condita, Francie, Paříž, 2.pol.14.stol.

Pro mě neznámý manuskript z Francie z druhé poloviny 14. stol. Krásné ukázky oděvů i zbrojí ;)



Př: Obrázek Obrázek
Obrázek
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Virtuální knihovny

Příspěvek od maser »

První znám, ale ten druhý je perfektní- díky ;)
silva-nortica.blog.cz
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Virtuální knihovny

Příspěvek od mikey.88 »

maser napsal:První znám, ale ten druhý je perfektní- díky ;)
Není zač ;) Já ho taky neznal. Nevím o čem to je ani lepší dataci. Hádám tak někdy kolem 1360+- Jsou tam krásný detaily a oděvy :) Zkus vypátrat co to je a budeme ti vděční :lol: (pokud to nezná Maršálek že?) ;)


- Tak už to vím. Jedná se o konflikt Říma a Kartága. Zbytek je na vás...

PS: Už se někdy někdo zabýval tím pozadím na iluminacích? Měl bych už přes 30 vzorů a pořád to nekončí... a to jen 14. stol.
Obrázek
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Virtuální knihovny

Příspěvek od Zdeslav »

Nádhera...taky jsem to druhé ještě neviděl...vivat Mikey :)
Nezabud hrr!
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Virtuální knihovny

Příspěvek od mikey.88 »

Zdeslav: Nemáte zač, se budu červenat :oops: Ještě něco najdu, snad. Ale použitlnost musíte zhodnotit sami ;) Člověk se musí orientovat už i v Nj a Fj. Neumim ani slovo ale textu trošku rozumim s obrázkem :D PS: Dobově jsem Michael (zatím neurozený :D )


Tak jsem našel tohle: http://gallica.bnf.fr/scripts/Notice.php?O=08100153 Jedná se o Histoire ancienne jusqu'à César Itálie, Bologne, 14. stol. (podle módy) Ale je to tak všechno, má Frájina je špatná ;) Celkem nestandartní situace.

Ukázka:
Obrázek Obrázek
Obrázek
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Virtuální knihovny

Příspěvek od mikey.88 »

http://collecties.meermanno.nl/handschr ... nu?id=1456 Holandsky neumím... Bible Historiale (manuscript "Den Haag, MMW, 10 B 23 1372, Francie Zatím nejbrutálnější věc 2. pol. 14, století :twisted:
Nově upraveno: Jedná se o bibli Karla V. - krále Francie a blízkého přítele Karla IV.
Obrázek

http://collecties.meermanno.nl/handschr ... nu?id=1523 Aristoteles, EthiqueDen Haag, MMW, 10 D 1 1376,asi zas Francie

Obrázek Vyobrazení nástrojů ;)
Naposledy upravil(a) mikey.88 dne So 14. Ún 2009 3:22:10, celkem upraveno 1 x.
Obrázek
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Rukopisy

Příspěvek od Maršálek »

Valkoun napsal:to: Richard
Je to "dobobvý spis o historii" iluminátor tedy mohl použít starší modu, nebo jde o dustojnost nekterych postav..
Díky Mikey!
mě se líbí David a Golihaš :D
Zajimavej střih lentneru, a nejspíš chyba iluminátora, jenž na ruce přimaloval vnější vycpávanici přes kroužkové rukávy, ale pod lentnerem již není..
- pokud chceš hodnotit, jak co iluminátor myslel, projdi si kodikologický popis a všechna vyobrazení, aby jsi měl představu, jak co autor stylizoval. Interpretovat jeden obrázek vyjmutý z kontextu bývá zavádějící ;)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů