Roman du Roy Meliadus de Leonnoys, British Library 12228

které nejdou zařadit jinam

Moderátor: Sovinec

mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Roman du Roy Meliadus de Leonnoys, British Library 12228

Příspěvek od mikey.88 »

Bylo to iluminované asi na tři etapy. Nicméně v iluminacích z let 1352-1362 se dají najít zajímavé věci z hlediska módy.

Třeba toto:
1352-1362
1352-1362
kabatce 1352-1362 3.jpg
kabatce 1352-1362 3.jpg (269.49 KiB) Zobrazeno 5306 x
Kde první detail je ze začátku knihy a druhý a třetí cca z poloviny. Obojí ještě iluminováno za života příjemce manuskriptu. Já ti nevím, ale všude kde jsou klasická 50. léta (jak jsi sama poukázala) bych takové věci nečekal a zde je evidentně vidět střih Grande assiette :) Proto mi to přijde zajímavé.

Pro ostatní:

Iluminace budou v dobrém rozlišení ke stažení zítra večer.
Obrázek
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Roman du Roy Meliadus de Leonnoys, British Library 12228

Příspěvek od mahy »

A je zcela s podivem, že u jednoho typu oděvu se souběžně vyskytuje i jiný typ oděvu- a přitom ti panáčci patrně budou společensky na podobném žebříčku. No to jsem blázen...
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Roman du Roy Meliadus de Leonnoys, British Library 12228

Příspěvek od Josephus Titus »

mahy napsal:A je zcela s podivem, že u jednoho typu oděvu se souběžně vyskytuje i jiný typ oděvu- a přitom ti panáčci patrně budou společensky na podobném žebříčku. No to jsem blázen...
Souběžný výskyt není nic proti ničemu. Jednak mluvíme o padesátých letech, což je klasická přechodová doba - jedna móda dobíhá zatímco druhá startuje, takže žádný div, že najdeme obojí zároveň.
Ony se ovšem oděvy starší módní vlny objevují i později (klidně třeba o 20 let) a zase to není nic proti ničemu. Naopak, je to přesně to, co doporučuji lidem, když chtějí (pro 60. či 70. léta) odě, který by byl konzervativní nebo nehonosný, "pro doma".
Není to ostaně žádný převratný objev, myslím, že jsme na toto téma mluvili s Valkounem v naší přednášce na Karlovském semináři, psal jsem o tom (naposledy u Braenn), Posadow o tom psal...
Prostě, pořád se tady omílá jedno a totéž.
Kordulka napsal:prolezla jsem tu knížku od první do poslední stránky a kromě zbrojných jsem tam našla jenom samé značně střízlivé oděvy ... bez výrazného zdobení.
A tohle je další dokola probíraná a vlastně dávno vyřešená záležitost, od které bychom se klidně mohli hnout dopředu, ale to my ne. A přitom si stačí přečíst kapitolu o zdobení oděvů v Posadowově práci o kabátcích. Hledat zdobení na iluminacích a dokládat tím střízlivost/zdobnost oděvu je nesmysl. Dělat něco takového je přesnou ukázkou špatné interpretace obrazových pramenů. Iluminace jsou informativní, ale jejich vypovídací hodnota je často velmi omezená. Nebudu to Když se chci dozvědět o zdobení, musím se podívat jinam...

Ovšem na druhé straně, tenhle rukopis zrovna patří k těm detailnějším a nevím, zda všechny ty zlaté lemy mluví zrovna o střízlivosti...

Dále, samozřejmě podotýkám, že jde o rukopis italské provenience a jako takový má pro naše protředí a účely význam až druhotný, takže nemá moc cenu se na něm točit a debatovat nad ním o módních zákonitostech. Máme reprezentativnější kusy, jak z 50., tak ze 60. let. Nic to ovšem nemění na tom, že je to rukopis nádherný a že se už nemůžu dočkat večera, až je Mikey (hip hip hurá) zveřejní celý.
Kordulka napsal:Takže nic, co by se většině zdejšího osazenstva líbilo.
Nevím jak většina osazenstva, ale já osobně nevidím nic, co by se mi nelíbilo. A nic, co by odporovalo tomu, co tvrdím.
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Roman du Roy Meliadus de Leonnoys, British Library 12228

Příspěvek od mikey.88 »

Omlouvám se, ale iluminací je hodně a už mi padaj víka. Pracuju na tom od tří až dosud 8-) Iluminací je zatím 313 a ještě cca 50 chybí. :lol: Takže se dočkáte zítra :) Bude to jak na rajčeti, tak i na Uložtu ke stažení. Děkuju za pochopení a dobrou noc.

Mikey


PS: Jako uchutnávka:
f150r.jpg
Zmenšeno na 60% velikost
Obrázek
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Roman du Roy Meliadus de Leonnoys, British Library 12228

Příspěvek od mikey.88 »

Na rajčeti to už je!!! 8-)

http://mikey88.rajce.idnes.cz/Add_MS_12 ... sh_library

Bohužel na rajčeti se obrázky špatně řadí, takže to není tak, jak by mělo být a navíc to je zmenšené. Ale nebojte, nahrávám to (snažím se) na uložto a tam to tedy bude správně ;)

Zatím se můžete kochat a buď dnes nebo zítra, až to bude i na uložtu, to můžete stahovat.

Info: Ty čtyřbarevné a černobílé perokresby jsou pravděpodobně až z 15. století. Jsou tam detaily, které tomu napovídají ;)
Obrázek
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Roman du Roy Meliadus de Leonnoys, British Library 12228

Příspěvek od mikey.88 »

Tak a je to i ke stažení z uložta :!:

http://ulozto.cz/xj95EoTd/add-ms-12228- ... 2-1362-rar

Má to 478 MB :lol:

heslo: karlovci
Obrázek
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti