Aukro

Moderátor: Sovinec

Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Aukro

Příspěvek od Zdeslav »

Jen abyste věděli, psal jsem si s Dr. Maříkem z Archeologického ústavu AV ČR. Bohužel odpověď není zrovna povzbudivá, ale i tak vás prosím - pokud zase narazíte na nějakou aukci vydetektorovaných předmětů, tak jí sem hoďte a já jí oznámím, nebo rovnou pište panu doktorovi na marik@arup.cas.cz - on má tyhle věci na starosti. Díky.

Tady je naše vyměňená korespondence:

Vážený pane doktore,

dnes ráno jsem byl v Archeologickém ústavu Akademie věd ČR nahlásit podezření na nelegální detektorářskou činnost. Hovořil jsem s paní doktorkou Ivanou Boháčovou, která mě v této záležitosti odkázala za Vámi.

Se svými přáteli jsme včera náhodou na internetové aukční síni Aukro.cz narazili na předměty, u kterých máme podezření že se jedná o archeologické nálezy podle § 23 odst. 1 zákona o památkové péči č. 20/1987 sb., které byly získány nelegální detektorářskou činností a osoba, která tyto nálezy má v držení a inzeruje je na internetové aukci porušuje §23 a §23a téhož zákona.

Přikládám odkaz na aukce uživatele s přezdívkou "pulx" na výše zmíněné internetové aukční síni Aukro.cz:
http://aukro.cz/show_user_auctions.php?uid=21077381

V aukci se objevují mimo jiné také vzácné středověké artefakty, jako například dvě dýky typu baselard.
Rád bych Vás proto požádal jakožto zástupce Archeologického ústavu AV ČR o prošetření této záležitosti, případně oznámení a předání celé věci Policii ČR.

Byl bych Vám vděčný, kdybyste mě mohl informovat o dalším vývoji šetření této záležitosti. Předem děkuji.

S pozdravem a s přáním úspěšného prosazení práva

Tomáš Straka, FF UK
tel: 721 332 924
DOBA KARLOVA
http://dobakarlova.wz.cz/

Odpověď:

Vážený pane kolego,

rád bych vám poděkoval za vaši všímavost a hlavně za upozornění na
pravděpodobný nelegální prodej archeologických nálezů. Na Aukru se s tímto
problémem potýkám docela často. I když ve většině případů je naprosto
jasné, jakým způsobem byly prodávané předměty získány, těžko lze takovou
věc doložit. Jediná cesta, jak prokázat porušení zákona, je, pokud
prodávající souhlasí se zasláním předmětů archeologické povahy do
zahraničí. V takových případech zahájí ministerstvo kultury správní
řízení. Tehdy můžeme žádat zastavení aukce. Policie je v tomto případě v
podstatě bezmocná. Většina prodávajících na Aukru tahle pravidla bohužel
zná.Opakovaně jsem o této věci jednal s vysokými úředníky z policejního
prezidia, kteří jsou pronásledování detektorářů-zlodějů velmi nakloněni a
společně pracujeme na opatřeních, která jim mohou znepříjemnit život. Náš
zastaralý památkový zákon neposkytuje příliš mnoho prostoru.
Budu samozřejmě moc rád za jakékoli další informace, pokud narazíte na
další podobné prodeje a je mi moc líto, že vám nejsem schopen dát lepší
odpověď.

S pozdravem a díky

Jan Mařík
Archeologický ústav AV ČR, Praha
zástupce ředitele
Nezabud hrr!
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Aukro

Příspěvek od mikey.88 »

Co nahlásit, že máme podezření, že je to zboží kradené? My vlastně nemáme důkaz že to vzal ze země ale můžeme se domnívat, že to je kradené z nějakého muzea a s tím už by policie měla něco dělat. Minimálně to prověřit! A pokud zjistí, že to dotyčná osoba nabyla nelegálně skrze detektor, bude mít lepší podmínky pro udělení sankce, než při pouhém nahlášení že to vzal ze země ;)
Obrázek
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Aukro

Příspěvek od mahy »

...nestane se nic. Důkaz, že je to nalezené za pomoci detektoru kovu není. Bude tvrdit, že to má po dědkovi na půdě už leta. A nenaděláš nic. On ani detektoring není trestný ani zakázaný. Máš sice povinnost vše co najdeš hlásit a odevzdat, ale nikdo ti nedokáže, že jsi to vykutal ze země. Jsou holt blbé zákony. Ale já nejsem pro takové zákony, které postaví detektoring mimo zákon! Já jsem pro zákony, které člověka motivují pokud něco takového najde aby to odevzdal, protože bude vědět, že nebude za piču, příslušná věc se nezašantročí někde v depozitu atd. atd. a hlavně dostane odměnu. Už jen za to, že zachránil kus historie, a odevzdá ji by tu odměnu měl dostat!
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Aukro

Příspěvek od mikey.88 »

Proto píšu nebrat v potaz detektoring ale nahlásit domnělou krádež. Je to jako bys viděl u nějakýho mladýho kluka 40 kreditních karet... je to podezřelý tak se to nahlásí. A to o dědictví po dědkovi je hezký ale měl by to doložit, kde to vzal. Co my víme... třeba to je z nějakého muzea... ;)
Obrázek
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Aukro

Příspěvek od mahy »

Oni ho(nebo ji) sice po ohlášení prošetří, ale pokud nemají žádný důkaz tak s tím moc nenadělají. Mohou zadržet ony věci než se zjistí zda byly ukradeny, ale to je tak vše.
Je to složitější.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Aukro

Příspěvek od Zdeslav »

Já myslím že nemůžou ani to, pokud někdo nenahlásil krádež, nebo nemáš svědky či jiný důkaz že to ukradl - presumpce neviny ;)
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
Valkoun
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1111
Registrován: Stř 10. Zář 2008 17:27:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Aukro

Příspěvek od Valkoun »

Pěkná svrchní prošívanice
http://aukro.cz/prosivanice-i2170025842.html
Nezabudovi Sláva!
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Aukro

Příspěvek od mahy »

Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Aukro

Příspěvek od maser »

silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Klinštejn
Příspěvky: 1324
Registrován: Pá 03. Dub 2009 22:18:17
Místo/Bydliště: Den Kalla Norden
Kontaktovat uživatele:

Re: Aukro

Příspěvek od Klinštejn »

http://aukro.cz/show_item.php?item=2232573437 mohlo by se hodit. Dá se s ním domluvit i rovnou na objednávce mimo aukro. Ty malé kulaté má velice levné. Ty velké jsou novinka..ale vypadají celkem dobře. Na nějaký obyčejnější pás by mohly být použitelné..
Obrázek
Obrázek Det finns alltid hopp..
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů