Albert (Aleš) z Malíkovic - man Ješka z Vartenberka (70-80)

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Avátar uživatele
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Petr od Jindřichova dolu - man Ješka z Vartenberka (70-8

Příspěvek od mikey.88 » Pá 31. Led 2014 21:00:52

Takže:

Na tebou zvolené časové období 1370 - 1380 je pourpoint základní spodní oděv a nikdo od majetnějších měšťanů po pány se bez něj (pravděpodobně) neobejde. V tuto chvíli mě nenapadá žádný oděv, který bys mohl mít, byť na léto, místo něj. Je to proto, že i pod volným svrchním oděvem bys tento spodní měl mít. Proto nepraktičnost té vlny. Je to vlastně jen jedna část plnohodnotného odění. Na to by měl přijít buď opět těsný oděv kopírující ten spodní, kde mohou být rukávy řešeny třeba více volněji, a nebo bys přes to mohl mít oděv volný a bohatě řasený. Tak či onak ale stále pourpoint jako základní nosná konstrukce, na které jsou přivázány nohavice. Za předpokladu mého dosavadního poznání pramenů si za tímto názorem 100% stojím ;) Jsem zvědav, co si myslí Tito.

PS: Ten vlněný máš pěkný :) Neber to tedy nijak zle.

PPS: Pokud jde o materiál, šel by na spodní třeba tento http://www.sartor.cz/276-fialkovy-santu ... ivkou.html

na svrchní třeba toto: http://www.evi-latky.cz/kabatovka/6134-kostymovka.html
Obrázek

Avátar uživatele
mahy
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mahy » Pá 31. Led 2014 21:17:44

Mě jenom stále zaráží, že by se v danou dobu nosil jenom jeden typ oblečení. Na povel? Opravdu se souběžně nenosily i jiné typy oděvů? To, že je někdo majetnější přeci nutně neznamená, že musí nosit to co každý. Stále si to nějak nedovedu představit.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/

Avátar uživatele
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mikey.88 » Pá 31. Led 2014 21:28:28

Móda? Husí hruď má prakticky každý kromě vážných postav a nuzoty. A není to jen stylizace anatomie. Muže. v košili nebo do půl těla zobrazují normálně. Prostě módní vlna, která končí až v polovině století patnáctého.
Obrázek

Avátar uživatele
Josephus Titus
Kontaktovat uživatele:

Re: Albert (Aleš) z Malíkovic - man Ješka z Vartenberka (70-

Příspěvek od Josephus Titus » Ne 02. Ún 2014 10:59:46

Bavíme se pořád o jednom brokátovém kabátci. Jeden brokátový kabátec nedělá pána pána. Na ten by se asi mohl zmoci ledaskdo (ne však kdokoliv!), třebaže by to pro něj byla pořádná pálka.

Je samozřejmě otázka, co je tím brokátem myšleno. Pokud je to hedvábná vzorovaná látka, pak to žádný velký problém, zvlášť u jednoho kusu oděvu, jak jsem psal výše. Pokud je to látka vytkávaná zlatem či stříbrem, tj. to co se v naší době častěji objevuje pod pojmem stříbrohlav nebo zlatohlav, pak už by to bylo poněkud kontroverznější záležitostí.

Výplata ve formě látky, oděvu nebo ošatného (peněz na oděv) jsou známy i z naší doby, není to nic neobvyklého. Možné je také totéž jako dar nebo kořist (tedy až na to ošatné, těžko si představit, že by ukořistěné peníze mohly být použity pouze za účelem oblékání). Nutno však poznamenat, že nejčastěji bývá vypláceno/dáváno/kořistěno vlněné sukno.

Nemám samozřejmě nic proti prostším materiálům, i králové používali vlněné sukno a lněné plátno, ale třeba to, co tady navrhuje Smil by na sebe mohl vzít i mnohý sedlák či řemeslník a Aleš je přeci jenom významnější úředník vysoce postaveného pána, takže by bylo nejspíš dobré aby si jej nikdo nepletl se (svátečně oděným) prťákem. Ovšem ten vlněný kabátec máš vážně pěkný.

Co se týče střihu, tak v naší době ještě nemáme ty možnosti, které budou mít v době Václavově. Pokud je "honosákem" myšlen oděv slavnostní, pak prostě nic jiného než poupoint nepřipadá v úvahu. Souhlasím tedy s tím, co píše Mikey (jako ostatně většinou). S vrstvením je to poněkud složitější záležitost, ale to teď nestíhám rozebírat a už jsem na to téma psal jinde. Možnost, kterou Mikey uvádí je ta asi nejpravděpodobnější. Pokud by šlo oděv sice honosný, ale nošený i při všednějších příležitostech, pak jsi snad vystačil s cotehardie bez vycpávání (podrobný návod a střih viz opakovaně zmiňovaný Medieval tailor assistant), což přeci jenom omezí termoizolační vlastnosti. Když bude mít střih sice vypasovaný, ale trochu volnější, navrch bude pevná hedvábná a vespod lehounká hedvábná látka, pak by snad i v létě v tom mohlo být celkem komfortně. Co se vrchní látky a podšívky týče, tak totéž platí i o pourpointu.

A nakonec k Mahyho námitce:
I dnes, a to žijeme ve značně liberální době, kdy na módu působí mnohem větší množství vlivů než za Karlových časů, máme výběr - zvláště společenských šatů - značně omezený. A taky nenosíme úplně cokoliv. Zvláště ti z nás (no ... nás ... mě se to netýká...), kteří mají majetek či postavení. Ty mechanismy jsou prakticky stejné. Není to "na povel" je to vliv společnosti, nabídky etc. a buď se přizpůsobíš nebo jsi z té společnosti vyřazen (popřípadě musíš zapůsobit nějak jinak). Prostě manželka si dupne a řekne: v tomhle mi chodit nebudeš, koukej si vzít ten hezký pourpoint, který jsem ti koupila. A je to.
Navíc společesnký oděv Karlovy doby skýtá dokonce vatší rozmanitost než ten náš. Tvar hrudi je sice standardní, ale liší se materiál, barvy, tvar podolku, tvar rukávů, zdobení, prošívání, uspořádání knoflíků a/nebo vázání. A navíc, roucho nedělá jen kabátec, hrozně záleží na dalších oděvních prvcích, které vytvářejí celkový vzhled a které tvarovou nabídku dále zvyšují.
Rejčkovci mají střihovou nabídku ještě menší než my a nezdá se, že by to nějak moc vadilo.
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on

Avátar uživatele
LosPedros
ČLEN SPOLKU
Kontaktovat uživatele:

Re: Albert (Aleš) z Malíkovic - man Ješka z Vartenberka (70-

Příspěvek od LosPedros » Ne 09. Bře 2014 18:28:11

K purpointu se v budoucnu ještě vrátím. Přinejmenším počkám do blížícího se semináře.

V mezičase jsem dokončil pochvu k meči (resp. chybí doťukat dírky pro zapínání - budu naměřovat až na zbroji).
Obrázek
Je zbytečně masivní, to ale budu řešit až s dalším modelem.
Fotky v různých výrobních mezistupních zde:
http://lospedros.rajce.idnes.cz/14.st_-_pochva
Veškeré kování je mosazné. Botka na pochvě je u řemeslníka na zakázku, čtyřlístky jsou dovoz z Ukrajiny, přezka je dovoz z Indie + trochu broušení pilníkem, nákonč přezky a opasku je domácí kolenodílna.

Odpovědět