Albert (Aleš) z Malíkovic - man Ješka z Vartenberka (70-80)

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Petr od Jindřichova dolu - man Ješka z Vartenberka (70-8

Příspěvek od Zdeslav »

S tím brokátem bych na tvojí postavu šetřil.
Nezabud hrr!
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Petr od Jindřichova dolu - man Ješka z Vartenberka (70-8

Příspěvek od mikey.88 »

Pokud je manem Ješka z Vartenberka - Nejdůležitějšího muže v království po císaři, tak by měl od něho jistě dostávat ošatné na reprezentaci. Nebo ne?
Obrázek
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Petr od Jindřichova dolu - man Ješka z Vartenberka (70-8

Příspěvek od maser »

To je zase otázka do pranice. Pokud se jedná o Ješkova milce, tak by se takový oděv dal přijmout. Na druhou stranu by Petr měl být doprovozen adekvátním počtem lidí a být důležitej na míli daleko :). "Drobná" šlechta se mohla vypracovat na smetánku, ale pořád to byli jen zemané a dávalo se jim to asi i sežrat. Například Pluhové ze Žďáru - jejich vzestup za sto let byl přímo exponenciální :).

Osobně bych byl ale s brokátem taky zdrženlivější jak píše Zdeslav. Jinak si tu brokátem budem utírat brzo i zadek.
Co na to například JeŽek?
silva-nortica.blog.cz
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Petr od Jindřichova dolu - man Ješka z Vartenberka (70-8

Příspěvek od Zdeslav »

1) Ješek z Vartemberka rozhodně není "nejdůležitější muž v království po císaři", ani druhý nejdůležitější, ani třetí. Je tak možná na 10. místě.
2) Je otázka, jestli je Aleš z Malíkovic spíš reprezentativním pobočníkem a zástupcem, nebo jen významnějším úředníkem, kterých se za dobu, po kterou Ješek zastával úřad pražského purkrabího, vystřídalo několik (doložení jsou čtyři). Jeho rodový majetek je dost malý, jaký byl jeho titulární majetek nebo plat, nevíme.
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
LosPedros
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 185
Registrován: Čt 12. Lis 2009 21:25:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Petr od Jindřichova dolu - man Ješka z Vartenberka (70-8

Příspěvek od LosPedros »

Kloním se k variantě významnějšího úředníka. Říkal jsem si že látku na jeden takový svrchník jsem mohl dostat od Ješka. Neplánuju pořízení více brokátových věcí . Vlastně je ten můj vlněný záměrně, jaký je. Aby tam byl trochu odstup od té pořádné šlechty. Měl jsem pocit že jak ho mám, tak je to typický repre oděv pro úředníka, nebo lepšího řemeslníka.
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Petr od Jindřichova dolu - man Ješka z Vartenberka (70-8

Příspěvek od mikey.88 »

Tak on správně je, akorát bych ho už nedělal z vlny ale třeba že lnu. Musí ti v něm být vedro.
Obrázek
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1440
Registrován: Út 28. Črc 2009 11:41:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Petr od Jindřichova dolu - man Ješka z Vartenberka (70-8

Příspěvek od Smil »

"látku na jeden svrchník dostal..." Zní to jako bys dostal vánoční premii. Já mám pocit, že tady se nebavíme v přenesenemé smyslu o zlatých hodinkách za 15 let věrné služby firmě, ale spíše o třípatrové vile s bazénem.

Také bych hedvábným brokátem šetřil. Naštěstí to není jediná dobová varianta brokátu a i vlněný kabátec vyšívaný či lemovaný hedvábím je dostatečně reprezentativní.
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Petr od Jindřichova dolu - man Ješka z Vartenberka (70-8

Příspěvek od mikey.88 »

Ošatné případně přímo oděv se dávalo očividně často. Možná by Petr k tomu něco měl. Páni mohli být i velice štědrými viz. Smil ze Sternberka.
Obrázek
Avátar uživatele
Ježek
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 198
Registrován: Pá 29. Lis 2013 20:40:55
Místo/Bydliště: Železné Hory/Hostivař
Kontaktovat uživatele:

Re: Petr od Jindřichova dolu - man Ješka z Vartenberka (70-8

Příspěvek od Ježek »

maser napsal:
Osobně bych byl ale s brokátem taky zdrženlivější jak píše Zdeslav. Jinak si tu brokátem budem utírat brzo i zadek.
Co na to například JeŽek?
Souhlas se Zdeslavem, Masérem a Smilem. Lepší úředník, nižší šlechtic, kterej se dostal nad spravování svýho nevelkýho majetku. Klíčová je druhá Zdeslavova otázka a další zamyšlení, byl tam jmenován Ješkem, byl to jeho člověk, když nešlo o jeho hrad.

Milec jsem zjistil včera, že to slovo vymyslel Palacký na základě milostníka. Pro zajímavost, neprudim :)
Avátar uživatele
LosPedros
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 185
Registrován: Čt 12. Lis 2009 21:25:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Petr od Jindřichova dolu - man Ješka z Vartenberka (70-8

Příspěvek od LosPedros »

Součást žoldu v látce bych snáze dohledal až ke konci 15.st., takže to může být úplně mimo. Zkusím se ještě podívat, jestli někde nevylovím zmínku o podobné situaci v časech Karla, ale moc s tím nepočítám. To měl být jen takový konstrukt, kdy Ješek teor. mohl být ke svému družiníku řekněme neobyčejně štědrý. S tím že by si na to ten Albert vydělal z příjmů svých 3 dědin a platu jsem nepočítal. Ale nehodlám to obhajovat a dokládat že to tak být mohlo. Brokát využiju jinak, případně prodám. Nemám v úmyslu obhajovat neobhajitelné.
Jedná se mi primárně o lehčí oděv na léto a lněný purpoint nevidím jako řešení. Vlna na mém je celkem nízkogramážní a to co hřeje je převážně 5cm vycpávka na kozách a celkově hodně úplý střih. Pokud tedy brokát mít nemám, tak nemusím. Ale poraďte tedy něco kromě purpointu.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů