Kristýna, kuchařka Petra Meissnera z Peterswaldu k r.1400

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Odpovědět
Avátar uživatele
Kikina
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 162
Registrován: Út 25. Led 2011 13:29:45
Kontaktovat uživatele:

Kristýna, kuchařka Petra Meissnera z Peterswaldu k r.1400

Příspěvek od Kikina »

Zdravím všechny a zakládám si nové vlákno ke své postavě a to staré časem nechám zcela zrušit (ještě si ho chci ale pročíst :P ) I když s Meissnerem patříme spíše na Brodec, píšu zatím sem, protože s většinou z vás stejně spolupracujem a i tu se najdou lidi, kteří rozumí i našemu pozdnímu období :D A navíc budu svou postavu nejspíše rozšiřovat, možná, časem :lol: Nicméně představa o mojí postavě je o něco ucelenější, než dříve.

Dovolím si zkopírovat krátké info o panu Meissnerovi z našeho fóra, abyste byli malinko v obraze:
"…V období let 1373-1409 se zde připomíná jistý Petr Meissner z Petřvaldu (Petr Meissner von Peterswald), nešlechtic, snad původem z Míšeňska v Německu (Lechner I. 15, 30). Ve znaku již nosil páva, proto je i pokládán za prvního předka a zakladatele rodu Petřvaldských z Petřvaldu. Roku 1396 je poprvé zmiňována zdejší tvrz. V listině Lacka I. z Kravař datované v Příboře 9. srpna 1390 se objevuje jako rukojmí spolu s Hanušem z Dětřichovic, také „Petrus miles de Peterswald“. Snad je teno v rodinném poměru k předešlému Petru Meissnerovi, či jde o jednu a tutéž osobu. Z listin v zemských deskách k roku 1390 se dovídáme, že Petr měl se svou manželkou dvě dcery. Kateřinu, provdanou za Mikuláše z „Türnau“ (držitele biskupského léna Trnávky) a Markétu, provdanou za Jence z Rakodav, o němž je zapsáno, že „vykázal ji věnem 20 kop na dvoře a ve vsi Kostelci u Holešova a Petřík de Petrswald, pater cius“ (otec její)toto věno přijal. V jiném listě nejstaršího lenního quaternu, datované opět v Příboře 10. srpna 1390, ustanovuje „Hern Petren Meissner von Peterswald“ poručníkem ženy a dětí pana Smila z Barchova (Smil měl za manželku sestru jeho ženy Markéty). Bylo zvykem, že při nastoupení nového biskupa museli se všichni manové o léno znovu ucházet. Při tom byly pořizovány i nové seznamy biskupských leníků. V takovém seznamu z roku 1403 je jmenován i Petr. Předstoupil na jičínském hradě před biskupa Lacka z Kravař a přijal lénem statky v Petřvaldě (s výjimkou 6 lánů, které tam držel jakýsi „dominus Vokko“), dále v Malém Petřvaldě, Proskovicích a 4 lány v Bruneswerde (Staré Vsi) a 6 lánů zv. „Brnyny“ u Vyškova (CDM XIII 302-305). Vlastnil také drobný statek ve Štěpánovicích, dnes zaniklé vsi v okr. Olomouc. Petr z Petřvaldu umírá někdy v roce 1409, kdy se o něm činí poslední zmínka, kdy ho pohání paní Eliška z Bykovic ze 40. hřiven, že drží její „základ“ v Újezdě (Knihy půhonné a nálezové/V. Brandl/I. sv s. 280)…"

TICHÁNEK – ŠERÝ, Šlechická sídla na Novojičínsku, Opava 2003, s.?.


K moji postavě:
Jméno si ponechám herní takové, jako mám civilní, ale opovažte se mi někdo říkat Kiki :twisted:
Chci zastávat ženu svobodnou, ve službách svého pána, nejspíše nějakého ne příliš významného měšťanského satutu, v roli kuchařky společně s Aife. Mezi mé herní záliby patří bylinkářství a mastičkářství různého druhu (zvažuju ještě to rozšířit na lazebnictví, ale tady si nechám raději poradit. Zásadní role je kuchařka tak jako tak!). Mé jméno by mělo nazančovat, co ze mne chtěli mít mí rodiče, avšak moje volnomyšlenkářství a mírně svobodná vůle ve službách (ne pod dohledem rodičů) mě ponoukají k opaku.

K mému kostýmu:
-spodní lněné šaty volného rozšiřujícího se střihu s hlubokým výstřihem a úzkými rukávy.
-vrchní pracovní lněné šaty mírně volnějšího střihu, na šněrování vepředu a na rukávech (ale ty hodlám předělat a zkrátit, nebo je nechám tak, ale stejně je nosím stále vyhrnuté)
-momentálně nedisponuji vrchníma vlněnýma šatama, protože jsem se všema dosavadníma nebyla spokojená a rozprodala jsem je :lol: ale pracuju na nových, v pase úzkých a dolu se rozšířujících (ne klíny),zapínaných na látkové knoflíčky ve středu PD a na rukávech v zadním švu po loket. Později hodím fotky z průběhu výroby, tady bych potřebovala poradit co a jak, ale měly by mít dole nadšitý lem kontrastní barvy, který bude vyšívaný.
-jako svrchník mám, vám některým již známý, růžový houpeland. Vlna podšitá vlnou, s úzkými rukávy dole zahnutými ven a se stojáčkem, časem by měl být zapínaný na knoflíčky. Tady taky uvažuji o předělání, nejspíše udělám lem z jiné tmavší barvy, vyšitý, a přestanu ho nosit na akce typu pánská, bo se mi tam pěkně domarasil :cry: ale na takovéto akce budu potřebovat poradit s nějakým jiným svrchníkem.
-další součástí je kápě, moje jediná celoručně šitá věc. Vlna podšitá vlnou. Vyšívaná v dolním okraji. Inspirovala jsem se v bibli Václava, i když nevím, esi je má interpretace správná, ale cíp jsem neudělala klasicky dolů, jak to mají snad všichni, ale udělala jsem krátký a směrem nahoru. později postnu zdroj a fotky. Zapínání je na látkové knoflíčky, ale uvažuju, esi je nepřešiju na menší, protože se mi v ohybu pod bradou bijou a rozparek se kroutí.
-poslední kostýmovou součástí jsou fusakle, vlna podšitá kontrastním lnem, délky mírně nad koleno, ale musí se pod kolenem zavazovat. Na to mám zatím kožené pásky.
-k mým rozpadajícím se botám se zatím vyjadřovat raději nebudu...je v plánu pořídit nové...kdo ví kdy :lol:
-opasek mám kožený, dlouhý, vínově červený (teď už je zašlý) tenký s přezkou, která by měla odpovídat (snad)
-do vlasů zatím nic nemám, nosím je rozpuštěné, občas když je potřeba nebo velká zima, tak vezmu kus náhodného hadru a prostě to nějak zavážu. Jinač max. je češu do copu, ale mou přžedstavou je nějaké zřčesání do síťky + nějaká pěkná stužka.

Mé plány:
-mám v plánu si udělat čepici a rukavice (palčáky) na akce typu pánská. Jinač mi zatím ta kápě docela stačí. Spíše ještěuvažuju nad další kápí, spíše kukličkou vyloženě na sváteční příležitosti.
-dalším plánem je udělat si sváteční lněné šaty, viz. níže.
-jak už bylo zmíněno, nějaký nesváteční svrchník
-dodělat vlněné šaty, ty budu asi taky pokládat za sváteční vzhledem k tomu, jak jsem se drbala s vyšíváním knoflíčků :D
-udělat si pracovní vlněné šaty.
-další ponožky do zásoby
-síťku do vlasů
-doplňky typu váček/tašvička, závěsný klíč na opasek?
-zástěra-spíše kus hadru, který se podle potřeby pověsí na pásek.

Moje vybavení:
Jelikož se snažím věnovat kuchyni, zaměřuju se i na hmotnou kulturu. Momentálně (co se kostýmu týče) disponuji nožíkem s pochvou, zavěšeným na pásku. Co se týče kuchyňského vybavení, nevím, esi má cenu to tu rozepisovat a rozebírat, nebo se s tím přesunout spíše do jiného vlákna.

Tak níže začnu postovat každý kus kostýmu zvlášť a rozepisovat se o něm ;) Kdybyste mě i tak chtěli vyhnat z vašeho fóra, tak prosím něžně :lol:
Aures in anima me pulsat
Avátar uživatele
Kikina
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 162
Registrován: Út 25. Led 2011 13:29:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Kristýna, kuchařka Petra Meissnera z Peterswaldu k r.140

Příspěvek od Kikina »

Tak první úpravy a opravy:
Chci zastávat ženu svobodnou, ve službách svého pána, nejspíše nějakého ne příliš významného měšťanského satutu,
Tohle jsem napsala jaksi blbě. Chci hrát ženu/dívku svobodnou ve službách... Její postavení by nemělo být příliš vysoké (ale ani ta největší žebračka by to být neměla), s měšťankou jsem to asi trochu přepískla, protože nevím, kde najdem nějaké město poblíž Peterswaldu :D
Aures in anima me pulsat
Avátar uživatele
Kikina
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 162
Registrován: Út 25. Led 2011 13:29:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Kristýna, kuchařka Petra Meissnera z Peterswaldu k r.140

Příspěvek od Kikina »

Hmm, přemýšlela jsem, jaké si tu dát fotky spodních lněných šatů, tak snad to bude nejmenší zlo :lol: Výstřih mi nepadá z ramen ale ani nejde v žádných šatech vidět. Délka je o něco málo kratší než vrchní lněné šaty. Ten sklad, co tam vidíte je udělán z toho důvodu, že když jsem podstřihovala výstřih, tak jsem to přepískla a pak už to padalo úplně celé. Časem je překopu nebo udělám nové, náhradní. Ale teď slouží dobře a stejně mě čistě v nich nikdo nevídá, výjma koupačky v Sázavě :lol:
Přílohy
Spodní šaty.jpg
Spodní šaty.jpg (109.15 KiB) Zobrazeno 8042 x
Aures in anima me pulsat
Avátar uživatele
Kikina
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 162
Registrován: Út 25. Led 2011 13:29:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Kristýna, kuchařka Petra Meissnera z Peterswaldu k r.140

Příspěvek od Kikina »

Vrchní lněné pracovní šaty. Jsou polopřilehavého střihu bez členících výběrů. Jedinou siluetu na střihu dělají mírně zúžené boky a rozšiřující se sukně bez klínů. Ve předu jsou na šněrování (jednak jsem to obkoukala z nějakého náhrobku a jednak je to z praktického důvodu, aby knoflíčky pod vrchníma vlněnýma šatama netlačily). Když je zima, nosím je ještě pod vlněnýma šatama. Rukávy jsou se zadním švem ve kterém je na předloktí uděláno šněrování (teda skoro uděláno, ještě jsem se nedokopala dodělat poslední dírky). Ale na všech akcích nosím rukávy vyhrnuty, většinou je horko. Proto zvažuju, že ty rukávy zkrátím a nebo nechám tak, neustále vyhrnuté :D
Přílohy
kostým.JPG
IMG_2128....jpg
Aures in anima me pulsat
Avátar uživatele
Kikina
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 162
Registrován: Út 25. Led 2011 13:29:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Kristýna, kuchařka Petra Meissnera z Peterswaldu k r.140

Příspěvek od Kikina »

Zvažuju si udělat sváteční lněné šaty. Mám tady dvě látky na výběr a s tím budu ptořebovat trochu poradit. Buď by byly obyčejné z tenkého lnu petrolejovo-tmavěmodro-zeleno-šedé (holt každý vnímá spektrum baerv jinak :lol: ) ty bych si pak nějak jemně vyšila lněnou nití. Nebo, co bych chtěla raději z látky na fotce níže. Je světle šedá protkávaná světlou, nejspíše nebělenou nití, geometricky vzorovaná, materiál asi bavlna/bavlna-len (nevím to jistě, bo jsem to zachránila ze školy, kde chtěli takovýto skvost používat na utírání strojů) Bohužel se vzorem si tady nevím rady, zda je vhodný. Z dálky, když si to přiložím na tělo to nevypadá zle.

Tyto šaty už by byly s větším výstřihem. Ani ne tak hlubokým jako spíše širokým, se 4 bočními dílky (místo klínů), které by vybíraly siluetu a dolů se rozšiřovaly. Na knoflíčky ve předu a na předloktí, nejspíše látkové.
Přílohy
látka1.jpg
látka 2.jpg
Aures in anima me pulsat
Avátar uživatele
Kikina
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 162
Registrován: Út 25. Led 2011 13:29:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Kristýna, kuchařka Petra Meissnera z Peterswaldu k r.140

Příspěvek od Kikina »

Momentálně mám rozšité vlněné, sváteční šaty, světlezelenkavé barvy. Zatím můžu poskytnout jen fotku vyšívaných látkových knoflíčků. Až se mi podaří to vyfotit na sobě, tak to tu postnu. U nich bych chtěla si dole udělat vínově červený lem (protože jsem si je ustřihla krátké a dostalo se mi od Tita schválení této varianty), vyšívaný v podobném stylu jako je moje kápě, něco rostlinného. Zvažuju či je nutné tyto šaty podšívat. Kdyby mi prošly ty lněné sváteční šaty z té šedé vzorované látky, tak bych na podšívku použila ten druhý len.
Přílohy
knoflíčky.jpg
Aures in anima me pulsat
Avátar uživatele
Kikina
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 162
Registrován: Út 25. Led 2011 13:29:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Kristýna, kuchařka Petra Meissnera z Peterswaldu k r.140

Příspěvek od Kikina »

Kápě, moje jediná celoručně ušitá věc :lol: , je ze dvou vrstev vlny. Níže hodím pár fotek z výroby. Střihem jsem se inspirovala na kostym.cz, z bible Václava IV (tady nevím, zda jsem udělala správnou interpretaci) a taky ze zmínky o tom, že ženy začínaly na hlavách nosit různé rohy a růžky, bla bla bla... :D Zapínaná je na látkové knoflíčky a dírky. Toto mi činí malinký problém, protože v ohybu pod bradou se to trochu bije a kroutí, tak nevím, esi by třeba stačilo zmenšit knoflíky, nebo se s tím smířit :lol: Celá kápě je rozšířená třemi klíny, na ramenou a ve středu ZD.
Přílohy
kápě s růžkem.jpg
kápě1.jpg
kápě2.jpg
Aures in anima me pulsat
Avátar uživatele
Kikina
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 162
Registrován: Út 25. Led 2011 13:29:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Kristýna, kuchařka Petra Meissnera z Peterswaldu k r.140

Příspěvek od Kikina »

další fotky
Přílohy
kápě3.jpg
kápě3.jpg (135.68 KiB) Zobrazeno 8009 x
kápě4.jpg
kápě4.jpg (59.66 KiB) Zobrazeno 8009 x
kápě5.jpg
kápě5.jpg (61.92 KiB) Zobrazeno 8009 x
Aures in anima me pulsat
Avátar uživatele
Kikina
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 162
Registrován: Út 25. Led 2011 13:29:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Kristýna, kuchařka Petra Meissnera z Peterswaldu k r.140

Příspěvek od Kikina »

Tak když už jsem se rozjela, tak vám představím i svou houpelandičku, kterou již mnozí znáte :D
Chtěla bych ji časem povýšit na sváteční, spravit ji dolní okraj, nejspíše bych udělala taky kontrastní vyšívaný lem a vyšila si i ty manžety na rukávech. Chybí mi tam knoflíky v rozparku u krku ještě stále. A zvažuju, esi by nebylo lepší si ji napevno nařasit tak, aby měla pravidelné sklady s trochu zvednutějším pasem. Ten tenký opasek se k tomu nejspíše nehodí, ale zatím nevím, co místo toho.
Přílohy
IMG_0333.jpg
houpeland 2.jpg
houpeland 1.jpg
houpeland 1.jpg (26.79 KiB) Zobrazeno 7997 x
Aures in anima me pulsat
Avátar uživatele
Valkoun
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1111
Registrován: Stř 10. Zář 2008 17:27:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Kristýna, kuchařka Petra Meissnera z Peterswaldu k r.140

Příspěvek od Valkoun »

To se někdo má, že má tak fešnou kuchařku a družinici :D
Nezabudovi Sláva!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti