Pavel z Otěvěka na Besednici - český nižší šlechtic

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Pavel z Otěvěka na Besednici - český nižší šlechtic

Příspěvek od richardrg »

Udělám si trochu reklamu a posílám svůj pokus o gardecorps, správněji by měl být s kapucou.
Jen aby si věděl jak to vypadá. lepší foto bude na jaře.
http://picasaweb.google.cz/richardrosenb/Gardecorps#
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Pavel z Otěvěka na Besednici - český nižší šlechtic

Příspěvek od Maršálek »

Pavel na Besednici napsal:Milí přátelé, po kratší odmlce jsem tu opět se svými otázkami. Nejprve co se týče bot. Mohl můj zemánek, okolo roku 1365, výše popsané boty (nemyslím ty mnou navržené, ale od Maršálka) nosit jak v běžném životě, tak třeba i na nějaké vojenské výpravě? Jinými slovy, jsou to takové univerzální boty?

A než se dostaneme ke zbroji, chtěl bych tu navodit situaci, kdy můj zemánek vyrazil na cestu do blízkého královského města České Budějovice. To je asi 30 km. Předpokládám, že jeden den ráno vyrazil na cestu, večer dorazil, přespal v ČB, vyřídil si co potřeboval, zase přespal a třetí den se vrátil domů. To tam samozřejmě jel jen tak na "otočku". ;)
A teď co všechno si bral sebou. Nebudu řešit, zda jel sám nebo zda jej někdo doprovázel, zajímá mně spíš jaké oděvní doplňky a osobní věci běžně užíval? Začnu opaskem, asi koženým, k tomu pochvu a jednoruční meč. Jako zbraň, i jako odznak postavení. I když cesty za Karla IV. byly asi poměrně bezpečné, domnívám se, že si bral i jezdecký štít. Něco jako když dnes máme v autě airbagy. Taky nepředpokládáme, že je využijeme, ale radši si už koupíme auto s nimi. :)
Dál bych to viděl na tašvici, buď látkovou nebo koženou. Dýku (líbí se mi býčí jazyk) , jednak jako pobočnou zbraň, jednak na krájení jídla. Nejsem tak zhýčkaný, abych měl jídelní nožík jako pan Zdeslav. :lol: Potom lžící, určitě dřevěnou, možná z rohoviny nebo ještě jiného materiálu? Nevím, zda už mohl mít takovou tu dvojhrotou vidličku.
A tady moje znalosti a představivost končí. Co jsem opomněl? Co bylo jinak než jak popisuji? Co ještě mohl mít sebou z osobních věcí?
Předem děkuji za všechny připomínky a komentáře.
Boty – budeš-li mít dost peněz budeš mít boty letní, zimní, podzimní, pro lov a ke zbroji, slavnostní, atd. Střihově se zásadně lišit nebudou, lovecké budou vyšší, slavnostní pak z barvené a tlačené kůže, nebo potahované…

K odění – bude asi všední, nebo cestovní, adekvátní roční době a aktuálnímu počasí.

Opasek – pokud jsi pasovaným rytířem, budeš mít samozřejmě ozdobný stříbrný, nebo zlatý pás, aby bylo ostatním jasné, kdo je před nimi. V každém případě by měl být i opasek nepasovaného urozeného zdobený (barvená, rytá či ražená kůže, pěkná přezka i nákončí).

Meč a štít – meč ano, štít možná a pak případně spíše puklíř. Pokud vyrážím na cestu, obléknu si spíše kroužkovou košili, než bych si bral štít. V případě náhlého přepadu mi útočník nebude dávat čas na přípravu (pokud není blázen), takže by štít stejně zůstal viset u sedla. Předpokládal bych doprovod 1 či více pacholků, osamělý urozený jezdec se štítem na cestách je romantická představa romanopisců… ti pacholci jsou tím zmiňovaným airbagem, kde potřebuji štít na cestu, tam logicky předpokládám pár pacholků, pancíř pod oděním a lebku pod kápí.

Tašvice – kožená, látková, v ní měšec, hřeben, růženec, křesadlo.

Typář (pečetidlo) – nespíše na hedvábné šňůrce na krku. Bez něj neuzavřeš žádnou smlouvu ani nevyřešíš žádnou administrativu. Je to právní nezbytnost každého nobila.

Dýka – ano, nůž k ní docela jistě (používaly se i zavírací, nošené v tašvici). Tak zhýčkaný by jsi byl určitě, pokud totiž nemáš na nůž, nebudeš mít ani nic dalšího, včetně dýky a meče…

Lžíce? Budeš jíst na cestě, tj. budeš si na cestě vařit sám, z vlastních zásob? Pokud ne a chystáš se do hospody, pak neřešíš ani lžíci, ani misku. Totéž se týká vidličky.

Jezdecké rukavice a ostruhy (po sesednutí a pěší pohyb se často věší na opasek).
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Avátar uživatele
Divous
Příspěvky: 280
Registrován: Stř 17. Pro 2008 14:46:22
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Pavel z Otěvěka na Besednici - český nižší šlechtic

Příspěvek od Divous »

Maršálek: zaujalo mě, jak píšeš že měšec se nosil v tašvici. Myslel jsem že zavěšený na opasku.
lidstvo dosáhlo svého sociálního vrcholu v době kamenné za lovců mamutů. Od té doby je to už jenom horší a horší...
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Pavel z Otěvěka na Besednici - český nižší šlechtic

Příspěvek od Maršálek »

Divous napsal:Maršálek: zaujalo mě, jak píšeš že měšec se nosil v tašvici. Myslel jsem že zavěšený na opasku.
může a samozřejmě nemusí, to je přeci na tobě ;) větší tašvice měšec unese a já případným zlodějům komplikuji jho odříznutí. pokud budeš nobil, ponese tvé peníze při nákupu na tržišti stejně nějaký tvůj pacholek, asi se nebudeš zdržovat placením a nošením těch kupovaných věcí ;)
jak myslíš že má paní na tržišti nakupuje, když jsme na nějakých městských slavnostech? má kolem sebe panoše, kteří ji razí cestu, udržují ostatní v odstupu když ona vybírá, platí z jejího měšce její nákupy a pak ty poklady nosí ;) když je tam moc lidí, tak se vyžívají v ražení cesty sudlicemi - v Hradci si už lidi zvykli a i pořadatelům se o moc líbí :lol:
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Jiří z Holohlav
pan rytíř
Příspěvky: 438
Registrován: Út 02. Zář 2008 19:44:01
Místo/Bydliště: Rumburk
Kontaktovat uživatele:

Re: Pavel z Otěvěka na Besednici - český nižší šlechtic

Příspěvek od Jiří z Holohlav »

Tkanici v bruchách mám otočenu 2x kolem těla,je to tak stabilnější,vážu na tu část tkanice,která bruchy během pár cm neopouští.
Někde jsem četl,že švihákům bylo vidět až do řiti.To nezní jako na bruchy.Navíc mě furt vrtá hlavou ta iluminace z posledního dílu Kovaříkových Rytířských bitev,holé zadky pod plechy.
Vidím to i jako možnou prevenci přehřátí /až tak stydliví zas nebyli/.Moje zkušenost říká ,že větrající koule jsou snad ještě efektivnější chlazení než odložení rukavic.

Koukám,že jsem asi omylem zareagoval na jinou část debaty.
Avátar uživatele
Pike
Příspěvky: 151
Registrován: Út 20. Led 2009 8:02:23
Kontaktovat uživatele:

Re: Pavel z Otěvěka na Besednici - český nižší šlechtic

Příspěvek od Pike »

Jiří z Holohlav napsal:Někde jsem četl,že švihákům bylo vidět až do řiti.
Na tohle jsem narazil v knize D. Breuerse Na hradech, v klášterech a v podhradí - měla by to být citace z mohučské kroniky:
"Mladí muži tak krátké suknice nosili, že nezakrývaly ni údu pohlavního, ni zadku. Musel-li se kdo ohnouti, bylo mu až do zadku viděti. Ó, té hanby!"
Otázka je, jestli tím dotyčný mravokárce skutečně myslel úplné odhalení dotyčných míst, nebo třeba jen hodně upnuté hacě.
Tu ora, tu protege, tu labora!
http://www.arxbona.cz
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Pavel z Otěvěka na Besednici - český nižší šlechtic

Příspěvek od maser »

Pike napsal:Otázka je, jestli tím dotyčný mravokárce skutečně myslel úplné odhalení dotyčných míst, nebo třeba jen hodně upnuté hacě.
Já bych to chápal jen jako odhalení trenek. Myslím že Vaverka uvádí v druhé půli 14. stol. i takřka moderní "slipy". Nebude to třeba v souvislosti? Pro konzervativní "trenýrkáře" to bylo jistě dost necudné řešení.
silva-nortica.blog.cz
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Pavel z Otěvěka na Besednici - český nižší šlechtic

Příspěvek od Kordulka »

Zkracující se a zužující kabátce a stále upnutější nohavice, s velkou pravděpodobností i pletené, si zcela jistě vynutily i zásadní změnu střihu spodního prádla. Myslím, že nelze vyloučit ani existenci něčeho, jako jsou dnešní tanga (ano, nosí je i mnozí pánové 8-)).
Pak by bylo jistě vidět pozadí i jiné, pro leckoho zajímavé, partie...

Mravokárce píše pouze o mladých mužích. Lze si docela dobře představit mladé provokatéry, kteří se na sebe snaží upoutat pozornost skoro za každou cenu - i případným obnažováním; tehdejší konzervatismus asi vypadal poněkud jinak, než dnešní.
Někteří z nás jistě máme doma podobné k šílenství provokující exempláříky 8-)
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Pavel z Otěvěka na Besednici - český nižší šlechtic

Příspěvek od Kordulka »

Našla jsem ukázku, jak takové "minibruchy" mohly vypadat - http://commons.wikimedia.org/wiki/File: ... braies.jpg
Je to, bohužel, z doby o něco mladší - 1410-1415
Tytéž, ale o něco mladší (oprava: starší) - http://www.photo.rmn.fr/LowRes2/TR1/2K6 ... 506165.jpg (Tacuinum sanitatis, cca 1370 - 1400)

Ale, pokud byly z jemného materiálu, mohly mít klidně i dlouhé nohavičky 8-)
http://www.imagesonline.bl.uk/results.asp?image=024804
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Pavel z Otěvěka na Besednici - český nižší šlechtic

Příspěvek od Maršálek »

v Belifortis je Mars zpodobněn jako dobře rostlý muž, oblečený jenom ve "slipech", uvázaných na jedné straně tkanicí (absence gumy) ;) stejné prádlo mají na norimberském dřevořezu Mistra svitků stuh, cca 1430 ženy v lázni
obě vyobrazení jsou na LH fóru v sekci Pozdní středověk - dámské spodní prádlo ;)

P.s. to již v praxi obnáší uvázání nohavic na vestu, či kabátec ;)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů