Hanz z Turnova, šafář na hradě Rohozci

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Hanz z Turnova
Příspěvky: 17
Registrován: Pá 31. Led 2014 19:33:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Hanz z Turnova, šafář na hradě Rohozci

Příspěvek od Hanz z Turnova »

Asi i proto jsem ten seznam dával na vlákno. Pár věcí jsem na Smilovo doporučení promazal, ale vesta mi přišla jako použitelná.
Díky
Avátar uživatele
Valkoun
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1111
Registrován: Stř 10. Zář 2008 17:27:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Hanz z Turnova, šafář na hradě Rohozci

Příspěvek od Valkoun »

Hanz z Turnova napsal:...ale vesta mi přišla jako použitelná.
Díky
Bohužel vestu v naší době neznáme a tedy ani nepoužíváme..
Nezabudovi Sláva!
Hanz z Turnova
Příspěvky: 17
Registrován: Pá 31. Led 2014 19:33:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Hanz z Turnova, šafář na hradě Rohozci

Příspěvek od Hanz z Turnova »

Poradí mi někdo prosím, jestli jsou tyhle věci použitelné pro DK?

Flaška je plechová a potažená kůží. Očekávám, že přezka bude špatná.
Keramika podle originálů. Džbán 0,7 litru a kahan s vlastní píckou. Datace 14.-15. století Litovel
Přílohy
Bez názvu.JPG
DSC00036.JPG
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Hanz z Turnova, šafář na hradě Rohozci

Příspěvek od maser »

Ad prošívka: odstřihni ochranu dlaní a bude ok. Poslední komplety (nebo jen košile s napletenými pěstnicemi) se objevují v 60. letech a to jako velký archaismus.

Ad čutora: ok, přezka KM splní.

Keramika: Litovelsko neznám, takže těžko soudit. Ten kahan je třeba pro mě úplně neznámý tvar. Ten džbán mi přijde takový divný, spíš mi to připomíná hrnec s uchem. Takové se našly třeba v Hradci Králové (jiná lokalita) ale mají pěkné okruží. Jak už jsem říkal, produkci z dané lokality neznám, takže si netroufám vynášet větší závěry.

Z hlediska zpracování je to rychlý kruh bez pořádného ostřiva, pálené v elektrické peci. Pokud to podložíš obrázky (alespoň překresy originálů), tak by se to dalo jako KM s výhradami vzít. Osobně bych ale rád ty podklady viděl, označení "podle originálu" lze aplikovat na vše (jak většina hrčířů činí i u sebevětších hrůz).
Přílohy
Pro představu ty hrnce z HK
Pro představu ty hrnce z HK
silva-nortica.blog.cz
Hanz z Turnova
Příspěvky: 17
Registrován: Pá 31. Led 2014 19:33:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Hanz z Turnova, šafář na hradě Rohozci

Příspěvek od Hanz z Turnova »

Pravda, on je to spíš takový hrnek, ale už jsem ho nedohledal a možná měl jinak tvarovaný okraj. Ty tvoje vypadají líp.
Díky za komentář
Přílohy
Bez názvu.JPG
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Hanz z Turnova, šafář na hradě Rohozci

Příspěvek od maser »

Díky za ten kahan. Podle označení to tipuju na Dějiny hmontý kultury? Ať můžu doplnit vzdělání :).
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Hanz z Turnova, šafář na hradě Rohozci

Příspěvek od maser »

Tak mi to nedalo a trochu jsem se po tom podíval. Má ho v příloze i Nekuda-Reichertová: Středověká keramika blabla. Tam píše o klasických svícnech a lampách až v 15.-16. století, takže tohle bude asi mladší záležitost. Je to ale starší literatura a nové nálezy mohly s datací trochu zahýbat. Zatím bych ale bral ten kahan jako nepoužitelný pro sichr.
Co vím, tak se keramickým lampám, na bazi nálezu z Tábora, věnoval Krajíc. Ten článek mám doma a shodou okolností ho už 14 dní hledám :) (protože zrovna nějaké repliky keramických svítidel dělám). Tak až se poštěstí, tak poreferuju.
silva-nortica.blog.cz
Hanz z Turnova
Příspěvky: 17
Registrován: Pá 31. Led 2014 19:33:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Hanz z Turnova, šafář na hradě Rohozci

Příspěvek od Hanz z Turnova »

Takhle se to ke mě dostalo jako fotka, zdroj tím pádem nevím.
Můžeš prosím kouknout a trochu se rozepsat k přilbě z malby na začátku vlákna? Podobnou bych si rád pořídil s tím, že by víc chránila zátylek a boky hlavy a rád bych věděl, jestli to není mimo časově nebo jiný nesmysl.
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Hanz z Turnova, šafář na hradě Rohozci

Příspěvek od maser »

Hanz z Turnova napsal:Můžeš prosím kouknout a trochu se rozepsat k přilbě z malby na začátku vlákna? Podobnou bych si rád pořídil s tím, že by víc chránila zátylek a boky hlavy a rád bych věděl, jestli to není mimo časově nebo jiný nesmysl.
Hledí je v pohodě, jedná se o předchůdce psího nosu (a následně i současníka). Možná bych řešil uchycení hledí pomocí klapu (jedním pantem uprostřed čela).
Tvar zvonu může být krátký i delší - tady bych vyšel z dochovaných přileb, kterých máme desítky kusů. Odpověď na tvojí otázku ale zní ano, může to být delší než na tom obrázku.

Nějakou inspiraci můžeš najít tady. http://silva-nortica.rajce.idnes.cz/Pro_jara87/

Až budeš mít jasnou představu, tak nahoď obrázek.

Důrazně ale doporučuju dát pozor na tvar, který je typický až na Václava (takový ten hodně zakulacený psí nos):

Obrázek

tady na obrázku velkého šlapu (jde mi o ten profil hledí:
Obrázek
silva-nortica.blog.cz
Hanz z Turnova
Příspěvky: 17
Registrován: Pá 31. Led 2014 19:33:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Hanz z Turnova, šafář na hradě Rohozci

Příspěvek od Hanz z Turnova »

Super a díky. Podobou bych se rád co nejvíc přiblížil právě týhle přilbě. Proč je lepší udělat uchycení hledí na čele?
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 17 hostů