Medvídek z Dubčan, moravský nižší šlechtic

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Odpovědět
Avátar uživatele
Saltkrakan
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 09. Led 2014 23:52:17
Místo/Bydliště: V Komíně za komínem 8^)
Kontaktovat uživatele:

Medvídek z Dubčan, moravský nižší šlechtic

Příspěvek od Saltkrakan »

Když už se to tu rojí novými šlechtici, tak se přidám :lol:

Předky Medvídka z Dubčan jsou údajně páni z Voděrad, mající stejný erb - Zlatý půlměsíc, obrácený konci nahoru, umístěný v modrém poli. Jako klenot měli onen zlatý půlměsíc na vějíři ze zelených pavích per. (co se týče Voděradských, zatím nemám nic z toho ověřeno) Jaký klenot měl Medvídek nevím, ale rozhodl jsem se používat ten, se kterým je nejčastěji erb Medvídků vyobrazován, tj. modré křídlo s modro-zlatými přikryvadly.

O Medvídkovi z Dubčan je celá řada zmínek v Zemských Deskách Olomouckých (dále ZDO), kde buďto nabývá majetek od někoho jiného, nebo zapisuje různá věna (ať už svým manželkám nebo nějáké vdově). V jednom zápise také vysvětluje cosi k předchozímu zápisu v ZDO, kde o něm ale není zmínka (ZDO, s. 36, č. 632, 1359). Záměrně v tomto odstavci nevypisuji všechny citace, protože se k nim dostanu dále. Zároveň také zmíním, že pořát pracuju na tom dát je všechny dohromady a vždycky když už myslím že mám všechno, zjišťuju že jsem něco přehlídnul :)

Ze ZDO také vyplývá, že se v Medvídkově okolí pohybovalo několik osob.
Na prvním místě bych zmínil jeho bratra Zbyňka, se kterým hospodařili na svém panství společně. Tento se někdy píše spolu s Medvídkem po Dubčanech, někdy po Měníku (Menyn - zde důvěřuju F. Černému a jeho Ukazateli k ZD). ¨
Přes Zbyňka se dostávám k asi nejzáhadnější postavě z Medvídkova okolí a to k jakési Jarolubě. K tomu co byla zač, bude zapotřebí někoho, kdo se vyzná ve středověké latině a možná i dalšího hledání. Ona Jaroluba se objevuje v ZDO několikrát (ZDO, s. 8, č. 189, 1351; ZDO, s. 36, č. 652, 1359; ZDO, s. 38, č. 773, 1360). Poprvé by šlo ze zápisu usuzovat, že se jedná o ženu Medvídka. Ze druhého zápisu z r. 1359 zase, že jde o ženu Zbyňka a co se týče třetího zápisu, tak zde je uváděna jako sestra Medvídka.
Protože u Jaroluby není jasné, v jakém vztahu s Medvídkem byla, nehledě na to, že se mojí drahé polovičce jméno Jaroluba nezamlouvalo, rozhodl jsem se, že jako manželku budu brát Elišku, která se vyskytuje v zápisu ZDO, s. 62, č. 74, 1371, kde jí Medvídek dává vdovské věno (latinský výraz "dotalicij") ve vesnicích Dyrpach (zaniklá) a Hradečná (dnes Hradečná, část obce Bílá Lhota, nacházející se hned vedle Měrotína - uvádím to protože v jednom internetovém článku si to pisatel pletl s Novou Hradečnou a já jsem na tuto chybu přišel taky pouhou náhodou). Eliška je také blíže předpokládané dataci mé družiny, tj. okolo roku 1370.

Kromě ZDO jsem našel také listinu, ve které dělá svědka při dělení majetku (http://www.mom-ca.uni-koeln.de/mom/CZ-S ... 53/charter). Pro mě má tato listina velkou hodnotu, jelikož se na ní nachází Medvídkova pečeť.

Obrázek

Dle ní jsem se za vydatné pomoci Mikeho pokusil o vytvoření pečeti pro mě. Nejedná se o rekonstrukci, protože text je na fotografii listiny nečitelný. Obkreslil jsem tak pouze erb uprostřed a polohy koleček okolo nápisu a nápis vytvořil sám, dle přepisu, Mikeho rad, svého nevalného estetického cítění a dovedností v graf. programu.

Obrázek

Půlměsíc není žlutě jen tak, jde o to, že na pečeti je to nejvíc vystouplé místo, tzn. že na pečetidle byl vyryt ještě hlouběji, než plocha štítu. Rovněž mezera mezi A a N ve slově Dubczan je dle přepisu i na původní pečeti.

Co se majetkových poměrů Medvídka týče, vlastnil se svým bratrem Zbyňkem 7 vesnic nebo jejich částí v okolí Litovele - Dubčany, Měrotín (založili ji), Hradečnou (taktéž založena jimi), Ptení, Bernov, Dyrpach, Měník, Moravičany. Roku 1381 měl se Zbyňkem v Moravičanech 28 kop grošů ročního platu (ZDO, s. 129, č. 7, 1381)

Zde jsem asi vyčerpal to co momentálně vím. Co se týče dalších (a z pohledu projektu Doba Karlova podstatnějších) věcí, jako jsou šaty, výstroj a výzbroj, tak sem postupně dám fotky, zatím civilních věcí.

Dotaz bude tedy směřovat na civilní oděv. Jde mi to to, co nosit za vršek na takové to letní poflakování (tzn. ne oficiální příležitost). Nesnáším horko, takže uvažuju o nějáké tunice, košili, nebo něčem podobném.

Druhý dotaz je na pokrývku hlavy. Líbí se mi styl co má na profilovce Jošt memberlist.php?mode=viewprofile&u=250. Jenomže jsem nikde podobný typ klobouku nedohledal a příjde mi, že je pozdější, než na cca 1370.
ObrázekObrázek
Avátar uživatele
Valkoun
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1111
Registrován: Stř 10. Zář 2008 17:27:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Medvídek z Dubčan, moravský nižší šlechtic

Příspěvek od Valkoun »

Vesnice Dubčany jsem si všiml před časem a je vskutku pěkná, posuďte sami. Při výkopu nebo čištění rybníku, který je umístěn tuším v severní části vesnice, před časem objevili středověké sklepy (prý) tamní tvrze ;)

Jinak k postavě gratuluji!
Přílohy
km.png
Nezabudovi Sláva!
Avátar uživatele
Saltkrakan
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 09. Led 2014 23:52:17
Místo/Bydliště: V Komíně za komínem 8^)
Kontaktovat uživatele:

Re: Medvídek z Dubčan, moravský nižší šlechtic

Příspěvek od Saltkrakan »

Valkoun napsal:Vesnice Dubčany jsem si všiml před časem a je vskutku pěkná, posuďte sami. Při výkopu nebo čištění rybníku, který je umístěn tuším v severní části vesnice, před časem objevili středověké sklepy (prý) tamní tvrze ;)

Jinak k postavě gratuluji!
Díky, o těch sklepech vím, ale zběžný pátrání, který jsem dělal zatím nic nepřineslo. Někde jsem našel že tvrz byla podobná tvrzi v Unčovicích (teda v podobě ve 14. století) tj. hlína a dřevo :). Asi napíšu do Dubčan, co se vlastně zjistilo, protože na leteckých snímkách ani žádný rybník nevidím :)
ObrázekObrázek
Avátar uživatele
Valkoun
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1111
Registrován: Stř 10. Zář 2008 17:27:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Medvídek z Dubčan, moravský nižší šlechtic

Příspěvek od Valkoun »

Mám to odsud: http://www.soupispamatek.cz/arl-kcz/cs/ ... z-Dubcany/
Projel jsem si vesničku ve street view ale taky jsme ho nenašel. Ale prý tam je " U severozápadního okraje obce byl vybudován nevelký rybník" (asi u vyústění silničky)
Nezabudovi Sláva!
Avátar uživatele
Valkoun
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1111
Registrován: Stř 10. Zář 2008 17:27:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Medvídek z Dubčan, moravský nižší šlechtic

Příspěvek od Valkoun »

Poloha "Za Rybníkem" je na severovýchod.

Topo Mapa 1952 1:10000
http://archivnimapy.cuzk.cz/mapy/map.ph ... ession=ALL

Topo Mapa 1952 1:25000
http://archivnimapy.cuzk.cz/mapy/map.ph ... ession=ALL

A tady byl v letech 2003 http://www.mapy.cz/s/9XmA a 2006 http://www.mapy.cz/s/9XmC
Přílohy
Aktuální
Aktuální
Nezabudovi Sláva!
Avátar uživatele
Saltkrakan
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 09. Led 2014 23:52:17
Místo/Bydliště: V Komíně za komínem 8^)
Kontaktovat uživatele:

Re: Medvídek z Dubčan, moravský nižší šlechtic

Příspěvek od Saltkrakan »

No právě jsem to chtěl postnout, ale u našich se mě nechtěly nauploadovat obrázky co mám já. Poloha rybníku souhlasí. Chystám se napsat do Dubčan mail, jestli by nebyli ochotní poskytnout k těm sklepům nějáký podrobnosti, např. zápis z kroniky apod.
Přílohy
Dubčany v Roce 2003. Červeně zakroužkovaná je nějáká nádrž, nebo rybník.
Dubčany v Roce 2003. Červeně zakroužkovaná je nějáká nádrž, nebo rybník.
ObrázekObrázek
Avátar uživatele
Saltkrakan
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 09. Led 2014 23:52:17
Místo/Bydliště: V Komíně za komínem 8^)
Kontaktovat uživatele:

Re: Medvídek z Dubčan, moravský nižší šlechtic

Příspěvek od Saltkrakan »

Z pošťáckých plomb vlastnoručně odlitý, posléze opracovaný a bez jakéhokoliv předchozího tréningu (a s vlastnoručně vyrobenýma rydlama) vyrytý pečetidlo. V plánu je i pokus č. dva, ale ten příjde až po důležitějších věcech, co chci udělat a vyrobit.

Pozn. Na živo je text na pečeti líp viditelný atd. fotil jsem to iPadem (z mobilu to byla uplná katastrofa), protože foťák nemám :oops: .
Přílohy
10310525_4697186005424_3185967863687338853_n.jpg
1780923_4697185805419_2389488274788681164_n.jpg
1385451_4697186045425_6182020744982276577_n.jpg
ObrázekObrázek
Olin
Příspěvky: 1
Registrován: Po 21. Led 2019 23:33:57
Kontaktovat uživatele:

Re: Medvídek z Dubčan, moravský nižší šlechtic

Příspěvek od Olin »

V místě tvrze v Dubčanech byla požární nádrž ,která se zasypala .
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů