Pavel ze Sovince, moravský pán; 1368 - 1378

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Avátar uživatele
Sovinec
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 07. Črv 2012 6:21:00
Místo/Bydliště: Šumperk/ Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pavel ze Sovince, moravský pán; 1365 - 1378

Příspěvek od Sovinec »

Ježek napsal:Na tu Vlkoš se podívám, řešil sem to v souvislosti s pány z Drahotuš a Papajík tam má něco zle - minimálně neumí počítat
Díky moc, to by mě zajímalo :)
"Páni ze Sovince udržovali styky s olomouckými měšťany a využívali jejich služeb. Ne vždy však měli zájem za služby měšťanů zaplatit."
Avátar uživatele
Ježek
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 198
Registrován: Pá 29. Lis 2013 20:40:55
Místo/Bydliště: Železné Hory/Hostivař
Kontaktovat uživatele:

Re: Pavel ze Sovince, moravský pán; 1365 - 1378

Příspěvek od Ježek »

V této době už vlkošská větev pokračuje dalšími členy rodu, Fridušovými dětmi Kuníkem z Vlkoše (1389 – 1420) a Eliškou (1398 – 1420), jeptiškou v „rodovém“ klášteře sv. Jakuba. Domnívám se, že po Fridušově smrti zdědily jeho děti nejméně polovinu Vlkoše a jeho okolí , kde sídlil, a dále Kurovice, podle nichž se také píší. Jejich matkou přitom nemusela být Anna z Rokytnice, ale paní z rodu Kunštátu, s nimiž dcera uzavřela nedíl a syn se s nimi soudil o podíl na Otaslavicích.
Kuník byl stejně jako jeho otec častým návštěvníkem lenního soudu olomouckých biskupů, některé ze sporů, jichž se účastnil, se vedly o částky, které přesahovaly běžné dluhy v řádu desítek hřiven grošů pražské nebo moravské váhy. Kamenem úrazu se stala Vlkoš v roce 1394, kdy ji i s tvrzí obsadil Pavlík ze Sovince, na základě odporu, který nechal zapsat v roce 1391. Záležitost s Pavlíkem byla vyřešena až v roce 1405. Tehdy pohnala Eliška z Drahotuš, jeptiška u sv. Jakuba v Olomouci, Pavlíka a jeho bratry o 300 hřiven stříbra za to že ji zadržují její otcovské dědictví po 11 let. Poručníkem sporu se stal Eliščin bratr Kuník. Zápis končí slovy: „Dán jim poklid, ale práva nedali.“
Léto 1406 je pro Kuníka důležité hned z několika ohledů, na Kuníka směřuje žaloba od Kateřiny Habartové, že neoprávněně zadržuje Vlkoš. Kuník, ač možná nevlastní celou vesnici, spravuje ji jménem své sestry a také zde sídlí. Z výsledků dalšího vývoje víme, že Kateřina nebyla úspěšná, celá Vlkoš zůstala v rukou pánů z Drahotuš.
Na tý vsi bylo několik dílů a o ty díly ještě víc zájemců (páni z Drahotuš, co tam sídlili, Pavel z S., co to dobyl (není ale přímo řečeno, že držel tvrz) a Habartové ze Sulevic.

Takže majetek nic moc, ale dobrá herní zápletka
Avátar uživatele
Sovinec
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 07. Črv 2012 6:21:00
Místo/Bydliště: Šumperk/ Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pavel ze Sovince, moravský pán; 1365 - 1378

Příspěvek od Sovinec »

Díky za info :)
Ježek napsal:Takže majetek nic moc, ale dobrá herní zápletka
Proto to tam taky píšu :)
"Páni ze Sovince udržovali styky s olomouckými měšťany a využívali jejich služeb. Ne vždy však měli zájem za služby měšťanů zaplatit."
Avátar uživatele
Sovinec
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 07. Črv 2012 6:21:00
Místo/Bydliště: Šumperk/ Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pavel ze Sovince, moravský pán; 1365 - 1378

Příspěvek od Sovinec »

Aktualizován úvodní příspěvek - nové poznatky k počátkům pánů ze Sovince + doplněny informace k majetkům
"Páni ze Sovince udržovali styky s olomouckými měšťany a využívali jejich služeb. Ne vždy však měli zájem za služby měšťanů zaplatit."
Avátar uživatele
Sovinec
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 07. Črv 2012 6:21:00
Místo/Bydliště: Šumperk/ Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pavel ze Sovince, moravský pán; 1368 - 1378

Příspěvek od Sovinec »

Nedávno jsem přemýšlel o své výbavě do boje, a došel jsem k názoru, že je potřeba ji oditalštit a trochu ji i demodernizovat.
Ikdyž se mi ten styl zbroje, ze kterého jsem vycházel líbí, nesedí mi do mého prostředí, tak jsem se rozhodl své vybavení více poněmčit. Pro mě to hlavn znamená vyměnit ruce, k čemu rovnou přibalím výměnu holení a lýtek.

Momentálně mám takovouto ochranu předloktí a lokte:
Obrázek
inspirace:
BNF Nouvelle acquisition française 5243 Guiron le Courtois, 1370-1380, Miláno, Taliánsko
Obrázek

Bernabò Visconti, 1363, Castello Sforzesco, Miláno, Taliánsko
Obrázek

A další a další Taliánské zdroje...

To je dle mého špatně. Mnohem lepší by z mého pohledu bylo rekonstruovat podle jednoho hlavního zdroje a dalšími podkládat své teze.
Jak už jsem naznačil, chtěl bych něco geograficky blíže Sovinci, než je Taliánsko. Německo a Rakousko je tedy ideální.

Jako hlavní zdroj jsem si zvolil sochu Beringera von Berlichingen (1377, Badensko-Württembergsko, Německo), podle které mám dělaný kabátec.
Obrázek

Plánuji ochranu rukou, jako má Berlichigen, a mnoho dalších: Dále bych rovnou změnil noleňolýtka. Zdá se mi, že má podobná holeňolýtka jako Konrad von Seinsheim (překres tu).
Nebo další: Co vy na to? Zajímají mne hlavně váš názor na ty nohy, nikdo to totiž ještě nemá, stejně tak jako ty ruce, a přitom mi to nepřijde jako nějaká výstřednost na tu dobu...
"Páni ze Sovince udržovali styky s olomouckými měšťany a využívali jejich služeb. Ne vždy však měli zájem za služby měšťanů zaplatit."
Avátar uživatele
Ježek
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 198
Registrován: Pá 29. Lis 2013 20:40:55
Místo/Bydliště: Železné Hory/Hostivař
Kontaktovat uživatele:

Re: Pavel ze Sovince, moravský pán; 1368 - 1378

Příspěvek od Ježek »

Jak teď zkoumám věna a obvěnění na Moravě před husitstvím, tak můj původní předpoklad, že by obvěnění bylo zapisováno na přesně určené části, se naplnil jen v případě sovineckého panství a vesnice Paseka. Ta je mezi lety 1373 (začal to Pavel ze Sovince a 1417 zapsána celkem 6x (pouze v roce 1353 to jsou jiné vesnice).
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti