Průvod Karla IV

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Raskenius
Příspěvky: 15
Registrován: Ne 14. Črv 2015 5:22:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Průvod Karla IV

Příspěvek od Raskenius »

Sovinec napsal:Už jen samotná myšlenka dělat to dobře se rozchází s Tvým uvažováním. Dyftýn je prostě ojeb, tak to je, a bude. Také bych se vyhnul tvrzení, že bavlna u nás byla rozšířená.

Ikdyž to ušiješ dle správných střihů, historický kostým to nebude, a nebude to ani pěkné. Dle mého by se Karel IV. měl uctít tím, že se to udělá pořádně, nelze někoho uctít tím, že se to ojebe a udělá nedobově, zvlášť když to má evokovat nějakou dobovost.

Vlna není zase tak drahá, v APEDu prodávají zbytkovou metráž asi za 150 kč/m (myslím, že bez daně). Jan Pilník (lze dohledat na netu) prodává vlnu od 220 kč/m (s daní).

Len lze levně získat zde, občas se tam objeví lněná látka, za nějakých 70-80 kč/m.

Látkové a kovové opasky měli jako základ kožený řemen, nemýlím se?

Co se týče Tvého přístupu k živočišným produktům. S tím zásadně nesouhlasím, člověk je predátor a obojžravec, žere totiž maso, i to druhé. Už od počátku člověk jeví schopnost zpracovávat živočišné materiály, a proto je dnes na takové úrovni, jaké je. Kdyby nezpracovával zvířata, tzn. nežral je, nestahoval z nich kožešiny, nedělal z nich látky, klíh a podobně, pravděpodobně by umrzl, a dnes bychom se o tom nehádali. Popírat tento fakt je dle mého popíráním přírody. To je asi vše, co k tomu chci říct a nechci s hádat, jen nabízím svůj pohled na danou problematiku.
No dobře každý si k životnímu postoji musí dojít sám vyslechl - tedy přečetl jsem si tvůj postoj a názor - zkus se tedy prosím zamyslet ty nad mým- Zkus se ale zamyslet tedy nad tím čistě z anatomického hlediska bez předsudků bez toho co do nás cpou media a podobně... Vem jenom tedy přírodu. Od přírody je každý tvor vybaven pro získávání si obživy a to jak vně tak i vnitřně. Na tom se tedy schodneme že.
Porovnej tedy to jak jsou vybaveni Všežravci, masožravci, býložravci. Začni třeba dutinou ústní, její velkostí, tvarem a pohybem čelistních kloubů, tvarem a uspůsobením zubů, druhem a místem vzniku a místem působení trávících šťáv, délkou trávícího ústrojí, jak dlouho se v trávícím traktu jednotlivých druhů jejich přirozená potrava rozkládá a proč je tedy jinak dlouhý trávící trakt. atd. atd.
Pokud toto skutečně zodpovědně porovnáš bez předsudků a čistě tedy z anatomického hlediska - nikdy nedojdeš k tomu co jsi nazval „obojžravec"
Ano je to jednoduché, pohodlné, je to do nás cpané od malička od rodiny a od médií zleva zprava, ale to neznamená, že to je podle přírody - anatomicky fajn.
Zkus se třeba dále -hlouběji podívat jaký to má dopad - zkus se podívat a zapátrat po původu většiny takzvaných civilizačních chorob.
Zkus zapátrat jaký podíl na globálním oteplování má právě nesmyslně narůstající živočišná výroba svým kácením deštných pralesů, znečišťováním podzemních vod, spotřebou pitné vody, uvolňováním metanu, který skot vyprodukuje svými trávícími pochody, spotřebou rostlinných zdrojů kdy dva hektary pole jsou schopny uživit jednoho masožravce, 14 vegetariánů a 52 veganů. a tak dále a tak dále. to by bylo skutečně na hoodně dlouhý romám a velký skok - moc pro tebe nových a těžko přijatelných informací. Tedy do té doby než se skutečně zamyslíš a pochopíš aspoň výše zmíněné.
Jednoduše řečeno, to že člověk je schopen pozřít maso, z něj nedělá přirozeného (zdůrazňuji přirozeného) masojedlíka.
Takže pokud jsi byl schopen a ochoten dočíst až sem děkuji.
Pokud aspoň nad něčím s toho jsi začal uvažovat tak ti gratuluji.

Ale pojďme raději k tématu o kterém to tu je:
-Jo ještě k těm opaskům - čistě kovové opasky neměli kožený základ na co také? A pokud myslíš tedy kožené ozdobené kovem tak to není kovový opasek že…(to je tedy spíš pak okovaný opasek) a látkové ty ne nezbytně měli kožený podklad…
- Bavlna už i u nás v té době byla, takže nevidím proč by nebyla dobová a proč bych se tedy o ní neměl zmiňovat.
a kdybych to chtěl - promiň nepoužiji tvůj výraz, použiji jiný - ošidit, tak bych asi těžko byl na těchto stránkách nemyslíš?
Oni i v tý době používali to na co měli a málo se starali o to jestli jako to můžou použít (pokud pomineme, že tedy těžko pasák si vzal brokátovou tuniku, že to tedy jaksi vrstevně bylo TABU i kdyby na to měl) a šel pást že... Ale klidně si pasák vzal místo svého motuzového opasku kožený pokud jej třeba našel atd.
S přáním hezkého dne
rytíř Raskenius von Cossors
Raskenius
Příspěvky: 15
Registrován: Ne 14. Črv 2015 5:22:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Průvod Karla IV

Příspěvek od Raskenius »

Bilajz napsal:Pokud píšeš, že se bojíš toho, abyste tam nezkolabovali, tak se vykašli na dyftýn. Je to asi nejhnusnější látka, spolu s umělým sametem, kterou můžeš použít. V létě je v tom vedro, v zimě zima. Navíc vypadá prostě hnusně a levně. Bavlna byla rozšířená jako vycpávka, případně jako směsovka se lnem (nevim jak na Karla, na 15tku už ano).
Pokud nechceš vlnu, tak jdi do drahých látek typu brokát, dupion nebo jiné hedvábí, co nabízí například Sartor. Jenže tam už je pak cena nejen látek, ale i oděvů v mnohatisícových částkách.
Holt se smiř s faktem, že základ pro výrobu HISTORICKÉHO kostýmu je len a vlna.
Tak nad umělotinou jsem nikdy ani na chvilinku neuvažoval ať už samet či jiné... :D
Ano brokát ano, ale ten je sám o sobě zdoben to postrádá tu prvotní ideu jít pod stejnými barvami červeno-zeleně polcené… a o ceně už ani nemluvě nota bene oblíknout do toho koně a to kvůli jediné akci byť dvoudenní, to abych šel vyloupit nějakou banku :D :D
Avátar uživatele
Eliška z Rohozce
Příspěvky: 353
Registrován: So 12. Ún 2011 13:30:08
Místo/Bydliště: Skalany
Kontaktovat uživatele:

Re: Průvod Karla IV

Příspěvek od Eliška z Rohozce »

Já nevím, třeba máš na ten dyftýn jiný zdroje, ale já ho našla okolo dvou stovek, a to už je srovnatelné s tímhle... http://www.sartor.cz/8-lnene-latky proto mi to přijde tak divný schválně to dělat z látky, která na první pohled hlásá, že historická není. Jak říkali kluci - ano, bavlna byla, ale ve směsi, a asi se dá skousnout když bys aspoň našel provedení v nějaké hodně hrubé vazbě (což se teda pekelně blbě shání) jinak to každej pozná z dálky... teda ten kterej je zvyklej takový věci poznávat :) Dyftýn zpracováním a vzhledem je prostě mimo, a to tu asi nevymluvíš nikomu.

Pokud máš problém s vlnou, pak to udělej aspoň lněný, potěšíš lidi co tomu rozumí aspoň trochu a neznemožníš se tím, že půjdeš v něčem co už je dost překonaný. Struktura těch materiálů který chceš použít je prostě na první pohled špatně.
Raskenius
Příspěvky: 15
Registrován: Ne 14. Črv 2015 5:22:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Průvod Karla IV

Příspěvek od Raskenius »

Dobře tak to jsme probrali látky - pojďme tedy prosím ke střihům…
Máte někdo nějaký střih pro toho rytíře na nebojový „kokrhel" na hlavu?
Máte někdo střih na nějakou kápi, aby necestovala kolem hlavy a ramen?
Raskenius
Příspěvky: 15
Registrován: Ne 14. Črv 2015 5:22:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Průvod Karla IV

Příspěvek od Raskenius »

Eliška z Rohozce napsal:Já nevím, třeba máš na ten dyftýn jiný zdroje, ale já ho našla okolo dvou stovek, a to už je srovnatelné s tímhle... http://www.sartor.cz/8-lnene-latky proto mi to přijde tak divný schválně to dělat z látky, která na první pohled hlásá, že historická není. Jak říkali kluci - ano, bavlna byla, ale ve směsi, a asi se dá skousnout když bys aspoň našel provedení v nějaké hodně hrubé vazbě (což se teda pekelně blbě shání) jinak to každej pozná z dálky... teda ten kterej je zvyklej takový věci poznávat :) Dyftýn zpracováním a vzhledem je prostě mimo, a to tu asi nevymluvíš nikomu.

Pokud máš problém s vlnou, pak to udělej aspoň lněný, potěšíš lidi co tomu rozumí aspoň trochu a neznemožníš se tím, že půjdeš v něčem co už je dost překonaný. Struktura těch materiálů který chceš použít je prostě na první pohled špatně.
A heuréka no ženská se nezapře - ANO tady je len už i barvený z výroby a cenový rozdíl skutečně není tak markantní 50,- Kč na metr to by se zkouslo.
Dobře tak to je pro lidi len děkuji a co pro ty čabraky pro koně tam také ten len?
Neumím si to v takové velké ploše představit. ten flanel ano ten aspoň doma mám staré, po babičce, flanelové prostěradlo, to jsem přes toho koně přehodil a chovalo se to kupodivu dobře a i na pohled to nebylo tak divný jako třeba klasická prostěradlovina...
Co tedy by jsi volila na ty obří čabraky? taky by jsi to svěřila lnu?
Avátar uživatele
Sovinec
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 07. Črv 2012 6:21:00
Místo/Bydliště: Šumperk/ Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Průvod Karla IV

Příspěvek od Sovinec »

Tak mi ukaž nález nějakého celoželezného opasku z naší doby.

Na tu bavlnu ti prostě nepřistoupím.

K šizení - jestli to nechceš ošidit, proč se to snažíš dělat z bavlny a dyftýnu? To prostě šizení je, a ani to, že píšeš tady ten fakt nezmění.

Nejsu expert na dobové smýšlení, a nemyslím si, že bys jím byl i ty, takže polemiku o tom, jak kdo a kdy přemýšlel přenechme jiným, kteří se tím zabývají.

Jak už tu bylo řečeno, nemůžeš dělat historický kostým z nehistorických materiálů, to prostě nejde, to je jako dělat ocelovou traverzu ze dřeva. To bys taky neokecal, že nechceš brát horám jejich rudu.
"Páni ze Sovince udržovali styky s olomouckými měšťany a využívali jejich služeb. Ne vždy však měli zájem za služby měšťanů zaplatit."
Raskenius
Příspěvky: 15
Registrován: Ne 14. Črv 2015 5:22:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Průvod Karla IV

Příspěvek od Raskenius »

Sovinec napsal:Tak mi ukaž nález nějakého celoželezného opasku z naší doby.

Na tu bavlnu ti prostě nepřistoupím.

K šizení - jestli to nechceš ošidit, proč se to snažíš dělat z bavlny a dyftýnu? To prostě šizení je, a ani to, že píšeš tady ten fakt nezmění.

Nejsu expert na dobové smýšlení, a nemyslím si, že bys jím byl i ty, takže polemiku o tom, jak kdo a kdy přemýšlel přenechme jiným, kteří se tím zabývají.

Jak už tu bylo řečeno, nemůžeš dělat historický kostým z nehistorických materiálů, to prostě nejde, to je jako dělat ocelovou traverzu ze dřeva. To bys taky neokecal, že nechceš brát horám jejich rudu.
Proč Bavlna a dyftýn?¨
To je jednoduché vzal jsem látky z Bavlny (proč zrovna ta je snad již vysvětleno výše, to že bavlna byla jen podšívkovina no to je polemické,a ano souhlasím že by musela být hrubší vazby, ale to teď nechme... už je to bezpředmětné) co jsem měl doma a jel za koňmi a hodil to přes ně, abych viděl jak se to bude chovat a jak to bude vypadat… netrvám ani na dyftýnu ani na Bavlně jak jsi si možná všiml bez problémů jsme teď na Lnu s tím nemám problém ani z pozice ceny ani z etiky...jediné na čem trvám je NE vlna.
Pokud je dyftýn skutečně tak úplně mimo tak jsem tím rozhodně nikoho nechtěl pobouřit a omlouvám se za díry ve znalostech, které jsem chtěl tady nejen objevit ale i se jim vyhnout proto jsem sem zavítal :D
Avátar uživatele
Eliška z Rohozce
Příspěvky: 353
Registrován: So 12. Ún 2011 13:30:08
Místo/Bydliště: Skalany
Kontaktovat uživatele:

Re: Průvod Karla IV

Příspěvek od Eliška z Rohozce »

Řešili jsme i variantu koupit tu vlnu umělou - aspoň to bude mít tu správnou strukturu, tam kde by to mělo bejt z té vlny...

Jinak máte někdo ideu jak se vlastně zdobily koně v té době? co by měli mít na sobě - v té knize jsou prý hlavně kovové věci a ostatními se to moc nezabývá...
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Průvod Karla IV

Příspěvek od mikey.88 »

A to ti nevadí, že pěstováním bavlny se na celém světě vykořisťují chudí farmáři a plantážníci a že kvůli bavlně trpěli staletí černí muži z Afriky? :D Když to vezmu do krajnosti, tak je ti milejší pampeliška než život člověka.

Teď vážně: Dostupné materiály, které bys měl volit je vlna, len, len s bavlnou, hedvábí, kopřiva. Dá se tu přežít i umělina pokud to vizuálně a vlastnostmi vypadá jako dobová tkanina. Pokud jsi vegan a nejíš tedy vejce, sýr a nepiješ mléko. Dobře, je to tvůj život. Nicméně mi přijde hloupé škatulkovat proces výroby vlněných látek. Nikdo tě nenutí koupit si průmyslově vyráběné látky. Můžeš podpořit východní produkci a koupit si vlněné látky tkané ručně z ovcí stříhaných klasicky.

Píšeš že máte koně... to vám nevadí na nich sedět, používat uzdu či dokonce sedlo? Netrpí tím to zvíře? Pokud se někdo rozhodně dělat cokoliv historického, tak u stravy podobné výstřelky ještě projdou ale u u vybavení těžko. To bys pak nemohl používat ani dřevo, neb tím ten strom trpí... :D

Pokud jde o ty čabraky, tak len bohatě stačí. Pokud jde o brokát, tak i když to bylo třeba rudo zelené, tak to vesměs u šlechty nebyla plochá barva ale bylo to vzorované. Textilní opasky ano ale karetkované (pokud nejsi Františkán ). Čistě kovové opasky ne, Vždy je základ kožený řemen.

Zde na fóru ti lidé rádi poradí ale pokud se takhle odepíšeš už na začátku, tak ti nemáme jak radit. My se to snažíme vesměs dělat pořádně a vyvarovat se tomu, abychom to dělali blbě. Proto ti vědomě nebudeme radit dyftýn, který je prostě špatný a kůň by pod tím trpěl.
Obrázek
Raskenius
Příspěvky: 15
Registrován: Ne 14. Črv 2015 5:22:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Průvod Karla IV

Příspěvek od Raskenius »

mikey.88 napsal:A to ti nevadí, že pěstováním bavlny se na celém světě vykořisťují chudí farmáři a plantážníci a že kvůli bavlně trpěli staletí černí muži z Afriky? :D Když to vezmu do krajnosti, tak je ti milejší pampeliška než život člověka.

Teď vážně: Dostupné materiály, které bys měl volit je vlna, len, len s bavlnou, hedvábí, kopřiva. Dá se tu přežít i umělina pokud to vizuálně a vlastnostmi vypadá jako dobová tkanina. Pokud jsi vegan a nejíš tedy vejce, sýr a nepiješ mléko. Dobře, je to tvůj život. Nicméně mi přijde hloupé škatulkovat proces výroby vlněných látek. Nikdo tě nenutí koupit si průmyslově vyráběné látky. Můžeš podpořit východní produkci a koupit si vlněné látky tkané ručně z ovcí stříhaných klasicky.

Píšeš že máte koně... to vám nevadí na nich sedět, používat uzdu či dokonce sedlo? Netrpí tím to zvíře? Pokud se někdo rozhodně dělat cokoliv historického, tak u stravy podobné výstřelky ještě projdou ale u u vybavení těžko. To bys pak nemohl používat ani dřevo, neb tím ten strom trpí... :D

Pokud jde o ty čabraky, tak len bohatě stačí. Pokud jde o brokát, tak i když to bylo třeba rudo zelené, tak to vesměs u šlechty nebyla plochá barva ale bylo to vzorované. Textilní opasky ano ale karetkované (pokud nejsi Františkán ). Čistě kovové opasky ne, Vždy je základ kožený řemen.

Zde na fóru ti lidé rádi poradí ale pokud se takhle odepíšeš už na začátku, tak ti nemáme jak radit. My se to snažíme vesměs dělat pořádně a vyvarovat se tomu, abychom to dělali blbě. Proto ti vědomě nebudeme radit dyftýn, který je prostě špatný a kůň by pod tím trpěl.

Tak pro koně měl být původně ten flanel, dyftýn pro lidi...
Ale už tedy mi tu doplnili mezery ve vzdělání, že dyftýn a i flanel byť bavlna je svým stylem a stylem vazby mimo...
Teď jsme tedy u LNU a řeším nějakou umělou vlnu...
Koně například jezdím zásadně bezudidlově... to je ale jiná story...
Čili materiál už je tedy v podstatě vyřešen...
Už zbývaji střihy.. máte někdo? jak jsem již výše psal na varkoč, či nějakou tuniku aby byla tedy z daného období a na kápi či pro toho, rytíře nějaký nebojový kokrhel na šišku?
Zřejmě pokud tedy mi neosvětlíte, že to je mimo bychom chtěli mít na okrajích hradby.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů