majetný měšťan r.1368-1378

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Avátar uživatele
marduk2810
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 14
Registrován: Po 04. Led 2016 12:12:09
Kontaktovat uživatele:

majetný měšťan r.1368-1378

Příspěvek od marduk2810 »

Ahojte, chtěl bych poradit v tvorbou postavy moravského žoldnéře z období 1370-1400.
Jelikož jsem cca dva roky promarnil scénikou a pořízená výzbroj je na druhou půlku 15. století a člověk si řekl, že nechce jezdit divadlo a chce to začít dělat jinak. Takže chci kompletně přezbrojit,
Jedná semi o akce typu táborovky a družinovky na úrovni KM.
Jinak co si pod KM představuji, protože jak už jsem se setkal tak si každý pod tím představuje něco jiného.
Jde mi o to abych výbavou a výstrojí dodržel historičnost dané postavy v daném období, to znamená, že například oděv by byl šitý dle patřičného střihu (ne fantazi výmysl) materiál by byl vlna,len aj. který byl v té době dostupný, technologie výroby vnitřní švy šité strojně pohledové ručně.
Takže teď konkrétně k tvorbě bojové postavy moravského žoldnéře:
Vycházel jsem zde z vlákna jak začít a pročetl jsem si pár postav, odpovídající mé postavě.
prošívanice + prošívané nohavice - zde si nejsem jist střihem, dostal jsem typ na podzbrojovku v příloze, ale myslím si že toto je na těžkooděnce a zde bych potřeboval poradit.
přilba - použil bych šlap (dokonce jsem ho zde našel s nánosníkem) s aventailem, případně klobouk s kroužkovou kápí
kroužkovka s krátkým rukávem (nýtovaná)
rukavice přesýpačky
kované myšky na kolena a lokty
a co se týče podbíjené zbroje tak jestli by vyhovovalo toto http://www.zbroje.cz/obdobi/vrcholny-st ... roje/1630/ nebo jestli existuje jiná varianta prosím o radu.
co se týče pořizování tak kroužky bych bral od Wothana a plechy od Mojmíra Vrtala,

co se týče zbraní do boje:
štít +sekera(tesák,meč)
dýka

co se týče civilu tak, zde jsem už vybaven tímto oděním:
spodní košile lněná do půly stehen
lněné bruchy
vlněné nohavice
vlněná vrchní tunika
mimino lněné
vlněné kápě
kožený opasek
dýka
boty škorně, ale plánuju že bych si zkusil ušít obrácenky
dřevěné nádobí, nůž a keramické pohárky atd..

Předem děkuji za veškeré podměty a rady.
Přílohy
doporučená podzbojovka
doporučená podzbojovka
12463842_10205695476171099_1412798730_n.jpg (21.94 KiB) Zobrazeno 9479 x
Naposledy upravil(a) marduk2810 dne So 09. Črc 2016 19:05:15, celkem upraveno 3 x.
Avátar uživatele
Sovinec
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 07. Črv 2012 6:21:00
Místo/Bydliště: Šumperk/ Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: moravský žoldnéř od r.1370-1400

Příspěvek od Sovinec »

Ahoj,
možná by bylo vhodné trochu zúžit rozsah datace, ideálně třeba na 70. léta 14. stol ;)
Taky by bylo vhodné vyjasnit jak moc bohatý chceš být a jestli chceš být pěchota/jezdec.

Zbroj
  • Prošívané nohy (můj názor) - Pokud chceš mít nějakou další ochranu nohou (plech nebo podbíjené, což nepíšeš), tak jsem toho názoru, že je nepotřebuješ, pokud ne, tak bych volil spíš variantu končící pod kolenem a ochranu s myškou (což píšeš). Toto je spíš můj subjektivní názor, mě se samotné dlouhé prošívané nohavice moc nelíbí, a pro pěchotu mi přijdou omezující.
  • Přesýpačky jsou ke kroužkovce OK, ale popřemýšlel bych nad podbíjenýma rukavicema, jako třeba tady
  • Pláťák - Tebou zvolená varianta je špatná, vychází totiž ze špatně složeného kousku v Metropolitním museu v New Yorku.
    Zvolil bych třeba něco takového. Pak mám v mysli ještě jeden modernější kabátec, ale nyní ho prostě nejsu schopný dohledat, tak ho přidám dodatečně.
    Pokud ovšem netrváš na plátovém kabátci, pěkná varianta by byla třeba horní prošívanice, v projektu to má snad jen jeden člověk, pokud se nepletu... Obrázek bych dodal taky někdy.
Oděv
Nebudu tu rozebírat seznam, co máš, z popisu to vypadá jako dobrý základ, neviděl jsem ale provedení a tak.
Zvolil bych ale místo tuniky něco modernějšího, vypasovaného a možná i vypchávaného na hrudníku.
Krásné ukázky najdeš na fb stráce Pourpoints and doublets.
Jsem si jistý, že se tu za nedlouho objeví nějaké krásné obrázky oděvů na Tvou postavu :)
Jinak zkusit si ušít převracenky sám doporučuju:)

Hodně štěstí s vytvářením postavy :)
"Páni ze Sovince udržovali styky s olomouckými měšťany a využívali jejich služeb. Ne vždy však měli zájem za služby měšťanů zaplatit."
Avátar uživatele
Ježek
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 198
Registrován: Pá 29. Lis 2013 20:40:55
Místo/Bydliště: Železné Hory/Hostivař
Kontaktovat uživatele:

Re: moravský žoldnéř od r.1370-1400

Příspěvek od Ježek »

Jak píše Sovinec, vyjasnit si tu společenskou vrstvu a vlastně i přesnější dobu. Žoldnéř solitér, který se nechá tu najmout támhle a tu zas jinde, je buď kravina, nebo u nás totální vyjímka. Co ale blbost není, je menší šlechtic, zeman, který se nechává najímat se svojí družinou buď u větších pánů, nebo v cizině (to je Grunwald, u Žižky se spekuluje, že projel celou Evropu), případně se vydá na loupeživou dráhu. Jak ale ukazují studie Hoffmana, tak kromě Mikešova bratrstva, které bylo snad lidové, bez účasti šlechty ty loupežné družiny byly z nižší šlechty a měli politické krytí (pán z Pernštejna, který měl podíl na zisku).
Velká výhoda je v tom, že Morava po smrti Jana Jindřicha (1375) je vlastně až do konce husitství v permanentní válce - nejdřív tam jsou spory s markrabat s biskupem, pak mezi sebou. Po smrti Prokopa drobné zášti a loupení pokračuje a pak začíná husitství.
Pak je otázka, jestli dělat družiníka nebo nižšího šlechtice (pak se to ale bez družiny neobejde). Každopádně hodně zdaru!
Avátar uživatele
marduk2810
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 14
Registrován: Po 04. Led 2016 12:12:09
Kontaktovat uživatele:

Re: moravský žoldnéř od r.1370-1400

Příspěvek od marduk2810 »

no i když bych mohl řekněme po finanční stránce nižšího šlechtice ale po stránce lidí ne, takže má postava by byl družiník v civilu měšťan.
Jinak nevím jak to období zúžit tak řekněme 1375-1385 bude stačit rozmezí deseti let ?
Co se týče ochrany nohou tak pokud by to šlo tak bych klidně použil podbíjené nebo plechové nohy a co se týče podbíjeného kabátce netrván na tom a docela jsem už přemýšlel na to že bych místo toho použil horní prošívanici jak zmínil Sovinec.
Jako nechci tady vymýšlet nějaké fantazi kombinace jo takže si nechám poradit ať to vypadá historicky.
Avátar uživatele
Sovinec
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 07. Črv 2012 6:21:00
Místo/Bydliště: Šumperk/ Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: moravský žoldnéř od r.1370-1400

Příspěvek od Sovinec »

Rozmezí 10 let je tak akorát bych řekl. Lepší by ale bylo 1370-1380 :twisted: :D
"Páni ze Sovince udržovali styky s olomouckými měšťany a využívali jejich služeb. Ne vždy však měli zájem za služby měšťanů zaplatit."
Avátar uživatele
marduk2810
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 14
Registrován: Po 04. Led 2016 12:12:09
Kontaktovat uživatele:

Re: moravský žoldnéř od r.1370-1400

Příspěvek od marduk2810 »

tak po dnešní diskuzi se Sovincem na fb. jsme udělali tento nástin na jízdního družiníka, bojové odění.
Jako základní prošívku, podzbrojovku bych použil ten obrázek co jsem zde nahrál.
Dále na to kroužkouvku s dlouhým zužovaným rukávem
na nohy podbíjené nohy
rukavice prstové přesýpačky
loketní myšky
klappvisor s aventailem
a na vrch svrchní prošívku s krátkým rukávem.
Avátar uživatele
Saltkrakan
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 09. Led 2014 23:52:17
Místo/Bydliště: V Komíně za komínem 8^)
Kontaktovat uživatele:

Re: moravský žoldnéř od r.1370-1400

Příspěvek od Saltkrakan »

Co se týče civilu, tak můžeš, pokud na víkend nic nemáš přijet mrknout do Drahan, kde bude taková kutící a přednášková sešlost, zaměřená na dobové odívání. Napíšu ti na FB.
ObrázekObrázek
Avátar uživatele
Přibík
Příspěvky: 544
Registrován: Ne 26. Črc 2009 19:16:07
Místo/Bydliště: Suchdol nad Lužnicí
Kontaktovat uživatele:

Re: moravský žoldnéř od r.1370-1400

Příspěvek od Přibík »

Hodně štěstí s těma podbíjenejma nohama. Pořádný podbíjený věci v čr nemá asi nikdo podle mě. Je to dost voser to udělat a nikdo pořádně neví jak na to. Jsem rád že se tě ujal Sovinec je to dobrej kluk :D
Přibyslav II. z Pořešína purkrabí hradu Krumlov a bratr Vernera I. z Pořešína r. 1320
Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

Re: moravský žoldnéř od r.1370-1400

Příspěvek od Josephus Titus »

Jenom pár poznámek k civilu:

I z oděvního hlediska by to tu dataci chtělo upravit, jak píše Sovinec, a to buď na cca 1370-1380 (nebo spíš 1378) a nebo 1380-1400. Někdy mezi lety 1375 až 1380 totiž přichází významná změna ve stylu odívání a oděv 80. a 90. let se od oděvu 70. let liší dost radikálně. A věř tomu nebo nebo ne, něco takového se promítne i do oděvu obyčejného žoldnéře či družiníka.

Píšeš o tom, že máš vrchní tuniku. Jedna tunika je zaprvé málo. nad košilí bys měl mít možnost nosit aspoň 2 další dvě vrstvy. Nemusíš je pak mít na sobě vždycky, zvlášť ne v horkém létě, ale je to takový standard, ze kterého by se mělo vycházet. Za druhé - nevím, co myslíš tunikou, ale chápu-li to správně, že je to oděv jednoduchého tunikového střihu, pak je třeba říci, že takový se na naši dobu nehodí nanejvejš pro nějakého vidláka, nikoliv pro slušného člověka.

Třetí pozmámku mám k nohavicím. Střih nohavic 70. let už často reaguje na zkracování kabátců a kryje víc, než jen samotné nohy. Ještě výraznější je to pak v 80. a 90. letech, kdy už se dělají kabátce, které jsou jenom k rozkroku. V téhle době už nejspíš převažuje přivazování nohavic ke kabátci a je dokonce možné (i když zatím ne nepochybně prokázáné - aspoň pokud si to dobře pamatuji), že se obě nohavice sešívají dohromady. V žádném případě by to nemělo dopadnout tak, jak to máš u prošívky a zbrojních nohavic, tj. že ti jsou vidět bruchy i ve chvíli, kdy stojíš vzpřímeně. Mezi oděvem horní poloviny těla a nohavicemi by za ideálního postoje (tj. pokud se neohýbáš, neklečíš apod.) neměl být vidět ani kousek spodního prádla (o kůži nemluvě).
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
Avátar uživatele
marduk2810
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 14
Registrován: Po 04. Led 2016 12:12:09
Kontaktovat uživatele:

Re: moravský žoldnéř od r.1370-1400

Příspěvek od marduk2810 »

Tak jsem se teda rozhodl, když jsem ve fázi plánování a vymýšlení co a jak, tak teda ještě jednou posunu dataci na tvorbu kostýmu.
Jelikož bych se v budoucnu rád zúčastnil nějaké akce DK tak bych dataci upravil tedy na DK a to teda 1368-1378, čili rozmezí 10-ti let.
Jinak jenom můj selský postřeh k odívání, myslím si že i když došlo k v letech 1375-1380 ke změně stylu odívání jak je zmiňováno, tak si myslím že lidé nosili stejně to co měli a bylo ještě použitelné, určitě ne hned jak došlo ke změně tak všichni masivně přešívali oděv aby byli styloví, podle mě si to mohla dovolit jenom šlechta bohatí měšťané. Takže si myslím, že řekněme starší oděv je použitelný, samozřejmě v nějakých mezích.
Jinak všem děkuji za postřehy a chtěl bych se zeptat jakého střihu jsou ty nohavice u mnou nahraného obrázku u podzbrojovky?
Vršek je střih purpoint jen u těch nohavic nevím, hlavně by mě zajímalo jak je tam řešené zavazování nohavi, jestli k bruchům a jak a nebo k nějakému ustrojovacímu opasku.
Předem díky.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti