Bum

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Avátar uživatele
scarvein
ČLEN SPOLKU a sponzor Brodce
Příspěvky: 1187
Registrován: Út 11. Kvě 2010 11:28:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Bum

Příspěvek od scarvein »

Promin, ale pokud fyzicky nemas na to, aby jsi delal rytire, nebo alespon zbrojneho, tak to proste nedelej :lol:

Tyhle oberlicky co tady cucas z prstu sice mozna obstoji na katedre retoriky, ale z historickeho hlediska jsou nepodlozene a uplne mimo. Ale uznavam, ze krouzkovka je tak hrozne naprd. Skoda, ze to nikdo nerekl tem chudakum, co ji v ruznych formach uspesne pouzivali dobrych 1500 let.
V minulosti si boli ludia ovela blizsi... stare zbrane totiz este nemali dostatocny dostrel.
Avátar uživatele
Bilajz
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 636
Registrován: Pá 18. Črv 2010 10:53:24
Místo/Bydliště: Praha/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Bum

Příspěvek od Bilajz »

Bume jak píše scarvein, pokud chceš dělat šlechtice, tak do toho holt budeš muset vrazit spousty peněz, aby to vypadalo. Platilo to tehdy, platí to teď. Elite lehký kroužkovky člověk skoro necítí, jen těch 12 tisíc za ni holt dá. V součtu je to pakatel. Do nástupu "italských" zbrojí s dvojitým kyrysem a velkými rameny je pořád základ kroužkovka.
Avátar uživatele
Armin
Příspěvky: 166
Registrován: Stř 20. Led 2010 13:02:15
Kontaktovat uživatele:

Re: Bum

Příspěvek od Armin »

Přátelé, zarazím Vás, nemá to smysl... Fakt ne... ;)

Bum je kašpar, který vše co dělá, dělá blbě.. Doporučuji si ze studijních důvodů pročíst některé debaty na třicítkovém Brodci, jsou fakt poučné a pokud máte poněkud zvrácený smysl pro humor, tak Vás jistým způsobem mohou i pobavit. :D

Prostě, blba nepřesvědčíte. Zvláště pak ne takového, který je tak skálopevně přesvědčen o své pravdě... To je ostatně z výše uvedených mouder, která zde šíří, naprosto zjevné...
Avátar uživatele
Bahnak
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 146
Registrován: Út 16. Říj 2012 0:28:23
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Bum

Příspěvek od Bahnak »

Bume, lidé zde jsou ti schopni pomoci s pochopením výstrojní problematiky konce 14.stol.
Tebou doložená fotografie poukazuje na fakt, že tam jsou mezery v pochopení této problematiky opravdu veliké, přesto jsem se snažil použít smířlivý tón a vlastně tě i povzbudit.
Vidím, že to bylo marné.
Ty nechceš pomoci, ty už máš totiž vše hotovo a ve všem jasno. Promiň, ale to co zde prezentuješ, ať už na fotce nebo svým názorem, nemáš podloženo vůbec ničím, naopak si to děláš po svém a konstruktivní kritiku nejenže nebereš, ale ještě ji shazuješ.
Nechceš kroužkovou zbroj? Promiň, ale ta je pro tebou zvolenou těžkou zbroj naprostým základem.
Ano, jak psal Scarvein, dá se to z hlediska scéniky a nějakého toho KM ojebat náplety na viditelná místa, ale pakliže nejsi schopen akceptovat ani tak základní fakt, jako že to tam prostě být musí, tak ti asi nebude pomoci.

Chápu, že jsi si udělal k ježíškovi radost a pořídil sis zbroj, se kterou se chceš pochlubit.
Pakliže se s ní ale chceš chlubit před lidmi, kteří konec 14.století berou vážně a dělají věci co možná nejvíce podle předloh, iluminací a dochovaných kusů, pak bohužel neuspěješ, tím tuplem ne, pokud budeš svou nepečlivost, lenivost a nedůslednost omlouvat tímto způsobem.

Na té zbroji je špatně daleko více věcí než jen chybějící kroužková brň, pakliže ale nejsi schopen vzít v úvahu ani tento jasný fakt, nemá smysl tě dál navádět správným směrem, neboť ty již "svým správným směrem" jdeš a bohužel ten směr není stejný, jako ten, kterým jdeme my.

Ozvi se až budeš chtít věci dělat pořádně a půjde ti o dobovou věrnost, do té doby přeji pevné zdraví - věř že v tebou prezentované zbroji je toto přání více než na místě.
Promazávání nefunkčních odkazů s.r.o.
Bum
Příspěvky: 8
Registrován: Út 22. Dub 2014 11:52:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Bum

Příspěvek od Bum »

Dělat si věci po svém se mi celoživotně vyplácí, nechávat se inspirovat také, ale je pravda, že potřebuji inspiraci na své cestě, ne na něčí cizí. A je pravda, že směr, kterým jdu, je opravdu jiný než směr, kterým jde většina diskutujících na fórech. Přesná rekonstrukce zbroje je pro divadelní představení nebo pro opakovaně použitelný scénický jezdecký turnaj prakticky nepoužitelná. Ve zbroji musím být schopen po souboji umluvit dialogy a monology, aniž bych nějak výrazně snížil srozumitelnost hlasu, a tím divákův komfort. Z toho důvodu opravdu nepotřebuji být udýchanější, než je nezbytně nutné, a taky se mi mimochodem hodí, když zbroj moc nechrastí. Zní to možná humorně, ale je to zcela zásadní věc. Divadlo také žádá převleky - první postovanou zbroj v představení sundávám, druhou naopak navlékám, v obou případě je na to vymezený velmi krátký čas, který neodpovídá reálnému času odpovídajícímu běžnému strojení do takové zbroje, ale který nelze prodloužit, protože by to narušilo rytmus představení. To jsou další zásadní a důležité otázky. Ve zbroji musím skutečně jezdit a nemám celkem důvod koně zatěžovat víc, než je nezbytně nutné, mimo jiné proto, že výstupkář využívá koně jinak než středověký rytíř (ten nejezdil turnaj dvakrát denně po dobu čtrnácti dnů nebo jednoho měsíce v sedle stále téhož koně). Opět otázka, kterou většina diskutujících neřeší. Kolik z vás v těch zbrojích fakt aktivně jezdí, bavíme-li se o jízdních zbrojích?
Naposledy upravil(a) Bum dne Út 02. Ún 2016 0:55:28, celkem upraveno 2 x.
trener
Příspěvky: 285
Registrován: Čt 30. Črc 2009 19:39:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Bum

Příspěvek od trener »

Ano, většina těch, kteří dělají (děláme?) šlechtice v plné zbroji, nejezdíme na koni (já ve zbroji nikdy). Ty sice ve své divadelní zbroji jezdíš na koni, ale asi neprohádám, že se nejedná o těžkého koně odpovídajícího těm středověkým rytířským, že? Chápu Tvé argumenty divadelního herce (určitým řešením by pro Tebe mohla být vhodně napatinovaná nýtovaná brně z hliníku). Kdysi jsem vyráběl "brigantiny" pro jedno divadelní představení, kde přezky byly nefunkční a podloženy patenty právě kvůli rychlému převleku. Jen se bojím, že diváky na rozdíl od klasického divadla neupozorňujete na divadelnost a účelovost vašich nesmyslných pseudozbrojí a předstíráte jim "rekonstrukci" středověku. Pokud se mýlím, jsem velmi rád a omlouvám se Ti! Ovšem nechápu, proč jsi tedy na tomto fóru?
trener
Příspěvky: 285
Registrován: Čt 30. Črc 2009 19:39:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Bum

Příspěvek od trener »

Bum:"V případě jízdního střetu s použitím dřevcových zbraní se jezdci míjejí po levé ruce a ano, správně držený štít v takovém případě kryje i eventuální útok směřující na pravé rameno, kam ale útok většinou nesměřoval, protože to byl nejvzdálenější a nejhůře zasažitelný cíl."
Není mi jasná jedna věc: Jak v bitvě přemluvíš nepřítele, aby Ti najel po levé ruce?
Bum
Příspěvky: 8
Registrován: Út 22. Dub 2014 11:52:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Bum

Příspěvek od Bum »

Většinou děláme divadelní představení s příběhem, "takmer historické rekonstrukce" verbířských či výcvikových scének necháváme jiným skupinám. :D Příběhy bereme buď z historické reality, nebo z pověstí, ale celkem zřetelně a rozpoznatelně si jejich děj upravujeme po svém.
Tady jsem asi proto, že rytířská jízda se skoro nikde neřeší, snad kromě opravdu kvalitních příspěvků Standy Pastora na facebookovém historickém šermu. Zde prezentované kostýmy a zbroje mohou být inspirací i pro výstupkáře, na druhé straně si zvlášť u zbrojí (a tuplem u jezdeckých) říkám, kolik z nich je jich opravdu aktivně využívaných. Není pro mě problém vzít si přes prošívanici kroužkovku, já ji mám. Ale proč jí mám pokrytecky navlékat kvůli fotce, když na 99 % vím, že na koně ji vláčet nebudu a do představení taky ne? Ta zbroj je pro mě prostředek, ne cíl.
Snad úplně všechna fóra jsou plná rad typu: vyber si jedno konkrétní období (s přesností plus minus dvacet let), urči si místo (s přesností plus minus kraj), urči si sociální status své postavy v daném místě a čase, a tu stav. My ti poradíme. To dělat nechci, nemám na to čas, během sezóny hraju tři různé postavy tří různých období, protože vyhledáváme příběhy, a ty se zkrátka odehrávají v různých dobách. Nepřijde mi to jako blbá cesta. A na fórech s tím občas prudím, protože málo platné, fóra dnes představují prakticky jedinou reflexi celého tohoto širokospektrálního koníčku, a mně přijde pohled, který na nich převládá, hodně zúžený a často nepodložený reálnou zkušeností.
Bum
Příspěvky: 8
Registrován: Út 22. Dub 2014 11:52:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Bum

Příspěvek od Bum »

trener napsal:Bum:"V případě jízdního střetu s použitím dřevcových zbraní se jezdci míjejí po levé ruce a ano, správně držený štít v takovém případě kryje i eventuální útok směřující na pravé rameno, kam ale útok většinou nesměřoval, protože to byl nejvzdálenější a nejhůře zasažitelný cíl."
Není mi jasná jedna věc: Jak v bitvě přemluvíš nepřítele, aby Ti najel po levé ruce?
Ono mu nic jiného nezbude, protože tak má zkrátka založenou dřevcovou zbraň. Jízdní řada tak fungovala - všichni nasedali zleva, protože meče měli po levém boku (takže zprava by se jim nasedalo blbě), koně drželi levou packou, na té měli štít, a kopím založeným pod pravým ramenem mířili přes šíji koně na soupeře, který jim zleva najede, toho pravého pokrýval jejich pravý soused. Pak se to promíchalo, pomlátilo, popadalo, ale to už se taky zbavovali dřevcovek a ke slovu přišly krátké úderné nebo sečné zbraně (palcáty, meče apod.). Ten první náraz ale přicházel zleva. Jiná věc je, pokud proti nim vyjeli třeba Kumáni s luky nebo se na ně snesl mrak šípů, ale v takovém případě na tom byli dost blbě kroužkovka nekroužkovka, protože šípy primárně likvidovaly, nebo alespoň plašily koně.
trener
Příspěvky: 285
Registrován: Čt 30. Črc 2009 19:39:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Bum

Příspěvek od trener »

Bum:"Ono mu nic jiného nezbude, protože tak má zkrátka založenou dřevcovou zbraň. Jízdní řada tak fungovala - všichni nasedali zleva, protože meče měli po levém boku (takže zprava by se jim nasedalo blbě), koně drželi levou packou, na té měli štít, a kopím založeným pod pravým ramenem mířili přes šíji koně na soupeře, který jim zleva najede, toho pravého pokrýval jejich pravý soused. Pak se to promíchalo, pomlátilo, popadalo, ale to už se taky zbavovali dřevcovek a ke slovu přišly krátké úderné nebo sečné zbraně (palcáty, meče apod.). Ten první náraz ale přicházel zleva. Jiná věc je, pokud proti nim vyjeli třeba Kumáni s luky nebo se na ně snesl mrak šípů, ale v takovém případě na tom byli dost blbě kroužkovka nekroužkovka, protože šípy primárně likvidovaly, nebo alespoň plašily koně."
Smím se zeptat, z jakých pramenů vycházíš? Omlouvám se, ale vzhledem ke Tvému výše zmíněnému přístupu k historii se mi tomu nechce úplně věřit :roll:
Píšeš, že zbroj je pro Tebe prostředek a ne cíl. Prostředek k čemu? Hraješ tři různé postavy tří různých období, co Ti brání je dělat podle aktuálně poznané skutečnosti? V čem jsou podle Tebe rekonstrukce zbrojí z odpovídajících materiálů, odpovídajícími výrobními postupy a v odpovídajících rozměrech vytvořené, lidmi používané a nošené nepodložené reálnými zkušenostmi?
Bum:"Podbíjená ruka, loket a rameno jsou užitečné při boji sečnou zbraní po zlámání dřevce, protože poskytují ruce primární krytí. Kroužkovka je oproti tomu zbytečný luxus, protože její tlumící účinek je velmi nízký a nevyváží nevýhodu zvýšené hmotnosti (kvůli které se rychleji unaví například ta ruka se sečnou zbraní, která je z hlediska eventuálního boje podstatně efektivnější nástroj)." Zbytečný luxus? Víš vůbec, k čemu brně sloužila? Ano, její tlumící účinek (rozklad úderu do plochy) je nízký, ale proto je pod ní spalníř! Tedy má být :lol: Nerozumím Tvé formulaci, že ruka se sečnou zbraní je podstatně efektivnější nástroj. Než kroužkovka? :D
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů