SWED Obchodník a doprovod kupeckých karavan 1360

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

SWED
Kontaktovat uživatele:

SWED Obchodník a doprovod kupeckých karavan 1360

Příspěvek od SWED » Stř 11. Led 2017 19:02:57

Dovolte mi na úvod pozdravit zdejší Dámy a Pány a představit se.Jsem tu nový a léta jsem se považoval za historického šermíře dnes vím,že jsem byl super keckář,z toho jsem snad vyrostl Jmenuji se Ivan Josef Jan Alexandr fran ( z ) Dikant oach ( a ) Perasch jsem třetí dítě a druhý syn relativně majetného švédského šlechtice ( na naše poměry 2 městčka a 16 vesniček a osad + doly na železnou rudu,vysoké pece a pár hamrů + pár "drobností").Po jeho smrti připadl téměř veškerý majetek až na dvě vsy a pár statků mému bratrovy.Ten souladu s rodovými a rytířskými ideály šel šířit křesťanství s křížovou výpravou do Prus.I jsem se jí z účastnil,ale utrpěl jsem během bojů několik zranění včetně tří zásahů šípů a při následném transportu jsem vypadl z vozu který mě následně přejel,hold mám smůlu :angel:.Ale přežil jsem léčení bratrovým lékařem a byl jsem nucen se vrátit k doléčení domů.Po vyléčení jsem zjistil,že kasa je prázdná,hold křížové výpravy jsou drahá sranda,a co teď? Z počátku jsem se ze svojí družinou nechal najímat na ochranu místních kupců po cestě mezi hanzovním spolkem a následně i jinam po Evropě.Tato činnost mě i mou družinu dokázala uživit,ale jsem tvor nespokojený a při pohledy na zisky některých kupců mě napadla rouhačská myšlenka.Začít organizovat vlastní kupecké společenství,to jest,že by přebytky z mého panství+nákupy od jinud prodávali pod vlastním jménem spolehliví lidé z mého domu a já bych nadále vystupoval jako najatá Stráž před lapky a piráty(tam se asi nedá čekat jízdní střet takže mé zdravotní omezení mě zas tak neomezuje)
A teď k praktické části mé postavy.Oděv civilní :Bruchy z ručně tkaného běleného lnu do půle stehen
Košile z téhož materiálu
Nohavice modně vypasované z černé vlny
Kabátec dle střihu purpoint Charlese de Bois vlna potažená bavlno hedvábným keprem
Plášť z červené stanovky podšitý severským vlkem bohužel umělá imitace
A ostatní propriety jako ostruhy,pas rytířský pás........
Zatím ukázka rozdělaného kabátce a látky
Přílohy
kabátec.jpg
kabátec.jpg (87.79 KiB) Zobrazeno 791 x
látka.jpg
látka.jpg (90.56 KiB) Zobrazeno 791 x

richardrg
Kontaktovat uživatele:

Re: SWED Obchodník a doprovod kupeckých karavan 1360

Příspěvek od richardrg » Čt 12. Led 2017 17:59:09

Je toho trochu moc najednou... jsi opravdu švéd, nebo jsi si prostě jen vybral exotickou postavu? Jako šlechtic inkognito? Ten příběh mi nesedí, tví poddaní, pokud povezou tvoje zboží - (a proč přebytky do střední Evropy?) by se k tobě měli chovat jako ke šlechtici. A na co prokristapána rytířský pás? Pro velitele žoldáků... Opravdu si myslíš, že by se šlechtic chlubil tím, že chrání obchodníky?

Udělej si pěkného žoldnéře a nech se najmout do šlechtické družiny....

...A musel by jsi mít svoji družinu... Prostě proč tak složitě a komplikovaně...

Nerad bych se mýlil, ale vysoké pece jsou hudba daleké budoucnosti u nás až 17. stol...

Mám pocit, že ten pourpoint je mladší než 1360...a to co máš nastřihnuté není pourpoint, tohle nebude držet tvar. Jestli jsi nikdy nešil, tak začni něčím jednodušším...a to modré alespoň podle toho co vidím já, není kepr, to je moderní látka tkaná na dvou osnovách, ale možná mě přesvědčíš o opaku
bruchy a košile z ručně tkaného lnu jsou super, ale možná by stačil obyčejný a ušít od každého tři kusy...

zaujal mě ten bavlnohedvábný kepr. Jsi si jist? Troufnu si tvrdit, že bavlněné nitě ještě neměly potřebné vlastnosti, aby se daly natáhnout na osnovu a když natáhnu hedvábnou osnovu proč do útku cpát chlupatou bavlnu? Pořídil bych buret. A zase, byl jsi b hanze, pořiď si kvalitní Flanderské sukno...
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu

SWED
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od SWED » Čt 12. Led 2017 19:36:30

Děkuji za věčnou krytiku.Ano původem jsem Švéd.Jmeno v legendě je i moje civilní.A proč tak složitou legendu no úrazy jsou reálné akorát převedené do středověku,mám jisté pohybové omezení proto spíše kupec než žoldák.A tak se chystám jezdit po akcích se stánkem či stánky se svými výrobky a medovynou a včelími produkty.Eventualně občas vzít do ruky meč,hold jsem ritiř a touha se proslavit na poly válečném je hold silnější než já,ale to bude záležet na momentální m zdravotním stavu.
Vím, že ve střihu je chyba bohužel vznikla mojí chybou a co se týče látky ano je moderní.Hedvabi se pridává pro vyšší pevnost a lesk.
Ad družina i na té se pracuje v současnosti máme kněze,dva tři kupce se stánky jedno paže a několik zbrojních plus francimor.A pokud to výde bude v družině polní felčar.
Ad ritířský pás, jsem hrdý na svůj stav a také marnivý....

Dnes jsem střihl a nastěhoval kápi a přemýšlím o podšitím a zdobením.Byla by dobrá rada?.
Prosím o omluvu pokud někoho pohoršuje má čeština,ale není to můj mateřský jazyk

SWED
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od SWED » Čt 12. Led 2017 19:59:49

A pár fotek pro zasmání z dnešního šití
Přílohy
IMG_20170112_195438.jpg
IMG_20170112_195553.jpg

SWED
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od SWED » Čt 12. Led 2017 20:18:17

A ještě bych měl dotaz, chápu , že moderní látka je ojeb a tak se táži co požít hedvábný brokát s tímto vzorem je to možné
Přílohy
3888-9992-large.jpg
3888-9992-large.jpg (28.84 KiB) Zobrazeno 747 x

richardrg
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od richardrg » Pá 13. Led 2017 4:53:06

Je toho pořád strašně moc. Děláš několik věcí najednou, rád bych tě přibrzdil...Pročti si prosím toto, hlavně první stránky, je tam popis, jak se zamyslet nad postavou...
https://uloz.to/!W8hSpV5VMTHA/publikace-v02-pdf
https://uloz.to/!vM8FrIZiNdDj/desky-v01-pdf

Rozumím ti, ale zamysli se nad několika věcmi a napiš mi odpověď.

Chceš vytvářet dvě postavy najednou? Kupce a šlechtice?
Chceš vytvořit rytíře?
Trváš na dataci 1360?

Tvoje naznačená konstrukce nedodržuje to co znám. Kupeckou skupinu nevede šlechtic a už vůbec ne rytíř, to jsou dvě různé věci.
Šlechtic by se nenechal najmout od kupců na ochranu zboží.
Možná by ale souhlasil, aby se kupci přidali pod jeho ochranu, pokud cestuje, a to nejspíše za úplatu.
Šlechtic si sám svoje zboží neprodává a nedoprovází kupce, které tím pověřil.
Tělesný handicap nemá na urozenost žádný vliv, jako rytíř jsi vycvičen k boji a dokážeš bojovati s omezením.Na rovinu, pokud jsi se šerm nikdy neučil, nehraj si na vojáka...

Až budeš mít jasno v postavě začneme s oblečením. Na rovinu, to co ukazuješ je pořád keckařina. Ta košile je úplně fantasy, škoda práce. Pourpoint a asi i kápě nesedí časově a je toho mnohem víc....
" Radit ostatním."
Thales z Milétu

Avátar uživatele
Josephus Titus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Josephus Titus » Pá 13. Led 2017 12:54:22

richardrg napsal:ourpoint a asi i kápě nesedí časově a je toho mnohem víc....
Proč by pourpoint neměl sedět časově? Ouplně v klidu! 1360 je přesně ta doba, kdy se začíná nocit. +- samozřejmě. Samotný CdB je datovaný, myslím, do 1364 (možná si to ale pamatuji blbě), vycpávané kabátce jsou však doložené už v 2. polovině 50 let. Je tedy super, že se do něj Ivan Josef Alexandr atd. chce pustit. Raný typ pourpointu si, pokud vím, dělal Masér a mohl by posloužit jako vzor.

Na kukle jsem při zběžném pohledu také nenašel nic, co by mě odrazovalo (možná jsem se nedíval dost pozorně, z té fotky taky není až tak moc poznat). Samozřejmě, že kolem roku 1360 se už prosazuje nový modernější typ, který by se k pourpointu hodil lépe, ale jako dozvuk 50. (podle délky límce) by to brát určitě dalo. Nic neobvyklého. Takovéhle míšení stylů mi připadá velmi vhodné, kromě vrcholných nobilů, kteří si nechávali šít celou róbu naráz a to několikrát do roka asi málokdo chodil odívaný striktně podle nejaktuálnější módy.

A ještě směsové s bavlnou - ty se přece ve 14. století rozhodně používají. Bylo to asi nejčastější užití bavlny při tvorbě látek. Z hlavy ovšem nevím, jak hojné byly směsi bavlna-hedvábí. Bavlna-len nebo bavlna-vlna jsou určitě častější.
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on

Avátar uživatele
Josephus Titus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Josephus Titus » Pá 13. Led 2017 12:56:26

Plně ovšem souhlasím s tím, že pourpoint by měl mít jiný střih a zapínání u košile je zcela mimo.
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on

richardrg
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od richardrg » Pá 13. Led 2017 14:54:52

Děkuji, že se zapojil někdo další.

Toho Charlese jsem mel zafixovaneho pozdeji.... mam se co ucit. U tech smesi resim hlavne technicke moznosti. Obvykla smes len bavlna totiz nebyla jako dnes smichana z obou vlaken v jedne niti, ale len byl osnova a bavlna utek. Pokud to nekdo znate jinak, beru info hned....
" Radit ostatním."
Thales z Milétu

Avátar uživatele
Josephus Titus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Josephus Titus » Pá 13. Led 2017 16:18:46

richardrg napsal:Obvykla smes len bavlna totiz nebyla jako dnes smichana z obou vlaken v jedne niti, ale len byl osnova a bavlna utek.
Samozřejmě souhlas! To jsem to asi špatně pochopil, já měl za to, že to je ten "správný" tj. dobový typ směsi, ne směs v niti.
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on

Odpovědět