SWED Obchodník a doprovod kupeckých karavan 1360

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

SWED
Kontaktovat uživatele:

Re: SWED Obchodník a doprovod kupeckých karavan 1360

Příspěvek od SWED » Pá 13. Led 2017 22:40:43

Děkuji za věcnou kritiku.Košile letí do koše.A jeden technický dotaz jakou gramáž sukna zvolit na plášť ? Zatím mám vybrané toto Silné červené sukno, s počesanou úpravou a delším vlasem.

Podkategorie – vlněné sukno
Tloušťka – silná
Vazba – neznatelná
Povrchová úprava – valchovaná, počesaná delší vlas
Teplota praní – max. 30 ॰C
Tuhost – tužší
Pocitově – mírně kousavá
Příklady využití – historické kostýmy, šaty, kalhoty, kabátce, uniformy, tuniky, saka, pláště atd
680 g/m2
A za druhé, potahová látka i celí kabátec je dočasné řešení na zimní bitvu v Podsedicích.Abych měl něco na sebe a nezmrz. Inu stát x hodin ve stánku není nic moc.Předem děkuji za odpověď.
Přílohy
A168-celk.jpg
A168-celk.jpg (60.72 KiB) Zobrazeno 1590 x

richardrg
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od richardrg » So 14. Led 2017 8:02:25

Ještě stále nemám odpověď na svoje otázky

Chceš vytvářet dvě postavy najednou? Kupce a šlechtice?
Chceš vytvořit rytíře?
Trváš na dataci 1360?

Je pro mě důležité, abych měl zpětnou vazbu. Také doufám, že jsi si přečetl to, co je na tom odkazu. Ale ještě jednou budu reagovat...

Vím, že je to zpočátku těžké, ale náš koníček je i hodně o tom pochopit nehmotnou kulturu, zjednodušeně myšlení středověku. Pokus se vždy, než něco uděláš, zamyslet Proč by jsi tu košili vyhazoval? Jako pán by jsi ji dal svému poddanému, kus oblečení byl vítaný a ceněný dar. Každý kus látky měl velkou hodnotu... A on tu košili vezme, ustřihne ten límec udělá jednoduchý kulatý výstřih, případně zúží rukávy, aby oblékl módní kabátec a má luxusní košili... a nebo jsi spořivý, protože jsi chudý a uděláš to sám...

A teď k plášti... Protože jak píšeš, ho chceš primárně aby tě ochránil proti zimě, doporučuji ti ho vůbec nešít. Mnohem lépe tě zahřeje kabát v úvahu přichází např. typ "karnáč" a to jednoduše proto, že má rukávy a přední část uzavřenou. Pokud potřebuješ prodávat a používat ruce, tak by sis je neustále odkrýval a s nimi celou přední část těla. Takže vlastně hřeje jen záda.... Ale chápu, není to ta romantika a zdá se ti to málo středověké a málo reprezentativní a tak... Naopak, ti lidé naprosto přesně věděli jaký typ oděvu zvolit.

K tvým dotazům, protože platí obecně toto... Obecně valchované vlněné sukno je pro naše oděvy výborná volba. Źe je pocitově mírně kousavá je správně. Když vlna nekouše, znamená to, že je v ní nějaká příměs, případně složitá moderní úprava.

A ke gramáži, už jsem to někde psal, to je veličina, která udává váhu tkaniny na metr čtvereční, dá se z ní vypočítat váha, vůbec nepíšeš, jaký typ pláště by jsi chtěl šít, ale 3/4 kolový, při výšce 170 cm má asi 7 m2, to znamená látka samotná asi 5 kg, s podšívkou asi 7 kg. Šít vlněný plášť bez podšívky by bylo trochu zvláštní, sám jeden mám, používám ho místo přikrývky a je podšitý druhou vlnou... Toto je jedna z nejvyšších gramáží o jakých jsem slyšel.

Ovšem, co by ta gramáž měla naznačovat, a to je jestli tě bude hřát, správněji, jestli udrží tvoje tělesné teplo ukazuje jen zčásti, protože ti chybí druhá důležitá technická veličina, tou je dostav. Ten udává počet nití na 1 cm2, jak osnovních, tak útkových. Vezmi si jednoduchý příklad, pokud budu mít velmi silné nitě, bude jich při stejné gramáži na cm2 méně, to znamená, že mezi nimi budou ve tkanině mezery, kudy teplo uniká, dobré je proto mít tkaninu s jemnými nitěmi. U vlny je slušná látka od dostavu 24, to si můžeš na látce jednoduše spočítat... U valchované to znamená vzít vzrek a odříznout valchovanou vrstvu. Tím zjistíš i způsob tkaní.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu

SWED
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od SWED » Út 10. Dub 2018 22:21:57

Zdravím vážené Dámi a Páni.Dlouho jsem tady nebyl,za to se omlouvám,ale nemoc si nevybírá kdy a kde . :(
Na dotaz zda chci vytvářet dvě postavy,tak hlásím změnu.Pouze jedinou a to šlechtice.Na rodové legendě se stále pracuje.A jelikož se blíží Libušín,měl bych pár dotazu ke kostýmu.Košile na fotu výše je šita dle dochovaného originálu. Replika i částečně dochovaným originálem vystavena v kdesi ve Stokholmu(Tímto se omlouvám za fádní info,ale je to strašně let když jsem na ní koukal a už si nepamatuji instituci kde to bylo) Včetně límečku a zapínání na jeden knoflíček(zde jsem trochu jako krejčí trochu ujel bo by zapínání mělo být více ke straně)datace tam byla kolem přelomu 13. a 14 . století.A v popisku bylo něco v tom stylu,že se jedná o atypickou košilia nebo spodní oděv z jemného lnu a knoflíček zlacený bronz, z pohřební výbavy bohatšího muže).A rukávy jsou od loktů k zápěstí zůžené tak že sotva dostanu do nich ruce a netlačí. Ale pokud je s tímto kusem oděvu problém není problém jej nahradit.
Za druhé.Mám dotaz na vypasovaný kabátec ,Dle výše uvedeného odkazu (je super)na brožuru k odívaní na "mou "dobu.Bude ušit ze 100% vlněného sukna
rudé sukno.jpg
rudé sukno.jpg (4.41 KiB) Zobrazeno 492 x
je tato barva možná? A z čeho podšívku pokud byla? A jaká barva k ní?
Za třetí. Karnáč bude z modrého sukna,taktéž se táži na podšívku je možno použít výrazně žlutou barvu.Modrá a žlutá jsou rodové barvy.
Já vím je toho spousta na co se táži a občas asi né úplně logickou češtinou.prosím za trpělivost a Děkuji za rady i tvrdou kritiku.Rád bych své působení jednou dotáhl do zdárného konce.
Děkuji a s pozdravem SWED.
P.S.prosím neposílat na facebook bo nejsem přítel ksichtknihy.

Odpovědět