Vladislav z Ralska

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Vladislav z Ralska
Příspěvky: 58
Registrován: Út 27. Led 2009 15:42:11
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vladislav z Ralska

Příspěvek od Vladislav z Ralska »

Neříkám, že by Ralsko byla tvrzička, ale je to poměrně malej hrádek ke kterému nejspíš nebylo až tak velký panství.
Docela by mě zajímalo, nakolik se dá brát wágner jako předloha kostýmů, protože kolikrát jsem četl debaty o nevěrohodnosti těch zobrazení.

Jinak inspirace na ten nůž pochází z těchto stránek http://www.bractea.freha.pl/knives.html
Kdyby blbost nadnášela, polovina lidstva by se vznášela hlavou v oblacích a té druhé by se lépe žilo
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vladislav z Ralska

Příspěvek od Zdeslav »

Rád bych vás jenom upozornil na to (promiň Vladislave, že to píšu do tvého vlákna, přišlo mi to jenom teď tak na mysl - má to platnost pro všechny), že minimálně na našich akcích nebudeme tolerovat žádné osamocené "rytíře" toulající se po kraji. Je to mnohem závažnější porušení dobovosti, než třeba to, jestli máte suknici vypasovanou, nebo ne (příklad ;) ) a pro nás je to i důležitější. Protože pak vznikají vztahy, pak vzniká hra, pak vzniká to zajímavé.

Každý šlechtic prostě měl svou družinu - své společníky. A čím bohatší a mocnější byl šlechtic, tím větší a nádhernější samozřejmě byla družina! My jsme zatím zvolili velmi mírnou variantu, že ke každému šlechtici má náležet alespoň jeden neurozený, ale tenkrát šlechtic jen s jedním družiníkem? Prinějmenším zvláštní.

Zdaleka ne každý těžkooděnec musí být přece urozeného původu!!
Působí docela dost trapně, když jsou tu samí urození pánové - co žoldáctvo? Panošové? Zbrojnoši? :)

A rozhodně to pro nikoho přece není nějak ponižující, nebo omezující hrát sprosté vojáky, kupce, řemeslníky...Naopak já (hraju šlechtice) mám kolikrát svázanější ruce, než třeba moji neurození a až jim závidím, jak se můžou vybíjet, zatímco já musím hrát toho klidného křesťana, který je povinen dbát na dvorné mravy :)

Jde jen o to se domluvit ;)
Nezabud hrr!
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vladislav z Ralska

Příspěvek od Zdeslav »

Jej, to jsou pěkný stránky, hned je jdu vyrabovat :D

No ty ostatní hračky (terčovky, koulovky, basilard) jsou určitě v pohodě, takže bych jim s tou datací i věřil.

Ale jak řikám...nevim... :)
Nezabud hrr!
Gunnar
Příspěvky: 157
Registrován: Po 13. Říj 2008 18:13:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Vladislav z Ralska

Příspěvek od Gunnar »

O módě toho sice moc nevím, ale myslím že i když byl vypasovaný kabátec módní, tak to přece není jediná možnost. Četl jsem tady na fóru že módu vyčítal Karlu IV. i papež a říkám si že i když byl v jeho družině nějaký vysoký šlechtic, který by za císaře padl a měl by bohatý oděv, tak by pořád nemusel mít vypasovaný kabátec, jako všichni okolo a třeba v tomhle s císařem nesouhlasil. Možná nebyl IN, ale ta možnost tu podle mě byla a já třeba na módu dnes kašlu, to se přece dělo i tehdy. Chápu že to byla i politická záležitost, ale i tak si prostě myslím že nějaký volnější oděv byl určitě možný i dnes jsou módní vlny, ale každý se jimi neřídí. Možná ale plácám nesmysly do módy prostě nevidim.
It is better to die for something than to live for nothing.
Vladislav z Ralska
Příspěvky: 58
Registrován: Út 27. Led 2009 15:42:11
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vladislav z Ralska

Příspěvek od Vladislav z Ralska »

V podstatě vycházim hlavně z toho, že i oblek který vyšel z módy byl stále ještě docela dlouho nošen a kolikrát se i dědil. A u toho prvního kostýmu se mi zalíbil ten límec, který skýtá možnost krásné výšivky a vypadá to fakt pěkně. Prohrabal jsem wagnera a našel jsem docela zajímavou věc.
Wágner_116 - Kopie.jpg
Avátar uživatele
Divous
Příspěvky: 280
Registrován: Stř 17. Pro 2008 14:46:22
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Vladislav z Ralska

Příspěvek od Divous »

No.... Vartemberkové a nižší šlechtic mi nějak nejdou dohromady 8-)
lidstvo dosáhlo svého sociálního vrcholu v době kamenné za lovců mamutů. Od té doby je to už jenom horší a horší...
Vladislav z Ralska
Příspěvky: 58
Registrován: Út 27. Led 2009 15:42:11
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vladislav z Ralska

Příspěvek od Vladislav z Ralska »

Ano, byo to trochu hm, řekněme zjednodušeně řečené, ale na druhou stranu nemyslím si, že druhorozený syn by musel patřit mezi šlechtu vysokou. O tom také trochu svědčí to, že jméno prvorozeného jem našel bez potíží, ale o druhorozeném zatím vím pouze to, že byl víc nic.
Kdyby blbost nadnášela, polovina lidstva by se vznášela hlavou v oblacích a té druhé by se lépe žilo
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Vladislav z Ralska

Příspěvek od Maršálek »

Vladislav z Ralska napsal:Ano, byo to trochu hm, řekněme zjednodušeně řečené, ale na druhou stranu nemyslím si, že druhorozený syn by musel patřit mezi šlechtu vysokou. O tom také trochu svědčí to, že jméno prvorozeného jem našel bez potíží, ale o druhorozeném zatím vím pouze to, že byl víc nic.
Vladislave, jak pravil Divous, Vartemberkové jsou velmoži, to že jsi druhorozený syn jedné z větní neznamená, že by ti někdo směl beztrestně snižovat tvé postavení. I boční větve měly v případě všech příslušníků postavení vysokého panstva ;) Na tom nic nemění fakt, že třeba nevlastníš svůj hrad, ale sedíš na jednom z hradů svého staršího bratra... Ve tvém postavení předpokládám opravdu velkou družinu, ve které by nechyběli urození.

K oděvům obecně – od přelomu 30. a 40.-tých let 14. st. přichází velká módní vlna vypasovaných oděvů. Jejich obliba pohltila téměř všechny dvořany a vyšší patricije. Nicméně souběžně se samozřejmě stále nosí i oděvy volné. Délka pánských oděvů se stále pohybuje od kotníků po rozkrok. Každý oblékal oděv takový, který byl pro konkrétní účel tím nejvhodnějším (jiný na lov, cestování, boj, slavnosti, všední nošení, jinak i co do délky a střihu vypadaly oděvy letní, jarní, zimní, atd.). Nestálo to tedy jenom na diktátu módy, rozhledu nositele a jeho movitosti, ale i na dalších faktorech. Univerzální oděv na všechny příležitosti ostatně moc neřeší, pokud si můžeš pořídit jednotlivé oděvy pro konkrétní příležitosti.
Takže udej věk, své postavení (až si ho ujasníš) a účel oděvu a něco vhodného určitě najdeme, zatím spíše plácáme do vody.

K Mojšeho nožům – jsou to malé nože, spíše jídelní, nicméně tvarově jsou dobře a nemá jít primárně o zbraň. Jejich cena je velmi příjemná. To, že jsou vyleštěné rozhodně není špatně, pokud se někdo domnívá, že všechny výrobky z kovu byly hrubé a že to je „středověk“, pak je na velkém omylu. Jaká by asi byla cena hrubě odfláknutého nože oproti standartnímu provedení? A kdo by si ho koupil? To že to dnes většina kovářů dělá černěné, aby to mělo malebnou patinu je záležitost jejich lenosti a naivního romantického pohledu, ale to nemá s dobovou realitou nic společného. Nikdo tady na fóru Karlovců není žebrák, takže pokud si bude nůž kupovat, nebude sahat po nedodělku za cenu hotového kusu...
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Avátar uživatele
Divous
Příspěvky: 280
Registrován: Stř 17. Pro 2008 14:46:22
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Vladislav z Ralska

Příspěvek od Divous »

Vladisla z Ralska: Hele, neber to ode mě tak že se ti posmívám nebo že tě chci nějak srážet, to vůbec ne! Každý kdo má zájem o pctivý přístup je vítán a já také nejsem zrovna příklad hodný následování :D Ale přestaň se upínat na stejně beznadějnou myšlenku že jsi - snad - potomek nějaké šlechty a nebudeš mít pak problémy "najít" svojí postavu ;)
lidstvo dosáhlo svého sociálního vrcholu v době kamenné za lovců mamutů. Od té doby je to už jenom horší a horší...
Vladislav z Ralska
Příspěvky: 58
Registrován: Út 27. Led 2009 15:42:11
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vladislav z Ralska

Příspěvek od Vladislav z Ralska »

Já se omlovám za ty moje plky, co tady vedu. Faktem je, že tenhle styl je pro mě dost velká novinka a snažim se nějakým způsobem urovnat věci v hlavě. Dost dlouho jsem o nějakém takovémhle projektu pátral a teď když jsem konečně našel, tak v tom mám celkem solidní zmatek. Dobové zařazení mám relativně vyjasněné, pohybovat okolo roku 1365.
Pokud by tedy mé postavení znamenalo, že bych musel mít i urozené družiníky tak další debatu necháme na pozdější dobu, příští výkend budeme ve skupině věnovat dost času i organizaci družiny jako takové.

Ještě k tomu noži. Ten nůž co mi padl do oka by měl být lovecký, pokud mi mé chabé znalosti angličtiny dobře posloužily. Jsem docela dost vysazenej na kvalitní nože, takže se mi v první řadě jedná o to, abych si za 450 Kč nepořídil nůž, který bude tupý jak řiť, budu se patlat s jeho nabroušení a on si ve výsledném konci ostří udrží velice krátkou dobu. V tomhle bych měl spíš v plánu se obrátit na nějakého kvalitního výrobce.
http://www.pajl-noze.cz/

Divous:Já se ani tak neupírám k myšlence šlechtických předků, ale spíš se snažím dát tak nějak tvar svým snům a směřuju se do kraje kterej mám rád, kde jsem se i narodil. Prozatím v tom docela lítám a jak už jsem řekl, jestli by se mi podařilo dát dohromady odpovídající družinu, tak by to bylo fajn. Jinak už se mi taky trochu začíná skládat postava alternativní. Protože když se na to dívám z té druhé stránky, tak musim dát zapravdu panu Zdeslavovi, on ten šlechtic bude dost svazující.
Kdyby blbost nadnášela, polovina lidstva by se vznášela hlavou v oblacích a té druhé by se lépe žilo
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů