Heřman z Hradce - český šlechtic k roku 1360 (1350-1365)

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Heřman z Hradce - český šlechtic k roku 1360 (1350-1365)

Příspěvek od maser »

Výsledek měsíčního šití - nový kabátec a nohavice uchycované na dvou bodech z úpletu.

Bylo to šito na korunovaci, takže to není ani přežehlené a největší nedostatek je v zabrání zad, které ještě dotvaruju. Stejně tak budu moci zabrat i nohavice. Na bocích mám ponecháno dostatek látky na to, aby pokud by mě to chytlo, tak aby mohl být kabátec vycpán, případně pokud se vycpu sám skrze vánoční cukroví :).

Inspirací byly nakonec následující dva obrázky z let 1355-60. Barevnost je ze Zrcadla lidské spásy (1360, Kolín), kde jsem si dovolil udělat oproti předloze kontrastní oba rukávy a střih rukávů (a celková idea kabátce) je odvozen z Klanění tří králů, což je součást hlavního oltářního retáblu původem z Toruně (1355-60 - k vidění na současné výstavě v Jízdárně).
Přílohy
Speculum humanae salvationis, Westfalen od. Köln, um 1360Snímání-3.jpg
Speculum humanae salvationis, Westfalen od. Köln, um 1360Snímání-3.jpg (86.13 KiB) Zobrazeno 5834 x
P9041118uprav.jpg
P9041095uprav.jpg
ořez.jpg
ořez.jpg (113.4 KiB) Zobrazeno 5834 x
silva-nortica.blog.cz
trener
Příspěvky: 285
Registrován: Čt 30. Črc 2009 19:39:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Heřman z Hradce - český šlechtic k roku 1360 (1350-1365)

Příspěvek od trener »

Přiznám se, že kabátcům nerozumím, ale myslel jsem, že ten rukáv "grand assiete" by měl být napojen jakoby v celku?
P.S.Vím, že je to o kabátci, ale k moc hezkému oděvu mi trochu nesedí ty nezdobené střevíce... Nebo špatně vidím?
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Heřman z Hradce - český šlechtic k roku 1360 (1350-1365)

Příspěvek od maser »

Máš pravdu, u klasické GA by to tak bylo. Já jsem to šil jinak, protože mám oproti dochovanému originálu volnou horní část rukávu, takže jsem do toho šel trochu jinak. Bral jsem to jako nepochopenou realizaci, jestli mi rozumíš. Takový ten přístup, že to někdo viděl a napodobil to podle sebe, ačkoli nechápal význam jednotlivých prvků. Něco jako nepochopená flankovací funkce/realizace u některých našich kastelových hradů abych dal příklad.

Boty souhlas - do korunovace jsem stihl ušít jen jednu, takže jsem musel vzít staré kusy. Ty jsou sice s reliéfním povrchem, ale k oděvu jsou už nuzácké.
silva-nortica.blog.cz
trener
Příspěvky: 285
Registrován: Čt 30. Črc 2009 19:39:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Heřman z Hradce - český šlechtic k roku 1360 (1350-1365)

Příspěvek od trener »

Asi chápu, prostě rekonstrukce i s dochovanými chybami :) Takhle jsem viděl letos v Německu spalníře střižené jako GA, ale rukávy byly připojené normálně. Ovšem domnívám se, že tam o takovou promyšlenost nešlo :lol:
K botám: Takže jsem se nemýlil a skutečně už špatně vidím (plačící smajlík).
Jinak musím říci, že pánové byli na korunovaci nádherní, ale tolik krásně oblečených paní a dívek jsem snad nikdy pohromadě naživo neviděl!
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Heřman z Hradce - český šlechtic k roku 1360 (1350-1365)

Příspěvek od mikey.88 »

Jestli spíš Maser nepoukazuje na to, že GA je tak náročný, že to nestihl na korunovaci a tak to přišil klasicky :D Což o to. Laik to nepozná ale takhle ti vlastně ten rukáv nebude fungovat při pohybu ruky vzhůru. GA není kvůli vzhledu a podle toho kde všude a na kom GA je, tak to bylo docela rozšířené i v tom chápání. Středověká móda je vlastně celá o přišívání a vkládání různých klínů a tak pár klínků navíc v rukávu... Je tedy fakt, že spasovat GA tak, aby to vypadalo dobře, fungovalo to a ještě u toho člověk neporodil, je těžké. :lol:
Obrázek
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů