Heřman z Hradce - český šlechtic k roku 1360 (1350-1365)

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Heřman z Hradce - český šlechtic k roku 1360 (1350-1365)

Příspěvek od maser »

Na nohu mam krouzkovouu botu. Ta fotka je z vystoupeni, kam si to neberu. No a Libusin je scenika, cili zasah do mista beze zbroje se musi nalezite zahrat :-).
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Josif
Příspěvky: 378
Registrován: Čt 10. Zář 2009 13:18:55
Kontaktovat uživatele:

Re: Heřman z Hradce - český šlechtic k roku 1360 (1350-1365)

Příspěvek od Josif »

maser napsal:Na nohu mam krouzkovouu botu. Ta fotka je z vystoupeni, kam si to neberu. No a Libusin je scenika, cili zasah do mista beze zbroje se musi nalezite zahrat :-).
Zásah do nechráněnýho nártu ani hrát nemusíš. To půjde nějak tak spontálně samo :-D
Bohuš Ras
Si vis pace, para bellum
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Heřman z Hradce - český šlechtic k roku 1360 (1350-1365)

Příspěvek od maser »

Ja tam dostal zasah eurosipem, cili bolest zadna. Ale chtel jsem udelat radost lidem a tomu strelcovi, tak jsem zahral divadylko. A asi presvedcive, protoze se me tri lidi ptali jestli jsem ok :-)
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Heřman z Hradce - český šlechtic k roku 1360 (1350-1365)

Příspěvek od maser »

Přes zimu jsem trochu experimentoval se šitím a vznikl z toho komplet kabátce, kukly a nohavic. Vycházel jsem z rukopisu, který mě v poslední době nejvíce oslovil a to Hs 2505, Speculum humanae salvationis, Westfalen od. Koln, z doby okolo 1360.
Kabátec je vycpán jen na prsou (od porty nahoru) z vlny, vypasovaný, zapínaný na knoflíky a podšitý vzorovaným hedvábím. Rukávy jsou vypasovány jen v dolní části, vyšité hedvábím, hedvábnými portami a několika perličkami.
Podobně ještě dozdobím výstřih a plece, protože mi to tam přijde trochu prázdné, ale stejně decentně, nechci nic přehnaného. Délka je těsně pod zadek, takže když se předkloním, pohoršuju :). Mělo by jít o takový ten praktický každodenní kabátek, nic slavnostního, ale zároveň nic v čem bych se nemohl ukázat před lidmi.

Kukla je ze stejného rukopisu, kde jsou malé cípaté a na foliantu 92 i zakončené lístky. Ještě jsem to navíc udělal miparti, s pár knoflíky pod bradou. Opět vlna podšitá hedvábím s hedvábnou portou okolo čumáku. Tu už víc dozdobovat nechci. Liripipe taktéž miparti, délkou podle rukopisu k zadku (viz foto vpravo).

Nohavice taktéž zdobeny hedvábnou portou.

Shvrchník jsem zkoušel ke kompletu. Jde o vlnu podšitou vlnou do chladných dnů zdobenou norkem (překvapivě americkým :)) a opět s hedvábnými portami. Mám v plánu masivní ozdobení, ale to, co na to má přijít, mi není žádný dodejce v takovém množství co potřebuju schopen dodat, takže pátrám dál. Představa je jasná a měnit svůj plán nebudu.

Šil jsem to sám, takže je to poznat a z dalšího podobného šití jsem se celkem rychle vyléčil. Je tam hodně chyb, kterých jsem si vědom, ale prostě si s tímhle řemeslem nerozumím a další věc už půjde přes profíka, já na to nemám buňky ani nervy :). Pravá nohavice ještě přijde dopasovat. Tašvice se už barevně nehodí, takže "víko" se přepracuje, pravděpodobně vyšívaným hedvábím jiné barvy. Kabátec, kukla a nohavice ještě nebyly na fotce přežehleny, takže trochu odstávají, ale to už je napraveno.
Přílohy
Hs 2505, Speculum humanae salvationis, Westfalen od. Koln, um 1360.JPG
Hs 2505, Speculum humanae salvationis, Westfalen od. Koln, um 1360.JPG (66.71 KiB) Zobrazeno 8590 x
civil 1360.JPG
civil 1360.JPG (68.18 KiB) Zobrazeno 8590 x
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 818
Registrován: So 27. Ún 2010 12:49:06
Místo/Bydliště: Želiv, Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Heřman z Hradce - český šlechtic k roku 1360 (1350-1365)

Příspěvek od Czernozub »

:clap: :thumbup:
"Neorganizovaná banda není armádou o nic víc, než hromada cihel domem."
Sókratés
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Heřman z Hradce - český šlechtic k roku 1360 (1350-1365)

Příspěvek od mikey.88 »

Práce pěkná, ale mám jedno ale. Chlape co ty barvy?:D Teď máme úplně stejné barevné schéma a to jsem plánoval modrý svrchnik. Tak tu látku někomu prodám a udělám jinou barvu. Ať nejsme jako dvojčata :D
Obrázek
Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Heřman z Hradce - český šlechtic k roku 1360 (1350-1365)

Příspěvek od Josephus Titus »

Zdrávas Masére,
začnu chválou. Předlohu sis vybral naprosto ideální, k té není (skoro - hnidopich si vždycky něco najde) co namítout. Výběr kusů oděvu také dobrý, opět palec vzhůru. Líbí se mi, žes nešetřil zdobením, i když by se hodilo přidat nějakou perličku, kámen, bezant... taktéž nadšeně oceňuji, že ses nezalekl módních prvků a udělal kabátec pěkě krátký, na podolku laloky, kuklu mi parti a na ní knoflíčky a lístky. Zuppa. :thumbup: Jen více takových, jako jsi ty! ;)

Bohužel však nedokážu chválou skončit, aneb: hnidopich si vždycky něco najde. (Btw - je mi ze sebe trochu stydno. Po dlouhé době se objevím na fóru a nedělám nic jiného, než že brblám a frfňám. :? Ale pro dobrou věc se dopustím i hanebných činů. A taky, kdepak bychom asi skončili, kdyby se všichni jen poplácávali po zádech a mazali medem kolem úst ;) )
Fotky mohou klamat. Možná že naživo tvůj kostým vypadá mnohem lépe, třeba tak, že bych ani já nezvládl než obdivně vzdychat. Ale momentálně se musíme s fotkami spokojit. A já na nich nevidím šlechtice.
Šlechtice totiž nedělají jenom móda, zdobení a materiály, ale také zpracování (jak předevčírem připomněl Valkoun) a celková koncepce (jak s oblibou připomínám já).
K tomu prvnímu: Kukla, místo toho aby ti ladně a elegantně splývala po ramenou působí bachratě a naducaně (možná se ti ale jenom schmoustala při focení), lístky v cípech jsou hrozně neforemné. Podobně neforemné mi připadají i jaloky na spodku kabátce (tam za ten dojem ale možná může jen to, že nevidím detail). Svrchník se ti nějak divně vraští v oblasti průramků a nohavice by chtěly možná ještě trochu přitáhnout k noze. Bohužel ti nejsem takhle schopný říct, čím je která věc způsobena, ani si vlastně nejsem jistý,jestli to vidím správně. :-? Snad pomůže nějaký zkušenější krejčí.
A pak druhá věc - koncepce: Chtělo si to trochu víc pohrát s výběrem barev. Oděv šlechtice by měl tvořit jednotný celek, kombinace šedozelená - cihlově červená - tmavomodrá - světle modrá se zlatými (btw- tvému barevnému typu lépe sedne stříbro) pýmky a tmavohnědou kožešinou působí dost nesourodě. Přitom třeba kdyby tam nebyla ta červená, už by to vypadalo líp. Navíc ti k tomu neladí dost obyčejě vypadající botky.

Abych to shrnul, základ je dobrý, mé připomínky jsou už připomínkami vyššího levelu. Prostě to, co by šlo tolerovat u nějakého měšťánka, není dost dobré pro pána z Hradce. ;)
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Heřman z Hradce - český šlechtic k roku 1360 (1350-1365)

Příspěvek od mikey.88 »

Barevná kombinace Tite je dobrá. Sám jsem jí před rokem a půl hledal na spoustě iluminací a vyšla mi jako nejčastější. Asi to skutečně bude jen tím zpracováním. Jak Maser píše, není šití jeho šálek kávy a tak v tomto bych byl trochu mírnější. Pravdou ovšem je, že to nepůsobí jako Pán z Hradce. Otázkou je, jak by takový Pán z Hradce měl či mohl vypadat ;)
Obrázek
Lenka
Příspěvky: 38
Registrován: Stř 02. Zář 2009 20:55:56
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Heřman z Hradce - český šlechtic k roku 1360 (1350-1365)

Příspěvek od Lenka »

Vyměnit kožešinu za něco honosnějšího s delším chlupem, pokud možno aspoň trošku v barvě prýmků a bude ten oděv o třídu výš.
Lenka
Příspěvky: 38
Registrován: Stř 02. Zář 2009 20:55:56
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Heřman z Hradce - český šlechtic k roku 1360 (1350-1365)

Příspěvek od Lenka »

Ještě mně napadlo, že by té kukle možná pomohlo, přežehlit ji ze strany vlny přes mokrý hadr.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů