Heřman z Hradce - český šlechtic k roku 1360 (1350-1365)

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Heřman z Hradce - český šlechtic k roku 1360 (1350-1365)

Příspěvek od maser »

Razantně jsem promazal svoje vlákno. Ze 43 stránek mám zas jen 3. Vedlo mě k tomu několik důvodů:
1) dělám jinou dobu než jsem původně zamýšlel (dnes 1360, dříve 1378)
2) spousta informací zde byla poplatná době svého vzniku, tedy z dnešního pohledu vědomostí zavádějící, nepřesná či chyběly doprovodné obrázky
3) v podstatě vše překopávám od znova, takže i vlákno by mělo jet odznova
4) kdo by v dnešním světě četl 43 stran internetové diskuze?

takhle si to tu budu třídit vždy po nějakém čase, ať je to případně použitelné i pro průchozí
silva-nortica.blog.cz
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Heřman z Hradce - český šlechtic k roku 1360 (1350-1365)

Příspěvek od Heinrichvs »

Nový meč pana Hermanna.
Přílohy
Masermeč zmenšený.jpg
Masermeč zmenšený.jpg (256.2 KiB) Zobrazeno 4632 x
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Heřman z Hradce - český šlechtic k roku 1360 (1350-1365)

Příspěvek od mahy »

:clap: :clap: :clap: :clap:
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Heřman z Hradce - český šlechtic k roku 1360 (1350-1365)

Příspěvek od Zdeslav »

Jasný OBI, ale na KM to snad bude stačit... :P :mrgreen:
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Heřman z Hradce - český šlechtic k roku 1360 (1350-1365)

Příspěvek od maser »

Aktuální verze mého vybavení hozena sem: viewtopic.php?f=39&t=1010&p=27078#p27078
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Heřman z Hradce - český šlechtic k roku 1360 (1350-1365)

Příspěvek od maser »

Nuže, zbroj se pomalu chýlí k dokončení a proto se začínám orientovat na novou garderobu.

Jako první chci pořídit nový kabátec. Chci ho především jako praktický "každodenní", proto bude šít z vlněného sukna. Podařilo se mi sehnat nádherné, jemné, zelené s příměsí kašmíru, podšívat budu vzorovaným hedvábím.

Než do toho střihnu, potřebuju ale pár rad.

Vybral jsem si za vzor týpky z Hs 2505, Speculum humanae salvationis, Westfalen od. Koln, z doby okolo r. 1360, kteří splňují moje představy jak barevností (úplná shoda s látkou), tak i střihem a datací.

Moje představa je taková, že kabátec bude vypasovaný, padnoucí a s jen mírně vycpanou hrudí. Rukávy zapínané na knoflíky, stejně tak hrudník.

Teď k dotazům:

Viděl jsem na pár lidech místo dírek na knoflíky jakási očka-poutka. Je to doložené? Radši bych dělal ta poutka, neboť obšívání dírek je....

Střih předpokládám ze 4 dílů tělo. Nebo jinak?

Radši bych mírně delší - nad kolena. Možno?

Dozdobení výšivkou při okrajích (ev. portou), či pásy přes hrudník, možná nějaké perličky (ale decentně).

Připomínám, že moje postava je stylizována konzervativně.

Díky za tipy
M.
Přílohy
49 výřez.jpg
49 výřez.jpg (208.43 KiB) Zobrazeno 4198 x
37 výřez.jpg
37 výřez.jpg (105.6 KiB) Zobrazeno 4198 x
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Heřman z Hradce - český šlechtic k roku 1360 (1350-1365)

Příspěvek od Josephus Titus »

maser napsal:Viděl jsem na pár lidech místo dírek na knoflíky jakási očka-poutka. Je to doložené? Radši bych dělal ta poutka, neboť obšívání dírek je....
Doložená jsou. Od nás třeba jedna z byst v triforiu katedrály. Ale i když doložena, tak velmi řídce. U spousty (asi většiny) postav zvláště na iluminacích nelze s určitostí říct, jak mají dělané zapínání, ale i tak dokazatelné dírky nad prokazatelnými poutky zdaleka převažují. Na můj vkus používá potka příliš mnoho lidí, víc než by odpovíádalo známým poměrům.
Takže máš pravdu - obšívání dírek je ... lepší :-)
maser napsal:Střih předpokládám ze 4 dílů tělo. Nebo jinak?
4 díly - ano. To se dobře tvaruje.
maser napsal:Radši bych mírně delší - nad kolena. Možno?
K roku 1360 určitě možno. Není to ovšem jediná možnost. Jde to i výš. ;)
maser napsal:Dozdobení výšivkou při okrajích (ev. portou), či pásy přes hrudník, možná nějaké perličky (ale decentně).
výšivka při okrajích, pásy přes hrudník ... (dodávám také pásy přes paže nebo přes břicho a jiné části trupu) určitě dobré. Čím víc, tím líp. Perličky určitě. Období 50. - 60. let patří k těm nejextravagantenějším, co se zdobění týče. Decentnost tedy poměřuj vzhledem k tomuto, ne k dnešním poměrům, kdy by si perličky na sako nenašil asi nikdo. Určitě také doporučuji jemné lalokovité rozštřihání podolku, jako mají ti típci na iluminacích. Velmi typické pro dané období.

A ještě odpověď na to, na co ses neptal :) :
maser napsal:Připomínám, že moje postava je stylizována konzervativně.
Psal jsem to už jindy a jinde, ale raději to zopakuji. S konzervativností hodně opatrně! Je snadné to s ní přehnat!
maser napsal:Moje představa je taková, že kabátec bude vypasovaný, padnoucí a s jen mírně vycpanou hrudí. Rukávy zapínané na knoflíky, stejně tak hrudník.
Slabé vycpání moc nedoporučuji. Spíše bych doporučoval udělat vycpávku - ale výraznou - pouze v horní části hrudi (na prsou), což je typické pro konec 50. - začátek 60. let. Docela dobrým příkladem je chlapík s čutorou na dolním obrázku. Zapínání udělej po celé délce, nebo alespoň po pupek.
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Heřman z Hradce - český šlechtic k roku 1360 (1350-1365)

Příspěvek od mikey.88 »

Souhlas s Titem.
Z hlediska ikonografie ze 60. let, a to i ze začátku, tak převládají knoflíky a dírky. Stejně tak silnější vycpávka. V tvém případě bys mohl ubrat, protože sám máš vypracovanější tělo, než většina z nás :lol: , takže máš "kozy" zčásti svoje a vycpávka tomu jen dopomůže ;) Jinak ta vlna asi není úplně nejlepší materiál. Co jsem si vyzkoušel, tak nejlepší je mít jako svrchní i spodní látku něco prodyšného, lehkého a tenkého. Jen pak se v tom dá normálně fungovat.

Plánuješ prošívání?
Obrázek
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Heřman z Hradce - český šlechtic k roku 1360 (1350-1365)

Příspěvek od maser »

Díky. Prošívání nechci, zato vykrajovanej podolek ano.
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Heřman z Hradce - český šlechtic k roku 1360 (1350-1365)

Příspěvek od maser »

Další dotaz. Ještě než se pustím do nového, začal jsem upravovat ten starý brokát. Zatím jsem to vycpal (viz foto) a začal upravovat rukávy. Je to vycpání dostatečné? Kdyby se to vypáslo, tak se to ještě zvýrazní, ale od příštího týdne začínám zase s kulturistikou, tak do toho spíš zase dorostu ať mám větší motivaci :)
Přílohy
kabátec.jpg
kabátec.jpg (105.5 KiB) Zobrazeno 4056 x
silva-nortica.blog.cz
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů