Klára - měšťanka, 2. polovina 14. století

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Klára - měšťanka, 2. polovina 14. století

Příspěvek od maser »

Toho jsem si taky všiml, zrovna ho čtu. Jak říkám, odhalená ramena... :)
Omluva za OT
silva-nortica.blog.cz
Kládinka
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 51
Registrován: Pá 20. Ún 2009 11:06:43
Místo/Bydliště: Česká Lípa/Zákupy
Kontaktovat uživatele:

Re: Klára - měšťanka, 2. polovina 14. století

Příspěvek od Kládinka »

Zdravím všechny!
Po dlouhé době se znovu ohlašuji a rovnou s věcí na pochlubení a zároveň zkritizování :-D :-)
Svrchní šaty foto-příloha+detail šněrování,
Klíny- dva větší vpředu a vzadu, dva menší - boky
výhledově plánuji vyšít něco pěkného na dekolt, možná rukávy a spodní okraj sukně :) nejspíš červenou nití, aby to bylo pěkně vidět
se šněrováním je trošku problém, šaty jsou trošku neforemnější,takže projedou korekturou:-)

na druhých šatech - sametových se ještě pracuje:-)

Toť asi vše
Přílohy
02.jpg
02.jpg (32.76 KiB) Zobrazeno 4749 x
05.jpg
05.jpg (27.95 KiB) Zobrazeno 4746 x
Obrázek
Quidquid latine dictum sit, altum videtur. EXEMPLAR : Quanti Canicula Ille In Fenestra? :-D
Posadowski
Příspěvky: 301
Registrován: Ne 21. Zář 2008 18:00:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Klára - měšťanka, 2. polovina 14. století

Příspěvek od Posadowski »

Já bych si tedy dovolil zašťourat. Jednak mi ty kornoutky na rukávech přijdou hodně veliké a volné, ale budiž. Co mne ale zaujalo je šněrování na boku, ještě až od průramku. To mě zajímá, na to máš nějaký rozumný doklad? Vyobrazení, písemnou zmínku, nebo tak?
Avátar uživatele
Křišťan
Ronovec
Příspěvky: 115
Registrován: Pá 06. Ún 2009 13:49:12
Místo/Bydliště: Česká Lípa
Kontaktovat uživatele:

Re: Klára - měšťanka, 2. polovina 14. století

Příspěvek od Křišťan »

Posadowski napsal:Já bych si tedy dovolil zašťourat. Jednak mi ty kornoutky na rukávech přijdou hodně veliké a volné, ale budiž. Co mne ale zaujalo je šněrování na boku, ještě až od průramku. To mě zajímá, na to máš nějaký rozumný doklad? Vyobrazení, písemnou zmínku, nebo tak?
Ne, nikoli. Doklad není. Zkrátka švadlena udělala šněrování ... Nic víc, nic míň ;) 8-)
"Karel IV. potvrzuje obyvetelům Bělé pod Bezdězem ... jejich žádost o přenesení městských práv na město Nový Bezděz, řečené Bělá ... Lokátory jsou jmenováni Martin z Lovu, purkrabí lipský, rychtář Ješek a Křišťan, měšťan z Lipého." (1348)
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1440
Registrován: Út 28. Črc 2009 11:41:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Klára - měšťanka, 2. polovina 14. století

Příspěvek od Smil »

Pochybuji, že jste šněrování chtěli takže doporučuju: Švadlenu zastřelit a pro výstrahu pověsit na náměstí, nebo alespo vzít lopatu obalit s ní šaty a následně to dotyčné omlátit o hlavu :roll:

Nezbyla vám látka? MOžná, že by to šlo zachránit vložením klínů.
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
Posadowski
Příspěvky: 301
Registrován: Ne 21. Zář 2008 18:00:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Klára - měšťanka, 2. polovina 14. století

Příspěvek od Posadowski »

Křišťan napsal:Ne, nikoli
Celkem škoda látky...
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Klára - měšťanka, 2. polovina 14. století

Příspěvek od Maršálek »

ono totiž šnerování na bocích nemá kloudné opodstatnění - bývalo nejčastěji vzadu, méně pak vepředu. jeho cílem bylo šaty těsného střihu dobře "zavřít", aby nebyla narušena vypasovaná linie a vynikly ženské křivky a útlý pas ;) u nevypasovaných šatů pak nemá šněrování žádné opodstatnění...

ke kornoutkům - používají se jako možné zakončení úzkého rukávu, ale daleko menší

abychom ti ušetřili práci, mám z původní práce o odívání pár nákresů šatů, které asi měly být tvým cílem - za dobré víno ti je pošlu ;) na vínko si rád počkám a pošlu to ještě v týdnu, opět pod příslibem, že se neobjeví na netu ;)

P.S. švadlenu zabít - návod viz. Smil
P.P.S. pošli mi na sebe prosím SZ mail ;)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Posadowski
Příspěvky: 301
Registrován: Ne 21. Zář 2008 18:00:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Klára - měšťanka, 2. polovina 14. století

Příspěvek od Posadowski »

Maršálek napsal:nejčastěji vzadu, méně pak vepředu

Já bych to trochu doplnil, možná upřesnil, do řekněme 90. let takto, od přelomu 14. a15. století se to tak trochu obrací a to šněrování vpředu je častější. Byť první jeho ukázky najdeme již řekněme v 60. letech.

Asi by opravdu stálo za to, Karlovci, kdybyste se dohodli a naplánovali oděvní víkend. Vezmeme knížky, obrázky, slepíme nějakou tu prezentaci a můžeme si projít hlavní typy oděvů v druhé půlce 14. st. aby nevznikaly podobné hrůzy...
Avátar uživatele
kure
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 519
Registrován: Út 09. Pro 2008 22:17:29
Místo/Bydliště: Třinec/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Klára - měšťanka, 2. polovina 14. století

Příspěvek od kure »

Jinak ty šaty pujdou určitě nějak spravit aby se nemusel yvyhodit pokud jí zůstal kus látky. předpokládám že jsou šité z několika obdélníků tak jak mají být tak bych zkusil šměrování opatrně odstřihnout a na bocích zašít apotom udělat nové lemování, dírky a šněrování na zádech. a u toho zkusit zlepšit vypasování, okolo břicha by je mohla mít těsnější tajže tam je materiálu na úpravu určitě víc než dost.

Pokud jsou princesového střihu tak vyloženě vymenit boční šměrovací díl za plný (pokud je na to materiál)
Kládinka
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 51
Registrován: Pá 20. Ún 2009 11:06:43
Místo/Bydliště: Česká Lípa/Zákupy
Kontaktovat uživatele:

Re: Klára - měšťanka, 2. polovina 14. století

Příspěvek od Kládinka »

Bohužel 17.10. jsem pryč (vlastně celý týden), takže seminář nestihnu. Moje smůla.

Jinak jsem se chtěla zeptat na látkové knoflíčky- jak je přišít k oděvu, tak aby byly funkční a já je nemusela pokaždém svlečení přišívat znova nebo aby se látka nepárala:
1) přišít na nějakou další látku a tou látkou (už s našitými knoflíky :D) podšiju rukáv (samozřejmě udělám díry do toho (dvojité díry...jeslti vám to teda vysvětluju dosti logicky...radši dokreslím obrázek v malování:D)
2) nes*at se s tím a normálně to podšít rovnou na rukáv

Děkuji za odpově´d
Přílohy
knofliky.JPG
knofliky.JPG (10.54 KiB) Zobrazeno 4633 x
Naposledy upravil(a) Kládinka dne Stř 30. Zář 2009 20:50:06, celkem upraveno 1 x.
Obrázek
Quidquid latine dictum sit, altum videtur. EXEMPLAR : Quanti Canicula Ille In Fenestra? :-D
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů