Vítězslav - změna na žoldnéře. Snad i trochu bohatšího :)

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Vítězslav - změna na žoldnéře. Snad i trochu bohatšího :

Příspěvek od mahy »

Nedá mi to v souvislosti s rozbitým štítem- čím to je? Je to námi, že neumíme pracovat se štítem, nebo špatnou konstrukcí štítu, nebo se to kurvilo i jim tehdy(tomu moc nevěřím páč by životnost chlapa se štítem v reálné bitvě byla nula nula prd)

Sorry za OT
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avátar uživatele
kure
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 519
Registrován: Út 09. Pro 2008 22:17:29
Místo/Bydliště: Třinec/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Vítězslav - změna na žoldnéře. Snad i trochu bohatšího :

Příspěvek od kure »

Důvody jsou dva a tak trochu se vzájemě doplňují:
Byl to můj první štít - neuměl jsem pracovat se štítem - poměrně rychle jsem mu tu vrchní hranu načnul
Neměl nijak ošetřené hrany - čistá překližka přelepená plátnem toho moc nezastaví - po několika začátečnických chybách začal pomalu odcházet.

tzn. Můj nový štít bude mít hrany potažené provazema a budu se snažit s ho používat líp než ten starý.

Smil: Naopak pro italský ovál hledám podklady a chcu ho. O to víc jsem potěšený Zdeslavovým nálezem onoho evangeliáře.
Avátar uživatele
Kazimír
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 149
Registrován: Po 08. Srp 2011 10:21:14
Místo/Bydliště: Libice (Dobříš) /Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vítězslav - změna na žoldnéře. Snad i trochu bohatšího :

Příspěvek od Kazimír »

Rozhodně do toho běž...stojí to za to ;) aspoň nebudu z řady vyčnívat sám (sama)
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1440
Registrován: Út 28. Črc 2009 11:41:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Vítězslav - změna na žoldnéře. Snad i trochu bohatšího :

Příspěvek od Smil »

já ho měl taky v plánu ted nevím když ho tahají i neurozenci :P
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
Avátar uživatele
noxter
Příspěvky: 262
Registrován: Stř 08. Črc 2009 18:04:57
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Vítězslav - změna na žoldnéře. Snad i trochu bohatšího :

Příspěvek od noxter »

Myslím, si že těch faktorů je více.
Prvně si musíme uvědomit že štít byl spotřební materiál, a nedivil bych se kdyby jich uriození během bitvi vystřídali několik.
Ten ochranářský pud, zabespečit štít aby vydržel několik sezón, je vyvozen z čistě našich pohnutek(investic času a peněz). Reálně ho nemáme nijak podložený, to že jsme schopi na iluminacích najít štíty s výrazněným lemem, nic nedokazuje.
Při správné technice a trochu umu, jsou údery dopadající na hranu štítu minimální, navíc lechce odlišná technika boje se na štítu taky podepisuje.

Jen pro úplnost, taky mám štít obtáhnutý surovkou a provazem.
Avátar uživatele
kure
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 519
Registrován: Út 09. Pro 2008 22:17:29
Místo/Bydliště: Třinec/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Vítězslav - změna na žoldnéře. Snad i trochu bohatšího :

Příspěvek od kure »

Kazimír:Super takže budeme čnít spolu :) A smil se klidně můžeš přidat pokud bude chtít se snížit na anši úroveň. (tzn. bojovat v pokleku :D )

Podle mně štít musel aspoň jednu bitvu vydržet nějak mně nenapadá způsob jak zajistit distribuci čerstvých štítů k pechotě uprostřed vřavy a jak ten pěšák vůbec sežene štít když si nedejbože všechno vleče na svojem hřbetu.
Avátar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 818
Registrován: So 27. Ún 2010 12:49:06
Místo/Bydliště: Želiv, Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Vítězslav - změna na žoldnéře. Snad i trochu bohatšího :

Příspěvek od Czernozub »

No podle toho co tvrdí Maršálek nijak, protože obyčejný pěšáci měli klacky a puklíře.
"Neorganizovaná banda není armádou o nic víc, než hromada cihel domem."
Sókratés
Avátar uživatele
Alweron
Příspěvky: 399
Registrován: Út 17. Lis 2009 10:19:26
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vítězslav - změna na žoldnéře. Snad i trochu bohatšího :

Příspěvek od Alweron »

Tak Kuře nechce být obyčejnej pěšák, ale nějakej dobrej žoldák, ne?

Vzpomínám na tolikrát omílaný záznam od Vikingů na bitvu na volské kůži, kdy mohl bojovník použít X štítů (tuším tři?), to úplně nenapovídá nějaké velké výdrži, ale zase si nepamatuju, jestli je to nějakým způsobem věrohodný, nebo jestli to někdo už zpochybnil...
Ale přikláním se k tomu, že dělat štíty tak, aby nevydržely ani tu jednu bitvu, je dost nesmysl.
Mám pocit, že na fotkách těch pozdějších pěchotních štítů je vidět, že je tam několik vrstev ať už plátna, malby, možná i nějaký pryskyřice, prostě je to dřevo dost zesílený...Myslím, že to není natolik pokročilá technika, aby to nebylo použitelné i pro nás v rámci nějaké pravděpodobné spekulace, ne?
"Odčiňte své hříchy, neboť jednoho dne se ohlédnete a uvidíte, jací jste byli!"
Avátar uživatele
noxter
Příspěvky: 262
Registrován: Stř 08. Črc 2009 18:04:57
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Vítězslav - změna na žoldnéře. Snad i trochu bohatšího :

Příspěvek od noxter »

kure napsal: Podle mně štít musel aspoň jednu bitvu vydržet nějak mně nenapadá způsob jak zajistit distribuci čerstvých štítů k pechotě uprostřed vřavy a jak ten pěšák vůbec sežene štít když si nedejbože všechno vleče na svojem hřbetu.
No to zálěží co si pod pojmem pěchota představuješ :), krom městských milicí těch štítu u nich asi moc nebude. Nehledě na to že střed, bude tak rychlý, že než bys stačil někomu rozbít štít, budeš buď mrtvý nebo hnad nepřítele před sebou.
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Vítězslav - změna na žoldnéře. Snad i trochu bohatšího :

Příspěvek od Maršálek »

Nehádejte ;) Odpovědi na otázky konstrukce a pevnosti dobových štítů najdete např. tady KOHLMORGEN, J. Der mittelalterliche Reiterschild. Historische Entwicklung von 975 bis 1350 und Anleitung zum Bau eines kampftauglichen Schildes. Karfunkel-Verlag, Wald- Michelbach, 2002, 189 s.
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů