Titus - vagant neb potulný bakalář

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

Titus - vagant neb potulný bakalář

Příspěvek od Josephus Titus »

Pozdrav vás pámbu moudří a znalí,
mám v plánu přestylizovat se do podoby univerzitou poznamenaného člověka poloviny 14. věku, nejsem si zatím jist zda zůstat pouhým žákem nebo zda si přisvojit titul bakaláře umění. Na každý pád toužím být člověkem potulným a nemajetným.

Co se oděvu dotýče, taktéž váhám (jsem totiž povahy nerozhodné), tentokrát mezi třemi variantami:
- obecný prostý oděv - "sukně šerá umlená a k ní kukla zelená..." (akorát že místo šeré by byla zelená a místo zelené hnědá, takové látky mám totiž skladem) - vhodný pro jakéhokoliv příslušníka méně majetných vrstev, doplněný o vandrovní výbavu

- namísto obyčejné suknice po kolena zvolit nějaký dlouhý svrchník (Winter v Dějinách kroje píše obecně o dlouhých sukních s rukávy i bez rukávů) který by lépe upomínal na vážnost akademického stavu (nemám tím ovšem na mysli Husovy sukně s křídlami a kápě s běliznami, na slavnostně oděného mistra si nehraji) - zde váhám mezi jednoduchým curkotem (navíc těch variant - bezrukávový, s rukávem krátkým, tříčtvrtečním či dlouhým), karnáčem (ve 14. století jej ale nosí kde kdo) či hergotem s dlouhým proříznutým rukávem (ten se mi zvlášť líbí, ale nezdá se mi být moc "akademický")

- nikoliv šat akademický, nikoliv šat prostý, nýbrž silně obnošený šat šviháka. Sem tam nějaký mravokárce kárá studenty za takové odívání a navíc je oblíbeným námětem vakantské poezie hazard - i kdybych na módní kabátec neměl, mohl bych jej na někom vyhrát. Na takovém šatu by mohla po patřičném "ozdobení" zvlášť vyniknout má chudoba. Zase ale nebudu mít akademický vzhled. Tak nevím...

Za názory na jednotlivé varianty vám budu, moudří a znalí, velmi povděčen. Časem si asi pořídím všechny tři, prozatím se ale budu muset spokojit jen s jednou, odtud mé rozpaky.

Hlavu bych si nejspíš pokryl bakalářkou kuklou , nemáte někdo přesnější představu o tom, jak by měla vypadat?

Též velmi přivítám rady ohledně doplňků. Samozřejmě se opatřím mošnou ( abych v ní nosil "knihy, také chleba...") a základní výbavou k udržení života (miska, lžíce, nůž, nádoba na vodu, ocílka), plánuji si také pořídit na psaní voskové destičky a rydlo (jsou -li to ony dešťky ze Skládání o podkoním a žáku) - mohli, by jste mi prosím poradit, kde sehnat vhodný vosk, popř. voskaře? Víte -li ještě o něčem, co by takový potulný vzdělanec měl mít, raďte, prosím.

A na závěr bych poprosil o doporučení vhodné literatury zabývající se univerzitním pronárodem.
A rady, přijdou -li, předem děkuji.
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Titus - vagant neb potulný bakalář

Příspěvek od maser »

Vosk včelí a univerzitní prostředí je obsáhle popsáno ve Spěváček, Jiří: Václav IV.
silva-nortica.blog.cz
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Titus - vagant neb potulný bakalář

Příspěvek od Zdeslav »

Ahoj,

pokud byses rozhodl pro toho žáka, tam mi asi jako nejvhodnější přijde ten obnošený šat šviháka, to by mohlo být pěkné. Jen je otázka, jak docílit té obnošenosti...
Myslím, že k tomu by omšelá kniha s potrhanými listy a dešťka byly dostatečně výmluvnými rekvizitami...a hlavně...věrohodnosti u takové postavy přidá hlavně vystupování, ale s tím ti zajisté nemusím nic radit ;)
Nezabud hrr!
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Titus - vagant neb potulný bakalář

Příspěvek od richardrg »

Pokud by si to myslel opravdu vážně, tak ti daruji obnošené nohavice - ručně šitý len, barvené cibulí, na pravé falešný podvazek z karetky. Vázání na nohavici ručně tkanou lněnou tkanicí.
Rozpadá se hlavně chodidlo, ale bez problému to jde opravit. A možná popřemýšlím o košili, jedna mi začíná být krátká...

Pokud se týče tabulky mám jednu úplně obyč, s voskem není problém, jen se musí lít v malých vrstvách.
Co se týče svrchníků, připadá v úvahu ještě tabard - nejlépe jde popsat jako pruh až na zem s dírou uprostřed a rukávy řiroké a volné.
Ta kukla si myslím, ýe jenormální kápě, akorát složená a nošená stočená, možná studenti používali nějaký odlišný způsob skládání.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Titus - vagant neb potulný bakalář

Příspěvek od Maršálek »

taky jsem pro "omšelého šviháka" s doplňky které nebudou nijak nákladné a budou naopak horší než oděv (ve kterém se stačí párkrát vyspat na seně a vyválet v prachu a následně vyklepat, případně by se šikla nějaká decentní záplata). voskové tabulky, stylus, nožík, pěkná cínová lžíce a decentní chlebník. určitě kostky a možná nějaké ty falešné amulety hejlům na prodej. omšelá kniha v jednoduché vazbě na ručním papíře by tě asi vyšla v současnosti nejdráž... kukla je dle mého prostě jenom kápě ;)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Titus - vagant neb potulný bakalář

Příspěvek od Josephus Titus »

Děkuji vám za rady i názory, těší mě, že mi schvalujete podobu "zedraného šviháka", inklinuji k němu nejvíce.

Maršálek: Ten nápad s falešnými amulety mě vysloveně nadchl. K postavě se to hodí a nádherně ji to dokreslí, už přemýšlím jak vše "dochutit" vymyšlenými citáty a historkami o tom, jak je dopručují Virjil, Filosof nebo jiný pohanský mudrc či svatý doktor. Tolik námětů k dalšímu pátrání...

richard: Děkuji za šlechetnou nabídku. Je pravdou, že naše potulná studenstská cháska je v odění mnohdy závislá na podobných milodarech od vznešených pánů a biskupů.
Přesto se zdráhám přijmout nabízené nohavice jen tak. Ale třeba bychom mohli provést nějakou směnu (kupř. za tekuté platidlo).
Vyráběl -li sis psací destičky, mohl bych tě poprosit o návod? (I když dosud jsem předpoklal, že to zas až tak těžké nebude). A, prosím, prozraď mi, kde jsi sháněl vosk? Nikdy jsem nic takového nekupoval a tak ani nevím, kam se za ním vydat.

K bakalářské kukle - předpokládám, tak jak píšete, že se od normálních kukel nijak zvlášť lišit nebude, jen bych asi očekával jednotný tvar či barvu (resp. obojí), aby se ti bakaláři vzájemně poznali (ta hrůza, oslovit omylem nevzdělance!). Ale nikde jsem zatím nic konkrétního nenašel. Budu hledat dál, a třeba jednoho dne...
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Titus - vagant neb potulný bakalář

Příspěvek od Maršálek »

k amuletům - nedrž se zbytečně při zemi, kromě pár zaručeně dotýkaných růřenců by to také mohly být dračí zuby, které v boji získal sv. Jiří, uhlí na kterém pekli sv. Vavřince a samozřejmě pár per z křídel andělů ;)
jako drsňák by jsi samozřejmě přidal pár tónu ze zvovů šalamounova chrámu a kopýtko oslíka, který vyvedl svatou rodinu z Egypta :lol:
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Titus - vagant neb potulný bakalář

Příspěvek od richardrg »

Odkud jsi Tite? Pokud by si byl z Prahy mohu ti dost pomoci, jinak vosk se v zásadě kupuje od včelařů, občas je nabídka na Livinghistory, cena bývá asi 100,- Kč za kilo, tobě stačí tak 1/4 kg v poho.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Titus - vagant neb potulný bakalář

Příspěvek od Josephus Titus »

Richarde, opět ti děkuji za ušlechtilou nabídku. Z Prahy sice nejsem (obývám tutéž obec co Zdeslav), ale, jsa studentem, pravidelně zde bývám od úterka do čtvrtka a rád se s tebou setkám.
Děkuji i za informce o vosku. Znějí docela příjemně.
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Titus - vagant neb potulný bakalář

Příspěvek od Zdeslav »

Tak takhle teď vypadá náš pan bakalář. On by se z vrozené skromnosti nepochlubil, tak já ho napráskám :)

http://lh6.ggpht.com/_Xdi5kOpssXI/Sry8U ... 120077.JPG

Všimněte si rekvizit jako prázdná miska, vypitá lahev a zavřená knížka :D
Foto z letošních Táborských slavností.
Nezabud hrr!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti