Paní z Klinštejna, česká vyšší šlechta

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Avátar uživatele
Pike
Kontaktovat uživatele:

Re: Paní z Klinštejna, česká vyšší šlechta

Příspěvek od Pike » Stř 16. Zář 2009 8:03:40

Boty dáš ohřát do trouby na takovou teplotu, že když se podrážky dotkneš kouskem vosku, začne se sám rozpouštět. Pozor, neupéct! :) Mezitím rozehřeješ včelí vosk do tekuta, pak boty vytáhneš z trouby, otočíš podrážkou vzhůru a začneš po troškách polévat voskem. Díky houbovitosti krku se sám ochotně vsakuje dovnitř. Když začne na povrchu tuhnout, místo aby se vcucával, je podrážka moc studená a je potřeba boty znovu nahřát. To celé opakuješ tak dlouho, než Ti dojde vosk, než Tě to přestane bavit, nebo než podrážky přestanou sát (což je ta nejméně pravděpodobná varianta ;) ).
Vosku si připrav dost, já jsem ho na dvě podrážky spotřeboval určitě víc než čtvrt kila.
Tu ora, tu protege, tu labora!
http://www.arxbona.cz

Avátar uživatele
Maršálek
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Maršálek » Stř 16. Zář 2009 11:54:53

Kordulka napsal:Na zimu ty botky v této podobě nejsou vhodné. Nemají stélku, mají tenkou podrážku...
Osobní zkušenost? uvažuju o těchto botech a tak se rád nechám poučit od toho, kdo je má odzkoušené a ochozené ;)

Na druhou stranu mi přijde nesolidní radit ostatním, nemá-li dotyčný rádce na dobu k níž o reáliích radí vlastní oděv a vybavení. Takové teoretizování má z mého pohledu pramalou hodnotu a je pouhým plkáním.
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.

Kordulka
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kordulka » Stř 16. Zář 2009 12:15:59

Ano, osobní zkušenost. V botách bez stélky a s tenkou koženou podrážkou je v mokru, mrazu nebo/a sněhu skoro stejná zima, jako kdyby člověk chodil bos. Zejména, pokud jsou boty úzké nebo ještě nerozšlápnuté a někde tlačí.
Ale jak pravíš - není nad osobní zkušenost, přeji příjemné nošení 8-)

To je pravda - na to, že se dobou Karlovou nezabýváš, se zde vyjadřuješ úplně ke všemu 8-)

Lenka
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lenka » Stř 16. Zář 2009 20:21:48

Já mám v botech místo stélky kožešinovou vložku, ta jednak hřeje a jednak je v ní chůze měkčí a pohodlnější. Nebo se dá taky použít vlněná plsť.

trener
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od trener » Čt 17. Zář 2009 17:48:12

Nosím na zimu nízké střevíce s měkkou podešví z relativně tenké kůže (0,8-1mm) cca o pět čísel větší (dar přítele Amata :lol: ), které vycpávám zvrchu i zespodu (i zezadu) ovčí kožešinou. Nejnižší teplota byla (pro jejich nošení) letos v lednu (-6 až -9 stupňů Celsia), chodil jsem po sněhu a večer jsem měl ledové zmrazky mezi kůží a kožešinou, ale nohy úžasně v teple. Nevím ale, jak by to fungovalo při oblevě.
Kamarád má výrazně větší krpce (také z tenké kůže), které vycpal rounem, brodil v nich řeku v listopadu a chovají se jako oetzky - pár kroků vyždíme vodu a noha je ve vlhkém teple.

Avátar uživatele
Maršálek
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Maršálek » Pá 18. Zář 2009 8:03:14

Kordulka napsal:Ano, osobní zkušenost. V botách bez stélky a s tenkou koženou podrážkou je v mokru, mrazu nebo/a sněhu skoro stejná zima, jako kdyby člověk chodil bos. Zejména, pokud jsou boty úzké nebo ještě nerozšlápnuté a někde tlačí.
Ale jak pravíš - není nad osobní zkušenost, přeji příjemné nošení 8-)

To je pravda - na to, že se dobou Karlovou nezabýváš, se zde vyjadřuješ úplně ke všemu 8-)
Takže nevíš, jak je to s těmito botami, ke kterým se vyjadřuješ - oni to totiž ostatní berou tak, že víš a tedy radíš z osobní zkušenosti ;)

A ano, je pravda, že s dobou 2. poloviny 14. st, jsem před lety aktivně skončil, přesto k němu mám stále dost vybavení, viz. např. Kadaň ;) Nějak jsem k němu dospěl - tedy jsem si dobu nastudoval a pořizováním reálií získal i pár skromných zkušeností (asi je zbytečné, aby ostatní opakovali mé chyby, že?). Mimo jiné jsem napsal knihu o odívání první poloviny 14. st. s přesahem do počátku druhé poloviny 14. st. (což je i tato doba) - mohu kdykoli doložit ;) V rámci této studie jsem realizoval pár oděvů pánských i dámských pro dobu 60. let 14. st. - mohu kdykoli doložit ;) Vzájemné konfrontaci v rámci prezentace se nebráním ;) Ovšem skromně uznávám, že se tímto koníčkem zabývám sotva polovinu času, kterou se tím zabýváš ty. Máš tedy oproti mně minimlně dvojnásobný časový náskok co do počtu let... Publikuji a přednáším tuto problematiku relativně krátce ;)

Omlouvám se ostatním za OT ;)
Naposledy upravil(a) Maršálek dne Pá 18. Zář 2009 8:20:29, celkem upraveno 1 x.

Avátar uživatele
Maršálek
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Maršálek » Pá 18. Zář 2009 8:05:12

trener napsal:Nosím na zimu nízké střevíce s měkkou podešví z relativně tenké kůže (0,8-1mm) cca o pět čísel větší (dar přítele Amata :lol: ), které vycpávám zvrchu i zespodu (i zezadu) ovčí kožešinou. Nejnižší teplota byla (pro jejich nošení) letos v lednu (-6 až -9 stupňů Celsia), chodil jsem po sněhu a večer jsem měl ledové zmrazky mezi kůží a kožešinou, ale nohy úžasně v teple. Nevím ale, jak by to fungovalo při oblevě.
Kamarád má výrazně větší krpce (také z tenké kůže), které vycpal rounem, brodil v nich řeku v listopadu a chovají se jako oetzky - pár kroků vyždíme vodu a noha je ve vlhkém teple.

Nosím na zimu do kotníkových bot dvoje vlněné nohavice a ustál jsem opakovaně bez problémů i nízké teploty kolem -10 (viz. fota z Dobaliv a zimního lovu)

Monila
Místo/Bydliště: Česká Lípa
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Monila » Čt 24. Črv 2010 7:57:54

ahoj znovu po delší době :D
Většina už tyhle šaty viděla a stejně plánuju nový;) tak jen bych chtěla vědět váš názor;)
Díky:)
Přílohy
my.jpg
my.jpg (495.12 KiB) Zobrazeno 2410 x
Naposledy upravil(a) Monila dne Stř 26. Led 2011 10:36:06, celkem upraveno 1 x.
Dum spiro, spero..

Bohuslav
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bohuslav » Čt 24. Črv 2010 11:06:43

Máš nějaký podklad pro ten typ rukávů u toho roucha?

Monila
Místo/Bydliště: Česká Lípa
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Monila » Čt 24. Črv 2010 17:31:45

Máš nějaký podklad pro ten typ rukávů u toho roucha?
Myslíš ty pachy? Mno.. ze začátku jsem to obšlehla z fotek z netu, samozřejmě sem koukala na obrázky šatů na www.kostym.cz, u Lenky jsou šaty s těmito pachy velmi podobné.. A jsou takové pachy jsou vyobrazeny i u Wágnera..
Dum spiro, spero..

Odpovědět