Vlk - český družiník (lehkooděnec - střelec) 1355 - 1370

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Vlk
Příspěvky: 228
Registrován: Po 30. Bře 2009 14:41:26
Místo/Bydliště: Nymburk
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlk - český družiník (lehkooděnec?) - 1360 - 1390

Příspěvek od Vlk »

Jo... k tomu meči. Uvědomuji si, že tesák by byl asi lepší a je v plánu, nicméně... abych to sečetl: Prošívka, přilba, závěs, tesák, k tomu nejeden kousek táborového vybavení... všechny zmíněné věci jsou více či méně v plánu (tedy až na tu nepozinkovanou kroužkovku), ale rozhodně nebudou zítra. Právě za sebou mám investici do stanu, takže zase budu muset našetřit nějaké penízky. To se nedá nic dělat...
Imperare sibi, maximum imperum est.
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlk - český družiník (lehkooděnec?) - 1360 - 1390

Příspěvek od mikey.88 »

Pravda. Byla to móda, ale pro horních deset tisíc to byla novinka tak kolem toho 65. roku. Dále se to šíří dál a dál. Navíc bych řekl, že to vzniklo jako doplňková ochrana hrudního koše v bojovém odění, ale to je jen má hypotéza.

Obrázek

Lučištník vlevo dole. Württembergische Landesbibliothek Cod. bibl. 205 1383 -Weltchronik des Rudolf von Ems Lepší vyobrazení teď nemám. Lučištník se musí pohybovat rychle a pohodlně manipulovat se šípy i s lukem. Takže bych tu kroužkovku neviděl tak hojně...
Obrázek
Avátar uživatele
Cliff
Příspěvky: 288
Registrován: Stř 22. Pro 2010 17:04:42
Místo/Bydliště: Frýdlant nad Ostravicí
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlk - český družiník (lehkooděnec?) - 1360 - 1390

Příspěvek od Cliff »

Ahoj máš to pěkné. Stou kroužkovkou pokud se ti v ní dobře střílí tak si ji nech, kušiníci ji mohli mít a mivali ji, co a jak s lučišníkem nevím ale nikdo ti to nemůže vyvrátit, ale připadá mi to pro střelce zbytečné.

Ale lučišníka si vždy vybavím asi v takovém podání :)
http://ia700804.us.archive.org/zipview. ... 5871-L.jpg
Cherchez la femme
Avátar uživatele
Kazimír
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 149
Registrován: Po 08. Srp 2011 10:21:14
Místo/Bydliště: Libice (Dobříš) /Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlk - český družiník (lehkooděnec?) - 1360 - 1390

Příspěvek od Kazimír »

k tomu pozinku - docela lehce se toho zbavit octem...
a argument, že na dálku to není vidět je trochu zcestný - lehko se přece může stát, že se potkáme i zblízka... :o
Avátar uživatele
Pike
Příspěvky: 151
Registrován: Út 20. Led 2009 8:02:23
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlk - český družiník (lehkooděnec?) - 1360 - 1390

Příspěvek od Pike »

Něco málo ze zkušeností střelce:
Kroužková brň skutečně není pro lučištníka ideální ochranou, dá se předpokládat, že bude primárně ohrožen zase střelbou, a proti šípům a šipkám poskytují kroužky jen mizivou ochranu. To už by byl lepší nějaký jednoduchý pláťák.
Na druhou stranu, i střelci se běžně chca nechca dostávali do kontaktního boje, takže lepší ochrana může být výhodou. V tom případě by ale ta zbroj měla být funkční včetně krytí krku a rozkroku. Argumentovat tím, že nebudeš v první linii, takže tak dobrou ochranu nepotřebuješ, mi přijde úsměvné - když už máš zbroj, měla by být plně funkční. Jinak je lepší ji nemít a spoléhat se na lehké a rychlé nohy.
Co přes zbroj? V první půlce 14. století přes ni nosili pěšáci často svrchník od civilního oděvu, rozhodně ne heraldické varkoče (tedy běžně). Do 3. třetiny století moc nevidím, ale čekal bych, že tam nebude moc velký rozdíl. Ale k tomu jsou zde znalejší, aby Ti poradili.

A jinak - držím palce, jsem rád, že tu zraje další slušný lučištník. Jen houšť! :)
Tu ora, tu protege, tu labora!
http://www.arxbona.cz
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlk - český družiník (lehkooděnec?) - 1360 - 1390

Příspěvek od mahy »

Mě argument, že nebude primárně v první linii a nepotřebuje tudíž tak důkladnou zbroj opravdu nepřijde úsměvný.
Tím důkladnou myslím, že nemusí být zakut v železe od hlavy po paty. Nemyslím taky že by měl mít na sobě nějakou blbost. Ale řešit u lučištníka to, že má prošívku ke kulím nebo pod kule mi přijde irelevantní. Bereme to z dnešního pohledu- chráníme si ruce, kule, krky...naše zbroje a ochrana jsou mnohde naddimenzované.

Tehdejší maník(bavím se o normálním maníkovi co jich byly stovky, ne o šlechtě) byl rád, že je rád. Primárně si chrání trup, hlavu, klouby pokud jde do kontaktu a pokud na výstroj má. Pokud má za práci střílet z luku, patrně nebude investovat do nějakého pro něj zbytečného zbrojného odění.

Bohužel tu nastává to co vždy- hodnotíme každý subjektivně co se líbí nám. Někomu se to líbí tak, jinému onak. Důležité je co se líbí nositeli. Důležité je, že tu bylo obojí.
Chybí mi tu jasné odpovědi- může takto vypadat lučištník v dané době? ANO, NE. NE- proč?

Oboje je možné- můžeš být lučištník, který bude jen v lehkém odění, můžeš být vystrojen důkladněji. Není to nic proti ničemu. Je to jen na tobě Vlku jak si svoji postavu vymyslíš.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avátar uživatele
Pohrobek
Příspěvky: 277
Registrován: Út 01. Zář 2009 11:02:52
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlk - český družiník (lehkooděnec?) - 1360 - 1390

Příspěvek od Pohrobek »

Vlku, co to, ty nedělá pana Wolfa :lol: :lol:

co se týš¨č výbavy, dobré, ale jak se zde zmiňují, kroužky dost váznou. Co zkusit nějakou pěknou prošívku, a třeba ji nechat potáhnout nějakou pěknou látkou? Myslím, že by to bylo také přípustné...
HONESTUS RUMOR ALTERUM EST PATRIMONIUM
Avátar uživatele
Pike
Příspěvky: 151
Registrován: Út 20. Led 2009 8:02:23
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlk - český družiník (lehkooděnec?) - 1360 - 1390

Příspěvek od Pike »

Mahy, já myslím, že si neodporujeme. Jako střelec by dost pravděpodobně nastupoval bez jakékoliv zbroje. Ale KDYŽ UŽ by tu zbroj s sebou tahal, asi by mu nebylo jedno, jestli je funkční, nebo ne. A zrovna kvalitní ochrana krku je pro funkčnost celkem zásadní.
Tu ora, tu protege, tu labora!
http://www.arxbona.cz
Avátar uživatele
Karel
Příspěvky: 89
Registrován: Čt 02. Ún 2012 17:43:32
Místo/Bydliště: Přeštice/Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlk - český družiník (lehkooděnec?) - 1360 - 1390

Příspěvek od Karel »

Osobně si myslím, že pro střelce bude úplně nejefektivnější kvalitní prošívanice. Střelec nejsem a nemám s tím zkušenosti, ale určitě bych sázel na rychlost jakou se budeš schopen přesouvat a každé další kilo je znát. Pokud tedy chceš být spíše záškodník vol prošívku. Takovou ve které se budeš moct hýbat a zároveň aby byla poctivá a chránila. Co se délky týče, možná by mohla být o trošku delší tak aby se v ní dalo rychle utíkat, ale chránila ono choulostivé místo - Sám mám prošívku krátkou (kroužky ve výrobě) a krom toho že se v rozkroku nepaříš to má snad jen mínusy.
Samotnou prošívkou také vyřešíš ty kroužky. Ať už jsou špatné či ne samotná prošívka má hodně do sebe.
Argument toho, že kvalitu nepotřebuješ je dle mého úplná hloupost - taky jsem si to říkával, ale časem ať chceš či nechceš se do nějaké konfrontace dostaneš a pak by sis mohl nadávat. Což souvisí s helmou. Pokud předpokládáš, že se do vřavy zapojíš určitě to chce škopek co vydrží a sedí. Helma co je sice pevná, ale cestuje ti po hlavě dle své vůle tě omezuje. Pak už je otázka jestli kroužkový závěs který ti ji na hlavě udrží nebo bez závěsu s nějakým řemínkem pod bradou + zase nezapomenout na ochranu krku. Jestli tenkrát nastoupil střelec ve zbroji či ne je otázka jedna, avšak dílo náhody a zkurvený zdraví je argument pro mě přednější.
Určitě kvalitu bez oserů. Najednou asi neni nic, ale hromadou nekvalitního vybavení nevyřešíš vůbec nic.

Jinak ostatní zde asi bylo řečeno. Osobně bych se přimlouval k sekeře - oponenta vyděsí víc :D
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlk - český družiník (lehkooděnec?) - 1360 - 1390

Příspěvek od mikey.88 »

Kvalitní prošívka, šlap a závěs nebo lebka + kroužkový límeček. Kožený chránič předloktí. a boty v kterých se dobře utíká :lol: A jako záloha ta sekera není vůbec špatná. Můžeš si s ní otesat kůly pro ochranný val střelců (viz Crécy 1346), nebo s ní někoho seknout po hlavě, když se k tobě dostane.
Obrázek
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů