Vlk - český družiník (lehkooděnec - střelec) 1355 - 1370

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlk - český družiník (lehkooděnec - střelec) 1355 - 1370

Příspěvek od richardrg »

Ale to neřeší otázku - měl by na takovou látku a ušití oděvu?
A jak dlouho by trvalo, než by barva vybledla?

To jsou složité otázky na které stále nemáme uspokojivé odpovědi.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1440
Registrován: Út 28. Črc 2009 11:41:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlk - český družiník (lehkooděnec - střelec) 1355 - 1370

Příspěvek od Smil »

Není to příliš zbytečných otázek na jednu prošívanici, která stejně skončí časem hnědočervená nebo červenozelená?
Já bych jí s klidem pořídil. Lučišník není chudá osoba, která se mimo boje bude živit buď jako stálá stráž nějakého hradu/tvrze nebo jako lovčí. Obojí solidní zaměstnání ;)
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlk - český družiník (lehkooděnec - střelec) 1355 - 1370

Příspěvek od richardrg »

Já jsem strašně skeptický na ten luk. Podle mě lovčí, nebo stálá stráž už by měl kuši. A stálá stráž jko taková podle mého nebylo nijak super výdělečné zaměstnání. Takový policajt.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1440
Registrován: Út 28. Črc 2009 11:41:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlk - český družiník (lehkooděnec - střelec) 1355 - 1370

Příspěvek od Smil »

Já bych skeptický nebyl ještě v roce 1330 mám doloženou ostrahu Nových Hradů 13 lučišníků, 5 mužů k praku, rytíř správce s jízdním pacholkem. A lukostřelci se nám objevují i v hustistkých válkách právě jako obránci tvrzí.
Ohledně policajta máš pravdu, jen při uvážení, že 30% populace žilo na pomezí exitenčního minima (mnohdy hladověli) si žil cvičený voják/policajt o poznání lépe než nádeník pracující za spanína seně a stravu.

Aby si někdo nemyslel tak Vlkovi neupírám možnost volby mezi lukem nebo kuší, obojí je použitelné.
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlk - český družiník (lehkooděnec - střelec) 1355 - 1370

Příspěvek od richardrg »

Nesouhlasím s názorem o existenčním minimu, ale to sem nepatří
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Vlk
Příspěvky: 228
Registrován: Po 30. Bře 2009 14:41:26
Místo/Bydliště: Nymburk
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlk - český družiník (lehkooděnec - střelec) 1355 - 1370

Příspěvek od Vlk »

Ohledně luku a kuše. Hele... já uznávám, že kuše je asi kolem poloviny 14. století vhodnější, ale zcela sobecky se přiznám, že luk nemám jen bitvení s eurošípama, ale trochu s tím přece jenom umím i zacházet a jsem s tím tak nějak spjatý, takže luk je u mě prostě osobně preferovaná zbraň. Kdybych k oběma měl stejný nevyhraněný vztah, zvolím v této době již rozšířenější kuši.

Děkuju za názor na barvy. Na jaře prošívka bude. Vlněné deky jako vnitřek pořízeny. Teď jen ten povrch a na jaře hurá do bitvy v nové prošívce. Jen snad... kolik vrstev kam radíte? Deky mám od Richarda takové ty šedivé.

A ještě jeden dotaz: Co za poboční zbraň? Sekeru rozhodně nechci. Meč mám, to je fakt, ale zvažoval jsem něco menšího. Původně bych byl napsal tesák, ale všiml jsem si, že se tady začaly rozlišovat termíny tesák, falchion a malchus, což dříve nebylo - říkali jsme tomu všemu tesák. Narozdíl od mečů nikde není nic podobného jako Oakeshottova typologie mečů rozsekaná na jednotlivé díly. Jak by měl ideálně vypadat nějaký falchion či malchus tak na těch 1355? Rozměry, hmotnost, tvar hlavice, záštity? Samostatná diskuse o falchionech tu není, jen diskuse o tesácích, tu jsem prošel a jsou tam pouze obrázky (falchionů a malchusů myslím. Tesáky mám nastudované dost, obhajoval jsem na ně teď bakalářskou práci, ale o falchionech a malchusech nevím shola nic.). Nevíte někdo nějakou literaturu na falchiony a malchusy? Nebo prostě nějaké detailnější rady, jak to má vypadat...
Imperare sibi, maximum imperum est.
Vlk
Příspěvky: 228
Registrován: Po 30. Bře 2009 14:41:26
Místo/Bydliště: Nymburk
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlk - český družiník (lehkooděnec - střelec) 1355 - 1370

Příspěvek od Vlk »

Neumím - li rusky, má cenu použít google translator?

Tohle se mi třeba velmi líbí:
http://www.valiant-armoury.com/AT-306-S ... ek-500.jpg
(nalezeno na googlu pod obrázkama pod heslem falchion. Nemám pro to žádnou obhajobu...)
Imperare sibi, maximum imperum est.
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1440
Registrován: Út 28. Črc 2009 11:41:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlk - český družiník (lehkooděnec - střelec) 1355 - 1370

Příspěvek od Smil »

Pokud budeš jsi dostatečně vybaven mečů horší kvality bylo také dost. Případně něco velikostně mezi mečem a dýkou. Z vyobrazení je jich také dost.
Pokud hledáš něco obyčejnějšího definoval bych to jako dlouhý nůž. Pracovně bojový nástroj, se kterým si naostříš pár kůlů, která nabodáš před sebe. Ve chvíli klidu si s ním ukrojíš chleba než dojde na boj.....
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
Avátar uživatele
Alweron
Příspěvky: 399
Registrován: Út 17. Lis 2009 10:19:26
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlk - český družiník (lehkooděnec - střelec) 1355 - 1370

Příspěvek od Alweron »

Anebo to vezmi z druhé strany - takový okovaný kyj (objímkový palcát) je taky super zbraň, se kterou můžeš trestat nepřítele :D

Jinak měl jsem prošívku ze dvou vrstev kopřiváku a byla celkem v pohodě. Pokud máš ty šedé deky od Richarda, tak ty jsou tuším silnější, takže pokud se v tom nepohrneš do první linie, tak si myslím, že dvě vrstvy skutečně budou v poho. Možná bych zauvažoval nad jednou vrstvou na ruce, aby se v tom dalo dobře manipulovat s lukem, ale to už si musíš vyzkoušet sám...
"Odčiňte své hříchy, neboť jednoho dne se ohlédnete a uvidíte, jací jste byli!"
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů