Bohuš ze Staříče(Starče), moravský šlechtic 1350 - 1370

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Odpovědět
Avátar uživatele
Josif
Příspěvky: 378
Registrován: Čt 10. Zář 2009 13:18:55
Kontaktovat uživatele:

Bohuš ze Staříče(Starče), moravský šlechtic 1350 - 1370

Příspěvek od Josif »

Zdravím všechny přítomné pány, zbrojnoše i drny
Po Maserově doporučení zakládám svoje vlákno, abych nezas*ral všemožné jiné různými dotazy. Předkládám svoji ideu ohledně mé postavy. Jedná se imaginárního šlechtice z Moravy.
Představa ohledně majetku je asi taková, že vlastní jeden hrádek(nic moc velkýho, ale zas to nebude jen tak větší chalupa, nebo dvorec). Dál mám ve vlastnictví několik vesnic(4-5). Nemám sice na rozhazování, ale občas se musím blýsknout na nějakých akcích(trhy…) v královských městech, jako je třeba relativně blízké Znojmo. Pro tyto příležitosti si úzkostlivě opatrovávám jeden kabátec, který je z dražší látky(brokát, samet) a rozhodně ho nepoužívám na běžné nošení. K tomu mám například kabátec a nohavice z vlny, šviháckého střihu, bez přílišných výšivek.
Zbroj bude prošívanice, kroužková košile, na předloktí pobíjené „nátepníky“ s jednodušší myškou na loket, rukavice kornoutové s prsty z jiného materiálu(kroužky, kůže). Nohy budou prošívané a podbité plechem, opět jednodušší myšky na kolena. Časem snad přibude i plechová ochrana holení a předloktí. Přilba bascinet s klapvizírem a kroužkovým nápletem.
Družina čítá cca 3-4 družiníky, z nich jeden je jízdní. Ostatní mají v rukách dřevcovky, poboční zbraně, pukléře, možná se zde vyskytne i střelec z luku.


Jsem zatím ve fázi přezbrojování z allgotiky, takže obrázky budu linkovat až to začne mít ucelenej ráz. Zatím mám jen určité segmenty zboje i kostýmu. Ale do jara snad času dost.
Naposledy upravil(a) Josif dne Čt 04. Zář 2014 21:02:58, celkem upraveno 1 x.
Bohuš Ras
Si vis pace, para bellum
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Josif - Moravský nižší šlechtic

Příspěvek od maser »

Máš základ pěkně promyšlený a i personální obsazení družiny zní dobře. V ní bych akorát vyměnil lukostřelce za kušiníka. Přeci jen se od 14. století samostříl užívá čím dál tím častěji oproti luku.
Návrh zbroje vypadá také dobře.
Podle toho co jsi uvedl jsi i docela majetný, takže bych se těch dražších látek pro sváteční oděv vůbec nebál.
Jen tak mimochodem- Znojmo říkáš? To není od zboží mého a mých bratrů zas tak daleko, měli bychom uzavřít nějaké sousedské dohody a urovnání :)
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Josif
Příspěvky: 378
Registrován: Čt 10. Zář 2009 13:18:55
Kontaktovat uživatele:

Re: Josif - Moravský nižší šlechtic

Příspěvek od Josif »

Tak Tě Masere nepotěším, brokát objednán. Ještě se zeptám, čím podšívat??
Bohuš Ras
Si vis pace, para bellum
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Josif - Moravský nižší šlechtic

Příspěvek od mahy »

Podšij lnem.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Josif - Moravský nižší šlechtic

Příspěvek od richardrg »

K takové látce to chce i pěknou podšívku, osobně bych asi zvolil bavlněný damašek.
Možná by stálo za to se spojit s Possadowem, měl nějaké zbytky za sranda ceny.

Další alternativou by bylo hedvábí.

Samozřejmě by šlo použít len, nebo vlnu, ale musely by být v nějaké luxusní úpravě nebo alespoň barvě.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1440
Registrován: Út 28. Črc 2009 11:41:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Josif - Moravský nižší šlechtic

Příspěvek od Smil »

Takový pěkný brokát si zaslouží buď satén nebo damašek.
Vlnu bych volil pokud chceš aby tě kabátec hřál. Lnem bych hedvábný brokát nepodšíval to si nezaslouží!
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Josif - Moravský nižší šlechtic

Příspěvek od Zdeslav »

Předně - Vítej mezi Karlovci Josife. Tvoje představa se mi hodně líbí, až to dáš do kupy bude to nádhera. Dokonce už máš svoje družiníky, což se zdaleka o všech začínajících "nižších šlechticích" z tohohle fora říct nedá. A přitom právě to je to, co dělá pána pánem. Tvoje představa zbroje je mi hodně sympatická, brokát taky vybraný pěkně, taktéž se přikláním k podšití nějakou lepší látkou, než obyčejným lnem (v tom kabátci bude celé rodové jmění, co? :D )

Ještě bych zauvažoval, jestli nepohledat nějakého skutečně tehdy žijícího moravského šlechtice, který by na tom majetkově byl jako ty. Myslím, že by to nemusel být až takový problém. Mohl bys při troše štěstí najít erb, i rodové sídlo odpovídající tvému popisu. A bylo by to zas o kus realističtější, smyšlených pánů z Horní Dolní je všude hafo.

Držím palec a těším se na fotky a hlavně na setkání!
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Josif - Moravský nižší šlechtic

Příspěvek od mahy »

Zdeslave já si osobně myslím, že je lepší mít imaginární postavu s reálným a odpovídajícím vybavením. Dělat konkrétní postavu je setsakra zavazující a svým způsobem omezující. A to nemluvím o situaci kdy se ti na bitvě potkají třeba čtyři Jindřichové z Lipé atd. Ale to je jen můj názor.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Josif - Moravský nižší šlechtic

Příspěvek od maser »

Mahy: ano i ne. V historických pramenech si můžeš vyhledat (většinou) alespoň základní události tvého života, možnosti postavy (majetkové a sociální vztahy atd.), heraldiku apod. Naopak u smyšlené postavy musíš vymyslet úplně všechno včetně názvů tvých statků (ostatní totiž patří někomu jinému, takže se krást nedají), vytvořit příbuzenstvo, vztahy se sousedy, vše vsadit do historického kontextu místa a času....je toho prostě kupa. A pokud celou kupu nemáš promyšlenou, tak to nemusí při hraní postavy klapnout.
V našich zemích bylo nižší šlechty jak máku, takže se vybrat určitě dá a to nemluvím třeba o polácích, kde byl urozený "téměř" každý s chalupou na kopci.
Tím nenabádám nikoho k ničemu, jen je dobré vědět do čeho se kdo pouští aby si ve finále nenaběhl.
silva-nortica.blog.cz
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Josif - Moravský nižší šlechtic

Příspěvek od Zdeslav »

Zavazující?

Já nevím, jak u koho. U Jindry z Lipé a pod. jistě. Ale máme tu stovky šlechticů u kterých se ví maximálně erb, nějak zhruba majetek a popřípadě jedna, dvě soudní při či nějaká ta dotace některému klášteru v okolí. Tam někam bych to v případě Josifa směřoval.

Máš takhle reálný jméno, reálnej znak a reálný majetky, ale pořád dost svobody na to, abys mohl působit ve službách koho chceš, utrácet za co chceš a dělat si co chceš.
Naopak se mi zdá, že reálný podklad ti může při hraní postavy hodně pomoct. Pokud si ty informace o tom konkrétním člověkovi najdeš, tak to tvoje ztvárňování je potom mnohem věrohodnější, než když si musíš všechno složitě od základu vymejšlet.
Nezabud hrr!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů