Bohuš ze Staříče(Starče), moravský šlechtic 1350 - 1370

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Josif - Moravský nižší šlechtic

Příspěvek od Zdeslav »

Tak Maser mě předběhl. Myslíme to samé :D
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1440
Registrován: Út 28. Črc 2009 11:41:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Josif - Moravský nižší šlechtic

Příspěvek od Smil »

Souhlasím pánové. Snažíme se o rekonstrukci hmotného vybavení tak proč si vymýšlet postavu šlechtice, když jiích bylo v čechách víc než dost. ;)
To že nám po českých bojištích běhá několik Jindřichů z Lipé, Bavorů ze Strakonic a jiných... je dáno především tím, že jsou známí a veřejně profláknutý. Ze zhruba 10 největších českých rodů jsem potkal cca 4(ale za to několikrát :roll: ).
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Josif - Moravský nižší šlechtic

Příspěvek od mahy »

Asi záleží na vkusu každého soudruha jak se praví v Tankovém praporu :D
Já osobně raději imaginárního šlechtice odpovídajícího tehdejším zvyklostem, vypadajícího tak jak by tehdy asi vypadal a majetného(imaginárně) tak jak by odpovídalo jeho postavení v té době. Zavázat se postavě zcela konkretní sebou nese dost úskalí- věk třeba. Budu chtít ztvárnit šlechtice, ale co když mu v ,,mé době'' bylo 40 a mě je 22? Atd. atd.(teď mě nic nenapadá :) ) Ale jak pravím každý jak chce.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1440
Registrován: Út 28. Črc 2009 11:41:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Josif - Moravský nižší šlechtic

Příspěvek od Smil »

Když se budem hádat o věku tak už to bude dost. U většiny vysoké šlechty víš kdo jsou rodiče, kdy zemřel a kdy prvně pečetil(cca dospělost). Natož u drobných zemánků.

Pro příklad v naší vsi byl hrad v druhé polovině 14stl ho Karel IV. schvaluje a dává mu místnímu pánu práva k postavení kamené tvrze(dodatečně protože hrad už stojí). Tahle listina je jediný důkaz o životě zdejšího zemana. Jediný známí potomek je Jakoubek z Víchova(ze Stříbra).
Nedochovala se ani tvrz, tu si rozebralo panstvo na stavbu zámečku. Ten se částečně propadl do bažiny a co zbylo si rozkrali místní lidi.
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Josif - Moravský nižší šlechtic

Příspěvek od mahy »

Jasný O.K nikomu neberu co a jak chce dělat.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avátar uživatele
Divous
Příspěvky: 280
Registrován: Stř 17. Pro 2008 14:46:22
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Josif - Moravský nižší šlechtic

Příspěvek od Divous »

jenom takový postřeh...kdysi jsem si ušil plášť ze lnu a podšil jsem ho jinou látkou, nějakou podšívkovinou. Pak mi na Libušíně zmoknul, len se srazil a podšívka pak vykukovala zpoza pláště snad o 15 cm. Takže bacha na různoou srážlivost :)
lidstvo dosáhlo svého sociálního vrcholu v době kamenné za lovců mamutů. Od té doby je to už jenom horší a horší...
Avátar uživatele
noxter
Příspěvky: 262
Registrován: Stř 08. Črc 2009 18:04:57
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Josif - Moravský nižší šlechtic

Příspěvek od noxter »

Bez urážka ale dát len jako vrchni vrstvu pláště je podle mě pěkná blbost, vždyť to nemá žadnou pořádnou nepropustnost příjde mi to jako škoda látky.
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Josif - Moravský nižší šlechtic

Příspěvek od richardrg »

S tím tak úplně nesouhlasím, zjednodušeně záleží na gramáži a na počtu nití.
Ale pokud chceš šít ze lnu je vždy potřeba ho vysrážet, v metráži klze koupit i vysrážený, ale i ten pro jistotu ještě vařím.
A pokud by chtěl někdo nepropustný dá se potom i navoskovat.

Ale je mnohem jednodušší ušít plášť z vlny, jak již bylo mnohokrát psáno, a navíc hřeje i vlhký.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Avátar uživatele
noxter
Příspěvky: 262
Registrován: Stř 08. Črc 2009 18:04:57
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Josif - Moravský nižší šlechtic

Příspěvek od noxter »

richardrg napsal:S tím tak úplně nesouhlasím, zjednodušeně záleží na gramáži a na počtu nití.
Ale pokud chceš šít ze lnu je vždy potřeba ho vysrážet, v metráži klze koupit i vysrážený, ale i ten pro jistotu ještě vařím.
A pokud by chtěl někdo nepropustný dá se potom i navoskovat.

Ale je mnohem jednodušší ušít plášť z vlny, jak již bylo mnohokrát psáno, a navíc hřeje i vlhký.

Souhlas...........z praktického hlediska je ta vlna podstatně lepší materiál na plášť, samozdřejmě i uní hrozí případne srážení
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Josif - Moravský nižší šlechtic

Příspěvek od Maršálek »

když to je prostě o zkušenostech ;) takových kravin jsem se nadělal a díky tomu, jak jsem dopadl jsem se trochu poučil. dnes jsou tu salony krásy, kde se dá mnoha podobným chybkám předejít ;)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů