Bohuš ze Staříče(Starče), moravský šlechtic 1350 - 1370

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Josif - Moravský nižší šlechtic

Příspěvek od mikey.88 »

Jakou máš vlastně dataci?
Obrázek
Avátar uživatele
Josif
Příspěvky: 378
Registrován: Čt 10. Zář 2009 13:18:55
Kontaktovat uživatele:

Re: Josif - Moravský nižší šlechtic

Příspěvek od Josif »

Cca 1380 - 1420. Tuším, že ten gardecorps bude trošku starší, že?
Bohuš Ras
Si vis pace, para bellum
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Josif - Moravský nižší šlechtic

Příspěvek od mikey.88 »

No to ani ne, typově gardecorps použít můžeš. Ale spíš mi to provedení přijde... no prostě málo panské. Když to srovnám s tím civilem co je pod tím, tak je to jako by sis vzal na společenský oblek šusťákovku ze sekáče. Sorry že to říkám, ale tak to trochu působí. KDybys dělal něco kolem 50. let, tak by to celkem šlo ale v tvé dataci je to možná moc mál.o i na nižší šlechtu. Ale to je můj názor tak se nezlob. :roll:
Obrázek
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Josif - Moravský nižší šlechtic

Příspěvek od richardrg »

J8 nevím úplně proč, ale dost mě ruší ta tašvice, k ostatnímu mi přijde dost hrubá.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Avátar uživatele
Josif
Příspěvky: 378
Registrován: Čt 10. Zář 2009 13:18:55
Kontaktovat uživatele:

Re: Josif - Moravský nižší šlechtic

Příspěvek od Josif »

V pohodě, proto jsem to sem dal :) Nějakou radu na zlepšení bys neměl? Třeba víc výšivky, perliček,apod.? Díky moc
Bohuš Ras
Si vis pace, para bellum
Avátar uživatele
Josif
Příspěvky: 378
Registrován: Čt 10. Zář 2009 13:18:55
Kontaktovat uživatele:

Re: Josif - Moravský nižší šlechtic

Příspěvek od Josif »

richardrg: Jj, na tý se už pracuje. Tahle je zatím nejpraktičtější, co se velikosti týče.
Bohuš Ras
Si vis pace, para bellum
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Josif - Moravský nižší šlechtic

Příspěvek od Zdeslav »

Hele Houlobku, ty ptáčku, přiznej se co máš vlastně za majetky a pak se nám bude lépe diskutovat :twisted: :D
Nezabud hrr!
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Josif - Moravský nižší šlechtic

Příspěvek od mikey.88 »

Asi tak. Lépe rozveď svojí postavu pokud jde o sociální strukturu a majetek a podle toho se lépe radí :D Já bych zvolil osobně úplně jiný design výšivky ale já jsem náročnej :lol:
Obrázek
Avátar uživatele
Josif
Příspěvky: 378
Registrován: Čt 10. Zář 2009 13:18:55
Kontaktovat uživatele:

Re: Josif - Moravský nižší šlechtic

Příspěvek od Josif »

Z dávno zašlého lesku našeho rodu zbylo už jen málo. Tatík byl sice persona, ale po jeho smrti se na majetku dost podepsalo hospodaření bratrů. Protože jsem až třetirozený, tak jsem nebyl původně vychováván pro správu panství. A tak ve chvíli, kdy moje bratry zastihla jakási nepříjemnost(nejspíš mor v r. 1385), zbývá z majetků pouze zlomek. Spolehlivě držím právě Holoubek, ves Kněžice, něco málo v okolí Brtnice. Na ostatních statcích jsem už jen spoluvlastník, takže pokud přijedu zavčas, nějaké drobné z nich vidím. Většinou jsou ale ti druzí rychlejší. Tudíž zas až takový mocipán nejsem. Manýry sice mám, to ano, ale na nějakou tu parádu toho moc nezbývá. ;)
Bohuš Ras
Si vis pace, para bellum
Avátar uživatele
Josif
Příspěvky: 378
Registrován: Čt 10. Zář 2009 13:18:55
Kontaktovat uživatele:

Re: Josif - Moravský nižší šlechtic

Příspěvek od Josif »

Po delší době bych chtěl malinko oživit svoje vlákno a pohrát si s postavou.
Rád bych se posunul o pár let zpět do cca 1350 - 1370 (prozatím pouze nástin, uvidíme, jak to bude dál). Samozřejmě už by se nejednalo o Bohuše ze Starče mladšího, ale o Bohuše ze Staříče(Starče) staršího.
Na téma rodu pánů ze Starče a Holoubka sepsal velmi zajímavou práci S. Vohryzek, kterému tímto velmi děkuji, neboť valnou většinu informací čerpám právě odtud.
Bohuš ze Staříče starší(dále jen Bohuš) je poprvé zmíněn již v roce 1335, kdy je uveden jako spoluručitel za dluh pánů z Lichtemburka Elišce Rejčce.
V roce 1343 jsou v bohušově držení městečka Brtnice a Rouchovany s přibližně tuctem vesnic. V roce 1355 je popisované jakési opevněné sídlo, které by mohlo být hradem.
V letech 1348 - 1365 vlastnil prokazatelně dům v Brně, který byl oceněn na sedm hřiven, kde pobýval během sněmů v Brně. Jeho účast na sněmech je však prokazatelná jen v letech 1368 a 1376. V druhém případě pečetí jako jeden z mnoha třetí závět Jana Jindřicha.
Vetšinu majetků vlastněných na Jihlavsku a Třebíčsku však Bohuš držel v zástavě a po jejich postupném odkupování zpět do vlastnictví markrabství začal Bohuš společně se svým starším příbuzným Konrádem Bavorem hromadit další nemovitý majetek. Ten byl však koncem 50. let již na sklonku života a provedl tak s Bohušem několik majetkových transakcí. V roce 1353 se Bohuš stal vlastníkem hradu Holoubka a vsí okolo něj. Po smrti Konráda mezi lety 1353 a 1356 se Bohušovi dostává postupně věno konrádovy manželky. Jednalo se příjmy ze vsí Hrutovice a Zaječice. Po roce 1360 Bohuš koupil další tři vesnice. Dále vlastnil i menší majetky na Vyškovsku, kterých se ale postupem času zbavil.
Manželky měl Bohuš zřejmě dvě, více víme o Elišce, psané zřejmě z Knínic. Dětí měl Bohuš pět, tři syny a dvě dcery.
Toť velmi stručný výtah těch důležitější dat a reálií, doufám, že jsem je moc nezkomolil a pochopil správně.
Vím že to pro mne znamená postupnou výměnu výstrojních součástek za starší kusy, nicméně se posunuji do doby, která je mi srdcem i rozumem bližší.
Bohuš Ras
Si vis pace, para bellum
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů