Smil z Nových Hradů, střední šlechtic

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1440
Registrován: Út 28. Črc 2009 11:41:21
Kontaktovat uživatele:

Smil z Nových Hradů, střední šlechtic

Příspěvek od Smil »

Smil II. (Landštejnský) z Nových Hradů, pukrabí Poděbradský
Historie:
Smil II. je nejstarším synem Smila Landštejna z Nových Hradů, purkrabího Poděbradského, místy i Znojemského, a Kunhuty de Kuenring (vnučky Přemysla Otakara II.).
Novohradské panství přebírá od svého otce v roce 1317 kdy Smil I. umírá nebo z osobních důvodů odchází do ústraní kláštera. Smil II. tak získává kontrolu nad pohraničním panstvím sousedícím s Horním Rakouskem. Skrz něj prochází zemská stezka začínající v Brindisi a končící v mnoha rozvětveních na pobřeží severních moří. Posádku jeho hradu tvoří 13 střelců, 5člená obsluha praku a rytíř správce s jízdním pacholkem.
Smil II. byl významnou osobou, o čemž svědčí i mnohé listiny, kde je uváděn nejhůře na třetím místě hned za Vítkem z Landštejna, je zmíněn ve Zbraslavské kronice.
Přes svůj post Poděbradského pukrabího zřejmě nemá dobrý vztah s Janem Lucemburským, protože se účastní dvakrát vypálení Českých Budějovic, jednou Zlaté Koruny, jednou Starého města Pražského společně s pány z Dobrušky.
O jeho životě a jeho konci se toho ovšem mnoho neví.
Vybavení postavy:
- bojové – kompletní prošívaná zbroj, kroužková košile s ¾ rukávem (v plánu prodloužení), kroužkové nohavice, kroužková kukla, šlap s kroužkovým závěsem, nánosníkem a klappvisorem, kbelc s klenotem a přikrývadly, železný klobouk, plátové rukavice, šupinový kabátec, zatím nepobité kožené nátepníky, mišky
- civil – buretová košile s výšivkou, brokátová košile, lněná košile, dva páry vlněných nohavic, vlněný kabátec zelený s kapucou lemovaný bordo vlnou zapínaný na rukávech a výstřihu, vlněný kabátec zelený lemovaný červenozlatým brokátem a ruční karetkou vytkávanou zlatem s 50 porcelánovými knoflíky na předloktí a (zatím)16 stříbrnými na hrudi, sametová zapínací kápě podšitá brokátem, sametový surcot podšívaný saténem lemovaný druhým sametem, vlněné dlouhé cotte zapínané na28knoflíkůna předloktí zdobené prostou výšivkou,krátké vlněné nohavice s podrážkou,vlněný plášt z 8m látky, následují taštičky,pásky, a jiné doplňky.
- Ve výrobě je slavnostní vlněný surcot v budoucnu zdobený výšivkou, pavilion, faldistoria
- Táborové – stan jehlan, stan drobné áčko, stůl, lavice, 10l kotel, 3x 2l kotel, regulační hák na oheň
Přílohy
louzek2.jpg
louzek2.jpg (195.99 KiB) Zobrazeno 7070 x
Naposledy upravil(a) Smil dne Ne 22. Črc 2012 19:35:57, celkem upraveno 3 x.
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1440
Registrován: Út 28. Črc 2009 11:41:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Smil těžkooděnec/chudý šlechtic

Příspěvek od Smil »

Děkuji za přivítání a pochvalu.
Přemýšlel jsem nad holení + vnější strana lýtka. Loketní myšky nosím pod rukávem, protože je lehce přesahuje.
Vím že je šupinový kabátec hodně zastaralý, ale když mě se líbí a mám ho skoro hotový :) (to neberu jako argument pro to abych ho nosil)
Nad svrchní prošívanící už jsem taky přemýšlel.
Inspiraci čerpám z náhrobku Albrechta von Hohenlohe (německý hrabě, zemřel 1372, zbroj z jeho náhrobku je na jeho dobu zastaralá), potažmo z rozboru tohoto náhrobku uvedeného v Kleidung und Waffen.
Přílohy
69.jpg
69.jpg (156.65 KiB) Zobrazeno 7070 x
hohenlohe.jpg
hohenlohe.jpg (305.94 KiB) Zobrazeno 7070 x
Naposledy upravil(a) Smil dne Ne 22. Črc 2012 19:51:00, celkem upraveno 1 x.
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1440
Registrován: Út 28. Črc 2009 11:41:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Smil těžkooděnec/chudý šlechtic

Příspěvek od Smil »

Datace cca 1340-1356
Je vidět, že se nerad fotím. Nemám žádné ukázkové fotografie. Tak jen pár nestrojených.
Přílohy
Tady budou časem vyšívané lemy. Pásek bude mít nákončí a bude nabarven.
Tady budou časem vyšívané lemy. Pásek bude mít nákončí a bude nabarven.
Smil.jpg (98.13 KiB) Zobrazeno 9459 x
Naposledy upravil(a) Smil dne Stř 11. Črc 2012 13:58:13, celkem upraveno 2 x.
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Smil těžkooděnec/chudý šlechtic

Příspěvek od mikey.88 »

Tak to pak ta ilustrace je trochu zastaralejší ;) Rozhodně bych se vyvaroval těch šupin. Případně bych je zašil do kůže a vytvořil by se tak vyztužený kabátec ;) ta ilustrace je tak z doby 40. - 50. léta (možná i dříve) :D
Obrázek
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1440
Registrován: Út 28. Črc 2009 11:41:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Smil těžkooděnec/chudý šlechtic

Příspěvek od Smil »

Ta ilustrace je mám pocit z 70let 20stl :lol: Horní postava Albrecht von Hohenlohe +1319 spodní má podobnou výzbroj jako římský král Günter von Swartzburg +1349(ten má ale i podbíjené nátepníky a paže).
Oba pánové jsou majetkem natolik na výši, že si moli dovolit to nelepší své doby. Máš pocit, že podobně zastaralé věci by se nemohli objevovat u chudých šlechticů nebo neurozených? ;)
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
Avátar uživatele
Valkoun
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1111
Registrován: Stř 10. Zář 2008 17:27:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Smil těžkooděnec/chudý šlechtic

Příspěvek od Valkoun »

Tady se opět oběvuje oblíbený faktor a to: Kdo ví jak to bylo? :D Dobrá inspirace pro tvou postavu jsou náhrobky z doby kolem Kresčaku. Zašívání šupin do kůže je zbytečné vyrábění patvaru a výstřelku, když se přece sanžíme o "typické vyobrazení" člověka té doby..
Nezabudovi Sláva!
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1440
Registrován: Út 28. Črc 2009 11:41:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Smil těžkooděnec/chudý šlechtic

Příspěvek od Smil »

Ano důležitý faktor:D Kdo ví kdy jim dělali náhrobek, jeslti je to skutečně jejich zbroj atd... Zase není náhrobej jako náhrobek. Inspiraci u anglických rytířů té doby se mi hledat nechce.
Možná by zašité šupiny ztratili na své pohyblivosti.
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
Avátar uživatele
Valkoun
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1111
Registrován: Stř 10. Zář 2008 17:27:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Smil těžkooděnec/chudý šlechtic

Příspěvek od Valkoun »

Tak ty datace náhrobků odpovídají kontextu jiných z té doby. Jde mi spíš o tu primární ochranu trupu, kterou jaksi z náhrobku většinou nepoznáme. A i když do bádání zahrneme dochované exempláře a další zdroje, tak stále nemůžem prvek jako je šupinová vesta vyloučit jako archaismus. Navíc tu máme min. jeden domácí zdroj - Vyšebrodský oltář z 50., kde se šupinová zboj v podobě lebky "dochovala".

Můj subjektivní názor je takový, že bys to mohl nosit, ale v další fázi pořizování výstroje bys měl sáhnout spíš po něčem typickém pro dataci naše projektu..
Naposledy upravil(a) Valkoun dne Po 28. Pro 2009 10:04:37, celkem upraveno 1 x.
Nezabudovi Sláva!
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1440
Registrován: Út 28. Črc 2009 11:41:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Smil těžkooděnec/chudý šlechtic

Příspěvek od Smil »

Souhlasím. Velmi těžko se zjištuje co mají pánové pod varkoči. ;)
Jeslti nepůjde u Vyšebrodského oltáře o nějakou biblickou stylizaci.
Vzpomněl jsem si na jednu diskuzi myslím že byla na LH, o pečeti UK diskuze byla o lamelových zbrojích které vykukují. Na hrudích mají cosi co by mohli být šupiny.
http://ufal.mff.cuni.cz/pdt/Corpora/PDT ... Image4.gif
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Smil těžkooděnec/chudý šlechtic

Příspěvek od Maršálek »

Kunášek se zbojemi 14. st. zabýval z nás všech asi nejkomplexněji a nejdéle a šupiny doložil jako sice minoritní, ale ne zase až tak okrajovou záležitost. takže tady Smile užiješ šupinku jak na 1.pol. 14. st., tak i na Karlovce ;)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti