Pavel - lehkooděnec (1370- 1378)

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Odpovědět
Avátar uživatele
Jasan
Příspěvky: 51
Registrován: Čt 01. Led 2009 20:38:14
Kontaktovat uživatele:

Pavel - lehkooděnec (1370- 1378)

Příspěvek od Jasan »

Taky se přidám.
Chtěl bych představovat lehkooděného pěšáka, sudličníka. Měl by to být strážný mého zemana. Něco jako v dnešní době bodyguard. :)

U bojového odění vím o těch špatných rukavicích, chystám se koupit si nové. Líbily by se mi nějaké takové http://www.mac-armour.cz/obrazky/14stol/14E4.jpg , http://www.bestarmour.com/detailsparts/rukavice23.html ,
http://www.armero.cz/cenik/gauntlets_finger.html# - ty číslo 10. Co si o nich myslíte? Šly by použít na moji postavu? Podle mého názoru by byly OK.
Také vím o špatných botech. Ty už se také chystám vyměnit. Vyhlédnuty je mám zde http://www.mercatores.cz/civilni-odev/boty-a-rukavice/ jsou to ty 5., 6., a 7. od shora.

Jsem připraven na vaši kritiku.

V současné době vypadám takto:
Přílohy
P1010075.JPG
P1010075.JPG (150.41 KiB) Zobrazeno 6622 x
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Pavel - lehkooděnec (1390- 1400)

Příspěvek od maser »

Jen pro ujištění- tvůj pán je pan z Nezabudic? Silueta vypadá dost dobře, boty moc vidět nejsou, ale ty od mercatores nevypadají špatně.
Rukavice vyměnit, to co odkazuješ vypadají dobře, ale nevolil bych zdobené a s železnými prsty (kroužkový prsty, prošívaný). Pokud jsi u Zdeslava, tak budeš mít ale kvalitativně vyšší stupeň ochrany než tvůj pán, což je třeba vzít v úvahu.
Jinak přikládám můj oblíbený obrázek dvou vojáků z počátku 15. stol. - třeba to bude nápomocné:
Přílohy
1405.jpg
1405.jpg (128.23 KiB) Zobrazeno 6596 x
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Valkoun
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1111
Registrován: Stř 10. Zář 2008 17:27:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Pavel - lehkooděnec (1390- 1400)

Příspěvek od Valkoun »

Maser: Jasan nepatří k Nezabuditzům. Chápu, hledáš si družníky pro sebe.-)
Plechové rukavice u lehkáče jsou jak pěst na oko. Pokuď musíš mít nutně kov, inspiruj se http://www.albrechts.se/pdfer/glovereconstruction.pdf kusy odvozenými z nálezů Wisby, či iluminací podbíjených rukavic, které bys pravděpodobně jako voják z profese mohl mít.. Ale toto je strop.. Velice vhodné by byly prošiváné palčáky viz. http://prosivanice.cz/prosivane-rukavice popřípadě prošívané s kroužky..
Botky od mercatores vypadají luxusně.
Jinak dotaz: Máš na sobě dvě prošívanice? Ta bílá spodní nemá rukáv?
Dobrá práce :-)
Nezabudovi Sláva!
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Pavel - lehkooděnec (1390- 1400)

Příspěvek od maser »

Valkoun- Pavel má dataci na konec 14. stol. a jako ochranka svého pána by jím byl jistě dobře vybaven. Rozhodně lépe než jakýkoli "tuctový" lehkooděnec.
silva-nortica.blog.cz
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pavel - lehkooděnec (1390- 1400)

Příspěvek od Zdeslav »

Jasan:

Ahoj,

o plechovicích u pěšáka jsme se už bavili zde v příslušném tématu a k žádnému extra závěru jsme nedošli. Můj názor si můžeš přečíst tam.

Jen poznámka ke zbroji: z čistě praktického hlediska bych ti doporučil si nějakým způsobem chránit loket. Buď na příslušném místě dovycpat prošívanici, nebo použít nějakou aditivní ochranu typu puklice nebo jednoduchá myška.

Jo a ještě mě napadá, to zase z hlediska spíš divadelního a módního...vypadalo by líp, kdybys k tomu používal kápi v jiné barvě než máš ten svršek (prošívku). Třeba ta červená, jako máš u nohavic by nebyla marná...ale to už je spíš detail.

Jinak až na ty rukavice celek vypadá dost pěkně. Oceňuju hlavně knoflíčky na krznu ;)
Ještě k tomu přidej nějaké ty krámy jako polní lahev a tašvice. Bude to vypadat zas o další kus věrohodněji. ;)

Maser: Ee, Jasan u nás není.
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
Valkoun
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1111
Registrován: Stř 10. Zář 2008 17:27:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Pavel - lehkooděnec (1390- 1400)

Příspěvek od Valkoun »

Masér: Neříkám že by nebyl.. ale nezapomeň, že rukavice jsou to poslední, čím by jej pán vybavil. Pokuď by to byl bodyguard, byl by jízdní - a přednost by měla pletiva či různé plechové vesty na ochranui těla a nohou... takže ano, plátové rukavice s prsty, pokuď se Pavel přivybaví, ale v této podobě ty rukavice stále nemohu doporučit.
Nezabudovi Sláva!
Avátar uživatele
Jasan
Příspěvky: 51
Registrován: Čt 01. Led 2009 20:38:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Pavel - lehkooděnec (1390- 1400)

Příspěvek od Jasan »

Maser:
k Nezabudickým nepatřím. Dík za rady. Pěkný obrázek.

Vakloun:
kovové nutně mít nemusím, promyslím ty prošívané nebo podbíjené. Na sobě má dvě prošívanice, ta spodní rukáv má, ono to prošívání na tý fotce není moc vidět a je měkčí než tělo.

Zdeslav:
tu ochranu lokte taky promyslím. Červenou kápi ze stejný látky jako nohavice mám, takže to můžu prohodit. Tašvici mám taky, jen ne na fotce a polní láhev sháním.
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Pavel - lehkooděnec (1390- 1400)

Příspěvek od maser »

Valkoun: máš pravdu, ale zkusím víc vysvětlit co myslím já. Jde mi o to, že pokud Pavel dělá konec století, dělá období, kdy se mění pohled na sebe jako na lidi. Ti si začínají uvědomovat sebe sama. Vlastně je to skrze "intelekt společnosti" trochu jinde než za Karla. Neříkám že změny byly tak dramatický, ale byly a narůstaly.
Navíc pokud Pavel dělá lehkooděnce v nadstandardních finančních službách, může si s většími příjmy také více dovolit. Lidé jsou různí pořád. My se snažíme dělat vše podle dochovaných obrázků, ale co mi tu stále chybí je variabilita charakterů a intelektů (viz diskuze o drnech). Když dám příklad ze současnosti, tak spousta lidí chodí s uzavřenou přilbou do polních bitev protože se bojí o obličej. Tehdy (u nás právě od Václava IV.) se právě takové humanistické chování rozjíždí ve větším a proto si myslím, že jeden dva lidi prostě můžou mít nějaký nadstandard, odpovídající jejich charakterovým vlastnostem v rámci role kterou ztvárňují (a majetku...).
Abych to shrnul: vnést do věcí více variability a nedělat vše toliko uniformní, oproti třeba Rejčce si to už myslím můžeme dovolit. Vše samozřejmě v rámci rozumu :)

Omlouvám se za OT, pokud na to někdo bude chtít reagovat, tak založím samostatnou diskuzi jinde.
silva-nortica.blog.cz
Gunnar
Příspěvky: 157
Registrován: Po 13. Říj 2008 18:13:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Pavel - lehkooděnec (1390- 1400)

Příspěvek od Gunnar »

No ty podbíjené rukavice by nebyli zrovna nejlevnější záležitost. Na pohled to vypadá jako kožené rukavice, ale svou konstrukcí jsou poměrně složité a i materiálově by nebyli nejlevnější. Prošívané rukavice se mi zdají lepší řešení pro "chudou" postavu. Ale souhlasím s Masérem, variabilita je v naší době velice žádoucí a je škoda se o ní ochudit tím že se rozdělíme na tři typy charakterů a dost ;) .
It is better to die for something than to live for nothing.
Avátar uživatele
Jasan
Příspěvky: 51
Registrován: Čt 01. Led 2009 20:38:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Pavel - lehkooděnec (1390- 1400)

Příspěvek od Jasan »

Po pročtení diskuse o rukavicích lehkooděnců a po vašich názorech bych se přikláněl k prošívaným rukavicí s kroužky.
Měl bych ale malý technický dotaz.
Jakým způsobem jsou kroužky k rukavici přidělány?
Mě napadá, že by mohly být přišity.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů