Aleš Berka z Boroviny

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Avátar uživatele
Klinštejn
Příspěvky: 1324
Registrován: Pá 03. Dub 2009 22:18:17
Místo/Bydliště: Den Kalla Norden
Kontaktovat uživatele:

Re: Aleš Berka z Boroviny - moravský nižší šlechtic

Příspěvek od Klinštejn »

Já slyšel, že překližka v oné době užř existovala.. na štíty sice nejspíš používána nebyla, ale.. je to lepší než plechovej :D :D :D Beztak tu má většina právě překližku :-) Viděl jsem pěkný targe dlabaný z jednoho kusu.. kdyby si někdo troufal :D :D
Obrázek Det finns alltid hopp..
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Aleš Berka z Boroviny - moravský nižší šlechtic

Příspěvek od mahy »

Armin napsal:Možná se mýlím, ale ta překližka... hmm, to asi nebude moc dobové
No asi takhle- bude to potažené takže překližku neřeším. Na KM je to gutt. Spíše jestli ten tvar je přijatelný.

P.S. Klinštejne, ne že se o to budeme přetahovat :lol: :twisted:
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Aleš Berka z Boroviny - moravský nižší šlechtic

Příspěvek od maser »

Mahy: vrchní část je ok, spdní bych ale spíš nechal oválnou, nebo "rovnou", tohle vykrojení jsem na naší dobu ještě neviděl (což neznamená, že nemohlo být).
silva-nortica.blog.cz
malej
Příspěvky: 93
Registrován: Ne 21. Zář 2008 8:14:38
Místo/Bydliště: Třebíč,Münster
Kontaktovat uživatele:

Re: Aleš Berka z Boroviny - moravský nižší šlechtic

Příspěvek od malej »

Já nevím. Nějak mě to k postavě,kterou chce Mahy ztvárňovat moc nepasuje. Raději bych se tomu vyhnul.
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Aleš Berka z Boroviny - moravský nižší šlechtic

Příspěvek od mahy »

malej napsal:Já nevím. Nějak mě to k postavě,kterou chce Mahy ztvárňovat moc nepasuje. Raději bych se tomu vyhnul.

Nižší šlechtic- tedy původně jízdní by neměl tarče? Proč? Rozveď to trochu.
Naposledy upravil(a) mahy dne So 17. Črc 2010 1:14:48, celkem upraveno 1 x.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
malej
Příspěvky: 93
Registrován: Ne 21. Zář 2008 8:14:38
Místo/Bydliště: Třebíč,Münster
Kontaktovat uživatele:

Re: Aleš Berka z Boroviny - moravský nižší šlechtic

Příspěvek od malej »

No vezmu to asi takhle. Jedná se o jizdní štít,který z 95% jako jizdní nevyužiješ. U takového štítu (pokud ho budu brát jako jizdní) nebudu zpevňovat hrany (ani kůží,provazem či kovem),protože primárně slouží jezdci před střelou nebo bodnutím (takže zbytečné zpevnění). Protože ty by jsi ho používal jako pěšák (sesedlý jezdec) budeš nucen hrany zpevnit. Tady samozřejmě vystavuješ tento štít většímu riziku poškození než u sférického štítu.
Pokud bych zašel dál,tak už jsem někde i četl,že štíty byly bez jakéhokoliv obvodu a není dokázázan ani lem kůží na šlechtických štítech (kdyžtak mě opravte). Dochovaných kusů jsem taky moc neviděl.
A za třetí. Vzhledem k tomu,že ztvárňuješ zemana (smyšlený původ),ale za to je to nekalý živel (lapka). Teda myslím,že tak nějak jsi to psal :). Tak tam bych takový jízdní štít viděl opravdu minimálně.
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Aleš Berka z Boroviny - moravský nižší šlechtic

Příspěvek od mahy »

Ano jedná se o jezdecký štít. Jelikož bojuji jako sesedlý jízdní(klasické klišé :? ) tak jej patrně mít budu.
Tento štít je sice primárně na rány kopím, dřevcem, chrání i proti těm šipkám a v neposlední řadě i proti ranám mečů, seker atd. Takže musel něco vydržet a byl jistě využíván i v pěším boji. Navíc od toho aby mi chránili zadek mám kumpány :D
Ohledně onoho zpevňování hran to vidím stejně jak ty- doloženo to není takže zatím to vypadá na náš upgrade. Navíc tobě vysvětlovat nemusím jak se bojuje se štítem-to víš nejlíp sám. Kdo neodvaluje rány a jen štít tupě strká do ran a nastavuje hranu ten štít zničí po dvou třech akcích.

K mé postavě :twisted: Odvažuješ se tvrdit, že jsem lapka pane? :twisted: :D Navenek vystupuji jako čestný muž a rytíř se vším co k němu patří. ...To co dělám ve svém volném čase je moje věc! :D a navíc mi to ještě nikdo nedokázal :twisted:
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
malej
Příspěvky: 93
Registrován: Ne 21. Zář 2008 8:14:38
Místo/Bydliště: Třebíč,Münster
Kontaktovat uživatele:

Re: Aleš Berka z Boroviny - moravský nižší šlechtic

Příspěvek od malej »

Tak tento druh štítu (4 kusy) jsem zkoušel zhruba 2 měsíce než povolil oproti sférickému. Při pěším boji dostává víc na frak. Zkrátka je to jízdní štít,který samozřejmě použiješ i dále v boji,ale riziko je mnohem vyšší,že o něj příjdeš. A to i přesto,že ho budeš upgradeovat pro boj pěšmo.

Jinak lapkou jsem tě pane nenazval,ale někde jsem to o tobě slyšel. Samozřejmě je třeba si přilepšit,když z Boroviny je to k Haberské stezce nedaleko a v Horách našli kromě stříbra i něco zlata. Nejednoho to láká,když ten dřevěný hrádek nemá schopnou posádku a do královské Jemnice to přeci je den cesty navíc. A i pan Smil z Heraltic je dostatečně zaneprázněn nebo má přimhořené oko :)? I to víš! Leccos se dozvím v Třebíči na rychtě. Nedávno prý v Čechočovicích zmizelo něco dobytka ................
Avátar uživatele
Josif
Příspěvky: 378
Registrován: Čt 10. Zář 2009 13:18:55
Kontaktovat uživatele:

Re: Aleš Berka z Boroviny - moravský nižší šlechtic

Příspěvek od Josif »

Ale pánové, Čechočovické zboží je celkem blízko Starče a to bych byl nerad, pokud by se něco rozmáhalo takhle blízko od mého panství.....
Bohuš Ras
Si vis pace, para bellum
Avátar uživatele
Kurik
Příspěvky: 138
Registrován: Út 07. Črc 2009 12:01:57
Místo/Bydliště: Heraltice
Kontaktovat uživatele:

Re: Aleš Berka z Boroviny - moravský nižší šlechtic

Příspěvek od Kurik »

No pan Smil zas tak přihmouřené oko nemá. Pan Smil čeká kdo koho napráší, že mi v Čechočovicích pobral těch pár volů... A vida už je to tu :-D
Smil z Heraltic
Obrázek
Jsem jen prostý vladyka...
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů