Richard - svobodník z Krušných hor

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Richard - svobodník z Krušných hor

Příspěvek od richardrg »

Abych do všeho jen nekecal, tak jsem se rozhodl se také přihlásit.
Představuji bohatého svobodníka, který si roizpočet vylepšuje službami pro pány, jako jsou kurýrní nebo poslovské služby.Mám k tomu dobré předpoklady, protože jsem opravdový světoběžník, kromě různých poutí po Čechách, i nájemních jsem vykonal i pouť do Říma.
Svými znalostmi bavím urozenou společnost a jako znalec jídla a pití se nechávám najímat jako stolník a číšník.
Postava není přesně dstována, přechází plynule obdobím, vzhledem ke společenskému postavení nemusím nutně zachytit všechny módní vlivy.

Fotka je lepší na 3. straně
Naposledy upravil(a) richardrg dne Ne 16. Kvě 2010 15:43:24, celkem upraveno 3 x.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Schwarzhelm
Příspěvky: 7
Registrován: Út 06. Říj 2009 8:48:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard - svobodník z Krušných hor

Příspěvek od Schwarzhelm »

No vidíš. Jdeš s kůží na trh a nikdo ti to ani neokomentuje. Libí se mi ten klobouček, nechceš ho nafotit detailněji? To je plsť nebo je to šité?

A pokud vím, tak na fórum jsi vložil řadu dalších obrázků(gardecorps, zbrojné odění apod.). Nechceš to ještě naházet sem, ať tě máme hezky pohromadě?
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard - svobodník z Krušných hor

Příspěvek od richardrg »

Nejsem si úplně jistý, jestli garde-corps by byl na dobu karlovu správně použitelný, i kdyxž lepší kusy oděvu se dě+dily a možná nosily dlouho, ale asi to už nebude úplně typická věc.
Moje zbrojné odění je v sekci bojové odění pěchoty - kompletní zbroje ukázky v červnu 2009, ale opět s poznámkou, že se jedná o starší typ, na karlovce už to je opravdu pro ty nejníže postavené.

Klobouček ti mohu nafotit, jedná se o králičí plsť, tmavě fialovou, s lemem zdobeným třemi řadami zlatých nití. Ozdobené to je papouščím peřím.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard - svobodník z Krušných hor

Příspěvek od Maršálek »

richardrg napsal:...Ozdobené to je papouščím peřím.
To je narážka na Boccacca a jeho historku o peří z křídel archanděla Michaela? V jejím úvodu tuším autor zmiňuje, že sem tyhle tretky běžně vozili Benátčani a Janované. A křupany z venkova bylo ještě možné na tohle zboží natáhnout... :lol:
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard - svobodník z Krušných hor

Příspěvek od richardrg »

V tomto případě se neurážím, protože jsem Itálii navštívil....
Tam toho peří bylo tolik, že bytěch archandělů musely být celé houfy....
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard - svobodník z Krušných hor

Příspěvek od Maršálek »

richardrg napsal:V tomto případě se neurážím, protože jsem Itálii navštívil....
Tam toho peří bylo tolik, že bytěch archandělů musely být celé houfy....
na tom je právě vtipem to, že ve větších městech už se to podle slov Boccacca považovalo ze relativně běžně dovážený suvenýr z Orientu, ale hlupákům by jsi mohl stylově namluvit, že je to vypadlé pírko z křídel archanděla, který ti něco důležitého zvěstoval - třeba, že ti má dotyčný naivka odkázat svůj majetek a vydat se s žebráckou mošnou na celoživotní kajícnou pouť :lol:

P.S. já bych měl před čtením Boccacca také každého s peřím na 14. st. za ulítlého indiána a ono to není až tak úplně od věci, budeš-li tím vhodně machrovat ;)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard - svobodník z Krušných hor

Příspěvek od Kordulka »

Výskyt čapky či klobouku z králičí plsti je ve 14. století v Čechách vysoce nepravděpodobný.
Divocí králíci se sice sporadicky objevují v Čechách od cca konce 13. století, kdy snad byli chováni v některých klášterech za dost zvláštním účelem (údajně měly být nenarozené zárodky podávány mnichům jako postní jídlo, ale nepodařilo se mi k tomu najít žádný pramen). Nicméně přítomnost králíka ve volné přírodě ani v mimoklášterních chovech není až do 16. století v Čechách doložena. (např.: http://www.nm.cz/downloads/file/pe-publ ... Anděra.pdf )

Králíci byli v Evropě ve středověku chováni převážně v oborách a různých ohradách, a to pouze jako zdroj jemného masa; případně jako exotičtí domácí mazlíčci (pak lze ovšem těžko předpokládat, že by skončili na talíři a jako zdroj srsti na klobouk 8-). Zmínky o zpracování králičí srsti jsem našla pouze v Anglii, a to od druhé pol. 13. století, kdy někteří biskupové vydávali povolení k chovu králíků a zpracování jejich srsti na plst.
Jediný způsob, jak by se mohla králičí plstěná čapka dostat do Čech, je tedy import. Upozorňuji však, že by se jednalo o velice luxusní záležitost, běžné populaci zcela nedostupnou.
Naposledy upravil(a) Kordulka dne Stř 10. Bře 2010 19:45:41, celkem upraveno 1 x.
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard - svobodník z Krušných hor

Příspěvek od richardrg »

S tím nelze než souhlasit, nicméně doufám, že KM bude splňovat, mohu ji například vydávat za zaječí :D

A jak by to vypadalo v Itálii? Když už je odtamtud peří, možná bych ho mohl koupit i s kloboukem.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard - svobodník z Krušných hor

Příspěvek od Kordulka »

O zpracování zaječí srsti na plst nic nevím a nic jsem o tom nenašla. Ale můžeš zkusit štěstí, třeba budeš úspěšnější 8-)

No, s tou Itálií jako původem králičí čapky, to mi připadá už trošku lámané přes koleno. Já vím, že máš rád co nejexotičtější kostýmy a jejich doplňky, ale je dobře si ověřovat, zda je vůbec pravděpodobné, abys je jako, ač bohatý, přesto neurozený člověk měl a zda bys vůbec měl příležitost si někde něco takového legálně opatřit.
Stále ještě Tě neláká změna identity? Dost by Ti to usnadnilo kostýmní, výstrojní a zbrojní rozlet 8-)
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Richard - svobodník z Krušných hor

Příspěvek od richardrg »

Již od věku věkův tvrdím, že jsem nájemní poutník a v Římě už jsem byl :D
Kde jinde bych se naučil stolování?
Než být špatný šlechtic, budu raději ukrutně bohatý sedlák.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů