Bilajz - lékař, 1370-1378

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

trener
Příspěvky: 285
Registrován: Čt 30. Črc 2009 19:39:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Bilajz - lehkoodenec

Příspěvek od trener »

Někdo někde psal něco o napouštění jeleního krku včelím voskem...
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Bilajz - lehkoodenec

Příspěvek od Kordulka »

Bilajz napsal:...A pak další dotaz, používají se už v téhle době takové ty "přídavné polonohavice" uvazované pod kolenem? V Embletonovi to má každej druhej, ale na iluminacích jsem je zatím neviděl, jedině snad toto http://karlovci.rajce.idnes.cz/textil_- ... entury.jpg
To nejsou půlnohavice, to jsou plnohodnotné hedvábné punčochy 8-) Vzhledem k tomu, že to je nález z nějakého německého kostela, tipovala bych, že patřily do nějaké biskupské výbavy; což znamená roucha až na paty a tedy nebylo nutné, aby si nechával tak drahé punčochy dělat až po stehna.
To, co lze vídat na iluminacích, to jsou normální vysoké nohavice, uchycené pod kolenem podvazkem a srolované. Eventuálně vysoké boty s přehrnutým okrajem (protože asi málokdo má přirozeně zelené nohy :D); i na těch černobílých obrázcích žebráků je vidět pár lidí, co mají vysoké nohavice a přes ně boty po kolena.
Ale ženy nosily zcela jistě i nízké punčochy, také chycené pod kolenem podvazkem. Na pár iluminacích to je vidět. Nevidím žádný důvod, proč by chlapi nemohli nosit stejné; hlavně ti, co nosili dlouhý oděv.
Naposledy upravil(a) Kordulka dne Út 28. Pro 2010 15:24:09, celkem upraveno 1 x.
Avátar uživatele
Bilajz
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 636
Registrován: Pá 18. Črv 2010 10:53:24
Místo/Bydliště: Praha/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Bilajz - lehkoodenec

Příspěvek od Bilajz »

Myslím něco takového, jako má Šimon tady http://img3.rajce.idnes.cz/d3/3/3781/37 ... CN3214.jpg V druhé půli 15 naprosto běžné, je to fajn věc proti zimě a počasí typu libušínské oraniště (zvlášť pro někoho, kdo je prase jako já :D).
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Bilajz - lehkoodenec

Příspěvek od Zdeslav »

V tom bych neviděl problém ;-)
Nezabud hrr!
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Bilajz - lehkoodenec

Příspěvek od Kordulka »

Aha! Tak to jsem ještě neviděla.
Ale nosily se ovinky a možná i spinky - takže "štulpny" by snad taky nikomu nemusely vadit 8-)
Avátar uživatele
Bilajz
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 636
Registrován: Pá 18. Črv 2010 10:53:24
Místo/Bydliště: Praha/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Bilajz - lehkoodenec

Příspěvek od Bilajz »

S Kuřetem teď řešíme můj klobouk. Jelikož ho bude dělat on, netváří se moc na nějaké nýtování (říkal něco o parních lokomotivách, kbelcovkách a podobně :D) Pokud pominem ty hranaté klobouky a polský obrácený nočník, našel jsem toto
download/file.php?id=878
download/file.php?id=1052 (dole)
http://lh4.ggpht.com/_DJujVtQXLBo/S5Eqi ... C_2247.jpg (vlevo)
Neměl by někdo případnou fotku orginálu s datací?
Další možnost je klobouk s nánosníkem.
Avátar uživatele
Přibík
Příspěvky: 544
Registrován: Ne 26. Črc 2009 19:16:07
Místo/Bydliště: Suchdol nad Lužnicí
Kontaktovat uživatele:

Re: Bilajz - lehkoodenec

Příspěvek od Přibík »

To je muj oblibeny tusim ze datace je cca 1370 a je v muzeu v Oslu nebo nekde na severu pokusim se to dohledat
Přílohy
4001335638_66fee1a0ff_b.jpg
4001335638_66fee1a0ff_b.jpg (139.8 KiB) Zobrazeno 3975 x
4000567683_b92ddcf831_b.jpg
4000567683_b92ddcf831_b.jpg (109.31 KiB) Zobrazeno 3975 x
kapalin4_14.jpg
kapalin4_14.jpg (41.61 KiB) Zobrazeno 3975 x
Přibyslav II. z Pořešína purkrabí hradu Krumlov a bratr Vernera I. z Pořešína r. 1320
Gunnar
Příspěvky: 157
Registrován: Po 13. Říj 2008 18:13:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Bilajz - lehkoodenec

Příspěvek od Gunnar »

Ahoj,

tak co teda ten klobouk s nánosníkem, bylo by to z jednoho kusu. Je to možná nejpraktičtější klobouk vůbec a možná se na tom i shodnete :).
It is better to die for something than to live for nothing.
Avátar uživatele
Bilajz
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 636
Registrován: Pá 18. Črv 2010 10:53:24
Místo/Bydliště: Praha/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Bilajz - lehkoodenec

Příspěvek od Bilajz »

Po delší době zase pár dotazů:
1) Nákončí u pásku ano nebo ne? Vím, že jsem se o tom bavil s Valkounem v prosinci v hospodě, ale prd si pamatuju.
2) Dotaz na Valkouna, jak máš tady
Obrázek
řešené zapínání? Dole je vidět rozparek ale není mi jasné jestli pokračuje nahoru, nebo ne. Rozhoduju se na svrchní suknici mezi tímhle a tím co má Pavel
Obrázek
A dotaz na oba, nacpete se do toho i s prošívanicí?
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Bilajz - lehkoodenec

Příspěvek od richardrg »

Nákončí na pásku podle mě 100% nutné není, ale vzhledem k postavě to musíš sladit, při trošce majetku by se pravděpodobně objevilo. Ale je pravda, že na " cestovním pásku" ho také nemám, ale je celkově mnohem obyčejnější.

Co se týče suknice, to co má Valkoun se už asi blíží kabátu kterému říkám garde-corps, a vpředu má tzv. jezdecký rozparek do pasu nebo těsně pod něj, to samé by pak mělo být vzadu.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů