Bilajz - lékař, 1370-1378

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Bilajz - lékař, 1370-1378

Příspěvek od Zdeslav »

Mahy - když se zamyslím, i dneska všichni úředníci, bysnysmani a lepší lidé v Praze chodí denně v obleku, i když jsou pohodlnější věci na nošení. Dvořané nejvyššího pražského purkrabí jsou rozhodně ze srovnatelné sorty. Mimochodem, když si vezmeme třeba dobu 1850 - 1930 tak v saku chodili všichni chlapi včetně sedláků a dělníků.

Na druhou stranu, nebral bych to za nějakou závaznou nutnost, aby z toho nebyl zase dogmatismus. Myslím, že medicus by jako univerzitní vzdělanec mohl chodit klidně v taláru, karnáči apod., pod tím třeba cotehardie. Co si myslí Tito?
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
Sovinec
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 07. Črv 2012 6:21:00
Místo/Bydliště: Šumperk/ Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Bilajz - lékař, 1370-1378

Příspěvek od Sovinec »

Podle mě tvé připomínky patří do jiného vlákna, stejně tak jako tomu bylo v mém bývalém vlákně k Sovincovi.

Nesouhlasím s tvým názorem, že chybí - jak by řekl Paroubek- "obyčejní lidé". Vlastně si ani nejsem jist, na čem je založen.

Je spousta družiníků, kteří nejsou oblečení v poslední módě, nevím, proč je nevidíš. Zrovna družiníci takových pánů, jako je třeba Vartenberk by dle mého měli být oblečení do poslední módy. Přece nebude pan nejvyšší pražský purkrabí s sebou tahat nějaké burany.

Taky musíš brát v potaz, vztáhněme to třeba právě na doktora Bilajze, že ten, jak říkáš, si může doma chodit klidně v bruchách po dědovi. Ale u Vartenberkova stanu není doma. Tam se musí vyšvihnout, musí ukázat, že to je někdo. Zvláště, když je to jeho osobní doktor.

EDIT: tak mahyho příspěvek zmizel.
"Páni ze Sovince udržovali styky s olomouckými měšťany a využívali jejich služeb. Ne vždy však měli zájem za služby měšťanů zaplatit."
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Bilajz - lékař, 1370-1378

Příspěvek od mahy »

Já to stáhl abych neplevelil, hodím to jinam.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avátar uživatele
Bilajz
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 636
Registrován: Pá 18. Črv 2010 10:53:24
Místo/Bydliště: Praha/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Bilajz - lékař, 1370-1378

Příspěvek od Bilajz »

Proč jsem se vůbec na to vycpávání ptal, stejný dotaz položil i Josif:
Josif napsal:Hele, jednoduchá otázka... Co když jsem tlustej? Né, vážně. Při představě, že bych chtěl mít v kostýmu figuru jako má Mikeš, tak bych na hrudníku musel mít tak dobře 30 čísel vycpávky. A to by mě asi mladá zabila, páč by na akci měla menší prsa, než já.... :-)
ANo, je to napsané trochu posměšně, ale to kvůli odlehčení atmošky. Rád bych ale dostal odpověď. Opravdu musím mít taky vycpávku?
Díky
Dostáváme se k jedné zásadní otázce, ke které doufám přispěje i Tito, případně i Posadow nebo Maršálek pokud to tu ještě čtou. K čemu vůbec sloužil vycpávaný kabátec? Předpokládám, že k navození určité siluety postavy "ala přesýpací hodiny", tedy nahoře nabráno a postupně se k pase zužující. Otázka pak, co s postavou, kterou mám třeba já, velké kozy a k tomu vana?
No, ale co máme dělat my, co máme od přírody nabráno už normálně? :D Z tohoto důvodu bych se rád vyhnul tomu vycpávání, protože nevím, jak by to pak vypadalo a proto jsem se ptal na jinou možnost. Poznámka o konzervatismu chápu, že je mimo a u Ješka prostě musíme reprezentovat.
Tudíž ještě jednou, je možnost uplého, klidně prošívaného kabátce bez nějakého výrazného vycpávání? Přes to pak "akademičtější" volný svrchník typu např. gardekoprs, karnáč, nebo něco podobného?
Bojovou postavu, pokud budu dělat lékaře opustím určitě a budu čekat u stanu až se pan Ješek vrátí vítězoslavně z bitvy po svých, aby při hostině dostal svoji porci dobrého smaragdu proti otravě :-) Jako bojový budu jezdit maximálně jako Konrádův družiník.
Avátar uživatele
Saltkrakan
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 09. Led 2014 23:52:17
Místo/Bydliště: V Komíně za komínem 8^)
Kontaktovat uživatele:

Re: Bilajz - lékař, 1370-1378

Příspěvek od Saltkrakan »

Nevím, jaký máš míry, ale já taky nejsem zrovna z nejštíhlejších a vycpávanej kabátec na mě vypadá vcelku dobře. Horší problém mám s nohama, kde mě lidi radili, že mám vypasovat nohavice víc, jenže vono není kam :D.

Taky záleží, jestli máš jenom "vanu" kterou by to vycpání trošku zmírnilo nebo skovalo a nebo i "madla" na bokách, kde už by to bylo horší :)
ObrázekObrázek
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Bilajz - lékař, 1370-1378

Příspěvek od mikey.88 »

Bilajz: Tak ten doublet na 15ku ti přece sedí, tak bys neměl mít problém ;) Já už taky nejsem nejštíhlejší a dá se to. Momentálně si šiju oděv, kde bude 15 cm vycpávka na hrudi a pořád se to dá :D

V zásadě bychom měli asi všichni začít dělat amatérsky desetiboj a udělat si fyzičku :lol: Já se k tomu chystám už dlouho a nic...
Obrázek
Avátar uživatele
Bilajz
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 636
Registrován: Pá 18. Črv 2010 10:53:24
Místo/Bydliště: Praha/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Bilajz - lékař, 1370-1378

Příspěvek od Bilajz »

Jo doublet na 15tku sedí a právě není potřeba nic vycpávat. Chlapci já se vám snad nafotím nahoře bez :lol:
Avátar uživatele
Bilajz
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 636
Registrován: Pá 18. Črv 2010 10:53:24
Místo/Bydliště: Praha/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Bilajz - lékař, 1370-1378

Příspěvek od Bilajz »

Trochu rozvíříme stojaté vody místní diskuze.
Mám volný den na to, abych na Libušín spíchnul první (asi ještě nepodšívanou) verzi svrchníku, který by se hodil k mé postavě.Kabátec bude až na Sběř, ale jelikož nebude vycpávaný, tak jde šít jako první ten svrchník.
Otázka je co. Prošel jsem diskuzi o svrchnících a fakt z ní nejsem moc moudrej. Prosím o radu a nejlépe i jednoduchý střih (na kostym.cz je prd.), případně odkaz na něj.
Představa je klasika:
http://visualiseur.bnf.fr/ConsulterElem ... 20&Param=C
http://visualiseur.bnf.fr/ConsulterElem ... =9&Param=C
Díky moc za rychlou pomoc.
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Bilajz - lékař, 1370-1378

Příspěvek od Zdeslav »

Co chceš vymýšlet na karnáči? :)

http://posadow.webnode.cz/news/karnac/
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Bilajz - lékař, 1370-1378

Příspěvek od Josephus Titus »

Na karnáčích skutečně není co vymýšlet. 9.2.2012 jsem ve vláknu o svchnících ( viewtopic.php?f=48&t=945 ) dával střih.
K tomu karnáči od Posadowa bych řekl jenom tolik, že nemusí být vždy podšit kožešinou a nemusí být ani na bocích nesešitý. I sám Velký Posadow píše, že by bylo praktičtější, kdy byl zapnutý nebo přepásáný. A nejen, že by to bylo praktičtější, sešití vyobrazení zdaleka nevylučují, a dokonce je možné i to zapínání (nejsem si jist, jestli jsem ho sám někde viděl, ale určitě ho zmiňuje Le Duc). U krku se může zapínat i nemusí, obě varianty jsou přípustné, ty chlopně, které jsem zakreslil do střihu jsou volitelné.

Na gadecorpsu taky není co vymýšlet. Jednoduchý střih: tunika, tj. tělo tvořené obdélníky s klíny, akorát na ramenou anatomicky sestřihnout. Rukávy také jednoduché, po celé délce stejně široké (u mého gardecorpsu je to myslím 60 cm a funguje to dobře), delší než ruce, na lokti prostřižené. Průramek má často menší obvod než rukáv, což znamená, že se rukáv musí na rameni nařasit.

Nic víc v tom není. :)
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů