Bilajz - lékař, 1370-1378

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Avátar uživatele
Bilajz
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 636
Registrován: Pá 18. Črv 2010 10:53:24
Místo/Bydliště: Praha/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Bilajz - lehkoodenec

Příspěvek od Bilajz »

Tuhle nabídku určitě rád využiju a tenhle korbel do Karlovskýho tábora tahat nebudu.
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Bilajz - lehkoodenec

Příspěvek od Zdeslav »

Není to špatný - ještě podšij kápi a trochu zkrouhni to mimino, připadá mi že je ti velký.
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
Bilajz
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 636
Registrován: Pá 18. Črv 2010 10:53:24
Místo/Bydliště: Praha/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Bilajz - lehkoodenec

Příspěvek od Bilajz »

Kápě podšitá je, jen to na té fotce neni vidět. Mimino možná celý znova, ještě na to v nedělu kouknu. Do Bušína ho ale nestihnu :-(
Avátar uživatele
Bilajz
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 636
Registrován: Pá 18. Črv 2010 10:53:24
Místo/Bydliště: Praha/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Bilajz - lehkoodenec

Příspěvek od Bilajz »

Nemáte někdo návod na výrobu látkových knoflíků? Ten popis v MTA jsem nepochopil. Zkusil jsem to stylem pokus-omyl, ale jelikož mám moc silnou vlnu, tak u místa sešití mi to dělá celkem silnou vrstvu.
Avátar uživatele
Bilajz
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 636
Registrován: Pá 18. Črv 2010 10:53:24
Místo/Bydliště: Praha/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Bilajz - lehkoodenec - felčar

Příspěvek od Bilajz »

U mé postavy dojde k menší změně, když jsem včera koukal jak si chcete rozbít v otevřených šlapech tlamy, napadlo mě, že by se nám hodil školený zdravotník. Zdravoťák si plánuju přes zimu obnovit a když už v tom budu, tak bych to přenesl i do role. Ptám se zkušenějších na literaturu, která by se týkala všeho kolem léčitelství, mastičkářství a jiných prospěšných činností v tomto duchu na naši dobu. Díky
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Bilajz - lehkoodenec - felčar

Příspěvek od Zdeslav »

Bilajzi, felčar jako role je super nápad.

Určitě se mrkni na tuhle knížku:

Lékaři na dvoře Karla IV. a Jana Lucemburského
http://www.kosmas.cz/knihy/154216/lekar ... mburskeho/

Najdeš v ní myslím spoustu užitečných informací a to přímo na naší dobu a z našich českých pramenů! Takže rozhodně doporučuju.
Nezabud hrr!
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Bilajz - lehkoodenec - felčar

Příspěvek od mikey.88 »

Zdeslav: Ale počkej! Ta knížka pojednává o lékařích Jana Lucemburského a Karla IV. To je docela něco jiného než polní ranhojič. V té knize je hlavně rozepsána životospráva od různých lekářů pro oba panovníky a takové známé poučky ke zdraví.
Obrázek
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Bilajz - lehkoodenec - felčar

Příspěvek od Zdeslav »

Četl jsi to? Je tam spousta obecných lékařských pouček a to i těch vyloženě praktických (kromě třeba astrologie samozřejmě). Já to rozhodně považuju za knížku kterou stojí za to prolistovat. Jinak je jasné, že člověk musí myslet na to kdo to psal a za jakým účelem a podle toho s tím taky nakládat, ale to platí pro každý pramen.

Nicméně jestli máš ze 14. století z našeho prostředí poučky pro polní felčary tak sem s nima! :D
Nezabud hrr!
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Bilajz - lehkoodenec - felčar

Příspěvek od mikey.88 »

No to teda nemám :lol: Vlastně ani nevíme jak moc byli vyškoleni. Pokud jde o tu knihu, tak jsem jí četl tak napůl. Zajímaly mě jiné věci a tak jsem nečetl to co bylo nepodstatné v tu chvíli. Já vím že tam jsou různé poučky... jistě. Ale neřekne ti to jaké věci si vzít do terénu, čím léčit tohle a jak řešit tohle. Je to takový manuál jak žít lépe ale léčení jako takové tam skoro není.

Pro ranhojiče 14. století případně chirurga jsou důležité tyhle věci: Baňky, pijavice, sada pro pouštění žilou, ostrá pilka a další chirurgické nástroje jako různé kleště nebo svěrky (vtipné že tehdy používali stejné jako dnes, akorát materiál se změnil). Dále pak nějaká ta lněná plátna na ovázání a různé mastičky. Dále používali rtuť a další zdraví nebezpečné látky. KDyž to tak vezmeš, tak konkrétně toho moc o lékařích ve válce moc nevíme. Že se rány vypalovali, čistili, že se zlomeniny narovnávaly a infekce v údech se řešila amputací, to asi víme všichni. Ale něco konkrétnějšího toho na 14ku asi nezjistíš.

Jo a ještě "sal volatile" neboli sůl z jeleního parohu. Dnes známá jako čichací sůl. I když si nejsem jistý jeslti to není až k 15. století.


Je tu někdo doktor? :lol:
Obrázek
Avátar uživatele
Bilajz
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 636
Registrován: Pá 18. Črv 2010 10:53:24
Místo/Bydliště: Praha/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Bilajz - lehkoodenec - felčar

Příspěvek od Bilajz »

Díky všem za rady, knížku zkusim sehnat. Nemá někdo kontakt na Roberta Charváta? Loni přednášel na Malešově o válečných zraněních.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů