David - český šlechtic

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Odpovědět
David

David - český šlechtic

Příspěvek od David »

Tak jsem se tedy rozhodl předhodit kůži na trh.

Při tvorbě kostýmu jsem vycházel z postavy ozbrojence v období na přelomu 14-15.století. Kostýmy a vše okolo bylo vytvořeno především pro scénický šerm, látky dle možností přírodní materiály a dle potřeby barvené.
Předlohou byl Wágner.

Takže tady je jeden z kostýmů, fotka po dokončení. Materiál je bavlna (pravděpodobně ještě s něčím).
Obrázek

Předloha je zde
Obrázek

Druhý je na fotce ve stádiu "před dokončením", chybí šněrování u krku a vyšívání na rukávech. materiál je barvená bavlna s hrubou vazbou. (jinak už je dávno dokončen)
Obrázek

Předloha je zde (postava úplně na levo)
Obrázek

K oboum kostýmům používám prošívku (už léta nedodělanou = minimum prošití, jen na lemech), krožovku s rukávem, kroužkovou kapucu pod šlap, šlap (asi největší chyba - šlap se zdobením), celé nebo 3/4 nohy a botky (s gumovou podrážkou).
Různé drobnosti nepopisuju.

Z hlediska zbraně hlavně jednoruční meč se štítem, ale nebráním se jiné kombinaci. Dýka je jen ke kostýmu a není na boj. Jestě se mě doma povaluje 2m kopí a pár dalších drobností (hlanvně štíty).

Jde mě především o přehodnocení ucelenosti kostýmů, případně nasměrování na dobrou cestu.

Do budoucna plánuju hlavne dodělat tu spodní prošívku a pak vytvořit ještě jednu svrchní, silnější a jen s krátkým rukávem.
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: David

Příspěvek od Zdeslav »

Ahoj,

Předně je fajn, že ses rozhoupal sem fotku hodit. My hlavy netrháme, ruce nesekáme a provinilce proti dobovosti ani nelámeme kolem (to dělá jenom Siegfried, hehe :D). Kromě toho máme sami dost co zlepšovat.

Tedy, nyní k tvému odění:

Nemáš vůbec za co se nějak extrémně stydět, 70% českých šermířů běhá v mnohem horších věcech. Z toho, jaké jsi vybíral předlohy je patrné, že ztvárňuješ šlechtice a předpokládám, že v českých zemích. V tom případě co se týká varkoče, zbroje i zbraně míříš správným směrem.
Teď k té "ucelenosti" tvého bojového odění. Vše je téměř v pořádku až na pár detilů.
Tedy za prvé - poněkud zvláštně a neesteticky na mě působí prošívanice, která ti vylézá pod varkočem a to ze dvou důvodů. První je ten, že zbytečně ruší pohled na spodní okraj varkoče a to je škoda a druhý je ten, že opticky prodlužuje suknici až ke kolenům, což poněkud působí proti dobovému trendu, který naopak vedl ke zkracování. Mimoto si nevzpomínám, že bych někde něco podobného viděl. Naopak bych řekl, že u šlechticů bylo zvykem takové poměrně nákladné záležitosti, jako byla napříkladplátová ochrana nohou, dávat spíše na odiv, a tedy je zbytečně nezakrývali něčím tak prostým, jako je prošívanice.
Tak, za druhé - psal jsi, že pod šlapem nosíš kuklu, což není dvakrát nejlepší řešení, neboť ve 14. století ke šlapům používal téměř výhradně kroužkový závěs (ano, přátelé, jsem pokrytec, kamenujte mně, bijte mně, závěs také nemám, dejte mi 4 měsíce :) ), co mně ale vadí spíš je, že nosíš kapucu zbytečně pod varkočem (předpokládám, že jí máš o košile oddělenou). Kroužkové kukly (závěsy) bývalo určitě zvykem nosit spíše na varkoči, než pod ním. Vypadá to také mnohem lépe.
Za třetí - vůbec bych se nebál obě suknice trochu vypasovat. V dobové módě byl pomerně dost výrazným prvkem úzký pas a bylo "in" dělat oděvy, které zvýrazňovaly figuru. Vypasování nemusí být nějak extrémní, nemusí být ani na šňerování, ale alespoň nějaké bych tomu dal.
Za čtvrté...bohužel na obrázku není vidět, jak jsou oblečeny nohy. Ke správné struktuře bojového odění dodám, že by ta nich měli být oddělené nohavice přivázané k bruchám, nebo připnuté ke kabátci pomocí tkanic a na nich ještě nejlépe prošívané nohavice.

Tak to je snad vše. Pokud ti jde o šlechtice, u takového odění bych zůstal a pak ti nemusí vůbec vadit ten zdobený šlap...jen by možná bylo ještě záhodno nějakým způsobem ochránit trup - tedy kyrysem, nebo lentnerem (plátovým kabátcem), oboje na kroužkovce a pod varkočem. A také bylo bylo vhodné si ke zbroji ještě pořídit nějaké pěkné rukavice. Nejlépe plátové, nebo kombinované s kroužkovým pletivem.

Tolik k takzvanému Koukatelnému minimu.

Pokud máš ambice větší, pak bude potřeba napravit ještě další věci...kupříkladu si pořídit boty s vnitřním stehem a koženou podrážkou s kovovými cvoky, nýtovanou kroužkovou košili, jako materiály spíš volit vlnu a len, šít v ruce a tak dále a tak dále...

Tak to je asi pro tuhle chvíli vše, co bylo v mých silách. Kdybys potřeboval cokoliv dalšího, nebo bys mi chtěl pořádně vynadat, co to tady plácám, stačí napsat... ;)




P.S:Doufám, že jsem nenažvanil nějaký moc velký hlouposti, začíná mně zmáhat ospalost. Kdyžtak mně někdo opravte, doplňtě, napomeňtě...kopněte a tak podobně.
Nezabud hrr!
David

Re: David

Příspěvek od David »

Dík za kritiku. Některé věci trochu rozvedu.

Co se týká prošívky, dal jsi mě neocenitelný tip, její délkou jsem se pro toto období příliš netrápil. Původně titiž patří k jinému kostýmu (přelom 13-14.stol.) a tudíž i k delší kroužkovce. Ale to jen na okraj. Ok, zapracuju na jiné prošívanici, viditelně kratší.
Další z věcí, kterou uvádím na pravou míru je že jsem použil špatnou terminologii = na fotkách mák krožkovou kuklu ne kapuci (na fotkách to asi není tak patrné), nicméně moje chyba.
Vypasovat? Rád bych, ale už teď se do toho sotva dostanu... ;) Ale něco málo zkusím.

Nohy vidět nejsou a tak jsem je nerozepisoval. Mám tam nohavice oddělené, přivazované nad kyčlí k bruchám, k tomu spodní halena (je pod prošívkou).

Problém ochrany rukou řeším do teď. Plátové rukavice mám, ale radši se s nima chlubit nebudu, navíc pod štítem se s ní špatně manipuluje. A pěstnice jsou pro tuhle dobu už faux pas. Možná nějaký přechodový stupeň? Nechám si poradit....

Osobně mám radši ten zelený kostým, při boji se nepletou ty pachy :)
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: David

Příspěvek od maser »

David: Prvně bych pořídil vycpávanou kuklu pod přilbu a kroužky. Návod třeba zde: http://silva-nortica.blog.cz/0801/vyrob ... vane-kukly

Já používám kombinované plátovo/kroužkové rukavice tvaru přesýpacích hodin. Kožený rukavice s našitýma kroužkama mám vyndavací, takže na levačku pod štít akorát sundám plechový kornout. Pokud bys chtěl, dám ti kontakt na výrobce (klempíř), který dělá jednoduché rukavice za 400 peněz.
Inspirace zde:
http://www.churburg.com/pics/rundgang/r ... rg_rot.jpg
https://dobakarlova.brodec.org/download/file.php?id=7
http://www.mallet-argent.com/images/bri ... ntlets.jpg
http://www.armour.cz/galerie/1415/hourglass1.jpg (Jiří Klepač)
apod. Mám stažené i nějaké originály, můžu poslat
silva-nortica.blog.cz
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: David

Příspěvek od Zdeslav »

Ještě mě napadá jedna věc - zkombinovat plát chránící pěst s plátky pobitou koženou krempou (fotky lidí, kteří něco podobnýho používají najdeš v rubrice , Ilustrace, fotografie, rekonstrukce v tématu Galerie postav).
Zdá se mi to jako šikovný řešení - při nasazování štítu nevidim problém a ruku to chrání celkem spolehlivě.

Nebo se na tohle uplně vykašlat a pořídit si celoplátový rukavice a k tomu nějakýho blátošlapa, co ti štít bude nandavat...:-)
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
David
Příspěvky: 53
Registrován: Út 23. Zář 2008 8:10:34
Kontaktovat uživatele:

Re: David

Příspěvek od David »

Tak jsme s Maserem trochu mailovali.

D:
Třeba ohledně různých datování by mne zajímalo kam by patřil dřevěný
okovaný štít (téměř sférický) se zakulacenou horní hranou (tenhle typ http://www.armadefensiva.com/index.php? ... znaceni=73 ), jak moc bude v celku postavy z konce 14.století působit lehce ranější pochva na meč se závěsem na 2 pásky, případně podobně laděný meč s jednoduchou mincovou hlavicí a rovnou příčkou. Stále tak je stále otázka jak byla řešena ochrana nohy POD plátovýma nohama.

M:
Tak postupně :) :
-ten štít by se hodil do 13. století, ale mám pocit, že je to i v pozdějších dobách záležitost španělská (pokud to vezmu podle heraldiky- ale tím bych se radši neřídil). Pokud je dřevěný a okovaný, myslím že je přijatelný.
-meč je opět hlavně na 13. století, ale ve 14. století je taktéž použitelný
-pochvu bych radši viděl, takhle ti to moc nepovím
-ochrana nohou pod plátovýma nohama kryta buď vycpávanicí či prošívanicí
(ovšem tenčích tvarů než na těle)

D:
Pochva je celokožená, plochá (trochu na princip dlabané dřevěné) bez kovového
nákončí. Má dva pásky, svrchní tenký kolem pasu a k němu volně přidělaný široky
kolem boků, na kterém visí samotná pochva. Přidělání pochvy k pásku je
následující. Pásek od přezky jde k svrchní části pochvy, dělí se na dva prameny
a obtáčí ji dvakrát klesavě. Vzor křížení pásků trochu to připomíná značku
"železniční pžejezd s dvěmí kolejemi" nebo tlačítko křížek na mobilu. Cca o 15cm
níž pak se spojuje a tam je přidělána druhá část pásku.

M:
K té pochvě:
Ač se v nich moc nevyznám, přijde mi, že je to taky na 13. století. Ve 14. století se dá použít k méně majetnému šlechtici (zeman, man) či onen žoldnéř a tak. Něco by se dalo dohledat na dobových náhrobcích: http://www.gothiceye.com/index.asp nebo http://images.google.com/imgres?imgurl= ... s%26sa%3DN
David z Rožmitála
Avátar uživatele
David
Příspěvky: 53
Registrován: Út 23. Zář 2008 8:10:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Karlovci sobě

Příspěvek od David »

Po dlouhe době opět zdravím.
Mohu-li poprosit, nemáte kdesi doma detaily závěsu na šlap? Rád bych udělal malou změnu k dobovosti - upgrade - avšak chybí mě pár detailů.
Přemýšlím předně nad těmito body:
Závěs z vnitřní nebo vnější strany?
Jak přesně drží ty provrtané nýtky skrze šlap? (osobně předpokládám že pouze lehkým rozklepáním na plocho - zploštěním kruhového průřezu)
Co použít jako pojistku skrze nýty- kožený řemínek nebo nějaký drátek?

Uvítám náměty, fotky - detaily a připomínky.
Děkuji mnohokrát
D.
David z Rožmitála
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Karlovci sobě

Příspěvek od maser »

David: zřiď si účet na myarmoury.com a pak se mrkni na detaily těchhle přileb http://www.myarmoury.com/feature_spot_bascinet.html

Uchycení bych dal venkovní na kůži uchycenou ke šlapu pomocí tunýlků, kterými prostrčíš tkanici
Obrázek

Kroužky uchytit dratví (ale u nenýtovaných se dratev bude vysmekávat).
Svůj postup pěkně popsal Siegfried, taky to budu dělat podobně: viewtopic.php?f=20&t=94&start=100

A příště piš k sobě do vlákna ;)
silva-nortica.blog.cz
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: David - český šlechtic

Příspěvek od Zdeslav »

Ahoj,

občas se stačí jenom porozhlédnout po foru ;)

download/file.php?id=20

download/file.php?id=100

Náplet zevnitř a zvenku už jsme tu řešili zde: viewtopic.php?f=20&t=94&start=20

Skrz nýty bych provlíknul kožený řemínek, náplet se používal vnitřní i vnější, přičemž ten vnější je asi typyčtější, nýtky jsou normálně rozklepané (asi bych použil nějakou podložku).

Jinak můžou být tyčky, ale i ruličky, viz: http://thorkil.ovh.org/platnerstwo/helm ... 20Sion.jpg

Jinak si projdi téma "Přilbice" v "Bojové odění šlechty (jízdy)" :)
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
David
Příspěvky: 53
Registrován: Út 23. Zář 2008 8:10:34
Kontaktovat uživatele:

Re: David - český šlechtic

Příspěvek od David »

Maser: Diky za tip na ty fotky. Siegfried popisuje svou rekonstrukci pěkne, to ano, avšak já se zasekl hned na těch vrtaných nýtech. Přidělání kroužků ke koženému lemu mě nedělá problém, budu to řešit stejným zpusobem.
A promiň za to vlákno, občas se zde ztácím ;)

Zdeslav: Příslušné vlákno jsem pročetl, obrázky prohléhdl, ale na některé otázky jsem nenašel odpovědi. Tak jsem napsal. Přece jen než zlikvidovat šlap nevhodnou úpravou, to se radši 3x zeptám.
Tím rozklepáním jsem myslel asi něco tochu jiného. :roll:
David z Rožmitála
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 17 hostů