Řemeslník

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Odpovědět
Avátar uživatele
Lukáš
Příspěvky: 30
Registrován: Út 02. Lis 2010 14:48:59
Místo/Bydliště: Rakovník
Kontaktovat uživatele:

Řemeslník

Příspěvek od Lukáš »

Zdravým. Sezona pomalu začíná,tak bych rád znal názor jiných na to co jsem spáchal. Rád bych představoval řemeslníka, truhláře. Buď čerstvého člena cechu, nebo spíš tovariše na vandru. Z okolí Rakovníka či Křivoklátu. Obdobím někde uprostřed 14.století. Zkouším ještě dohledet nějaké konkrétnější ůdaje v cechovních památkách takže upřesním.
http://macoure.rajce.idnes.cz/KOSKYM/
Vše je z plátna. Až na ten svrchník, stará vlněná deka ty knoflíky u krku jsou kostěné. Šité v ruce.
Tašvice a boty vypadají na fotce tmavší.
K tomu noži. Prošel by jako jídelní? Zatím nemám nic jiného a nějaký zavýrák jsem tu vyděl. Ale v plánu je nový. Existuje i nějaký obchod mimo internet? Radši si věci prohlédnu než je koupím, kor nože.
Mysku udělám ještě trochu jinou a přibude nějaký jednoduchý pohárek. Ale to až bude trochu tepleji. K soustruhu už se mi kamna nevešly.
Avátar uživatele
noxter
Příspěvky: 262
Registrován: Stř 08. Črc 2009 18:04:57
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Řemeslník

Příspěvek od noxter »

Za sebe bych poradil:
Nůž určitě vyměnit, to co se tu řešilo byla zavírána břitva.
Kostým bych doplnil o kápi, čapku a coif.
Zašil bych ten rozparek se zavazování na hnědé tunice, je tam podle mě nadbytečný a zúžil rukávy na košili.
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Řemeslník

Příspěvek od richardrg »

Já si nejsem jistý, že by kolem roku 1350 řemeslník nosil mi-parti nohavice, ale možná se pletu.
A ta nejsvrchnější vrstva mi přijde, že je dělaná z vojenské deky, nelíbí se mi, ten materiál moc neodpovídá.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Avátar uživatele
Lukáš
Příspěvky: 30
Registrován: Út 02. Lis 2010 14:48:59
Místo/Bydliště: Rakovník
Kontaktovat uživatele:

Re: Řemeslník

Příspěvek od Lukáš »

-Nůž- Vyměním určitě.
-Kápě, čapka, coif- Vlněnoou kápi se teprv šít chystám, čapku mám vyhlídlou plstěnou, na léto bych rád slamák. Na loňské Libušíně jsem jich pár zahlédl. Jenže zatím nikde jsem nenarazil na žádný vhodný. Nějaké rady? A coif. Coif? Trochu se motám v pojmech.
-Rozparek na tunice- Předělám.
-Mi-parte nohavice- Mi to napadlo. Střihám už nový
-Svrchník- Vojenská deka vlněná. V pár vláknech se o nich mluvilo, tak jsem myslel že jsou v pořádku.
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Řemeslník

Příspěvek od richardrg »

Ta vojenská deka asi v zásadě v pořádku je.

Jde o to že já to vnímám z osobního hlediska, protože vojenské deky nabízím, tak je většinou ve výrobcích poznám, takže to bude znít jako reklama.
Vybral jsi si tu zdaleka nejméně kvalitní vlněnou deku, ta ani nebyla určená ke spaní, je poměrně slabá, tkaná z vlny, která není moc kroucená, takže se dost prodírá. Ta šedá barva je relativně správně, ale tady je jí docíleno směsí různobarevných vláken, ve středověku by to byla jednolitá směs.

Coif je jednoduchá většinou lněná bílá čepička, někdo jí říká miminko, určitě jsi ji už viděl.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Avátar uživatele
Josif
Příspěvky: 378
Registrován: Čt 10. Zář 2009 13:18:55
Kontaktovat uživatele:

Re: Řemeslník

Příspěvek od Josif »

Možná by tý dece pomohlo trošičku barvy...třeba nějaká zelená nebo hnědá...
Bohuš Ras
Si vis pace, para bellum
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Řemeslník

Příspěvek od mahy »

Vybral jsi si tu zdaleka nejméně kvalitní vlněnou deku, ta ani nebyla určená ke spaní, je poměrně slabá, tkaná z vlny, která není moc kroucená, takže se dost prodírá.
K čemu prosím tě byla určena tato deka? Ke spaní tedy podle tebe ne- tak k čemu?


Tak vám nevím. Na základě fotky z netu určit přesně jakou barvu, sílu, vlastnosti a styl výroby má deka- to jste borci ;) :D
Pokud na fotky kouknu jako obyčejný laik- ta tunika je pěkná. vypadá prostě, obyčejně. Tak nějak si ji představuji.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Řemeslník

Příspěvek od Zdeslav »

Ahoj, souhlasím s Mahym a Noxterem. Vyměň nůž, zašij rozparek, přidělej kápi a čepičku a máš pěkný základ. Teda aspoň co se dá soudit podle fotky. Jinak ta postava zní parádně, přesně takové bychom u projektu potřebovali, takže jsi samozřejmě srdečně zván. Když jsi zmínil ten Křivoklát - my odtamtud poblíž (Nezabudice) pocházíme. Moje postava je nižší šlechtic - man Křivoklátského purkrabího, v té době Odolena z Chlumčan.

Jezdíš na Křivoklát na trhy? Na Křivořezání?
Nezabud hrr!
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Řemeslník

Příspěvek od richardrg »

mahy napsal:
Vybral jsi si tu zdaleka nejméně kvalitní vlněnou deku, ta ani nebyla určená ke spaní, je poměrně slabá, tkaná z vlny, která není moc kroucená, takže se dost prodírá.
K čemu prosím tě byla určena tato deka? Ke spaní tedy podle tebe ne- tak k čemu?

Původně byla určená pro technické věci, nahradila slabé zelené khaki deky - ty co mají na okrajích žlutou a modrou nit.
Nevím jestli druhotně, ale setkal jsem se s nimi v kotcích pro psy, v e vozidle Praga V3S - tam se vozila složená na motoru, který sloužil jako 3. sedadlo a jinak dost hřál, a pak se na ní řidič válel pod autem při opravách. Dávaly se na stoly, na kterých se žehlilo a vůbec tam, kde si si nechtěl něco ušpinit.


Tak vám nevím. Na základě fotky z netu určit přesně jakou barvu, sílu, vlastnosti a styl výroby má deka- to jste borci ;)
Ber v úvahu, že dek jsem měl v ruce tisíce a několik set jsem jich už prodal.

Pro zajímavost kabát z jiného podle mého názoru vhodnějšího typu deky - můj vlastní, je vidět i klín ze světlejšího odstínu.
kabát.JPG
kabát.JPG (98.47 KiB) Zobrazeno 10136 x
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Řemeslník

Příspěvek od mahy »

Vidíš to- a mě se stejně ta tunika líbí i nadále. ;)

Jinak k dekám- to, že se využívaly jako kryt motoru, podložka pod žehlení, na válení po zemi atd. To se využívá každá deka.Ale pochybuji, že to je její primární účel.
Mě jen dojalo, že se patrně považuješ za odborníka na vojenské deky. To, že je prodáváš ho z tebe opravdu nedělá.
Sorry za tu jedovatost, ale fakt mě dojalo když na základě fotky vyneseš takové soudy. Střihově, vzhledově ta tunika není špatná, materiál také není ojeb tak o co jde? Pokud bude alespoň polovina keckařů mít tuniku jako Lukáš tak jsem spokojen.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti