Řemeslník

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Řemeslník

Příspěvek od Kordulka »

Proč?
Aspoň jsem se dokopala popsat Lukášovi, jak by zhruba mohla vypadat 8-)
Avátar uživatele
Valkoun
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1111
Registrován: Stř 10. Zář 2008 17:27:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Řemeslník

Příspěvek od Valkoun »

A pořád to je prostě lépe ušitý oděv, kterého je do dílny škoda.
Jistě že, jen sis protiřečila malovaným truhlářem/bednářem ze Slavětína ve vypasovaném oděvu :D aneb kdo by taky chtěl být na věky věkův zpřítoměn v sakrálním prostoru v montérkách?
Nezabudovi Sláva!
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Řemeslník

Příspěvek od Kordulka »

Bavili jsme se o knoflících na rukávech, o zdobném prvku na oděvu.
A když už jsme u toho, tak knoflíky na trupu malíř tak úplně neignoruje 8-)

Srovnej si to třeba s pracovními oděvy v Tacuinum Sanitatis nebo v "Hodinkách". I v "Book of the hunt" ilustrátor/iluminátor zaznamenává jednoduchost pracovního oděvu honců a psovodů (a že to je sakra nobilita - následník trůnu - takže i poslední družinoví podržtaškové mají oděv na určité úrovni). Ano, jedná se o mladší prameny (to je nakonec i Slavětín; ale starší prostě zatím nemám), ale možná i proto jsou rozdíly v oděvu prostých lidí - řemeslníků, sluhů a zemědělců - zaznamenány a rozlišeny lépe.

Valkoune, mně to nakonec může být jedno. Jde mi jen o věrohodnost oděvu té které sociální vrstvy, té které skupiny pracujících. A rozum mi říká, že např. řezník, barvíř, truhlář, zedník, kovář a další skupiny, které se při práci umažou a rozdrbou, si vezmou do práce jednoduchý, pohodlný a nezdobený oděv. Jsou to "montérky", nic víc.
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Řemeslník

Příspěvek od Kordulka »

Ještě k tomu Slavětínu.
Vyobrazení skupiny řemeslníků a obchodníků kolem Krista by mělo mít mravokárný obsah. Jedná se o výtku těm, kdo pracují v den Páně, což Krista zraňuje.

Lze se domnívat, že umělec ztvárnil konkrétní vykonavatele profesí působících ve městě, aby byl mravoučný dopad co největší. A protože jejich společenské postavení bylo různé, i jejich oděv se liší - od zcela prostého po honosnější. Něco jiného je pokárat je osobně v rovině duchovní a něco jiného by bylo znemožnit je společensky vymalováním v nevhodném oděvu. Ale to je jen moje domněnka.
Avátar uživatele
Valkoun
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1111
Registrován: Stř 10. Zář 2008 17:27:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Řemeslník

Příspěvek od Valkoun »

Ale vždyť ano, já nic nenamítám vůči montérkám, jen prostě dávej pozor na tyhle drobné chyby, které mohou čtenáře zmást. V "montérkách" máš naprostou pravdu, ale stále si podle mě protiřečíš pokuď malbami řemeslníků poukazuješ na "montérky".
A protože jejich společenské postavení bylo různé, i jejich oděv se liší - od zcela prostého po honosnější.
Jistě. Právě proto je zjevné, že jde o jejich nejlepší oděvy a inspiraci pro Lukášem zamýšlený oděv do společnosti. Dokonce je to vhodná inspirace pro výběr sociálního statutu, který chce Lukáš rekonstruovat.
A když už jsme u toho, tak knoflíky na trupu malíř tak úplně neignoruje
...narozdíl od přispěvatele tohoto vlákna, který věří, že každý čtenář si jistě prohlédl aspoň namátkou tebou vložený odkaz na fotografie. Tudíž si udělal vlastní obrázek o četnosti nebo absenci např. knoflíků a s tímto faktem jistě pracuje.
A když už jsme u toho, tak nemůžeme ignorovat ani ty vypasované a vycpávané oděvy bez knoflíků, které jsou jisto jistě šněrované 8-)
Nezabudovi Sláva!
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Řemeslník

Příspěvek od Kordulka »

Valkoune, celá ta polemika je od počátku o pracovním oděvu a o případných zdobných prvcích na něm.
Já jsem rozsáhle zdůvodnila, proč mi připadají zdobné prvky na pracovním oděvu nesmyslné, a použila jsem podklady, které mám k dispozici.
Ty a Miky jste jiného názoru; proč ne. Ale přivítala bych, kdybyste jej zdůvodnili a něčím podložili.
Avátar uživatele
Lukáš
Příspěvky: 30
Registrován: Út 02. Lis 2010 14:48:59
Místo/Bydliště: Rakovník
Kontaktovat uživatele:

Re: Řemeslník

Příspěvek od Lukáš »

Takže ten střih v odkazu je na montérky použitelnej předpokládám.
Jaké by vlastně bylo sociální postavení takového řemeslníka? Plánuji něco takového "lepšího". Které materiály pro mne jsou dosažitelné?
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Řemeslník

Příspěvek od mikey.88 »

Ty monterky mi přijdou jako kravina. Pokud chtěl člověk pracovat, tak se svlékl jen do košile. O monterkách jsem fakt ještě neslyšel. V Bibli Václava IV. a i v jiných podkladech jsou vidět řemeslníci v normálním oblečení. Maximálně se zástěrou a s otevřenými rukávy ;)
Obrázek
Avátar uživatele
Lukáš
Příspěvky: 30
Registrován: Út 02. Lis 2010 14:48:59
Místo/Bydliště: Rakovník
Kontaktovat uživatele:

Re: Řemeslník

Příspěvek od Lukáš »

On montérky je asi zavádějcí název. Kus oblečení u kterého nevadí když se zamaže. Ikdyž ona truhlařina není zas ež tak zamazávací práce.
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Řemeslník

Příspěvek od mikey.88 »

Jak říkám... spíše spodní prádlo, nohavice ke kolenům než nějaký speciální pracovní oděv. Co jsem všude viděl od 13. do začátku 15. století, tak řemeslníci mají normální oděvy. Maximálně zástěru (kováři, řezníci, ...) a rozepnuté rukávy a povolené zadní úvazy u nohavic aby se mohli lépe sehnout ;) Toť vše...
Obrázek
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů