Řemeslník

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Řemeslník

Příspěvek od richardrg »

Ten materiál JE ojeb. :lol:
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Řemeslník

Příspěvek od Kordulka »

richardrg napsal:Ten materiál JE ojeb. :lol:
Richarde, to JE i můj dekáč nebo Tvůj dekáč. Právě proto, že jsou z dek, i když trošku jiných 8-)
Aby nebyly ojebem, musely by být z hrubého sukna nebo z měkké plsti; ale to nejsou. Středověký člověk šil z kdečeho, ale vojenské deky to v žádné podobě zcela jistě nebyly.
Tak už to nech plavat...

Na řemeslníka JE to dobrý. Je mladý, začíná s řemeslem, fotr ho drží zkrátka; až se mu JAKO rozjede vlastní živnost, pak si jistě pořídí něco honosnějšího. Dělá to správně, protože začíná z mála, na kterém může stavět. Když ho to bude bavit dál, tak bude stavět a zlepšovat. Když ne, alespoň nebude muset litovat vynaložených peněz.
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Řemeslník

Příspěvek od richardrg »

Jo Kordulko,souhlasím, já taky hned na začátku psal, že to mám hodně subjektivní.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Avátar uživatele
Lukáš
Příspěvky: 30
Registrován: Út 02. Lis 2010 14:48:59
Místo/Bydliště: Rakovník
Kontaktovat uživatele:

Re: Řemeslník

Příspěvek od Lukáš »

Chci se vybavit i do boje.
Střelec z kuše. Poboční zbraň sekera a pěstní štítek. Na hlavu klobouk.
Byla by možná takováto konstrukce štítku?
http://macoure.rajce.idnes.cz/Pestni_st ... CN1378.jpg
Zákld dřevěná deska (lípa, topol, smrk) a na ní namotané lano. Průměr do jednoho cm. Prolepené klihem. Celek stažen surovou kůží, nebo několika vrstvama hrubé tkaniny.
A ještě ta sekera
http://macoure.rajce.idnes.cz/Sekera/#DSCN1268.jpg
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Řemeslník

Příspěvek od richardrg »

Takové řešení pěstního štítku jsem ještě neviděl. Většinou má kovové umbo, ale myslím že KOHO má dlabaný z jednoho kusu a bez umba.
A myslím že jeho kombinace se sekerou není úplně šťastná, už jen proto, že se spekuluje o četnosti jeho výskytu.

A už vůbec mi není jasné jakou máš představu o boji.
Podle mě je iluzorní si myslet, že odstřílíš kuší, na boku máš toulec na šipky, hodíš kuši na záda, do jedné ruky vezmeš sekeru, kterou máš za opaskem a ještě pěstní štítek, :lol: který kolem tebe levituje, :lol: protože tam nemáš nakreslené žádné uchycení k pásku.

Ale sekeru jako pobočku schvaluji, ale ten tvar mi přijde nějaký slovanský, možná se mýlím, ale typologii tu někde Masér vyvěšoval, inspiruj se.
Sekeru pro nejnutnější ochranu, ale po dostřílení by si pravděpodobně utíkal a chránil tu kuši. Přeci jen je to velice nákladná zbraň.
Osobně bych tě, jako pořadatel, do bitvy v šiku, s kuší na zádech nikdy nepustil. A na tvém místě bych ji neodkládal.
Prostě si budeš muset vybrat, mě osobně by k řemeslníkovi seděla nejlépe dřevcovka se sekerou jako poboční zbraní.

Nejsem neomylný tak směle do mě.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Jiří z Holohlav
pan rytíř
Příspěvky: 438
Registrován: Út 02. Zář 2008 19:44:01
Místo/Bydliště: Rumburk
Kontaktovat uživatele:

Re: Řemeslník

Příspěvek od Jiří z Holohlav »

Sekera je dobrá na zabíjení,ale problematická do našich her.Zvládneš ji snadno jednou rukou?
Dokážeš s ní dát kontrolovanou ránu?Když bude těžší ,budeš ji muset vzít nakrátko a ztratíš vzdálenost,nevybavuju s kromě velmi ranných seker žádnou použitelnou.Být tebou ,volil bych tesák.
Avátar uživatele
Lukáš
Příspěvky: 30
Registrován: Út 02. Lis 2010 14:48:59
Místo/Bydliště: Rakovník
Kontaktovat uživatele:

Re: Řemeslník

Příspěvek od Lukáš »

O to je to jednodužší. Hlavně mne zajímá jestli je kakovéhle řešení štítku možné. Napadlo mne to když jsem tu četl že se hrana omotává lanem kvůli tlumení.

sekery (pracovní i bojové)
Obrázek[/quote]
Myslýš tuhle? Je dělaná podle čísla 15. Váha 1.1 Kg

Osobně bych raději tu kuši. Přeci je to trochu stranou. Hlavně ale nemám s kým trénovat dřevcovky. A taky postávat v bitvě někde sám s násadou
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Řemeslník

Příspěvek od mahy »

V bitvě sám postávat nebudeš. Naopak s kuší tam budeš stát jak tvrdé Y. Dřevcovka je pro tebe jako pro pěšáka nejlepší volba. Objevuje se jich v bitvách čímdál víc a je to dobře. K pěchotě to patří!
AD štít- to co máš malováno je blbost.
Tento úchop jsem snad ještě nikde neviděl a provedení kdy smotáš lano na korpus? Divné. Jak to přichytíš? Přilepené lano držet nebude, musel by jsi to probít či nějak něšněrovat na korpus- blbina. Raději nechej ten korpus a přidělej umbo a středové držení v umbu- třeba. Pokud jsi šikovný tak si udělej dlabaný štítek. A nebo se vyprdni na puklíř a udělej si pěchotní štít např. jak používá Přibík(najdi si je tu někde vyfocený)

Ad sekyra- jak psal Jiří, tato je na dvě ruce, jednou ji neovládáš. Tesák je lepší volba. Se sekyrou -musí být jednoruční, musíš být setsakra opatrnej aby jsi neublížil. Zkrátka si s ní moc nezabojuješ v bitvě.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Řemeslník

Příspěvek od richardrg »

Pěkně sis našel Wagnera,a teď ukaž zájem o historii, vezmi popisek, v té knížce si přečti co k tomu autor píše a většinou najdeš odkaz i na původ vyobrazení, najdeš si ten originál, zkontroluješ si jestli je překreslen správně a pak se na něj budeš odvolávat, jinak to nemá cenu.
Najdi si tu Maserovu typologii, to bude skoro jednodušší.

K tyčovkám, nejjednodušší na pořízení je kopí, ale vzhledem k situaci jaká teď je, že se množí v bitvách, tak se množí i úrazy. To je přesně to co by tě mohlo potkat, kopím se v zásadě bodá, jenže ve skrumáži není moc kam, a často se stane že kopí skončí nechtěně v obličeji. proto já poslední dobou doporučuji, pokud nemáš průpravu používat kůsy nebo sudlice, prostě cokoliv, co můžeš protivníkovi zezhora spustit na hlavu tak aby to cítil. K tomu výcvik nepotřebuješ. budeš schovaný ve druhé nebo třetí řadě a bude tě to bavit. Navíc můžeš v případě potřeby posilovat křídla formace. pro začátečníka bez bojových zkušeností je to podle mého nejlepší bojové využití. Nehledě k rozdílu ceny kuše a kůsy. A s klackem ani jakoukoliv jinou zbraní se nikde nepostává, no možná s tou kuší až ti dojdou šipky.

O tesácích bylo řečeno dosti, jako pobočka určitě dobré, ale spíš něco jednoduchého, nožový typ.

Použití velkých pěchotních štítů připadá v úvahu u organizované jednotky, těch štítů by mělo být víc, ale zase je to na delší diskusi. Sám si chci jeden v dohledné době pořídit, ale v návaznosti na další...
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Jiří z Holohlav
pan rytíř
Příspěvky: 438
Registrován: Út 02. Zář 2008 19:44:01
Místo/Bydliště: Rumburk
Kontaktovat uživatele:

Re: Řemeslník

Příspěvek od Jiří z Holohlav »

1,1 je váha šikovnoho jednoručního meče - ale to těžiště ,to je sakra rozdíl.

Já jsem si letos na Dohalicích vyzkoušel dřevěnou palici - třešňový dobře vyschlý špalík ,tak 12 cm průměr na lískové tyči asi 17O a z druhé řady se báječně pobavil. Náklady nulové ,nástroj šikovný - zbraň pro řemeslníka jak vyšitá a k boku dlouhý nůž a máš to /šikovný a laciný dělá Artuš/.

Kuše je dobrá ,pokud Tě baví ostřelování a chceš se vyhnout kontaktu,ale kombinovat to nejde ,pokud nemáš někoho ,kdo Ti ji podrží někde v pozadí.
U štítku bez umba nebo pořádné profilované rukojeti bych se bál o ruku - zvaž,že do štítu to někdo klidně napere plnou silou - třeba sekerou ;)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů