Kristýna, žena táborová, svobodná, r. 1400+/-

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Lenka
Příspěvky: 38
Registrován: Stř 02. Zář 2009 20:55:56
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Kristýna, žena táborová, svobodná, r. 1400+/-

Příspěvek od Lenka »

Toho králíka tam nedávej. Stříbrní králíci byli vyšlechtěni v Anglii až v 17. století.
Technik
Příspěvky: 8
Registrován: Po 15. Črv 2009 12:59:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Kristýna, žena táborová, svobodná, r. 1400+/-

Příspěvek od Technik »

Když mluvíte o kápi, nemohu si odpustit poznámku, že kápě v příspěvku od černozuba je stále k mání, viz: viewtopic.php?f=24&t=735&start=0
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Kristýna, žena táborová, svobodná, r. 1400+/-

Příspěvek od Kordulka »

Já zase budu reagovat heslovitě, ono je toho opravdu hodně 8-)

Družina - zde by bylo dobře si ujasnit, jestli budete něčí družina (tedy jestli máte pána), nebo jste nějaká parta nájemních ozbrojenců (dost riskantní podnik, také byste mohli skončit jako lapkové na šibenici), případně jestli jste nějaká měšťanská ozbrojená skupina. A zase až podle toho by se pak mělo rozvíjet vaše vybavení. Ale i tak by v ozbrojené družině měli být hlavně chlapi, ženy spíš civilové kolem vaření, hospodaření, ošetřování, lazebnictví. V tomhle počtu se nejlépe zkuste někomu nabídnout do služeb, zájem určitě bude.
Dívky a ženy - se asi na okrajích vojsk vyskytovaly právě mezi tím obslužným personálem a je dost pravděpodobné, že i ve středověku táhly s vojskem celé rodiny (později to bylo dost běžné). Rozhodně to ale nebyla žádná romantika, spíš pěkně únavná dřina. Můžeš tedy dělat jak manželku, tak třeba dceru nebo i svobodnou dívku (v tom případě nejspíš či skoro jistě volnějších mravů).
Vybavení - než si budeš něco pořizovat, rozhodni se s jistotou pro postavu a její sociální zařazení. Určitě to nedělej obráceně, bude Tě to stát jen zbytečně moc peněz a práce.
Role na akcích - tohle se zase musí odvíjet od toho, co vlastně budete chtít; dokonce až tak dalece, že byste si měli ujasnit roli jednoho každého z vás.
Období - aha, sakra, to tu nejsi úplně správně. 15. stoletím a výše se zabývají na Brodci, my se tu zabýváme Karlem IV., takže od cca 1330 do cca 1380. I tak to je docela slušný časový rozptyl.
Ale... Libušín je nedatovaný, tam můžete i jako ranný středověk 8-) Grunwald je zase hodně přísně datovaný, to je druhý extrém. Takže asi tak něco mezi tím?
Pokrývka hlavy To zavití je takový dlooooouhý pruh jemného plátna, který se ovine kolem vlasů, pak se smotá a obtočí jako žoužel kolem toho hladkého zavití. Vypadá to pěkně, dobře to drží, v zimě to schová uši. ŠČátek, tedy trojúhelník, se upravuje stejně, jen vzadu visí cíp. Coif je taky moc praktický a dá se v podstatě uvázat i jako šáteček (ale to je lepší ukázat, se to těžko popisuje). A vše je vhodné i pro svobodnou dívku. Vlasy se při práci svazovaly, schovávaly, stejně jako dnes. A do kostela pochopitelně žena prostovlasá nechodila, tam si naopak obvykle halily i krk, takže to zavití se přemotalo. A bohatší pochopitelně nosily závoje.
šněrování - V tom Liber depictus (Krumlovský kodex), je to určitě šněrování? On totiž nevznikl v 15. století, ale spíš v letech 1350 - 1370 a to se šněrování opravdu ještě nenosilo; ale zapínání na knoflíčky se zobrazovalo dost podobně jako šněrování. Taky jsem se takhle sekla 8-)
Z toho popisu obrázků jsem trošku zmatená - podařilo by se Ti sem dát ty obrázky?
šaty - zatím ZADRŽ!!! 8-) já vím, že bys toho asi chtěla zvládnout víc najednou, ale je lépe mít jedno a pořádně, než toho rozdělat hromadu. Ono se to pak hůř dodělává.
boty Kůže se dá koupit ve VO v Praze - Holešovicích, u Holešovické tržnice. Jo, Ing. Vaverka je dobrá inspirace a pak to třeba ještě doprobrat se ševcem, který se na historickou obuv specializuje.
plášť Myslím, že ne. Límce teprve začínají a objevují se hlavně u pánských vrchních šatů (cotehardie), dámský oděv naopak postupně zvětšuje a roztahuje výstřih. Pláště se dělaly s prostým kuklatým průkrčníkem různé hloubky. Hele, ať to tady zbytečně nerozepisujem - jsi z Prahy?
Kápě - to je součást zbroje, to co Ty myslíš (ženy zbroj nenosily). Jinak se nosila vlněná nebo lněná (nebo zdobnější) kápě úplně běžně jako ochrana před zimou. Ve 2. pol 14. století se prodlužuje ocásek a ramenní část, která se i bohatě tvaruje. A opět se na nich hýří knoflíčky. Já teď došila manželovi prostou zimní kápi a má na ní 22 knoflíků 8-)

To je na strašně dlouhé psaní... Pokud bys měla zájem, pojď se sejít, pokud jsi z Prahy nebo z okolí. Dáme kafe nebo něco jiného a můžem to probrat ústně 8-)
Avátar uživatele
Klinštejn
Příspěvky: 1324
Registrován: Pá 03. Dub 2009 22:18:17
Místo/Bydliště: Den Kalla Norden
Kontaktovat uživatele:

Re: Kristýna, žena táborová, svobodná, r. 1400+/-

Příspěvek od Klinštejn »

Nevím jak za karlovců, ale v době křížových výprav měly ''washer-women'', tj. zřejmě pradleny, pevné místo v evr. armádách. Dokonce se za ně saracénům platilo přednostně výkupné (narozdíl od pěšáků :D )... možná je to trochu OT..ale když už jsem si zde všiml diskuse o ženách a vojsku.
Obrázek Det finns alltid hopp..
Avátar uživatele
Kikina
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 162
Registrován: Út 25. Led 2011 13:29:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Kristýna, žena táborová, svobodná, r. 1400+/-

Příspěvek od Kikina »

K tomu šněrování: Nechce se mi to zdlouhavě hledat, oba dva obrázky jsou v Kýbalové, Dějiny odívání, Střeověk, s. 178, 179; Mám ho na šatech prostě proto, že po nás chtěli tančit "Gotiku", tak se hledaly středověké šaty, které se nám líbily a neřešilo se období skladby s přijatelným obdobím pro oděv. Takže se vytáhla Kýbalová a pláclo se na první obrázek, který se nám líbil. Já jsem to řešila taky hloupě, prostě jsem se nějak inspirovala a udělala si to spíše podle sebe :oops: Ale teď bych to chtěla začít napravovat. Ty šaty, co jsem tu poslala, mám na tu naši Gotiku :lol: (odpusťte už to začínám používat jako hanlivý výraz) dokud nezjistím více a tady bych chtěla dát dohromady svoji postavu, abych mohla jezdit zvlášť se svou skupinou na akce.
Družina: Pán bude, ale ještě se řeší který atd...tohle je na klucích.
Období: je dáno okolo r. 1400, tohle taky spíše ovládají kluci.
K postavě: Zatím se mi zamlouvá ta svobodná dívka volnějších mravů, služebnou, (Mohla by spávat s jedním družiníkem svého pána?? :P ) Jinač bych asi volila manželku doprovázející svého muže, i když my dva neodpovídáme věkovému rozdílu tehdejší doby.
K plášti: Nejsou tu nějaké obrázky zpracování průkrčníku a zapínání? Jinač přemýšlím, že ho spíše podšiju dalším flaušem, ta jedna vrstva je dost tenká.
Kápě: Myslela jsem tím obyčejnou vlněnou kápi...Jinač jsou někde vyobrazení prosté ženy s kápí? Pořát mám pocit, že to je záležitost čistě mužská.

Kordulka: Jinač bohužel z Prahy nejsem. Jsem od Ostravy - Studénka, i když na to kafe bych si zašla ráda :) Co třeba na třicítkové akci? Viděla jsem, že píšeš i na fóru třicetileté války. Akce tohoto období jsou zatím pro mě častější.
Aures in anima me pulsat
Avátar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 818
Registrován: So 27. Ún 2010 12:49:06
Místo/Bydliště: Želiv, Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Kristýna, žena táborová, svobodná, r. 1400+/-

Příspěvek od Czernozub »

Ad plášť: to podšití druhou vrstvou je dobrý nápad. Já jsem prostě vystřihl výkroj akorát pro krk, olemoval ji krátkou kožešinou, a zapínání udělal stylem dvě dírky vedle sebe na každé straně, a provlečená tkanička. Prosté, a funkční. Má ho tak i Smil.
"Neorganizovaná banda není armádou o nic víc, než hromada cihel domem."
Sókratés
Avátar uživatele
Kikina
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 162
Registrován: Út 25. Led 2011 13:29:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Kristýna, žena táborová, svobodná, r. 1400+/-

Příspěvek od Kikina »

Chtěla jsem se zeptat na spoďáry, plánuju bruchy a ponožkové nohavice, oboji mám rozšité...ale chtěla jsem se zeptat, zda se nosilo něbo je možno nosit nějaké spodní prádlo pod spodními šaty? Obávám se totiž, že len, co jsme koupili je dosti tenký a průsvitný. Dá se to řešit třeba jednoduchou košilkou na širší ramínka?
Aures in anima me pulsat
Avátar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 818
Registrován: So 27. Ún 2010 12:49:06
Místo/Bydliště: Želiv, Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Kristýna, žena táborová, svobodná, r. 1400+/-

Příspěvek od Czernozub »

Spíš bych to řešil nákupem hustšího lnu ;)
"Neorganizovaná banda není armádou o nic víc, než hromada cihel domem."
Sókratés
Monila
Příspěvky: 38
Registrován: Stř 20. Kvě 2009 19:10:04
Místo/Bydliště: Česká Lípa
Kontaktovat uživatele:

Re: Kristýna, žena táborová, svobodná, r. 1400+/-

Příspěvek od Monila »

když se koukneš na www.kostym.cz, tak tam toho máš i hodně napsáno i střihy na košilky.. ;) z toho slabšího lnu bych volila asi spíš tu košilku.. spodní šaty se nosily i samotné, tak aby tě pak kluci moc neočumovali :D
Dum spiro, spero..
trener
Příspěvky: 285
Registrován: Čt 30. Črc 2009 19:39:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Kristýna, žena táborová, svobodná, r. 1400+/-

Příspěvek od trener »

Liber depictus a Krumlovský sborník jsou (pokud se nemýlím) dvě různé věci, přičemž Krumlovský sborník je datován přímo do roku 1420.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů