Kristýna, žena táborová, svobodná, r. 1400+/-

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Avátar uživatele
Kikina
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 162
Registrován: Út 25. Led 2011 13:29:45
Kontaktovat uživatele:

Kristýna, žena táborová, svobodná, r. 1400+/-

Příspěvek od Kikina »

Zdravím,
potřebuji poradit se svou postavou. Chci doprovázet svého muže-přítele na bitevní akce, ale do bitvy se nezapojovat. Raději bych se zapojila do rekonstrukce táborového života.
Přiložím foto svého dočasného kostýmu, který byl zhotoven velice narychlo, aby se se skupinou mohlo vystupovat v tancích. Vím, že je naprosto out a tak bych potřebovala poradit co a jak se změnami.
Skládá se ze spodních lněných/bavlněných šatů rádoby režné barvy, bez klínů, z jednoho PD a jednoho ZD. Druhé vrchní šaty mám z vlněného flauše béžovo-hnědé barvy, ze 4 základních dílů rozšířené klíny v bočních švech, s rozparkem na šněrování v živůtku ve středu PD. S hlubším výstřihem. V původní verzi jsem si průkrčník(výstřih) a dolní okraj rukávu olemovala vínově červenou sametkou. Dneska jsou lemovky odpárané a kraje jsem si začistila nevýrazným zeleným obrubováním. Další součástí je spletená čelenka (věneček) z kůžiček, do rozpuštěných, nebo mírně spletených vlasů. Stažení v pase jsem zatím řešila improvizovaně, nějakým koženým opaskem. A na botky šetřím. Jen ještě nevím, zda si pořídit krpce nebo nízké boty bez špičky tak, abych je využila i na tance 12.-13. stol. Poslední částí je půlkolový plášť z vlněného flauše, zatím nedořešen, bez kapuce-ta se mi nepovedla, mám k němu jen sponu, kterou jsem dostala darem, a kožešinu králíka, která asi taky není vhodná :lol:
Mou hlavní otázkou je, zda je nějaká část tohoto kostýmu, která je ucházející/vhodná, a pak zda by se dalo s nějakou další něco dělat. Nebo jestli musím shánět nový materiál?
V plánu mám dělat bruchy a nohavice (akorát nevím, jestli je lepší s ťapkou nebo bez :? )
Předem díky za kritiku, která určitě pomůže ;)
Přílohy
Je to foceno samospouští, takže nic moc kvalita
Je to foceno samospouští, takže nic moc kvalita
SAM_0308.JPG (70.18 KiB) Zobrazeno 6159 x
SAM_0307.JPG
SAM_0307.JPG (281.84 KiB) Zobrazeno 6159 x
Z fotky jsou umazáni další lidé, aby to nemátlo(sorry za ten kelímek  :mrgreen: )
Z fotky jsou umazáni další lidé, aby to nemátlo(sorry za ten kelímek :mrgreen: )
Šaty.jpg (44.39 KiB) Zobrazeno 6159 x
Aures in anima me pulsat
Avátar uživatele
Kikina
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 162
Registrován: Út 25. Led 2011 13:29:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Kristýna, žena táborová, svobodná, r. 1400+/-

Příspěvek od Kikina »

Další fotky
Přílohy
SAM_0314.JPG
SAM_0314.JPG (439.61 KiB) Zobrazeno 6158 x
Tady jdou vidět protlačené stopy po odpárané lemovce...snažila jsem se zabrat detail výstřihu spodních a horních šatů vč. obrubování.
Tady jdou vidět protlačené stopy po odpárané lemovce...snažila jsem se zabrat detail výstřihu spodních a horních šatů vč. obrubování.
SAM_0313.JPG (297.58 KiB) Zobrazeno 6158 x
Aures in anima me pulsat
Avátar uživatele
Kikina
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 162
Registrován: Út 25. Led 2011 13:29:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Kristýna, žena táborová, svobodná, r. 1400+/-

Příspěvek od Kikina »

Čelenka je ze tří kůžeiček spletených do copáknu.
Přílohy
SAM_0319.JPG
SAM_0319.JPG (314.1 KiB) Zobrazeno 6157 x
SAM_0315.JPG
SAM_0315.JPG (326.79 KiB) Zobrazeno 6157 x
Aures in anima me pulsat
Avátar uživatele
Kikina
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 162
Registrován: Út 25. Led 2011 13:29:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Kristýna, žena táborová, svobodná, r. 1400+/-

Příspěvek od Kikina »

Plášť je zatím jen ustřižen bez jakohokoli zásahu šitím a spona kovaná.
Přílohy
SAM_0325.JPG
SAM_0325.JPG (450.03 KiB) Zobrazeno 6155 x
Opět samospoušť :mrgreen:
Opět samospoušť :mrgreen:
SAM_0322.JPG (73.57 KiB) Zobrazeno 6155 x
Aures in anima me pulsat
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Kristýna, žena táborová, svobodná, r. 1400+/-

Příspěvek od richardrg »

Když nic jiného, tak ty šaty mají alespoň podle fotek dobrou siluetu, to je dobré, a jsou použitelné, to že nemají klíny by až tak na závadu být nemuselo, pokud jsou ustřižené jakoby s těmi klíny.

Vázání u krku v zásadě možné je, ale spíše jednou tkanicí, i když u krku, s přimhouřeným okem, by se ten křížek mohl brát jako ozdoba.

Lemování se mi líbí, myslím že ty šaty tak jak jsou jsou v zásadě použitelné.

Košile myslím také ničím nějak neruší.

Pásek je pro ženu, podle mě, zbytečně široký, a navíc stejně většina mých žen při práci pásek odkládá.

To co zbylo vidět na látce po té odpárané sametce bych jemně obšil, klidně stejnopu zelenou, bude to vypadat jako výšivka a nebude to rušit.

Čelenku na hlavě bych rozhodně nedoporučoval z kůžiček, pokud chceš jen něco takto jemného, osobně ti rád daruji hedvábnou stuhu. Ale alespoň do kostela počítej se zavitím - závoj, možná dva. A nějakou plachetku na práci, aby ti vlasy nepřekážely.

Na plášti toho na fotce moc nevidím, ale zdá se mi málo teplý, pro tebe to není módní doplněk, ale deka na přikrytí, měj to na paměti.

Spona má běžný tvar, spíše bych volil mosaznou, ale to je jen otázka vkusu.

Krpce asi spíš nedoporučuju, jednoduché boty s kulatou špičkou budou mnohem hezčí a užiješ si je lépe.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Kristýna, žena táborová, svobodná, r. 1400+/-

Příspěvek od Kordulka »

Vítej, Kikino 8-)

Vezmu to heslovitě a hned zkraje se Tě zeptám, JAKOU postavu chceš ztvárňovat. Venkovskou prostou dívku, chudou městskou ženu, manželku řemeslníka či obchodníka, manželku příslušníka ozbrojené panské družiny? Tohle je vlastně nejdůležitější i pro další vývoj Tvého vybavení. Takže si to s chotěm vyjasněte, abyste pak nemuseli řešit třeba dojem, že Tě zanedbává a nedá Ti na parádu 8-)
A druhá nejdůležitější věc - pro JAKÉ období je chceš? Protože universální oděv neexistuje a třeba ve 14. století došlo v krejčovství k doslova převratnému vývoji, a to jak v ženském, tak v mužském.

Ten oděv je pro obyčejnou venkovskou dívku nebo chudší městskou dívku naprosto vyhovující jak materiálem, tak provedením. Po menších úpravách ho můžeš používat od 2. třetiny po celé 14. a 15. století (to se tak cca začaly objevovat vypasované dámské šaty).

Spodní lněnobavlněné šaty režné barvy - úplně v pohodě; i když nejsou klínované, jsou dostatečně široké, aby umožňovaly pohodlný pohyb chození
vrchní šaty mám z vlněného flauše - opět plně vyhovující. Jen to šněrování určitě nahraď zapínáním na knoflíky/knoflíčky nebo dělení oděvu úplně odstraň a nech pouze výstřih (zatím mi totiž není pro 4. století známý žádný dámský oděv se šněrováním). Pokud jsou pro 2. pol. 14. století, pak HODNĚ knoflíků či knoflíčků, nejlépe až po pupek (projdi si zdejší forum, jsou tu tak různě poházené mraky obrázků a odkazů na obrázky). Nevím jestli se mi to nezdálo, ale nemají ty vrchní šaty středový šev? Pokud mají, pak vytvoření zapínání nebude žádný problém. Ty lemovky jsi mohla klidně nechat; ve 14. století se oděv běžně zdobil vyšíváním a lemováním, i když samet byl pro chudou dívku dost těžko dostupným materiálem. Ale proč by nemohla třeba od své zaměstnavatelky nebo paní dostat za odměnu zbytky látky...
spletená čelenka (věneček) z kůžiček - tohle, myslím, není nic proti ničemu. Co všechno se nosilo ve vlasech, to dnes vůbec nevíme. Bohaté dívky nosily čelenky, korunky, diadémy, stuhy, věnečky z kdečeho - alespoň podle iluminací a soch. Co nosila chudá děvčata, to vůbec netušíme. Takže koženou čelenku - proč ne. Ale také třeba doma uvinutou vlněnou stužku, nebo upletenou do copánku, vlnky vpletené do copů. Pro práci už Ti Richard doporučil zavití a má pravdu; to ostatně můžeš nosit stále, ve všecní den i ve svátek. Je jednoduché a velmi praktické. Také můžeš nosit čepeček (coif a česky "mimino"), šátek.
Stažení v pase - ano, improvizace je zřejmá 8-) Ale začínáš, tak to ber pěkně postupně a v klidu. Pásek si totiž můžeš upravit i kdovíjaký třeba potažením nějakou vhodnou látkou, zašlý kožený zase obroušením a namořením. Určitě bude pro Tvou drobnou postavu vhodnější tenčí pásek, to jo. Myslím, že by mohl být i pletený z vlněných šňůr, tkaný na jehlicích třeba z konopí, žíní, vlněných či lněných nití (takové pásky jsou nálezy prokázány i v Čechách).
botky - s krpci je problém. Pravděpodobně se nosily, už jsme je probírali někde jinde a našli jsme asi dvě či tři vyobrazení, ale jak moc a kdo všechno, to se z tak malého vzorku vůbec nedá usuzovat. Takže krpce pro 14. století raději ne. Víš, boty se vyvíjely stejně jako oděv - co se nosilo ve 12. a 13. století, je ve 14 století totálně "out". 14. století vládnou hlavně boty se špičkou a čím hlouběji ve století, tím delší 8-)
Nízké botky klidně, s menší špičkou (v těch se i lépe tančí), bez podpatku; i když, kotníčkové jsou lepší do zimy, v nízkých je příšerná kosa. Na tance budeš muset mít dvoje - ty na 12. a 13. století se pro 14. a 15. století nehodí. A pokud se tanci věnuješ nějak víc, tak pak se poraď s profesionály (třeba s tanečníky z Alla Danzy, to jsou pražáci a jsou dostupní i v týdnu).
půlkolový plášť - půlkolový plášť plně vyhovuje, materiál také. Určitě si k němu pořiď kápi!!! A časem jej podšij lnem nebo tenkou vlnou (šatovka, oblekovka). Kapuce se k plášťům spíš nepřišívaly, nosily se odděleně. Potřebovala bych ho vidět, připadá mi spíš střižený jako obdélníkový, ale třeba se pletu; možná by mu prospěl průkrčník.
sponu - spona je krásná, ale spíš ji používej pro to 12. a 13. století. ve 14. století se nosí pláště trošku jinak a používají se oboustranné spony, řetížky, šňůry a vázání a ve 2. půli 14. století i zapínání na knoflíčky na rameni (byť asi ne moc a zatím jsem to viděla jen na mužských pláštích).
Králíka, pokud není vyloženě šedohnědý, nee.

Takže kostým je úplně v pohodě, ty dodělávky jsou drobnosti, to zvládneš. No, a ty boty, to bude trochu větší sousto. Ale jednoduché obracené boty zvládne i šikovný amatér, opravdu, dost lidí už si to vyzkoušelo a někdy s překvapivě dobrým výsledkem 8-)
Bruchy určitě a dámské nohavice i s ťapkou. Tam je spíš dilema, jestli "přeskolenky", nebo dlouhé. Ale jestli si budeš opatřovat nízké botky, tak si udělej slabší vysoké nohavice na léto a přes ně v zimě můžeš oblékat silné vlněné "přeskolenky". A k tomu nějaké podvazky, třeba i z prosté vlněné šňůry.
Jako prostá žena, která často cestuje s manželem, si určitě opatři plátěnou mošnu přes rameno, s delším popruhem. A časem nějakou polní lahev (pokud už ji nemá manžel).
No, a pak kožešinu a vlněnou deku na spaní a misku a lžíci a pohárek a plátěnou podložku na spaní, kterou můžeš použít i jako ranec nebo přístřešek a... a asi milion dalších věcí a auto na převážení :D
Avátar uživatele
Kikina
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 162
Registrován: Út 25. Led 2011 13:29:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Kristýna, žena táborová, svobodná, r. 1400+/-

Příspěvek od Kikina »

Díky díky za první komentáře. S tou postavou ještě tak úplně nemám jasno. Bude se to odvíjet asi od přítele (Koli - má tady také vlákno). Zkoušíme dát dohromady družinu. Jsme zatím 3 ženy a 3 chlapi. A já nevím, zda dělat rodinný doprovod toho svého, nebo svobodnou dívku s ostatníma holkama doprovázející družinu a starající se o táborové záležitosti, vaření, ošetřování atd :D . Momentálně bych byla raději pro druhou variantu. A až bych si dala dohromady nějaké základní vybavení, a až si pozjišťuju více informací, pustila bych se do něčeho zajímavějšího, třeba byl nápad ztvárňovat na akcích ševcovský cech (ale je to jen nápad tématu, o kterém ještě nic nevím, tak to neberte zatím moc vážně ;) )
Období určitě okolo toho roku 1400, kluci mluvili o akcích typu Libušín či Grunwald. Takže to je základ. A na ty tance, co děláme s jinou skupinou, to se budu potom zajímat zvlášť. to je 12.-13. stol. tak to tu teď nebudu míchat.
Doporučujete šátek či zavití i pro svobodnou dívku? Tak mě hlo, jestli je vůbec možné, že svobodná dívka táhla s vojskem...? Jinač k tomu šněrování, našla jsem min. dva obrázky z první třetiny 15. stol : Krumlovský kodex (1420), nebo ty známe hodinky (1416) Ale jak se tak dívám, mají to asi do délky sedu a široký výstřih a nejsou jim pod tím vidět spodní šaty, mě jdou...nemám ten výstřih na spodních šatech prohloubit? Ale chtěla bych si je předělat na ty knoflíčkové...uvažovala jsem o mypartech?-každá půlka z jinak barevné vlny.
Boty bych si chtěla zkusit udělat, ale potřebovala bych na to sehnat kůži...zatím se sháním po střizích od Ing. R. Vaverky.
S pláštěm: Myslíte, že by šlo/bylo vhodné si do průkrčníku všít velký široký stoják? S tím, že bych si ho celý podšila lnem a stoják zapínala na knoflíčky? O kapuci jsem slyšela, že ji nosily krom mužů jen ženy v boji, ale nevím, kolik je na tom pravdy. Králík je šedý/stříbrný, zatím jsem jej na ramena nepřišívala, pro jistotu.
Mošnu ještě nemám, ale mám polní láhev (keramická, z Templářskéh vína, opletená pedigem) tak nevím, jestli je vhoná, lžička a miska by taky byla z dřívějška, ovečka na spaní by taky byla...jo a mám psa :mrgreen: který bude zahřívat z druhé strany než chlap :mrgreen:
Přílohy
Tak tohle je Ušinka, tu nemůžu nechávat doma, bo by mě vydědili, tak jezdí se mnou na akce a děsně se bojí cizích lidí:-)
Tak tohle je Ušinka, tu nemůžu nechávat doma, bo by mě vydědili, tak jezdí se mnou na akce a děsně se bojí cizích lidí:-)
Obraz0258.jpg (137.59 KiB) Zobrazeno 6079 x
Králík vs. plášť-vážně půlkolový.. na těch ostatních fotkách není tak vidět, bo jsem se fotila samospouští:-)
Králík vs. plášť-vážně půlkolový.. na těch ostatních fotkách není tak vidět, bo jsem se fotila samospouští:-)
SAM_0329.JPG (448.74 KiB) Zobrazeno 6079 x
Misku mám jen na privátě, tak ji nemůžu vyfotit
Misku mám jen na privátě, tak ji nemůžu vyfotit
SAM_0327.JPG (493.04 KiB) Zobrazeno 6079 x
Aures in anima me pulsat
Avátar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 818
Registrován: So 27. Ún 2010 12:49:06
Místo/Bydliště: Želiv, Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Kristýna, žena táborová, svobodná, r. 1400+/-

Příspěvek od Czernozub »

Oplet není špatný nápad, ale chtělo by to proutí, ne pedik.
"Neorganizovaná banda není armádou o nic víc, než hromada cihel domem."
Sókratés
Avátar uživatele
Kikina
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 162
Registrován: Út 25. Led 2011 13:29:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Kristýna, žena táborová, svobodná, r. 1400+/-

Příspěvek od Kikina »

Jo, pedigem zatím disponuji, ale až bude více času, zkusím to s proutím...S tím to bude asi trochu složitější, nikde jsem neviděla k prodeji proutí na pletení.
Aures in anima me pulsat
Avátar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 818
Registrován: So 27. Ún 2010 12:49:06
Místo/Bydliště: Želiv, Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Kristýna, žena táborová, svobodná, r. 1400+/-

Příspěvek od Czernozub »

Doporučuju Řeku nebo Rybník, oddíl vrba ;)
Ad kápě: nosily je muži i ženy, ale nešlo o ochranný prvek, ale o teplý a praktický kus všedního oděvu, určitě není na škodu ji pořídit. Do boje se nosily možná tak kápě kroužkové.
Obrázek
"Neorganizovaná banda není armádou o nic víc, než hromada cihel domem."
Sókratés
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů