Kristýna, žena táborová, svobodná, r. 1400+/-

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Avátar uživatele
Kikina
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 162
Registrován: Út 25. Led 2011 13:29:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Kristýna, žena táborová, svobodná, r. 1400+/-

Příspěvek od Kikina »

Zdeslav napsal:
Kikina napsal:EHM, myslím, že tady chybí nějaké příspěvky. Nebylo by aspoň slušností oznámit smazání??? :-x
Které? Kdy byly napsány? Nejsou jinde?
Chybí tady kolem 7 příspěvků, z toho jeden byl odkázání mne, řešení otázky o kápích na brodec a jeden můj byl o tom, že jsem se chtěla dovědět o kápích z vašeho období, abych tak věděla, co předcházelo období, které se skupinou děláme. A ještě jsem k tomu měla momentář, že na brodci to řešit nechci, protože tam to moc nekomunikuje, co tak zjišťuju.
Aures in anima me pulsat
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kristýna, žena táborová, svobodná, r. 1400+/-

Příspěvek od Zdeslav »

Ahoj,

tvůj dotaz na kápi byl byl vznesen ve vláknu "Praktické rady", kde se nacházely také odpovědi. Vše jsem tedy přesunul sem.
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
Kikina
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 162
Registrován: Út 25. Led 2011 13:29:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Kristýna, žena táborová, svobodná, r. 1400+/-

Příspěvek od Kikina »

Jinač šněrování jsem udělala ve předu, jednosměrné a vypadá to asi takto:
http://aiife.rajce.idnes.cz/O_vypaleni_ ... unin_2011/#
http://img5.rajce.idnes.cz/d0506/4/4646 ... C_7358.jpg
Je to špatně zřetelné, ale lepší fotku zatím nemám, na druhé footce ještě není šněrování dokončeno, končí mi v úrovni sníženého pasu.
Naposledy upravil(a) Kikina dne Út 10. Kvě 2011 18:18:31, celkem upraveno 1 x.
Aures in anima me pulsat
Avátar uživatele
Kikina
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 162
Registrován: Út 25. Led 2011 13:29:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Kristýna, žena táborová, svobodná, r. 1400+/-

Příspěvek od Kikina »

Zdeslav napsal:Ahoj,

tvůj dotaz na kápi byl byl vznesen ve vláknu "Praktické rady", kde se nacházely také odpovědi. Vše jsem tedy přesunul sem.
No, teď jsem si naběha, nějak jsem byla zmatena a spletla to, tak se velice omlouvám za způsobené rozruchy :oops:
Aures in anima me pulsat
Avátar uživatele
Kikina
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 162
Registrován: Út 25. Led 2011 13:29:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Praktické rady

Příspěvek od Kikina »

Josephus Titus napsal:
Kikina napsal:... řeším, co si udělat do chladných dnů, protože s tak odhaleným výstřihem budu asi mrznout. No a chtěla jsem si udělat kápi na knoflíčky ve předu
Možností máš hned několikero a kukla zapínaná na knoflíčky je asi ta nejméně vhodná.
V průběhu 14. století lze ženy nosící kuklu skutečně najít, jakkoliv to není úplně běžná záležitost. Často (ale ne nutně) se jedná o lovecké nebo podobně "outdoorové" :D výjevy a tyto kukly jsou většinou zapínané na knoflíčky...:
Děkuji, na akci teď o víkendu jsem to vyřešila nouzovou kápí bez zapínání a půlkolovým pláštěm, na který jsem udělala 4 dírky a látkové knoflíky. Naštěstí to byla akce, kde nebyla vyžadována vyšší kostýmová úroveň. Ale zkusím hledat a zjišťovat dále, abych to dotáhla do lepší a správnější podoby. Nicméně pokud uzavřená kukla nní tou správnou alternativou, pak pořát nemám nějaké správné řešení pro můj odhalený dekolt (jelikož k r. 1400 se rozšiřoval výstřih). Protože pláštíky a to druhé s rukávy, co mi bylo doporučeno se mi nejeví vhodnou součástí pracovního oděvu na vaření v táboře. Co mě tak ještě napadlo, a zahlédla jsem snad na více než jednom obrázku je "vsadka", jistý šátek otočený kolem krku s cípy nejspíše vloženými do výstřihu (obdobně jako v 30letce)

Nicméně poslechnu rady a založím si vlákno k postavě na broci, snad se tam najdou lidé schopní a ochotní pomoci.
Aures in anima me pulsat
Jiří z Holohlav
pan rytíř
Příspěvky: 438
Registrován: Út 02. Zář 2008 19:44:01
Místo/Bydliště: Rumburk
Kontaktovat uživatele:

Re: Kristýna, žena táborová, svobodná, r. 1400+/-

Příspěvek od Jiří z Holohlav »

A co takhle spodní košili s minimálním výstřihem? Tohle je prostě moc "nahatý".
Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Kristýna, žena táborová, svobodná, r. 1400+/-

Příspěvek od Josephus Titus »

Kikina napsal:Nicméně pokud uzavřená kukla nní tou správnou alternativou, pak pořát nemám nějaké správné řešení pro můj odhalený dekolt (jelikož k r. 1400 se rozšiřoval výstřih). Protože pláštíky a to druhé s rukávy, co mi bylo doporučeno se mi nejeví vhodnou součástí pracovního oděvu na vaření v táboře
Velice se omlouvám :oops:, to, co jsem ti doporučil se skutečně na vaření ani trochu nehodí. (Na svou obhajobu ale musím uvést, že ve svém dotazu v "praktických radách" jsi o vaření nic neříkala a tak jsem se prostě zabýval tím, co bylo módní)

Ale taková už je móda...

Pro táborovou pracovnici (není-li to pracovnice v jistých specifických službách :) ) si myslím, že kukla navzdrory tomu, co jsem psal výše, nebude problém. A nejen kukla, ale jakýkoliv prvek mužského oděvu, třeba kabátec navlečený přes šaty. V této situaci praktičnost jasně převažuje nad módou i konvencí. Navíc o tom, jak ženy nosí mužské oděvy, doklady jsou (i když se opět jedná o módu, nikoliv o praktický život). A kromě praktičnosti by to mohlo být považováno za "rajcovní"...

Jinou možností je, žy by sis šaty s velikým dekoltem nechala na "lepší příležitosti" a na práci si pořídila nějaké střízlivější. Konečně i jako služebná bys měla mít víc druhů oděvu - alespoň jednu parádní (nikdo nepracuje pořád, je třeba se i bavit a slavit a chodit do kostela... ) a jednu pracovní. A pak je tu ještě možnost nějakého svrchníku (o čemž už jsem psal), taový houpelant můžeš mít i s uzavřeným rukávem, který - narozdíl od běžnějšího zvonovitého - do polévky nepadá. A na houpelant z nějakého lacinějšího materiálu se jistě vzmůže i "kampfrau".

Co myslíš tou "vsadkou" si momentálně nejsem jist. (zkus sem postnout obrázek) Pokud myslíš formu zavití, která kromě hlavy kryje i krk a vrcholek hrudi, tak to je věc sice běžná, ale jak se zdá spíš pro starší ženy ... no, ale jak jsem napsal výše, v táboře se na to asi tak nehledí.
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Kristýna, žena táborová, svobodná, r. 1400+/-

Příspěvek od Josephus Titus »

Posadowski: děkuji za příklady. Kdybych nebyl hloupý :oops: a přečetl si celé vlákno dřív, než vznesu dotaz, zjistil bych, že už jsi je zde (19.2.2011) citoval.
Náhrobek Catherine Beauchampsové je mi znám (náhrobek královny Filipy jsem zatím, stydím se, neviděl), když jsem psal o tom, že mám doklady až se 70. let, myslel jsem především na něj.
Je-li Filipin náhrobek opravdu přesně datován na 67. rok, pak je to skvělá informace.

A díky i za zmínku o šatech se skládaným podolkem všívaným do živůtku. Tohle téma nosím už nějakou dobu v hlavě a každý další údaj je tak pro mne vítaný a cenný. Pokud se nepletu, tak velmi dobře je totéž vidět na sochách Blanky z Valois a Johanny z Pfirtu z vídeňského Sv. Štepána.
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
Avátar uživatele
Kikina
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 162
Registrován: Út 25. Led 2011 13:29:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Kristýna, žena táborová, svobodná, r. 1400+/-

Příspěvek od Kikina »

No, já se omlouvám, že jsem nedplnila bližší údaje. Nevím, zda tohleto je přesně to, co jsem měla na mysli, ale připadá mi to jako čepec a kolem krku takový šátek vsazený do výstřihu (žena vpravo):
https://lh3.googleusercontent.com/_8Eom ... %2C_Ca.jpg
Tady je taky něco obdobného:
https://lh5.googleusercontent.com/_8Eom ... y%2040.jpg
https://lh6.googleusercontent.com/_8Eom ... y%2048.jpg
https://lh5.googleusercontent.com/_8Eom ... /ca068.jpg
https://lh4.googleusercontent.com/_8Eom ... hE/854.jpg
A, tak tenhle je přesně ten, co jsem hledala:
https://lh6.googleusercontent.com/_8Eom ... Num11a.jpg

Jinač ten naharý výstřih jsem okoukala z "hodinek" a dalších podobných. Jinač šatník hodlám rozšiřovat hlavně o letní svrchní lněné šaty, zástěru a pod. Co jsem našla obrázky, tak záástěry tam byly docela častým jevem.
Aures in anima me pulsat
Posadowski
Příspěvky: 301
Registrován: Ne 21. Zář 2008 18:00:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Kristýna, žena táborová, svobodná, r. 1400+/-

Příspěvek od Posadowski »

Kikina napsal:A, tak tenhle je přesně ten, co jsem hledala...
Teda ne že bych Ti chtěl brát hračky, ale zrovna z rukopisů vzniklých v Itálii po roce 1400 bych s vzory pro českou dobu Karla IV. moc nebral, promiň
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů