Kristýna, žena táborová, svobodná, r. 1400+/-

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kristýna, žena táborová, svobodná, r. 1400+/-

Příspěvek od Zdeslav »

Posadowski napsal:
Kikina napsal:A, tak tenhle je přesně ten, co jsem hledala...
Teda ne že bych Ti chtěl brát hračky, ale zrovna z rukopisů vzniklých v Itálii po roce 1400 bych s vzory pro českou dobu Karla IV. moc nebral, promiň
Však ona to Kristýna chce mít k roku 1400, koukni na název tématu.
Nezabud hrr!
Posadowski
Příspěvky: 301
Registrován: Ne 21. Zář 2008 18:00:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Kristýna, žena táborová, svobodná, r. 1400+/-

Příspěvek od Posadowski »

Zdeslav napsal:Však ona to Kristýna chce mít k roku 1400, koukni na název tématu.
To já číst umím, to jo, ale ty italský rukopisy bych používal jako doplňkový zdroj, to možná, ale ne se podle toho orientovat v módě a něco podle toho dělat na nás... ... navíc podle mne pro obyčejné ženské máme vyobrazení celkem dost i našich, ne? Tak proč sahat k Itálii?
Avátar uživatele
Kikina
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 162
Registrován: Út 25. Led 2011 13:29:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Kristýna, žena táborová, svobodná, r. 1400+/-

Příspěvek od Kikina »

No, upřímně, stydím se, ale za 1. jsem nevěděla odkud to je a za 2. žádné české zdroje neznám...
Aures in anima me pulsat
Posadowski
Příspěvky: 301
Registrován: Ne 21. Zář 2008 18:00:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Kristýna, žena táborová, svobodná, r. 1400+/-

Příspěvek od Posadowski »

Kikina napsal:No, upřímně, stydím se, ale za 1. jsem nevěděla odkud to je a za 2. žádné české zdroje neznám...
Počkej, to není, aby ses styděla, to je abys pracovala s prameny ;-) Takové pošťouchnutí. Ty neznáš žádné české prameny? Co třeba obrazy v Národní galerii? Knížky česká desková malba, Národní gaerie - staré umění, nebo česká nástěnná malba... To mají v kdejaké knihovně. Co třeba Bible Václava IV, Willehalm, na které sem dávali někteří odkazy na úložiště, pokud se Ti nechce do knihovny... Tam se podívej.
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Kristýna, žena táborová, svobodná, r. 1400+/-

Příspěvek od Kordulka »

Kikino, tohle asi bude opravdu problém. Ty chceš poradit s oděvem v období, které nás míjí skoro o 50 let; přičemž zrovna ta 2. pol. 14. století byla, co se vývoje týče, docela překotná.
Ale obecně - co jsem tak koukala na ty Tvé obrázky, připadá mi, že jsem na několika z nich zahlédla úplně normální trojúhelníkový šátek. Ten můžeš použít na hlavu na několik způsobů a zrovna tak jej můžeš použít na ramena. Na tom prvním obrázku (jak tam táhne ten chlápek nějakou paní na zádech) má asi ta druhá paní (alespoň to tak vypadá) na hlavě závoj ale pod ním kolem ramen šátek.
Takže ta "vsadka" určitě nění problém. Prostě si udělej úhledný velký šátek z bílé tkaniny, nejlépe hodně splývavé (jemný, řidčeji tkaný len) a můžeš ho nosit jako zavití, šátek i jako šátek na ramena.

Podívej se třeba do té Bible Václava IV. (Wenzelsbibel, Biblia de Prag, Biblia Wenceslai Regis) - na netu se mi ji zatím nepodařilo najít, ale jednotlivé obrázky k nalezení jsou, hodně obrázků). Zjištíš, že oblečení prostých žen se prakticky neliší od oděvu z počátku 14. století. Spodní šat, svrchní šat, pásek nebo šňůra v pase, zástěra, zavití nebo šátek. Žádný velký dekolt, žádný složitý střih. Vzhledově nic moc - ale je třeba, aby se srzohodla, co nebo koho chceš hrát.
Italská móda není zrovna nejlepší inspirace, od středoevropské se hodně liší.

Jinak, co se té "táborové ženy týče" - pro jejich výskyt ve 14. zatím neexistují žádné důkazy; pouze domněnky, hypotézy a snahy dovodit jejich přítomnost z výskytu prostitutek nebo cestujících, vyhledávajících bezpečí vojenských karavan. Takže si ani nelze moc představit, co by asi tak mohla nosit.
Podívej se po iluminacích poutnic, cestujících žen - to by mohlo asi tak nejlépe napovědět, co by mohla nosit "táborová žena" ve 14. století. Ale zase - je třeba se orientovat na prosté ženy, ne na šlechtičny a už vůbec ne na panovnice. To jsou dva úplně odlišné světy.
Avátar uživatele
Kikina
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 162
Registrován: Út 25. Led 2011 13:29:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Kristýna, žena táborová, svobodná, r. 1400+/-

Příspěvek od Kikina »

Jak jsem již řekla, toto vlákno nechám být a otevřu nové na brodci. Jenom sem tam tu ještě byly reakce, tak jsem ještě psala tady.
Aures in anima me pulsat
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů