Rogy4 pěší těžkooděnec

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Odpovědět
Rogy4
Kontaktovat uživatele:

Rogy4 pěší těžkooděnec

Příspěvek od Rogy4 » So 05. Ún 2011 11:42:50

Nazdárek,

Rozhodl jsem se, že budu dělat "Dobu Karlovu" jako pěší těžkooděnec. Do sezóny se chci vybavit.
Proto mi níže uvedené prosim schvalte a nebo navrhněte adekvátní alternativu. Ať to stihnu zadat do výroby co nejdříve.

Potřebuji se zeptat, zda mohu používat:

Přilbu, viz obrázek. Protože chci dělat těžkooděnce, který bude stát v první řadě, volím tuto přilbu s rybí kostí.
Mám poměrně strach o obličej a oči. Rozhodně nechci mít nechráněný obličej.

Myšky na lokty, viz obrázek. Časem bych je doplnil o terčíky stejné jako na kolenách.

Chránič holení včetně kolen, viz obrázek.

Jako zbraň sekeru, viz obrázek.

Plechové rukavice viz obrázek, tyhle asi neprojdou, že?

A štít by byl taras z překližky potažený surovou kůží a s horní hranou okovanou. O rozměrech cca 90x60cm.
O stejných rozměrech jsem používal svérický trojůhelník. Jelikož nebudu dělat šlechtice,volím taras.
Štít mi prosím schvalte co nejdříve, ať jej můžu nechat vyrobit co nejdřív.

Spodní prošívka, na ni nýtovanou kroužkovku, na ni plátový kabátec, nohavice jen mírně prošité.

Toto je moje představa budoucího těžkooděnce.

Předem děkuji za komentář, rady a tipy.

S pozdravem,
Rogy4

fotky jsou na:
http://rogy4.rajce.idnes.cz/Rogy4/

Avátar uživatele
Armin
Kontaktovat uživatele:

Re: Rogy4 pěší těžkooděnec

Příspěvek od Armin » So 05. Ún 2011 12:40:21

Jen pár typů/doporučení :-)

1) Rybí kost. Pokud vím, existuje vyobrazena na Třeboňském oltáři. Dále máme jednu německou iluminaci z 15. století a jednu Italskou helmu z 15. století trošku podobné konstrukce. Jinak je toto provedení ochrany obličeje poměrně spekulativní. Ačkoli se osobně kloním spíše k tomu, že se tato varianta mohla používat, jsou tací, kteří to důsledně popírají. Takže se ti může stát, že s ní nebudeš připuštěn na některé akce (tuším že třeba na Zbořeném Kostelci ji chtějí zakázat).

2) Na myškách předělej tu šílenou přezku na řemínku. Našij tam třeba jednoduchou mosaznou od Mojšeho a bude to cajk. (což platí i o všech ostatních přezkách na helmě a holeních)

3) Holeně (respektive ty terče na nich) mi přijdou trošku divné. Máš to podle nějakého vzoru nebo je to volná tvořivost?

4) Sekera je divný ingot. Doporučuji si nechat udělat nějakou pořádnou bojovou, není to zas tak nákladná investice.

5) Plechové rukavice od Diopana zahoď nebo je někomu prodej. Nejen že jsou absolutně mimo historicky, ale jejich praktická použitelnost je poměrně diskutabilní.

6) Na štít bych volil spíše klasickou prkénkovou konstrukci, překližka je zbytečný ojeb. Horní hranu rozhodně neokovávat, nejen že je to mimo historicky, ale přidává to i zbytečnou váhu a neslouží to ničemu. Pod lem surovky dej na hranu provaz, který poslouží mnohem lépe.

7) K popisu zbylého odění žádných připomínek nemám :-)

Zpitíhněv
ČLEN SPOLKU
Místo/Bydliště: Horní Bříza/Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zpitíhněv » So 05. Ún 2011 12:55:06

Mě ještě překvapují plechové holené u pěšáka, kde bych to viděl spíš chránit nohy od kolen nahoru, kde je větší šance zásahu. Jinak ty rukavice jsou fakt mimo a na myšky bych rozhodně nepřidělával ty terče.
Odborník ví stále více o stále menším počtu věcí. Nakonec ví opravdu všechno o ničem.
http://www.shsinvictum.cz

Avátar uživatele
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdeslav » So 05. Ún 2011 13:22:03

Souhlas s Arminem, i když okovávání štítu považuju za stále ještě ne úplně dostatečně vyřešenou otázku - nesouhlasím s tím že by to bylo k ničemu. Když jsme u toho, ten provaz máš nějak doložený? (nerejpu, zajímá mě to).

Rogy, co si prosím tě představuješ pod pojmem taras? Velký pěšácký obdélníkový (lichoběžníkový) štít? Abychom věděli kde jsme.

Armin: Máš někde prosím tě tu italskou helmu podobné konstrukce?

Přikládám pár obrázků bojových seker pro představu:
Přílohy
- Les anciennes hystoires rommaines, France, 1375- 1399 (royal_16_G_VII) (2).jpg
- Les anciennes hystoires rommaines, France, 1375- 1399 (royal_16_G_VII) (2).jpg (403.28 KiB) Zobrazeno 3145 x
Bílá vlajka, ab urbe condita, konec 14. století, Paříž.jpeg
Bílá vlajka, ab urbe condita, konec 14. století, Paříž.jpeg (105.69 KiB) Zobrazeno 3145 x
France, Central (Paris); between c. 1380 and 1392.jpg
France, Central (Paris); between c. 1380 and 1392.jpg (410.35 KiB) Zobrazeno 3145 x
Le retable de Thouzon, před r. 1410, Provence (2).JPG
Le retable de Thouzon, před r. 1410, Provence (2).JPG (154.53 KiB) Zobrazeno 3145 x
Za otce Nezabuda!

Rogy4
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rogy4 » So 05. Ún 2011 14:13:17

To Armin:

1) Takže tuto přilbu mohu na "Dobu Karlovu" používat? Ano/ne?
Volím rybí kost z toho důvodu, že takhle mi už nikdo nenacpe štít do obličeje.

2) Všude předělám přesky, není problém

3) Terče na holeních nemám nijak dobově podložený. Nijak jsem nehledal a ani nemám čas a vůli hledat, kde je něco takového namalovaného.
Pokud se tady jednoznačně shodnete, že je to nepřípustné, navrhněte jinčí a nechám udělat.

4) Sekera - škoda, myslel jsem si že by mohla jít. Šel by tento tvar nějak upravit nebo raději sehnat jinou?

5) Plátové rukavice prodám, pořídím nějaký jiný. Šli by třeba od Mojmíra Vrtala typ 3080? Nebo mi prosím dejte konkrétního plátnéře s konkrétní rukavicí.
Ať to od něj mohu objednat.

6) Mám na mysli http://viaboemia.com/zivot/zbrane/stit.jpg, ok když jste se jednoznačně neshodli zda může či nemůže být horní hrana okovaná, tak ji nechám potoženou jen surovkou.
Mohu mít surovku přichycenou hřebíky? Jaký rozměr by jste jinak volili pro taras do levé ruky a sekeru do pravé? Jak jsem psal, byl jsem zvyklej na erbák. Jinak překližka mi přijde jako lehčí
varianta.

Rogy4
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rogy4 » So 05. Ún 2011 14:29:38

To Vojta:

Plechové holeně, pokud mi je tu jednoznačně nezakážete, bych si rád ponechal. Na bitvách jsem hodněkrát dostal i přes holeň.
Stehna by mi měly krýt částečně trochu polstrované nohavice a dále pak kroužkovka. Vypadá to toti, že by mi mohla sahat až ke kolenům.

Jinak myšky nechám být, žádné terče přidělávat nebudu. Jen vyměním přezky.
Naposledy upravil(a) Rogy4 dne So 05. Ún 2011 14:37:09, celkem upraveno 1 x.

Rogy4
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rogy4 » So 05. Ún 2011 14:32:52

To Zdeslav

Štíť viz odpověď Arminovi.
Jinak dík za obrázky seker.
Já z toho až tak moc nevyčtu. Ale víc by se mi hodilo moderní foto a přímo typ u nějakého zbrojíře.
Kde bych si ji dyštak nechal rovnou vyrobit. Tak aby mi pak nikdo neříkal že to neodpovídá.

Rogy4
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rogy4 » So 05. Ún 2011 14:35:10

Jinak všem dík za rady.
Předem říkám, že nemám čas ani moc chuť se někde pachtit po dobových vyobrazeních.
Proto se obracím s prosbou na vás. Chtěl bych se do sezóny vybavit tak, abych pak už nemusel nic předělávat.

Avátar uživatele
Armin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Armin » So 05. Ún 2011 14:56:11

Vezmu to postupně 

Pro Zdeslava: Provaz doložený samozřejmě nemám. Asi by to byla spíš otázka výrobce štítů, odkud tento nápad čerpali. Pokud však jde o praktické použití, pominuli váhu, pak provaz slouží jako výborná deformační zóna, která se nárazem prakticky nezmění. Tlumí náraz a je „pružný“ Kov takovou vlastnost mít nebude, úder přenese do štítu, navíc se deformuje a poškozuje tím dřevo…

Ad helma. Je to v muzeu v Benátkách, nafoceno v nějakém Ospreyi, kopii nosí na hlavě Mojshe. Má ovšem na pantu pouze nánosník.

To Rogy4: Jelikož ten Třeboňský oltář jsou tuším devadesátá léta 14. století, na dobu Karlovu bych se této helmě tedy vyhnul. Pokud chceš mít jako pěšák dostatečně chráněný obličej, doporučuji klobouk s dobrým závěsem, který může být i přes ústa. Jednu variantu teď nosí Mathias od Pražanů, druhou jsem viděl na Olerim od Frýdlantských německých rytířů.

K terčům na nohách by se měl vyjádřit někdo znalejší, za sebe říkám, že sem to nikde neviděl, ale to vůbec nic neznamená.

Sekera by samozřejmě šla, jen podle mne bude zbytečně těžká a málo účinná… pořídil bych si něco jako je na těch iluminacích.

Pokud jde o štít, záleží na tom, kdo ti ho bude dělat? Mam něco podobného od Rabbita, dodání v pohodě, cena dobrá a ví jak to má udělat, aby to bylo funkčně v cajku. Pokud jde o materiál, 1,5 topol není o tolik těžší než překližka a rozhodně to dodá na vzhledu, takže za sebe doporučuji s překližce vyhnout.

Pokud jde o plechové holeně, rozhodně doporučuji… Ta tvoje varianta nevypadá špatně, v Itálii na turnaji je měl skoro každý zbrojnoš a vybavuji si je i z řady různých vyobrazení.

Pokud jde o terče na loketních myškách, nosím je já, nosí je Honza Zádrubský, těch bych se určitě nebál ;-)

Pokud jde o rukavice, je to nejtěžší. Ty od vrtala bych rozhodně nebral. Potřebuješ buď přesýpačky nebo nějaký kombinovaný model. Je tu vlákno o rukavicích, tam si doporučuji něco vybrat. Pokud jde o výrobce, je to ještě těžší… Samozřejmě vím o lidech, kteří jsou schopni udělat rukavice na úrovni originálu, ale cenově je to trochu jinde. Pokud bys chtěl kvalitní kus za a neškudlil bys, doporučuji Jirku Vaňka, poměr cena a výkon je u něj optimální.

Avátar uživatele
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdeslav » So 05. Ún 2011 15:01:10

Rogy, já tě chápu, ale věc je složitější, než si představuješ. My ti tu teď můžem říct svůj názor jak si myslíme, že by to mohlo být "správně", ale to, že už nebudeš muset nikdy nic předělávat ti samozřejmě nikdo nemůže zaručit, protože naše poznání se s každým dalším objeveným vyobrazením, sochou, nálezem atp. posouvá. To jen tak naokraj.

Další problém jsou ti výrobci. Situace se sice pořád zlepšuje, ale řekl bych, že tak 90% věcí co najdeš u těch "běžných" výrobců v katolozích je blbě, proto je vždycky dobré se o věci nejdřív poučit. Když pak dodáš výrobci obrázek, iluminaci, nebo originál a dohlédneš na to, aby to tvojí předloze odpovídalo, tak to bude vizuálně bez problému i když se třeba kvalita bude lišit podle jednotlivých výrobců.

Ad nohy: Holeně si klidně nech, můžeš případně představovat sesedlého jezdce. S tou kroužkovkou se kolenům bych ale byl opatrný, v té naší době už se tak dlouhé nenosily, spíš tak do půlky stehen a kratší. Také si nejsem jistý tím terčíkem, zatím jsem ho nikde v pramenech na nohách nenašel, ale přes zbroje je tu Maser, tak třeba se ti k tomu vyjádří.

Ad ruce: tady si ty terčíky, pokud hcceš, klidně přidělej, na rukou se objevují.

Ad štít: tyhle štíty byly poměrně veliké, koukni na výřez i luminace v pozadí.

Ad rukavice: Ty od Mojmíra ne. Koukni se tady do vlákna o rukavicích.
Za otce Nezabuda!

Odpovědět