těžká pěchota vs. městské milice atd.

Prostor pro rady a pomoc

Moderátor: Sovinec

Smil Flek z Nohavic
Příspěvky: 4
Registrován: Čt 03. Bře 2011 18:04:44
Kontaktovat uživatele:

těžká pěchota vs. městské milice atd.

Příspěvek od Smil Flek z Nohavic »

Zdravím velectěné osazenstvo tohoto fóra
Po asi týdnu pročítání těchto stránek jsem se odhodlal svěřit se vám se svým problémem, jen musím říci, že mi alespoň prozatím nejde o nějaké drsné napodobení LH, přesto bych potřeboval několik rad které jsem zde nenašel. Jde mi o to, že dávám pomalu dohromady nějakou zbroj především pro scénický šerm, ale tak nějak mě to nutí postavit to tak, aby to dávalo smysl a abych nebyl k smíchu, samozřejmě taky bych rád zohlednil věci co se mi líbí a co mi vyhovujou.
Jako základ mám prozatím brň z černého drátu, nýtovanou, dlouhou ke kolenům, s krátkým rukávem pod lokty a bez kapuce. K tomuto sem chtěl barbutu, což teď už vím že je blbost, tak teď vede šlap se závěsem, na rukach mám plátové rukavice. Nohy zatím neřeším, nejdřív se musim probojovat přes horejšek :-) Jako městská milice asi takhle nemohla vypadat řekněme koncem 14. století asi co? Proto bych to stavěl nejspíše na těžkooděného pěšáka. Takže teď shrnu dotazy:

barbuta asi ne co?
šlap se závěsem sem ochoten nasadit, nevíte kde nejlíp sehnat?
Ochrana loktů, postačuje vycpávka pod kroužkama?
Nákrčník s ramenama asi taky ne když by byl závěs pod šlap, to už by bylo asi i moc plechů, nemyslíte?
Nohy pak vyřešit nějakým vycpáním? Plechy tam moc nechci.

Jak říkam, nejde mi o dokonalé ztvárnění někoho konkrétního, ale rád bych, když už se oblíkam, aby to nějak vypadalo a hlavně bylo možný nosit. Jinak nějaký texty, ilustrace atd. těch městských milicí nevíte kde hledat?

Moc děkuji za odpovědi
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: těžká pěchota vs. městské milice atd.

Příspěvek od maser »

Vítej.
Základ máš vymyšlený dobře a na pěšáka z konce 14. století to sedí. Samozřejmě bez barbuty, lépe se šlapem či kloboukem. Rukavice by měly být tvaru přesýpacích hodin, koukni do příslušných diskuzí zde na foru. Pro inspiraci koukni taky na pěšáky v Bibli Václava IV. Nedávno jí dal ke stažení Zdeslav zde: viewtopic.php?f=28&t=103&start=70

Odpovědi:
barbuta ne
po Libušíně budu prodávat svůj šlap (psí nos) vč. závěsu a podšití :)
prošívka na loktech postačuje (pokud je adekvátní), můžeš použít i malé myšky či terčíky z plechu či kůže
nákrčník s ramenama zahodit rovnou, to je na naší dobu nesmysl a při jejich zpracování je mimo od mnohých výrobců i na jiné doby
nohy - pěkné by byly prošívané a/nebo kombinované (kůže, plech)

Tolik do začátku. Přeji hodně úspěchů při "stavění" postavy
silva-nortica.blog.cz
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: těžká pěchota vs. městské milice atd.

Příspěvek od richardrg »

Masére, moc tomu nerozumím, ale není kroužkovka ke kolenům na konec století moc dlouhá?
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: těžká pěchota vs. městské milice atd.

Příspěvek od maser »

Máš pravdu, to jsem přehlédl. Půlka stehen to jistí. Na druhou stranu jsem teď hledal dochované kroužkovky z různých galerií po světě a i na 15. století jsou datovány překvapivě dlouhé kusy. Je ale lepší se držet typických prvků.
Můžem probrat na semináři, beru si archiv s sebou.
silva-nortica.blog.cz
Smil Flek z Nohavic
Příspěvky: 4
Registrován: Čt 03. Bře 2011 18:04:44
Kontaktovat uživatele:

Re: těžká pěchota vs. městské milice atd.

Příspěvek od Smil Flek z Nohavic »

Takže městské milice v této zbroji asi těžko, že? Tam asi spíše lehká pěchota s kopím, pavézy, kušiníci atd. Mylně jsem si asi totiž myslel, že tam mohla bejt větší volnost ve výstroji, nevíte prosím kde bych moch sehnat nějaké info o městských milicích? Hledal sem, ale bez úspěchu :-(
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: těžká pěchota vs. městské milice atd.

Příspěvek od mahy »

Co to je městská milice? Městem najmutí žoldnéři? Městem vydržovaná posádka?Nebo měšťané? Protože měšťané měli dost často hodně honosné zbroje a kvalitní- mohli si to dovolit.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: těžká pěchota vs. městské milice atd.

Příspěvek od richardrg »

Sociální statusy by bylo dobré probrat jinde, ale ne všichni měšťané měli na bohaté zbroje. Měšťaň byl totiž ten, kdo vlastnil městiště při osazování města, později dům ve městě. A ty mohly být různé, i řemeslník mohl být měšťan. To co myslíš ty se označuje jako městský patriciát.

Městská milice není v žádném případě stálá posádka. Neexistuje na to jednoznačná odpověď. např. Chomutov, město patřící Německým rytířům měl městskou milici. Portože bych ji do budoucna rád rekonstruoval, tak jsem zjistil, že v ní sloužili obyvatelé města,( nejen m졚ťané, ale vůbec ne patriciát), ale i nápravníci z okolí, žoldnéři, kteří se vrátili z tažení v Litvě a možná i obyvatelé okolních vesnic. Jejich počet a obsazení záviselo na stupni nebezpečí nebo důvod proč se milice stavěla.

Plat hotovými penězi byl velice vyjímečný, spíše šlo oúlevy na daních, případně o povinnosti bez náhrady - v případě nápravníků a výrobců kuší.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Jiří z Holohlav
pan rytíř
Příspěvky: 438
Registrován: Út 02. Zář 2008 19:44:01
Místo/Bydliště: Rumburk
Kontaktovat uživatele:

Re: těžká pěchota vs. městské milice atd.

Příspěvek od Jiří z Holohlav »

V našich podmínkách je městská milice spíš záležitostí až začátku 15.st. První snad byla v Chebu - výrazně dřív před ostatními.
Milice bych probíral s Lazarem,Siegfriedem či Chomim na Brodci.
Ani těžká pěchota není v našich podmínkách běžná - většinou jde o sesedlé jezdce.
prohlídni si fotky ze Zbořeňáku ,je tam dost hezkých postav.
Smil Fle k z Nohavic
Příspěvky: 11
Registrován: Čt 03. Bře 2011 17:59:55
Kontaktovat uživatele:

Re: těžká pěchota vs. městské milice atd.

Příspěvek od Smil Fle k z Nohavic »

Zdravím
Tak milimetrovými krůčky se posouvam a probojovávam trošku dál. Zatím se mi povedlo sehnat šlap s kroužkovým závěsem, bohužel nepodšitým, na tom ještě musim zapracovat. Teď se šijou bruchy, dělené nohavice a prošívané nohavice.
Jako další cíl sem si zvolil výměnu jednoručního meče za něco víc odpovídajícímu období. To se tu dá najít dost informací, tak v tom snad chybu neudělam. Jde mi ale o zavěšení meče, resp. pochvu na meč. K bojovému obleku může být kožená? Našel jsem dva způsoby uchycení a teď si nevím rady jaký by byl víc ,,košér"
tento by mě asi vyhovoval více http://www.outfit4events.cz/mec/pochva- ... im-opaskem s tím že pochva by byla ,,celá" tudíž meč by byl schovaný celý
a nebo tento způsob http://www.outfit4events.com/leather-sw ... _uploads=0
můžete poradit co by bylo dobově lepší, případně nahodit jiný způsob? Jen podotýkám že z tohoto obchodu to brát nebudu, obrázky jsem použil jen pro ilustraci. A tím navážu na další dotaz. Nemáte někdo kontakt kde nejlépe nějakou pochvu koupit co by se hodila?
Zatím děkuji za váš čas
Avátar uživatele
Pohrobek
Příspěvky: 277
Registrován: Út 01. Zář 2009 11:02:52
Kontaktovat uživatele:

Re: těžká pěchota vs. městské milice atd.

Příspěvek od Pohrobek »

No z toho co jsi hodil na vlakno bych volil tu druhou variantu. Meč pri sve delce a vaze ti bude lepe sedet u pasu a mene se pri pohybu "kynkla" a tudit te v tom pohybu omezovat. Ja mam toto zavešení pochvy (viz foto) a tím že to řemení je do kříze, je to daleko stabilnější něž ty dva uvazy proti sobe. Navic abych pravdu řekl, ten prvni zpusob co jsi posilal, jsem snad ani nevidel, ale je mozne ze se mylim.
Přílohy
2011-06-09 23.10.29.jpg
2011-06-09 23.10.29.jpg (266.2 KiB) Zobrazeno 5659 x
HONESTUS RUMOR ALTERUM EST PATRIMONIUM
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů